argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird  (Прочетена 13929 пъти)

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« -: 10.07.2007, 10:42:12 »

В една друга тема се получи интересен offtopic та реших да пусна тази тема. Целта е да видим кои на какви БД се кефи, ползва и т.н.

Мен лично най-много ме кефи Firebird (въпреки че в момента ползвам само MySQL  :-( )-  малка е, стабилна, има голяма история зад гърба си (Interbase)  и за разлика от MySQL  е изцяло свободна за ползване.
Проблем при нея се явява че все още не достатъчно бърза в уеб среда ( в сравнение с MySQL  но е по добре от Postgre). Така че нека споделим малко мнения и по тази тема  :wink:

П.П. все пак най яко си е да ползваш *.txt файл за БД  :-D
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #1 -: 10.07.2007, 10:53:32 »

MS SQL SERVER 2005, който пише за Oracle да му бъде изтрит поста и да се приеме като офтипик.
MySQL - името само говори, като си направиш база само ти ще си я ползваш
FireBird - (или Firefox както Найден го нарича) си е извратена работа
PostgreSQL - някой пиян я е измислил по време на запой в кръчма
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #2 -: 10.07.2007, 10:56:40 »

MS SQL SERVER 2005 brrrrrrr  :vomit:
няма такова недоразумение като това, тая БД си е просто пари хвърлени на вятъра  :-P
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #3 -: 10.07.2007, 11:01:21 »

Както се казва в един много популярен сайт - основната цел на MySql е да даде на програмиста SQL API към файловата система :)

Ползвал съм какви ли не бази данни за какви ли не комерсиални и некомерсиални проекти, така че мен най-много ме кефи тази БД, която най-добре пасва на конкретните ми нужди и/или ми плащат, за да я използвам!
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #4 -: 10.07.2007, 11:04:58 »

Я дай пример за БД, която не е API към файловата система :)?
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #5 -: 10.07.2007, 13:17:35 »

В една друга тема се получи интересен offtopic та реших да пусна тази тема. Целта е да видим кои на какви БД се кефи, ползва и т.н.

Мен лично най-много ме кефи Firebird (въпреки че в момента ползвам само MySQL  :-( )-  малка е, стабилна, има голяма история зад гърба си (Interbase)  и за разлика от MySQL  е изцяло свободна за ползване.
Проблем при нея се явява че все още не достатъчно бърза в уеб среда ( в сравнение с MySQL  но е по добре от Postgre). Така че нека споделим малко мнения и по тази тема  :wink:

П.П. все пак най яко си е да ползваш *.txt файл за БД  :-D

Новия MySQL и истински силен ... все пак пича, който разработва FireBird се хвана с MySQL.
Иначе ... FireBird е много добро ... леко, сравнително стабилна и държи ... не може да я сравняваш с
гиганти като MSSQLServer, но за класа си е изключително стабилна и функционална :)

@offtopic
Аз лично смятам, че всички трябва да страдат и да ползват Оракула! Оракула е мръсно животно,
създадено да трови живота на хората и затова всички трябва да ползват Оракула!
Ако някога имате възможност и свободно време никога не пропускайте да напсувате Guru-тата по
Оракулските форуми - те го заслужават!!!
+т'ва SUN са съюзници на Оракула, а ние мразим и Java!
Оракула сукс!!! :headbang:  :headbang:  :headbang:

Не мразете това което не знаете (като мен!!!)
Поздрави
           Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #6 -: 10.07.2007, 13:39:16 »

MS SQL SERVER 2005, който пише за Oracle да му бъде изтрит поста и да се приеме като офтипик.
MySQL - името само говори, като си направиш база само ти ще си я ползваш
FireBird - (или Firefox както Найден го нарича) си е извратена работа
PostgreSQL - някой пиян я е измислил по време на запой в кръчма
FireBird няма общо с FireFox
НО си е извратена работа :)

ползвам MySQL защо ? защото е най разпространен
но като алтернатива не бих се спрял на FireBird , не съм ползвал реално версии на MySQL преди 5.0 така че какво е имало преди и какво няма не ме интересува важното е че сега си има всичко и мен лично си ме кефи.
Ползвам я защото е много разпространена тотално много и google знае много за нея .


