argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Въпросчета  (Прочетена 8674 пъти)

aleksander

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
Въпросчета
« -: 19.09.2007, 14:23:22 »

В тази тема ще се задават въпроси върху които да по разсъждаваме малко. Ето и моят въпрос. Може да е лесен за физиците, но и може да е труден:
Вселената може ли да стане безсмъртна  :headbang: :headbang: :headbang:
Активен
СТРАННИК В СТРАННА СТРАНА

pasho_pz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
  • Информационна физика и комуникации
Re: Въпросчета
« Отговор #1 -: 19.09.2007, 14:34:47 »

Уточни се!!!!
Как така "Безсмъртна"?
« Последна редакция: 19.09.2007, 14:39:12 от pasho_pz »
Активен
Физически факултет.

aleksander

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
Re: Въпросчета
« Отговор #2 -: 19.09.2007, 14:36:03 »

Уточни се!!!!


В смисъл ????
Активен
СТРАННИК В СТРАННА СТРАНА

pasho_pz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
  • Информационна физика и комуникации
Re: Въпросчета
« Отговор #3 -: 19.09.2007, 14:42:32 »

Уточни се!!!!


В смисъл ????
Еми може да умре и да се роди друга.Според мен няма "Безсмъртни вселени"
Но това си е лично мое мнение!!!
Активен
Физически факултет.

aleksander

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
Re: Въпросчета
« Отговор #4 -: 19.09.2007, 14:47:00 »

Уточни се!!!!


В смисъл ????
Еми може да умре и да се роди друга.Според мен няма "Безсмъртни вселени"
Но това си е лично мое мнение!!!

Имах предвид нашата вселената, в която живеем сега. С физичните закони които ги познаваме. Има ли начин да е безсмътна. Да не умре.
Активен
СТРАННИК В СТРАННА СТРАНА

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Въпросчета
« Отговор #5 -: 19.09.2007, 14:51:01 »

Въпросът е идиотски. Меко казано. Вселената не е човек, че да умре. А дали може или не може да прекрати съществуването си... Ми може и да може, ама ние няма да го разберем тъй или иначе, така че все тая и въпроса си остава тъп.
Активен
Физически Факултет

aleksander

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
Re: Въпросчета
« Отговор #6 -: 19.09.2007, 15:01:56 »

Не е тъп. Доколкото знам, сега вселената се разширява с около 80 км/сек. Това разширяване ще спре някой ден. Сега възрастта на нашата вселена е около 10 милиарда година, учените предполагат че една вселена съществува около 80 милиарда година. Това са толкова много години. По време на тези години може да се зароди живот почти във всички галактики. Имам предвид интелигентен живот. Предполагам че нашия вид ще се доразвие още за няколко милиони години. Тогава едва ли ще си мислиш че ще искаш да умреш да речем на другия ден. Защото вселената се свива. Именно въпроса че тогава видовете нема да щат да умират и трябва да намерят начин как да спрат разширяването или свиването на нашата вселена. Защо казвам нашата вселена, защото може да има и други. Да не е само една.
Активен
СТРАННИК В СТРАННА СТРАНА

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Въпросчета
« Отговор #7 -: 19.09.2007, 15:14:59 »

Ъъъ, съвременната космолгия не е това дето се намира по дестки енциклопедии и в Интернет, ще знаеш. Говоренето (и писнаето) по сериозни теми изисква подготвеност. Цитирането на произволни числа от разни автори не те прави компетентен. А философски локуми за след милиарди години, разни потенциални интелигенти и прочее глупости не са физика.

Айде едно сериозно въпросче: Какъв е съставът на Вселената?
Активен
Физически Факултет

aleksander

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
Re: Въпросчета
« Отговор #8 -: 19.09.2007, 15:18:38 »

електрони, протони и всички частици в под атомно ниво.
Активен
СТРАННИК В СТРАННА СТРАНА

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Въпросчета
« Отговор #9 -: 19.09.2007, 15:40:29 »

Не е вярно. Но няма да рискувам здравия си разум, като тръгна да ти обяснявам.
Активен
Физически Факултет

aleksander

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
Re: Въпросчета
« Отговор #10 -: 19.09.2007, 17:07:43 »

Заинтригуваме. Ще разбера и ще ти кажа.
Активен
СТРАННИК В СТРАННА СТРАНА

pasho_pz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
  • Информационна физика и комуникации
Re: Въпросчета
« Отговор #11 -: 19.09.2007, 20:45:35 »

Lowstef ако с такива въпроси ще трябва да си взимаме изпитите за къде сме тръгнали????
Този въпрос е елементарен!!!
Главно място в състава заема водородът!!!
« Последна редакция: 19.09.2007, 20:54:28 от pasho_pz »
Активен
Физически факултет.

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Въпросчета
« Отговор #12 -: 19.09.2007, 21:48:02 »

Ами не е водородът. И такива въпроси няма да срещнете в нормалното следваяне, все пак трябва и да завършите. Това е "висш пилотаж", койот можеш да научиш покрай ПУ, ако заслужиш някоя лятна школа в ОИЯИ (за което се иска да си добър студент с добри изяви в атомната и ядрената физика). Но в самото ПУ няма кой да те научи на това. Дори аз знам съвсем малко, а се оказва, че знам най-много (именно покрай споменатите школи).

