argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Полонистика  (Прочетена 15789 пъти)

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Полонистика
« -: 27.03.2007, 00:10:45 »

Еех, време беше! 
 
Както се разбрахме преди известно врвме, откривам тема и за нас - полонистите  :wink:

Като за начало всеки от нас може да каже какво точно го е грабнало е тази специалност и защо точно е тук? А това може и да послужи като реклама за все още неориентираните кандидат-студенти. Очаквам и стари студенти да се включат при нас :-). Хайде perliczka - ти си!

Аз за специалността си мога да кажа, че е страхотна и, че това е едно прекрасно място (а и от малкото такива) да се научи полският. Мисля че някой друг може да ме допълни. :-)

Оля, Светлана, Стойно, Яна, Митак, Влади, Миме, Джани, хйде, де, къде сте?  :-)
« Последна редакция: 27.03.2007, 00:16:05 от p6ebem »
Активен

perliczka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re: Полонистика
« Отговор #1 -: 27.03.2007, 17:04:55 »

Ей ме на!  :-D

За полонистиката мога да изкажа много суперлативи! Страшно интересна специалност. Изучават се много полезни и интригуващи неща. Разширява мирогледа на младите хора. Университетът предлага много стипендии за обучение в Полша. Преподавателите по езика са страхотни. Могат да ви научат на страшно много неща.

Честно казано, аз попаднах там съвсем случайно. Преди да започна следването си нищо не знаех нито за Полша, нито за Чехия. За мой голям срам не знаех даже, че са славянски страни. Но в онези времена и кой да ти каже. Колкото повече време минаваше, толкова повече обиквах Полша. Ходих 3 пъти със стипендия и това са най-хубавите 6 месеца от живота ми.

Специалността е съвкупност от предмети, които позволяват да се добие представа за целия славянски свят и лично мен ме накараха да се замисля, че българите не са сами на този свят, има и други народи, които са ни много близки.

Единственият пропуск на програмата според мен е това, че не се изучава български и общославянски фолклор (като изключим Културна антропология на славяните, но в нея не се задълбочава толкова в особеностите на отделните народи) и детска литература. Фолклорът е дълбоко заложен в българската литература и по-нататък в обучението се чувства липсата на този предмет в обучението, особено при автори като Йовков, Каралийчев и много други.

За реализацията след завършването - трудно е, но границите в Европа се отварят и изпращането на студентите в Полша им предоставя много възможности за създаване на контакти.

Един съвет: ученето е много и интензивно. Захващайте се с тази специалност само и единствено ако искате да сте добри в това, което правите.

От моя личен опит мога да споделя също, че колегите, които се опитаха да работят по време на следването, или не завършиха, или имаха много проблеми. Все пак специалността е хибридна и се учат две филологии едновременно. Трудът е много, но си заслужава. Е, в крайна сметка, с упоритост всичко се постига.

Успех!  :wink:
Активен
Всичко е възможно!

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #2 -: 27.03.2007, 22:17:26 »

 :D :D :D Браво, perliczka, според мен скоро никой няма  да напише тук по-добра реклама за специалността. Аз искам също да споделя нещо.
 Аз съм един от тези, които се опитаха да работят и да учат и наистина не се получава, защото ученето наистина си е солидно и то като трябва да учиш език. Но за мое щастие разбрах това още първият семестър и сега мисля, че успявам да наваксавм дозтатъчно за да премина нататък. :-)
 И също така колкото повече уча езика, толкова повече той ми харесва. Мисля, че и за другите е така.
 Остава да потвърдя думите ти, че с упоритост всичко се постига  :wink:
Активен

fidodido

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re: Полонистика
« Отговор #3 -: 28.03.2007, 10:40:47 »

Хехе,сладури :-).Аз и без да оформите тема за полонисти разбрах по ваши думи в други теми,че специалността си я бива и честно да си кажа не се съмнявам в това.Кажете ми обаче друго.Как стои въпроса с втория славянски език?Като гледах хорариума останах изненадан от малкия брой часове?Разбрахме за полонистите,а бихте ли могли да кажете нещо за бохемистите и сърбохърватите?Те как са от гледна точка на подготовката и движението из Европа?

