argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Възможно ли е пътуването във времето?  (Прочетена 14620 пъти)

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

Здравейте!Чела съм,че е възможно пътуването във времето чисто математически.Как мислите?
Активен

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #1 -: 12.08.2007, 18:26:04 »

Аз съм за възможно пътуване във времето, но чисто физически, което е изчислено изобретателно математически!  :-D Сериозно - чисто теоретично е възможно според мен, има изследвания в областта, а  и черните дупки-има теории на учени, че те са гигантски машини на времето! Така че съм определено ЗА!!!
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

kicky

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #2 -: 12.08.2007, 21:15:18 »

Абе аз не съм виждала такива пътници пък кой знае  :-) Те много неща се говорят, че са възможни ама на.... И аз откога чакам извънземните да се свържат най-после с мене ама....засега ни кокъл ни вест
Активен
Ще правя каквото си искам!

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #3 -: 13.08.2007, 01:10:22 »

Уж може. Само дето е нелогично и нелепо да се ползва. :) Хипотетично може и да стане, ако се движиш със скорост по-голяма от светлинната, та времето ти да започне да тече на обратно, но това си остава малко неоправдана хипотеза според мен. :) Аз си вярвам на чичо Айнщайн.

Айнщайн си доказа, че скоростта на светлината е константна и крайна за природата, откъдето си произтичат относителността на време и пространство. Всъщност още по-абстрактно и реално погледнато скоростта на светлината е единствената скорост в позната ни Вселена. Просто се разпределя между другите 4 измерения. Иначе казано - докато си седите на столчето, вие се движите със C=300 000км/с, но във времето. Когато започнете да се движите в 3-те измерения (отидете до тоалетната), скоростта във времето пада и съответно, то тече по-бавничко за за вас, спрямо другите "охлюви", които си седят мирни спрямо отправната система. :)

Иначе за математически модел на пътуване във времето не съм чувал, но ако някой знае нещо, нека сподели. :)

Поздрави
Активен
Too short signature limits.

sondata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 284
  • Angels cry and devils lie The world is our stage
    • Локомотив Пловдив - това сме ние!
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #4 -: 13.08.2007, 12:25:37 »

Някъде бях чел, че имало някакви частици, които успявали да преминат през черните дупки. Има ли наистина такова нещо? И ако съществуват, те трябва да са си пътници през времето. А и скоростта им да е по-голяма от тая на светлината.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #5 -: 13.08.2007, 12:44:27 »

Сериозно обмислям преместване на темата в секция "Научна Фантастика".

Първо трябва дса се дефинира понятието "пътуване във времето". И понеже всеки си има някакви негови си чупени разбирания, и понеже пък модерната теоретична физика има още по-чупени разбирания...

Оттам насетне, всичко друго е езикочесане.
Активен
Физически Факултет

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #6 -: 13.08.2007, 15:47:08 »

Чефо, научна дефиниция няма, но като си помислиш за всичките щуротии от квантовата теория и паралелни светове (и Вселени) там, нормално е да се запиташ дали не може да се получи някаква релация между тях (ако да кажем не знам, че има такава). :)

Дълъг линк към БГ Уики

http://en.wikipedia.org/wiki/Time_travel

Иначе при липса на всякакви факти, действително това е в сферата на научната фантастика и нищо повече. :)
« Последна редакция: 13.08.2007, 18:21:38 от lowstef »
Активен
Too short signature limits.

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #7 -: 13.08.2007, 15:49:30 »

За мен пътуване във времето означава да мога да се върна поне за малко няколко хиляди години назад и да видя как се строят пирамидите например.Може сега това да е научна фантастика,но няма как да знаем какво ще се случи след двеста или триста години.Преди стотина години са смятали ,че е невъзможно да се отиде на Луната.Интересно ми беше да разбера какво мислят останалите за тази теория.
Активен

sondata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 284
  • Angels cry and devils lie The world is our stage
    • Локомотив Пловдив - това сме ние!
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #8 -: 13.08.2007, 16:52:05 »

Сериозно обмислям преместване на темата в секция "Научна Фантастика".

Има ли такава секция  :-)
Активен

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #9 -: 13.08.2007, 17:12:28 »

уауууууу........
Какво оживление- май на хората им се пътува! При кого да си запазим места при евентуалното пътуване във времето? :-D Може би трябва да станем редовни посетители на секция "Научна фантастика"! :hihi: :y:
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

ellectrica

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • Power & Control
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #10 -: 13.08.2007, 23:03:46 »

Относно бързите частиците съм чел че се наричат Техе-йони (по бързи от светлината и зависимост от това с какъв заряд са отиват в "бъдещето или в миналото") но според мен това е написано от някой чичко с развинтена фантазия  :-D Дори някога да се открие метод за прескачане през времето се чудя нещо друго: Какво ще стане когато едно тяло се движи със скорост по-голяма от максималната скорост на която издържат градивните частици на самото тяло?!  :drunk: Пльок.  :-D Кой знае ,след години може и да се измисли машина на времето,засега си мисля ,че това е възможно само във филмите на Стивън Спилбърг  :bow:
Активен
Все е имало нямане, все е нямало имане, но такова нямане каквото сега има никога не е имало: Р.Р. (Z™)(FIRESTARTER™)

promis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
    • Вселената
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #11 -: 16.08.2007, 10:11:43 »

Много интересен въпрос. Особено любопитно ми стана, че математически пътуването във времето е възможно. Тук по-скоро става дума, че има известни решения на уравненията на ОТО, според които съществува възможност за пътуване във времето при подходящи условия (кривина на пространство-времето). Нали?
Активен

kristian

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #12 -: 16.08.2007, 11:45:05 »

Здравейте отново.

