argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Къде е ПУ в България, Европа и Света  (Прочетена 7831 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Ей тук има подобна тема "Репутация на ПУ". В този пост обаче ми се иска да коментирам (или по-скоро резюмирам) едно проучване, към което проф. Андреев ме насочи преди известно време и едва сега успях да му обърна внимание. Последните разправийки, които имахме тук ме провокираха още повече да ви обърна внимание на това.

Става дума за класация на университетите в света, която според мен е доста обективна и е направена по 4 основни критерия взети с различна тежест:
- size (или големина на интернет сайта/сайтовете на университета);
- visibility (или посещения и достъпност, която е индексирана);
- rich files (наличност на pdf, doc и т.н. не HTML files);
- scholar (връзки към интернет пространството на университета).
ОК, ясно става, че си говорим предимно за Интернет оценка или как университета, в часност ПУ се бори с останалите университети в света, Европа и България. По-надолу ще ви резюмирам резултатите + някво тълкувание за това:

Списък на БГ унитата може да се види на този адрес:
http://www.webometrics.info/university_by_country.asp?country=bg
веднага прави впечатление, че ПУ играе като два университета:
PLOVDIV UNIVERSITY (pu.acad.bg) и UNIVERSITY OF PLOVDIV (uni-plovdiv.bg), което всъщност разделя на две мощта ни и това е една от основната причина да тръгнем надолу в класацията. Тук е важно да се отбележи, че нито ФМИ (fmi-plovdiv.org), нито другите argon.acad.bg производни имат принос за рейтинга на ПУ, колко жалко, а?... Уви нито xaxa.eu, нито forum.uni-plovdiv.net ще ни помогнат да дръпнем в класацията. Та тук идва един от основните изводи - всичко що е ПУ трбва задължително и само да е локализирано на домейна UNI-PLOVDIV.BG и никви други.

Та как се котира ПУ:
В България сме на 9-то място след СУ, Института по метеорология и хидрология (тва не знам защо е сред уни-тата), Нов български, Американския в Благоевград, Русенския, ТУ-София, Миногеоложкия и Бургаския свободен. В световната класация сме на 3971 позиция, а СУ за сравнение е на 1001.

Въпроса е как да дръпнем в класацията? Отговора е тук:
http://www.webometrics.info/best_practices.html
Тук има списък десетина пункта, които ако спазваме бихме дръпнали напред. Едни от важните неща които се виждат на пръв поглед са: най-важното общ домейн за всичко ще е под шапката на ПУ, сърържание: доклади, репорти, презентации, библиотека, студентски помагала друго важно е прехвърляне в електронен формат на важни стари документи, линкове и връзки от нас и към нас с други академични институции, разбира се всички страници и на английски и т.н. и т.н.

С този пост по-скоро искам да ви зарибя по тази статистика и да помислите по друг начин на "ПУ в Интернет". Мисля, че би ви било интересно да се поровите в тоя сайт - струва си, наистина... поне на мен ми беше много приятно... та успех.
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #1 -: 03.09.2007, 23:34:53 »

ksx - има ли начин старите домейни pu.acad.bg, argon.acad.bg и т.н. и да функционира само uni-plovdiv.bg? Сега доколкото знам функционират и двете. Например е-мейлите - въпреки, че старите мейли @pu.acad.bg бяха заменени с @uni-plovdiv.bg повечето хора още си пишат старото  pu.acad.bg! Знам, че имаше никакаво решение по едно време и двете да действат известно време и после @pu.acad.bg да бъде спряно. Какво стана? Според мен докато старите адреси станат недостъпни, тоест не спрат да се използват - хората щ бродалжат да си ги ползват по навик. Предполагам, че няма страница или е-мейл който да няма алтернатива uni-plovdiv.bg... Така че едно от решенията поред мен е това. Да се елиминира напълно pu.acad.bg и да остане само uni-plovdiv.bg

Колкото до развитие - започнал съм няколко неща и в тази насока. Едното от тях е собствен сайт на нашата катедра (Екология и ООС) - http://web.uni-plovdiv.bg/ecology/ който още е в развитие и за сега е само на блъгарски, но скоро ще има и английска версия и ще бъде често обновяван. С доц. Бечев и някои други колеги пък имаме идея за още един сайт за биоразнообразие, биогеография и друуги такива неща, на който ще има помощни материали за студентите, както и научна литература за колеги. Още обмисляме идеите...

Ами това е моето мнение по въпроса. Другото, което си мисля, че ще помогне е по-честото обновяване на сайтовете на ПУ - главния и сайтовете на факултетите. Не само с най-необходимата информация, но и с допълнителни неща. Знам сега какъв е механизма на поддържане на сайтовете и за това знам, че това не е лесна задача, но това е решението...

 :y:
Активен
Nobody likes a smart ass...

