argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird  (Прочетена 13930 пъти)

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #40 -: 11.07.2007, 14:46:51 »

О, айде точно за .NET и Oracle недей приказва, че толкова псувни е отнесъл Oracle-a, а и на MS хич не им ги спестих.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #41 -: 11.07.2007, 15:10:30 »

О, айде точно за .NET и Oracle недей приказва, че толкова псувни е отнесъл Oracle-a, а и на MS хич не им ги спестих.

Че защо така? Ако мнението ти се базира на някакъв проблем, с който си се сблъскал по време на интеграцията на Oracle XE и VS сподели и може да го разрешим! Ще ми е интересно да разбера защо мислиш така!
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #42 -: 11.07.2007, 15:44:16 »

Първо не беше с XE, второ не беше един проблем и даже не беше с Visual Studio
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #43 -: 11.07.2007, 16:09:30 »

http://www.microsoft.com/sql/prodinfo/features/compare-features.mspx
http://www.oracle.com/technology/products/database/xe/index.html
всъщност от втория линк излиза, че Манчев не е прав. Oracle Express си поддържа 4GB база.

Явно са го вдигнали, не бях обърнал внимание. Но имай предвид, че и това не е особено точно казано, защото в тези 4 GB влиза и размерът на речника на базата. Така че по-скоро е 3.5 GB без примерната схема.

Цитат на: Sayos
Манчев появи се и развали спора! Това е наказуемо (ако искаш да се отървеш с лека присъда налей пак масло в огъня)!

Ами щом такова е желанието... Въпрос: Какво е общото между MySQL, Subversion, OpenLDAP и Spamassassin примерно? Отговор: Backend-ът на тези неща е Berkeley DB, което представлява библиотека за embeded-ване, реализираща dabatabse функции с интерфейси към C, Java, Python, Perl, Tcl и т.н. и т.н. Сега следва въпрос с повишена трудност: Кой според вас е собственик и разработчик на Berkeley DB? (hint: виж предишния ми пост)

Цитат на: Иван Давидов
shocked shocked shocked (каза Ванката с поглед вперен някъде в далечината извън стандартния набор от измерения): "- Шах и мат!"

Няма страшно. Между другото, едно от момчетата дето пише InnoDB-то работи един етаж под мен. Ако някой е набрал на MySQL и иска да си го изкара на някой от разработчиците :wink:

Поздрави,

Николай
« Последна редакция: 12.07.2007, 11:42:51 от Nikolay Manchev »
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #44 -: 12.07.2007, 22:55:17 »

Прочетох всички постове до тук преди 6 часа и сега като реших да отговоря забравих почти всички. Но темата е ясно написана - сравняват се БД от един клас, така, че да се намесва в сравнението Oracle и MS SQL Server не е логично. Аз пък да ви кажа, че и трите бази са чудесни. Ще го разберете ако някой ден поработите с Informix 7  :headbang:

Иначе за MySQL съм се изказвал и друг път - бооооооза. Е поне беше. Сега версия 5+ вече започна да прилича на нещо с InnoDB.

Много хора я защитават: бърза е! Ами как няма да е бърза, като кара през просото! Доколкото си спомням, до версия 3 (забележете 3, а не 0.5 бета) не поддържаше референциална цялост (външни ключове).

По-точно от версия 3.23.44 с InnoDB Engine започна да поддържа истинска референциална цялостност, а не само на ниво синтаксис. Малко преди появата на 4.1 бях писал във форума на help-a на MySQL 4.0 възмущението си от един абзац в същия help, където се обясняваше, че видите ли за какво са ви външни ключове? Ми то в SELECT-a може да си свържеш таблиците както ти душа иска... Като го прочетох и  първо така :? после така :angry: (Опитах се да намеря въпросния абзац сега в старата документация, но уви... или го няма или аз вече не съм достатъчно търпелив за да го намеря) После някой от девелоперите ми отговори на мейла в стил: "Абе ти какво искаш, всеки има право на мнение". Е от тогава MySQL ми е болна тема. Ама не, че не я ползвам - който плаща той поръчва музиката. Още повече, че вече дори се появиха тригери и съхранени процедури... невероятен прогрес.

Мързи ме да пиша повече. За мен победител в спора все пак е Oracle Express Edition :haha:
Активен

Радо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #45 -: 13.07.2007, 01:52:44 »

Продължават да си имат интересни писания в документацията:

Източник.
Активен

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #46 -: 13.07.2007, 10:47:37 »

Във връзка с InnoDB и Engines:

Вчера излезе версия 0.4 на "Skeleton Engine for MySQL". Както името подсказва това е колекция от функции които ще ви помогнат, ако желаете, да създаде нова "машина" за съхранение на информация в MySQL.

Повече информация може да получите от:
http://tangent.org/index.pl?node_id=543


Тази новина е за напреднали потребители или просто любопитни такива.


източник: www.linux-bg.org
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

macrogrand

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #47 -: 15.07.2007, 01:56:35 »

Чета и се смея...