п.п. като гледате темата хора я вижте някой споменал ли ви е MIcrosoft SQL или Oracle ? не че нещо ама като гледам повечето хора
1) трябва да се научат да четат после да говорят.
2) вълчанов за тебе бих казал само WTF ?
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #7 -: 10.07.2007, 13:51:46 »

Значи в заглавието на темата поставих тези 3 СУБД защото са наи популярните с отворен код и всеки може да работи свободно с тях ( колко български фирми могат да си позволят да използват Oracle  в своите приложения ......????? ), а пък за M$ Server тва животно освен последователите на .NET някои друг ползвали го изобщо  :-P (еи ама много го мразя, бъгово пак и искат пари за него, ако ще давам пари за някоя СУБД то ще за Oracle, другите не струват)  Иначе наистина най-хубавото на MySQL  е че google наистина знае много за него  :wink:
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #8 -: 10.07.2007, 14:01:26 »

не ся си супер в грешка пич
microsoftските продукти са супер зле microsoft SQL server е единственото изключение
готина базичка си е при нас определено не ползваме нищо .net-овско и все пак може би грубо 30% от проектите са си MS SQL , 30% са MySQL и останалото е Oracle SQL .
така че - има такива фирмички се пак не говорим за фирмички с 5 човека дето пишат Web приложения на PHP нали така :)
е такива фирмички не трябва да има ако питаш мен
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #9 -: 10.07.2007, 14:02:51 »

http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=292.msg1696#msg1696
ЖОКе горния линк е за теб.
Какво е бъгавото на MS SQL?  :-)
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #10 -: 10.07.2007, 14:08:45 »

Значи в заглавието на темата поставих тези 3 СУБД защото са наи популярните с отворен код и всеки може да работи свободно с тях ( колко български фирми могат да си позволят да използват Oracle  в своите приложения ......????? ), а пък за M$ Server тва животно освен последователите на .NET някои друг ползвали го изобщо  :-P (еи ама много го мразя, бъгово пак и искат пари за него, ако ще давам пари за някоя СУБД то ще за Oracle, другите не струват)  Иначе наистина най-хубавото на MySQL  е че google наистина знае много за него  :wink:

Аз не претендирам, че познавам спецификации и предимства на различните СУБД обаче твоите приказки са си чист flame. Говориш несъстоятелни неща, неподкрепени с никакви факти. Само тези от потребителска гледна точка и къде чул-недочул нещо от някого. Нареждаш Oracle и MS SQL, където се водят за най-стабилните системи за управление на БД. Почти всички големи фирми и компании ползват тях. Може би е редно да се интересуваш защо. То до скоро MySQL тригери нямаше, ти ми я превъзнасяш... Айде моля ти се.

Поздрави
Активен
Too short signature limits.

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #11 -: 10.07.2007, 14:26:23 »



Аз не претендирам, че познавам спецификации и предимства на различните СУБД обаче твоите приказки са си чист flame. Говориш несъстоятелни неща, неподкрепени с никакви факти. Само тези от потребителска гледна точка и къде чул-недочул нещо от някого. Нареждаш Oracle и MS SQL, където се водят за най-стабилните системи за управление на БД. Почти всички големи фирми и компании ползват тях. Може би е редно да се интересуваш защо. То до скоро MySQL тригери нямаше, ти ми я превъзнасяш... Айде моля ти се.

Поздрави
[/quote]

Абе пич хайде първо чети, пък после отговаряй!!!!
Да си видял някъде да кажа нещо лошо срещу Oracle, това че съм съгласен да си купя лиценз за тази СУБД само по себе си би трябвало да ти говори нещо!!!!!
Нареждам MS SQL Server  щото мен лично не ме кефи, и това си е мое мнение и не стремя да налагам на другите. Ако ще се говори за най - добри те СУБД то определено на 1-во място е Oracle
след него бих поставил DB2 и нататък както дойде ....
А и  не съм превъзнясал  MySQL ( прочети по-внимателно 1-я пост!!)
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #12 -: 10.07.2007, 14:30:25 »

http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=292.msg1696#msg1696
ЖОКе горния линк е за теб.
Какво е бъгавото на MS SQL?  :-)
хм да ве верно и верно едно време FireFox се казваше така ама после верно смениха името може би заради новото лого
и старото беше с едно жалто пиле гушнало планетка пак :)
ако си спомням правилно верно прав си :П
а ве следващия ми пост мисля че е достатачно
тва е кола : >
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #13 -: 10.07.2007, 15:09:22 »