Поздрави ...
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #4 -: 28.03.2007, 11:00:42 »

Здравей!
Аз съм първи курс и все още не уча втори славянски, но и това ще стане. Това, което знам аз е, че втори език се чи третата година, и то не до края, ами само два семестъра. Иначе в програмата имаме и руски. Всъщност, ето ти хорариума и виж сам за какво става въпрос: http://slovo.uni-plovdiv.bg/curricula/index.htm
А тук е програмата: http://slovo.uni-plovdiv.bg/obuchenie/sf.doc
Активен

perliczka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re: Полонистика
« Отговор #5 -: 28.03.2007, 13:34:41 »

Учи се и втори и трети и десети славянски език. Само че е малко "мижи да те лажем". Учи се колкото да се добие представа за какво става въпрос. Аз лично учих руски, чешки, словенски и белоруски, но не съм проговорила на нито един от тях, а имам 6-ци  :wink:

Сега като стана на въпрос се сетих, че според мен също е пропуск да не се учи през цялото следване втори славянски език. Аз лично много исках да учим руски, защото чет и брой няма колко литература се е изписало на този език. Обаче да се учи от 2-ри курс да речем до края и да има някакъв смисъл.

Вместо това ние учихме 2 семестъра руски, като никой от нас не го беше учил предварително. Започна се от първия час с всички възможни окончания на съществителните, след две седмици всички окончания на прилагателните. На следващата вече правихме превод, а за изпита имахме по 15 стр. художествена и 15 стр. научна литература за превод, като бяхме пропуснали 1-2 месеца упражнения, защото преподавателката си счупи крака!!!  :-o :s: :rock: То верно, че сме умни (да не кажа гениални), ама всичкото това, като се има предвид, че имахме по 2 часа на 2 седмици, малко нанагорно ни дойде и дефакто нямаше никаква файда. Да живеят студентите от БЕРЕ и най-вече моята приятелка! :bravo: Иначе нямаше как (ама тихо да не чуе някой) :-X
« Последна редакция: 28.03.2007, 13:37:07 от perliczka »
Активен
Всичко е възможно!

fair

  • Гост
Re: Полонистика
« Отговор #6 -: 28.03.2007, 13:41:40 »

Вместо това ние учихме 2 семестъра руски, като никой от нас не го беше учил предварително. Започна се от първия час с всички възможни окончания на съществителните, след две седмици всички окончания на прилагателните. На следващата вече правихме превод, а за изпита имахме по 15 стр. художествена и 15 стр. научна литература за превод, като бяхме пропуснали 1-2 месеца упражнения, защото преподавателката си счупи крака!!!
Това ми звучи доста познато. Да не би да става въпрос за гл.ас. П. Савова :roll:
Активен

perliczka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re: Полонистика
« Отговор #7 -: 28.03.2007, 14:12:14 »

 :y: аха
Активен
Всичко е възможно!

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #8 -: 28.03.2007, 14:19:49 »

 :s: Хм, защо ли имам чувството, че и аз ще мина от там!
Активен

perliczka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re: Полонистика
« Отговор #9 -: 28.03.2007, 14:23:08 »

Защото си се запътил много целеустремено  :-D :-P
Активен
Всичко е възможно!

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #10 -: 28.03.2007, 14:35:26 »

perliczka, знаше ли, че в момента студентите и преподавателите от специалността правим нещо като театър на полски :-)
 Казвам нещо като, защотот не е нещо професионално, ами си е наше дело. Ние сме си учаадтиците, някои са и авторите... Мн е забавно там! Е, после има и бира, разбира се!  :-D
Активен

perliczka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re: Полонистика
« Отговор #11 -: 28.03.2007, 15:06:52 »

Ей това е много интересно. Ще включите ли и доброволци?  :roll:
Активен
Всичко е възможно!