Пътуване във времето е възможно единствено само във Бъдещето.Засилваш се колкото се може повече и по-близо до скоростта на светлината и ето пътуваш във Бъдещето.А за пътуването във Миналото, дори да е възможно математично, такъв процес би изисквал енергия превишаваща невъобразим брой пъти енергията на цялата Вселена.
Но знае ли човек?

Колкото до теорията на относителността и хипотетичните тахиони:
Четох във "Светът на Физиката",че ОТО не забранява скорости по големи от 3.108м/с.Айнщайн забранява само преминаването на тази бариера.Тахионите  имат v>3.108, и затова могат да пътуват във времето.Но малко физици вярват във тях.

Ако тахионите съществуват - те могат да бъдат регистрирани с така наречения ефект на Черенков, аналогичен на преминаването на звуковата бариера, което предизвиква звукови ударни вълни, а ефекта на Черенков - светлинни вълни.
Някой космолози се надяват, че с този ефект могат да се обяснят някои колоритни космични явления.

Всичко добро ви желая!!!
Това вече е форум!
Активен

pasho_pz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
  • Информационна физика и комуникации
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #13 -: 16.08.2007, 18:01:46 »

Интересно ми е защо слагате въобще такива теми.
И да е възможно то още не е доказано според мен.
Излишно е!!!
Активен
Физически факултет.

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #14 -: 16.08.2007, 18:37:59 »

Цитат
Интересно ми е защо слагате въобще такива теми.
И да е възможно то още не е доказано според мен.
Излишно е!!!

Не смятам, че обсъждането на такива въпроси е  излишно, е ,може да не открием втора айнщайнска теория на 21 век, но все пак обменът на информация е ценен. :-) От една страна има смях и забавление, от друга сериозност и  информация! :y: За другите не знам, но пък аз научих нови неща.. :-P Така че не винаги "доказаното" е  водещо...
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #15 -: 16.08.2007, 18:39:31 »

Цитат
Всичко добро ви желая!!!
Това вече е форум! Kristian

Напълно съгласна :y: :y:... с идея за още по-добър вид на форума.. :D
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

promis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
    • Вселената
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #16 -: 25.08.2007, 17:19:17 »

Писах за пътуването във времето в блога. Изглежда учените не са го отписали съвсем. Което е хубаво, нали? :)
Активен

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #17 -: 25.08.2007, 17:32:19 »

Цитат
Писах за пътуването във времето в блога. Изглежда учените не са го отписали съвсем. Което е хубаво, нали? 
Определено! :y:
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

zvezdenskitnik

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
  • зад физиката има още, стига да искаш да видиш
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #18 -: 18.10.2008, 22:30:02 »

Времето физична величина ли е?
Не използваме ли ние физични процеси за да поддържаме една "обективна" представа за времето?
А не пътуваме ли във времето понякога, спонтанно или при постигане/попадане в определено състояние?
Не са ли описани случаи на съзнателно пътуване във времето?
Според мен физическата материя има това свойство времето да тече само в една посока. И ако да се тръгва по този път не е сериозно щото времето както го разбираме е свързано с пространството и така за да върнем времето ще трябва да върнем реки и галактики обратно.  :headbang: В противен случай отиваме към някакво частично време.
Ако се говори за "субективно" време е друг въпрос. И друга материя. Който се интересува ще намери писано за съзнателно (или не) пътуване във времето при някои хора. Сънуването също може да е вид пътуване във времето.  Човек има потенциала да "пътува" във времето но не на физическо ниво. А съзнанието засега е далеч от физиката.
Активен
ИФ 88-93.  Товае25символа

vel.angelov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Възможно ли е пътуването във времето?
« Отговор #19 -: 04.05.2009, 08:53:23 »

Здравейте!По проблема:
Ако наистина такова пътуване е възможно,то би трябвало да съществува непротиворечива теория която го описва.Ако допуснем че може да се пътува във времето и вземем в предвид извесния парадокс за това ако се върнем във времето и обием бащите си преди да сме се родили, и т.н.- имаме си противоречие на допуснатото(освен ако при връщането в миналото ние не сме материя а само дух който може само да наблюдава).А и не всеки процес във природата е обратим.Аз лично смятам че пътуването във времето е невъзможно.
Активен