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #2 -: 04.09.2007, 00:13:01 »

Статистиката е повече от интересна. Аз не разбирам толкова от мрежи и прочее, но все пак основните неща схващам. Като гледам асмо ПУ си е прецакало така нещата и има повече от един домейн, което е жалко за нас разбира се. Честно казано съм много разочарована от тази класация. Не съм мислела, че нашето уни ще е на толкова задно място в класацията...
Но това е положението. С оплакване до никъде не се стига. Важно е да се работи по въпроса, за да дръпнем напред. Аз лично не бих могла да помогна май с нищо съществено, но тези, които могат да го направят е добре да го сторят.
Това е от мен. Живи и здрави и дано скоро да настигнем СУ.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #3 -: 05.09.2007, 11:50:31 »

Принципно вече домейни различни от UNI-PLOVDIV.BG не се анонсират като ПУ такива, с изключение на fmi-plovdiv.org. Пощата обаче се и ще се получава за съвместимост от всички домейни. Очакваме пристигането на mail server за ПУ, на който ще обединя всички досегашни домейни и дефакто този въпрос също би трябвало да се реши.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #4 -: 21.06.2010, 22:46:19 »

http://www.webometrics.info/rank_by_country.asp?country=bg

това е новата класация ;-)
Активен

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #5 -: 22.06.2010, 10:16:47 »

Значи ПУ е на седмо място в тази класация- любимото ми число! :heart:
Активен

Alice_in_Wonderland

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 489
  • Well I Refuse! I Refuse! I Refuse!
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #6 -: 26.06.2010, 20:20:05 »

Значи ПУ е на седмо място в тази класация- любимото ми число! :heart:
Не, ПУ е на 3113 място в света в тази класация ...
Активен
Everybody Lies.

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #7 -: 26.06.2010, 20:43:37 »

Да, в света, но в България е на 7- мо място. :sun:
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #8 -: 26.06.2010, 21:21:00 »





Значи ПУ е на седмо място в тази класация- любимото ми число! :heart:

След русенския университет.  :mmm: :mmm: :mmm:
Или щом любимото число ВИ е 7 .На мен ми 1, но какво да кажа........................................
 :-X :-X :-X :-X :-X
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #9 -: 26.06.2010, 21:57:08 »

 :hihi: Е, може да стане някой ден... Но като се вземе предвид, че университетите в България са 52, седмо място е добро, нали?
Активен

Васил Георгиев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1157
  • Genius has side effects!
    • Ironichen - блогът на Васил Георгиев
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #10 -: 26.06.2010, 22:06:42 »

Иска ми се да се намираме по-нагоре в класацията, като се има предвид, че сме един от водещите университети в страната. Само мога да изразя адмирациите си към хората, които се трудят над мрежата на ПУ и услугите, които ни предоставят. Не знам за другите университети, но специално при нас тези услуги са доста и могат да са в помощ на студенти, преподаватели и персонал като цяло! Предполагам, че има още доста върху какво да се работи, но съм сигурен, че и студентите трябва да помагат с каквото могат, а също така да са по-активни в използването на услугите. Надявам се следващата година да сме по-напред в класацията и да се борим, докато не стигнем първото място! :)
Активен
"Човек трябва да живее така, че да не умре и след смъртта си!

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #11 -: 26.06.2010, 22:12:35 »

Макар че още не се знае дали ще уча тук, имам същото желание.  :-) Каквото зависи от мен, ще го направя!
Активен

Васил Георгиев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1157
  • Genius has side effects!
    • Ironichen - блогът на Васил Георгиев
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #12 -: 26.06.2010, 22:19:39 »

Макар че още не се знае дали ще уча тук, имам същото желание.  :-) Каквото зависи от мен, ще го направя!
Ами дано, такива активни личности са необходими, за да вървят нещата напред и нагоре! Защото, ако обединим усилията си, съм сигурен, че можем да сме в челните места на класацията! :) Затова, хора, включете се по някакъв начин! :)
Активен
"Човек трябва да живее така, че да не умре и след смъртта си!

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #13 -: 26.06.2010, 22:23:20 »

Ентусиазирана съм, пазете се! :-D
Активен

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #14 -: 28.06.2010, 21:03:46 »

Абе тва сериозно ли е бе Нов български да е на второ място а русенския да е преди нас...
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #15 -: 28.06.2010, 21:19:41 »

И аз не можах да разбера дали това е класация за самия университет, или за неговия сайт? 
Активен

Васил Георгиев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1157
  • Genius has side effects!
    • Ironichen - блогът на Васил Георгиев
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #16 -: 28.06.2010, 21:26:28 »

И аз не можах да разбера дали това е класация за самия университет, или за неговия сайт? 
Става въпрос за интернет оценка! Оценяват се сайтът (основният), всички отделни сайтове на факултетите, всичко, което е качено на сървъра. Също така файлове, посещения и т.н.
Активен
"Човек трябва да живее така, че да не умре и след смъртта си!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #17 -: 28.06.2010, 23:02:31 »

http://www.webometrics.info/methodology.html
тук си пише как се изчислява рейтинга, дадена е формула и точния смисъл на параметрите + как се смятат и т.н.

всъщност този въпрос не се задава за първи път:
https://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=11446.msg95548#msg95548
ама май все по-малко се чете и все повече се пише в тоя форум
Активен

Камелия

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 323
  • Love your life!
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #18 -: 28.06.2010, 23:12:05 »

Занапред ще се постарая повече да чета и по-малко да пиша. Обещавам! :)
Активен

Калински

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 520
  • Екология на БТП
Re:Къде е ПУ в България, Европа и Света
« Отговор #19 -: 02.07.2010, 22:58:38 »

Ентусиазирана съм, пазете се! :-D
Колкото повече постове пишеш, толкова по-нагоре в класацията ще бъдем.
Вярвам, че ще се справиш и ще ни направиш шампиони :wink:
Активен