До всички, които пишат за MySql - Хора, като използвате термина MySql давате ли си сметка, че това всъщност е събирателно име на няколко DB енджина? И кой точно енджин плюете/хвалите?

http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/en/storage-engines.html

По default енджинът на MySql е MyISAM - беше боза и все още е боза! Е, поддържа по-големи таблици и е малко (всъщност много) по-бърз от InnoDB, но изобщо го няма при Foreign Keys.

InnoDB - the best of the best (в MySql-ски смисъл). Този енджин си има всички финтифлюшки (включително Foreign Keys и вложени SELECT заявки). Недостатъкът му е, че малко по-бавен именно заради поддръжката на тези фийчъри и не поддържа толкова големи таблици като MyISAM.

Memory - колко от вас са чували за този MySql DB engine? Както подсказва името всичко се пази в RAM-а, бенефитът е огромна скорост, недостатъците са очевидни. Нямам представа дали поддържа FK и други подобни "фийчъри", защото не ми се е налагало да ги ползвам. За неосведомените този енджин се използва в някои Open Source имплементации на torrent тракери с цел максимална скорост при четене/запис на IP адрес на пиър и един евентуален рестарт на сървъра и спиране на захранването (и загуба на всички данни в memory таблиците) не е фатален за консистентността на пиърите... дълго и сложно :)

Защитавам мнението, че MySql е гъвкава база данни и предлага точно това, от което има нужда даен проект - кеф ти скорост, кеф ти консистентност, енджини бол!

Много моля - MySql не случайно е на пазара!


ако си с myisam, със тригер може да получиш функционалноста на foreign keys  и ще имаш full text докато при inno няма да го имаш.

а при memory има много голям проблем с внезапното спиране на тока, тогава често се налага да правиш repair на някой таблици и имаш мноооого голям риск от загуба на информация


иначе всички дето пишат за големите oracle i mssql едвали някога са писали приложения за тях.

а и ми е много чудно колко е удачна тази комбинация .net+mysql и php+mssql

всеки сървър си има предимства и недостатъци.... абсурдно е да търсиш универсално решение и да кажеш това е най-доброто
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #48 -: 15.07.2007, 02:12:25 »


иначе всички дето пишат за големите oracle i mssql едвали някога са писали приложения за тях.


a?
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

macrogrand

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #49 -: 15.07.2007, 02:17:49 »


иначе всички дето пишат за големите oracle i mssql едвали някога са писали приложения за тях.


a?

е спи ми се....

исках да кажа: всички които дават мнения за тези 2-те неща....
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #50 -: 15.07.2007, 09:51:00 »

macrogrand, ние тука нищо не сме ползвали караме на .txt-а
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #51 -: 15.07.2007, 14:10:09 »


иначе всички дето пишат за големите oracle i mssql едвали някога са писали приложения за тях.


a?

е спи ми се....

исках да кажа: всички които дават мнения за тези 2-те неща....

еми...
пак:
а?
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #52 -: 16.07.2007, 00:39:31 »


иначе всички дето пишат за големите oracle i mssql едвали някога са писали приложения за тях.


a?

е спи ми се....

исках да кажа: всички които дават мнения за тези 2-те неща....

По-добре недей да пишеш мнения когато ти се спи.

всеки сървър си има предимства и недостатъци.... абсурдно е да търсиш универсално решение и да кажеш това е най-доброто

 :y:
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #53 -: 16.07.2007, 12:03:06 »

По - добре изобщо да не дава мнения
Активен

javahaterphplover

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #54 -: 20.07.2007, 20:06:44 »


ползвам MySQL защо ? защото е най разпространен
но като алтернатива не бих се спрял на FireBird , не съм ползвал реално версии на MySQL преди 5.0 така че какво е имало преди и какво няма не ме интересува важното е че сега си има всичко и мен лично си ме кефи.
Ползвам я защото е много разпространена тотално много и google знае много за нея .



Ааааа а преди я плюеше, знаех аз, че ще избереш правилното, са остава да махнеш и java-та хахахххаха
Активен

sondata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 284
  • Angels cry and devils lie The world is our stage
    • Локомотив Пловдив - това сме ние!
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #55 -: 23.07.2007, 11:01:27 »

Ебаси лудия ник  :-)
Активен

javahaterphplover

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #56 -: 23.07.2007, 11:58:53 »

Аз го сложих заради JoKE, за да го дразня  :-D :-D :-D
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #57 -: 23.07.2007, 13:18:14 »

Аз го сложих заради JoKE, за да го дразня  :-D :-D :-D
пешо пешо то добре ама да беше задраскал php-то няма нищо вероятно си го правил на paint простено ти е.
Активен

javahaterphplover

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #58 -: 24.07.2007, 19:50:17 »

Аз го сложих заради JoKE, за да го дразня  :-D :-D :-D
пешо пешо то добре ама да беше задраскал php-то няма нищо вероятно си го правил на paint простено ти е.

Java-та освен с Paint с друго не заслужава да я обработваш :-D :-D :-D :-D. Драскай грубо и т'ва е  :#2:
Активен