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #12 -: 28.03.2007, 15:30:14 »

Ако имаш желание, днес ела. Сигрен съм, че ще ти хареса. А за да участваш трябва да си научиш репликите, а те са на полски и може да ти е малко трудничко...   :-D
Активен

perliczka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re: Полонистика
« Отговор #13 -: 30.03.2007, 17:33:07 »

Аз за полския притеснения нямам, но имам сценична треска  :-D :-D :-D

Ако Оля ми позволи някой път, може да дойда да погледам.

А спектакли ще правите ли? На това искам да присъствам задължително!!!   :bravo:
Активен
Всичко е възможно!

roseopium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • ...to be a rock and not to roll...
Re: Полонистика
« Отговор #14 -: 05.04.2007, 10:59:10 »

Ами..
...и спектакъл ще има, ама в София.
Но все пак ние планираме една-две генерални репетиции за пред хора, така че...  :wink:
Очаквайте покана!!!  :-)
Активен
Ето, че отново срещам те там,
където, както, когато не знам,
коя била си преди и сега.
Бъдещето ще покаже!...

Но запитвам се, какво би било,
ако към теб роди се нова любов?
Навярно бих избягал нейде далеч,
дълбоко в своите мисли...

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #15 -: 05.04.2007, 15:36:38 »

Ей, това наистина е добра идея.
Колкото повече хора дойдат, толкова по-лесно ще им е на някои да се отпуснат повечко на гала изпълнението. Предлагам като се реши кога ще е генералната репетиция да го обявим тук и за другите студенти :-)

Ама то май вече е ясно, само че аз не знам :-) аиде ако някой знае да пише!
Активен

Piliondel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42
  • "Every living creature on earth dies alone"
Re: Полонистика
« Отговор #16 -: 08.04.2007, 18:33:11 »

Хи-хи..ето ме и мен.Никола,най-после се престраших да пиша  :-)
За специалността просто мисля,че е казано главното-това,което изучаваме е наистина интересно и занимателно...поне за мен де,но аз исках точно това да уча и не съм разочарована.Езикът,очевидно не е лесен,но се надявам с времето всичко да си дойде на мястото  :mmm:
А за представлението (Ambasada ли беше,не помня) е доста забавно и дано не се изложим много пред полската консулка   :s:

Ще е хубаво все пак някой друг да присъства на репетициите като публика за да изкаже мнение  :-) ако имате време заповядайте :-)
p6ebem,ти миналия път отсъства  :roll: ,а тогава Оля каза кога са датите за репетиции.Генералната решихме да е в понеделник преди да идем,тоест мисля,че на 23-и.

Хайде ще се видим с теб на 11-и в сряда  :wink:
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #17 -: 10.04.2007, 22:19:37 »

  Абе, Piliondel4e, ти нали знаеш, че мен ме информират за такива събития :-)
Как беше "ваканцията" в Бургас?
Активен

roseopium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • ...to be a rock and not to roll...
Re: Полонистика
« Отговор #18 -: 19.04.2007, 21:37:53 »

23.04 - понеделник
18:30
Ректорат
3-ти етаж (най-горе)

Предпремиера на спектакъл на полски език

Вход няма (изход - също)

Заповядвайте!!! (само не бъдете нагли)
Активен
Ето, че отново срещам те там,
където, както, когато не знам,
коя била си преди и сега.
Бъдещето ще покаже!...

Но запитвам се, какво би било,
ако към теб роди се нова любов?
Навярно бих избягал нейде далеч,
дълбоко в своите мисли...

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219
Re: Полонистика
« Отговор #19 -: 22.05.2007, 03:41:16 »

Ей, хора, бях в Полша и искам да ви кажа, че това е един рай. До сега не познавам студент, който като е отишъл там да не е искал да се върне. Има ли такива които ще ме подкрепят?
Активен