Абе пич хайде първо чети, пък после отговаряй!!!!
Да си видял някъде да кажа нещо лошо срещу Oracle, това че съм съгласен да си купя лиценз за тази СУБД само по себе си би трябвало да ти говори нещо!!!!!
Нареждам MS SQL Server  щото мен лично не ме кефи, и това си е мое мнение и не стремя да налагам на другите. Ако ще се говори за най - добри те СУБД то определено на 1-во място е Oracle
след него бих поставил DB2 и нататък както дойде ....
А и  не съм превъзнясал  MySQL ( прочети по-внимателно 1-я пост!!)

Никой не те е задължил да си купуваш лицензи за Oracle. Ходиш на сайта, сваляш го и го ползваш. А какво означава да не те кефи MS SQL? Обясни ми този довод, който очевидно избива и в друга насока на приказване на глупости, както сам се изрази с кардиналния извод че MS SQL e "бъгаво". Окей, имай си тезите и мненията. Многократно подчерта, че са си твои и не задължаваш никой да се съгласява с теб, но тъй като поставяш въпроса ти самия е редно не само да нахвърляш, че нещо не те кефи, а да се обосновеш и защитиш. В прочетеното от мен ти плюеш, а не си защитаваш никакви тези. Това за мен е несериозно.
Активен
Too short signature limits.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #14 -: 10.07.2007, 15:44:04 »

да маи има Oracle SQL Server Express Edition
Активен

Дамян Митев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
  • Добре, че не съм се родил 8 битов!
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #15 -: 10.07.2007, 15:44:32 »

Аз, така собствено, съм работил с Firebird, MySQL, MS SQL и Оракула в бизнес приложения.

MS SQL и Oracle  са големи СУБД-та, друг клас, така че техните предимства и недостатъци предлагам да флеймим в друг топик. Така че ще коментирам само  Firebird i MySQL.

Много хора мрязят историята като предмет (и аз съм сред тях), но съм се убедил, че конкретно в софтуерния бизнес, продуктите много трудно променят същността си. Дори след n на брой версии ДНК-то си остава същото, сменят се само дрехите. Ярък пример: Windows - заченат като инфантилна графична обвивка на ДОС, сега пак си е боза (само че по-шарена). Но да не се отклонявам от темата.

MySQL от самото си създаване е било някакво жалко подобие на СУБД. Невероятни фийчъри като тригери, бяха въведени наскоро. Когато света беше обявил релационните бази данни като морално остарели и на пазара вече имаше обектно-ориентирани и обектно-релационни бази данни, MySQL се радваха, че са имплементирали вложен SELECT. Пълна смешка.
Да каже човек: безплатна, ще я използваме за учебни цели. Ами тя като не имплементира основи части от SQL стандарта, на какво може да се научи човек?
Много хора я защитават: бърза е! Ами как няма да е бърза, като кара през просото! Доколкото си спомням, до версия 3 (забележете 3, а не 0.5 бета) не поддържаше референциална цялост (външни ключове).
Отдавна съм определил MySQL като посредствена СУБД и съм вдигнал ръце от нея. Може в последните версии да са добавили някой и друг фиичър, за радост на малките деца, които си играят с нея.
Популярна е! Факт. Ама що стана популярна? Не, не щото е супер добра, ами щото е безплатна и PR-ите я нахакаха във всички линукс дистрибуции.
Факт е че се работи лесно с нея и админските инструменти са добри. В тоя смисъл е идеална за малки и непретенциозни (по-скоро домашни проектчета), където няма сложни заявки.


