Ей ме на!
За полонистиката мога да изкажа много суперлативи! Страшно интересна специалност. Изучават се много полезни и интригуващи неща. Разширява мирогледа на младите хора. Университетът предлага много стипендии за обучение в Полша. Преподавателите по езика са страхотни. Могат да ви научат на страшно много неща.
Честно казано, аз попаднах там съвсем случайно. Преди да започна следването си нищо не знаех нито за Полша, нито за Чехия. За мой голям срам не знаех даже, че са славянски страни. Но в онези времена и кой да ти каже. Колкото повече време минаваше, толкова повече обиквах Полша. Ходих 3 пъти със стипендия и това са най-хубавите 6 месеца от живота ми.
Специалността е съвкупност от предмети, които позволяват да се добие представа за целия славянски свят и лично мен ме накараха да се замисля, че българите не са сами на този свят, има и други народи, които са ни много близки.
Единственият пропуск на програмата според мен е това, че не се изучава български и общославянски фолклор (като изключим Културна антропология на славяните, но в нея не се задълбочава толкова в особеностите на отделните народи) и детска литература. Фолклорът е дълбоко заложен в българската литература и по-нататък в обучението се чувства липсата на този предмет в обучението, особено при автори като Йовков, Каралийчев и много други.
За реализацията след завършването - трудно е, но границите в Европа се отварят и изпращането на студентите в Полша им предоставя много възможности за създаване на контакти.
Един съвет: ученето е много и интензивно. Захващайте се с тази специалност само и единствено ако искате да сте добри в това, което правите.
От моя личен опит мога да споделя също, че колегите, които се опитаха да работят по време на следването, или не завършиха, или имаха много проблеми. Все пак специалността е хибридна и се учат две филологии едновременно. Трудът е много, но си заслужава. Е, в крайна сметка, с упоритост всичко се постига.
Успех!