argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Казус ФП  (Прочетена 2316 пъти)

bobi1717

  • Гост
Казус ФП
« -: 04.06.2007, 18:18:40 »

Едно ФЛ работи по три тудови провоотношения. Има един основен работодател и двама допълнителни. Според чл.38ал3 от Закона за облагане доходите на ФЛ (отм), то следва да удостовери със служебна бележка получените доходи от свойте работодатели и заплатените данъци. Служебни бележки се издават от всички работодатели различни от основния и се представят на него. Осн.работодател преизчислява окончателно данъка в/у доходите на год.база до 31.01 на следващата данъчна год.независимо дали лицето работи по др.трудови договори.
Ако ФЛ получи от своите работодатели такава служ.бележка, но не я представи на осн.си работодател, то каква отговорност възникава за него? Къде е санкцията на ПН на чл.38 ал 3 Закона за облагане доходите на ФЛ? :?
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Казус ФП
« Отговор #1 -: 04.06.2007, 19:29:04 »

Казусите са дадени да се решават, а не да се иска готово решение. Помъчете се малко сами. Аз 3 месеца решавах тоя казус.
Активен

bobi1717

  • Гост
Re: Казус ФП
« Отговор #2 -: 04.06.2007, 19:48:29 »

Колега, аз за себе си имам някакво решение на казуса. До колко е вярно - не знам. Просто исках да "чуя" и др.мняния по въпроса!Така, че констатацията Ви е неоснователна!
Активен

ivan t

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
  • Systematic chaos
Re: Казус ФП
« Отговор #3 -: 05.06.2007, 21:06:51 »

Правната норма не съдържа, но съгласно изр. 2 основният работодател облага сумарния доход на лицето, получен през съответния месец. От друга страна задължение за основния работодател е да внася авансовия данък, удържан съгласно глава седма по вече отменения ЗОДФЛ. В случай, че служителят или работникът не уведоми основния работодател за получаваните трудови възнаграждения при условията на външно съвместителство, то възниква въпросът как въобще ще се начислява и изплаща надлежно и точно данъчното задължение. В случая отговорен за неправомерното невнасяне на данъка  ще бъде не основният работодател, а данъчно задължното лице. Органите на съответната данъчна служба ще съставят ДРА и ще задължат служителя да заплати невнесения данък като ще му бъде наложено и предвиденото административно наказание. Ако невнесеното данъчно задължение е в големи размери ще бъде осъществен от обективна страна съставът предвиден в чл. 255 от Наказателния кодекс, в който се предвижда кумулативна санкция - наказание до 5 г. лишаване от свобода и глоба до 5 000 лева.
Колкото до язвителната забележка на колежката по-горе, не съм съгласен, че настоящият форум може да предостави готово практическо решение на даден казус. В него  само се дават само модели за разрешаването на едни абстрактни неопределни събития от правния мир. Не виждам защо ако разполагам с някакъв отговор да не помогна и да не го споделя. От това няма да загубя нищо.





Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Казус ФП
« Отговор #4 -: 05.06.2007, 21:47:53 »

Колега, аз за себе си имам някакво решение на казуса. До колко е вярно - не знам. Просто исках да "чуя" и др.мняния по въпроса!Така, че констатацията Ви е неоснователна!

Ами кажете и вашето мнение да го чуем. Аз констатации не съм правила. Не виждам какви факти съм установила. А след като такива няма, как може да са неоснователни?!

Колкото до язвителната забележка на колежката по-горе, не съм съгласен, че настоящият форум може да предостави готово практическо решение на даден казус.

Забележката ми не беше никак язвителна, а с най-добре чувства. Нямам навика да съм отрицателно настроена към хора, които не познавам, а още по-малко да им правя забележки. Относно конкретно практическо решение в един форум е трудно да се даде. Но да се даде решение на казус за упражнение е много лесно. това имах предвид. Едно е да напишеш казус и да дадеш твоите аргументи в подкрепа на определено решение, съвсем друго е просто да пуснеш казуса и да искаш решение. Аз мисля, че е редно студентите сами да решават казусите, да ги дискутират, да търсят решение. Затова ще се радвам, ако колегата ни сподели своята теза.
Активен

ivan t

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
  • Systematic chaos
Re: Казус ФП
« Отговор #5 -: 06.06.2007, 09:01:40 »

Първо искам да се поправя и да се извиня за неяснотата в отговора, който съм написал по-горе.
Нека първото изречение да се счита променено по следния начин:  Правната норма не съдържа санкция, а само диспозиция и хипотеза, но съгласно чл. 38 ал. 3 изр. 2 основният работодател облага сумарния доход на лицето, получен през съответния месец.
По някога, когато си изморен между мислите ти и писмения текст, който ги отразява често се получават разминавания и несъответствия.
Не искам да критикувам или да влизма по какъвто и да е начин в конфликт с колежката по-горе, но  когато имаш някякво мнение и становище относно решаването на деден казус, не е необходимо да чакаш първо отговора на автора, нито пък да очакваш същото от другите, когато ти си се потрудил да се зпознаеш с дадена материя. Отплата за всяки едно усилие, което сега полагаш ще получиш в бъдеще, сблъсквайки се с дейаствителни случаи от правния мир.  :handshake:
Активен