Firebird. Самия факт, че е наследника на Interbase, (доскоро комерсиален) продукт на Борланд, говори сам за себе си. Борланд е синоним на "Правено с акъл от кадърни хора". Firebird е лек, компактен, яде доста малко рамец. Работи стабилно в многопотребителска среда. Няма нужда да обяснявам, че още от създаването си поддържа изцяло SQL стандарта. Справя се без проблеми с гигабайтови таблици (не мога да кажа същото за MySQL, който "клекна" много лошо, когато една табличка прехвърли 100 000 записа). Една от особеностите, която не съм видял да се поддържа така удобно от никоя друга СУБД, е database events - клиентската програма получава съобщение от базата, когато настъпи дадено събитие (например се изтрие ред от дадена таблица). Това е незаменим механизъм за синхронизация между приложението и базата данни, особено когато базата се използва в многопотребителски режим - няколко приложения се вързват едновременно към базата и мажат вътре. Е да, това е използване в бизнес среда, не е като за домашния web-сайт ;) Наскоро намерих, че и Oracle имат подобна технология, OO4O, ама са някви OLE глупости, мъка мъка!
Спец за Firebird има безплатни админ програми, които са доста по-добри от много свои комерсиални аналози, визирам Interbase Expert.

Общо взето, не виждам никаква причина някой да използва MySQL, при условие че има Firebird, освен ако не е фанатик и не желае да си отвори очите за по-добрата технология.
 
Е, в крайна сметка винаги работата опира до срокове, а тогава се прибягва до най-добрата база е тази, "която аз знам" или "която знае колегата/бат Пешо от горния етаж". И така се получава порочен кръг. Или шефа казва "ще използваме базата Х".

Не че мразя MySQL, просто съм се убедил, че не може да стъпи на малкия пръст на Firebird по функционалност.

Ако си хадкор MySQL юзър и си се засегнал от моите думи, не си пилей енегията да ме опровергаваш и да ми доказваш колко е велик MySQL. И тя си има достойнства. Работи ли? - Работи! Лошо няма, лесно се използва, особено с РНР. Вместо това използвай въпросната си енергия да поразучиш кво е туй животно Firebird, пък може и да си направиш някое примерно проектче с нея.

Винаги, когато човек използва нещо ново му е трудно, особено като знае как еди кое си се прави много лесно на мойто другото. И все пак - дерзайте. Поне ще можете тогава да кажете какво му е кривото на Firebird (според вас) :)

С Postgre не съм работил, ама долколкото знам е доста стара и доста читава СУБД. Респект.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://xaxa.eu/index.php

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #16 -: 10.07.2007, 15:50:48 »

Аз, така собствено, съм работил с Firebird, MySQL, MS SQL и Оракула в бизнес приложения.

MS SQL и Oracle  са големи СУБД-та, друг клас, така че техните предимства и недостатъци предлагам да флеймим в друг топик. Така че ще коментирам само  Firebird i MySQL.

Много хора мрязят историята като предмет (и аз съм сред тях), но съм се убедил, че конкретно в софтуерния бизнес, продуктите много трудно променят същността си. Дори след n на брой версии ДНК-то си остава същото, сменят се само дрехите. Ярък пример: Windows - заченат като инфантилна графична обвивка на ДОС, сега пак си е боза (само че по-шарена). Но да не се отклонявам от темата.

MySQL от самото си създаване е било някакво жалко подобие на СУБД. Невероятни фийчъри като тригери, бяха въведени наскоро. Когато света беше обявил релационните бази данни като морално остарели и на пазара вече имаше обектно-ориентирани и обектно-релационни бази данни, MySQL се радваха, че са имплементирали вложен SELECT. Пълна смешка.
Да каже човек: безплатна, ще я използваме за учебни цели. Ами тя като не имплементира основи части от SQL стандарта, на какво може да се научи човек?
Много хора я защитават: бърза е! Ами как няма да е бърза, като кара през просото! Доколкото си спомням, до версия 3 (забележете 3, а не 0.5 бета) не поддържаше референциална цялост (външни ключове).
Отдавна съм определил MySQL като посредствена СУБД и съм вдигнал ръце от нея. Може в последните версии да са добавили някой и друг фиичър, за радост на малките деца, които си играят с нея.
Популярна е! Факт. Ама що стана популярна? Не, не щото е супер добра, ами щото е безплатна и PR-ите я нахакаха във всички линукс дистрибуции.
Факт е че се работи лесно с нея и админските инструменти са добри. В тоя смисъл е идеална за малки и непретенциозни (по-скоро домашни проектчета), където няма сложни заявки.


Firebird. Самия факт, че е наследника на Interbase, (доскоро комерсиален) продукт на Борланд, говори сам за себе си. Борланд е синоним на "Правено с акъл от кадърни хора". Firebird е лек, компактен, яде доста малко рамец. Работи стабилно в многопотребителска среда. Няма нужда да обяснявам, че още от създаването си поддържа изцяло SQL стандарта. Справя се без проблеми с гигабайтови таблици (не мога да кажа същото за MySQL, който "клекна" много лошо, когато една табличка прехвърли 100 000 записа). Една от особеностите, която не съм видял да се поддържа така удобно от никоя друга СУБД, е database events - клиентската програма получава съобщение от базата, когато настъпи дадено събитие (например се изтрие ред от дадена таблица). Това е незаменим механизъм за синхронизация между приложението и базата данни, особено когато базата се използва в многопотребителски режим - няколко приложения се вързват едновременно към базата и мажат вътре. Е да, това е използване в бизнес среда, не е като за домашния web-сайт ;) Наскоро намерих, че и Oracle имат подобна технология, OO4O, ама са някви OLE глупости, мъка мъка!
Спец за Firebird има безплатни админ програми, които са доста по-добри от много свои комерсиални аналози, визирам Interbase Expert.

Общо взето, не виждам никаква причина някой да използва MySQL, при условие че има Firebird, освен ако не е фанатик и не желае да си отвори очите за по-добрата технология.
 
Е, в крайна сметка винаги работата опира до срокове, а тогава се прибягва до най-добрата база е тази, "която аз знам" или "която знае колегата/бат Пешо от горния етаж". И така се получава порочен кръг. Или шефа казва "ще използваме базата Х".

Не че мразя MySQL, просто съм се убедил, че не може да стъпи на малкия пръст на Firebird по функционалност.

Ако си хадкор MySQL юзър и си се засегнал от моите думи, не си пилей енегията да ме опровергаваш и да ми доказваш колко е велик MySQL. И тя си има достойнства. Работи ли? - Работи! Лошо няма, лесно се използва, особено с РНР. Вместо това използвай въпросната си енергия да поразучиш кво е туй животно Firebird, пък може и да си направиш някое примерно проектче с нея.

Винаги, когато човек използва нещо ново му е трудно, особено като знае как еди кое си се прави много лесно на мойто другото. И все пак - дерзайте. Поне ще можете тогава да кажете какво му е кривото на Firebird (според вас) :)

С Postgre не съм работил, ама долколкото знам е доста стара и доста читава СУБД. Респект.
Дамянчо душата не че нещо ама кво те интересува дали в версия 0.5 или във версия 3 ала тала бала та  яж баници важно е момента сега сега добре ли е добре е има ли селекти има има ли даже процедури има има ли тригери има има ли външни ключове има лесна ли е за администриране лесна е има ли я почти навсякъде и почти при всеки хостинг провайдър на "малки саитчета" има я мениджърите чували ли са я чували са я извесна ли е извесна е гоогъл знае ли всичко за нея знае АЕ тогава друго са ГЛУПОСТИ. :)
"Общо взето, не виждам никаква причина някой да използва MySQL, при условие че има Firebird, освен ако не е фанатик и не желае да си отвори очите за по-добрата технология."
ай ... стига с тая По добра технология че от по добри технологиии стигнахме до .нет МЪКА МЪКА .
а колкото до КАКВА причина има да се ползва MySQL
а ве имам я качена на пц-то
има я и на moon кво повече искаш
Активен

Дамян Митев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
  • Добре, че не съм се родил 8 битов!
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #17 -: 10.07.2007, 15:58:56 »

Sad, but TRUE!

Всичко е PR.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://xaxa.eu/index.php

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #18 -: 10.07.2007, 16:03:37 »

да маи има Oracle SQL Server Express Edition

има и MS SQL Server Express
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: MySQL vs PostgreSQL vs FireBird
« Отговор #19 -: 10.07.2007, 16:04:32 »

да маи има Oracle SQL Server Express Edition

има и MS SQL Server Express

който за нищо не става
кво имаше ограничение за 3 конекции ли
БЛЯ
боза като всичко на микрософт камоли безплатните неща
Oracle-а си е супер без ограничения подобни освен за рам X gb и процесор само 1 :)
Активен