Това впрочем е най-модерният въпрос в световната физика в момента. Въобще. Успех.
Активен
Физически Факултет

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Въпросчета
« Отговор #13 -: 25.09.2007, 09:36:28 »

Не ме интересува същността, благодаря. Мозъкът ми си има краен капацитет и не ща да се занимавам с глупости. За състава питах, от какво е изградена. Същността е ясна - вместилище за човешките егота. Приумица на Боги Татето, Ицето и приятеля има дето свято го духа. Сопол от кихавица на Великия Нос. Уотевър.
Активен
Физически Факултет

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: Въпросчета
« Отговор #14 -: 25.09.2007, 20:05:54 »

Цитат
Не ме интересува същността, благодаря.
Просто споделих книги, които НА МЕН са ми интересни, а не на другите и тук не смятам, че има значение дали теб те интересува или не
Цитат
  За състава питах, от какво е изградена. Същността е ясна - вместилище за човешките егота.
:roll:..Това не е отговор на въпрос, който сте поставяли в тази тема, а просто заглавия на книги, които са свързани по някакъв начин с Вселената..
Цитат
Същността е ясна - вместилище за човешките егота. Приумица на Боги Татето, Ицето и приятеля има дето свято го духа. Сопол от кихавица на Великия Нос. Уотевър. 
.. :roll:
Цитат
Мозъкът ми си има краен капацитет и не ща да се занимавам с глупости
Нима разглеждането на различните мнения и гледни точки в науката са глупости..не мисля!!! И никой никого не задължава, а дискутира!
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Въпросчета
« Отговор #15 -: 26.09.2007, 08:58:19 »

Аз лично имам доста нетрадиционно разбиране за "глупости". И да, някои "учени" се занимават основно с такива. Е, аз пък мога да препоръчам "Малките богове" на Пратчет като най-добрата книга на тема религия. Ама не ви занимавам с това, нали? Да продължавам ли с интересните на мен книги? Които, бидейки художествени, често съдържат повече истини за "Вселената" от умотворенията на разни... """разбирачи""". Игрална литература, която е по-смислена и полезна от 90% от учебниците по политология и социология? Аз ти задавам единствения научно смислен въпрос за "вселената", ти ми вреш научнопопулярни книжки... Ми аз пък предпочитам "Фондацията", "Одисеите" и "Пътеводителя" за същата цел. Иначе нямам няколкостотин лева за книгите на Хокинг и "Големия взрив" на Брайън Мей. Тях бих прочел.
Активен
Физически Факултет

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: Въпросчета
« Отговор #16 -: 26.09.2007, 10:44:46 »

Цитат
Е, аз пък мога да препоръчам "Малките богове" на Пратчет като най-добрата книга на тема религия. Ама не ви занимавам с това, нали? Да продължавам ли с интересните на мен книги? Които, бидейки художествени, често съдържат повече истини за "Вселената" от умотворенията на разни... """разбирачи""". Игрална литература, която е по-смислена и полезна от 90% от учебниците по политология и социология?
Малко понятията "занимавам", "споделям" и "казвам" са ти размити май май..
Цитат
Аз ти задавам единствения научно смислен въпрос за "вселената", ти ми вреш научнопопулярни книжки...
Имам чувството, че просто се заяждаш и не разбирам защо..
1. Първо, този въпрос не ми го задаваш на мен
2. Второ, аз уточних, че не съм отговаряла на каквито и да е въпроси в темата
3. Въобще пък не съм писала заглавията на книгите ТОЧНО ЗА ТЕБ, имайки предвид  и знаейки, че може би знаеш по въпроса много повече като вече завършил. По-скоро се отнасяха за другите постващи в темата, които като мен тепърва започват да четат, са в началото, интересуват се по въпроса..
4. Но явно това НЕ СИ ГО РАЗБРАЛ и просто се заяждаш
5. Посочването на заглавия на книги НЕ ОЗНАЧАВА - тук е истината, това е правилната гледна точка, прочетете ги или подобно. Дори не съм убедена дали са ПРАВИЛНИ, защото все още нямам нужната подготовка за това мнение. И разбирането дали са "глупости" или не -става именно първо със запознаването с тях..
6. Можеш просто да кажеш,като запознат с нещата, че не си струват,  а не да държиш такъв тон...
Цитат
Аз ти задавам единствения научно смислен въпрос за "вселената", ти ми вреш научнопопулярни книжки...
7. Целта е научаване, не каране
8. "Извинявай", че те накарах да прочетеш "глупавия" пост, ако въобще си го прочел..
9.
Цитат
Ми аз пък предпочитам "Фондацията", "Одисеите" и "Пътеводителя" за същата цел. Иначе нямам няколкостотин лева за книгите на Хокинг и "Големия взрив" на Брайън Мей. Тях бих прочел.
Благодаря за споменатите книги, може би ще са интересно четиво! Трябваше може би да започнеш с това, а не с другото.. :-) :y:
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Въпросчета
« Отговор #17 -: 26.09.2007, 10:57:05 »

Ахаааа... Ми добре. Аз поне не крещя*. Но пък темата се казва "въпросчета", а не "Вселената". Или се бъркам?

Аз може и да знам повече, може и по-малко да знам. Причината при всички положения не е, че съм завършил. Има хора, които още не са почнали и пак знаят повече от мен по някои въпроси. Знанието (и моженето) не са обвързани с титли, дипломи, възраст или каквото и да е друго, освен със знание (и можене). Е, да, ученето помага и е важно, но в никакъв случай не може да бъде единствен критерий.

_______
*В Интернет писането само с големи букви е еквивалент на крещене. Ако искаш да наблегнеш на нещо в изказването си - има си подчертаване, удебеляване (още се нарича получер, не ме питай другото четвъртчер ли е и кое е цялочер, не знам просто така се казва), курсив и разни други методи.
Активен
Физически Факултет

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: Въпросчета
« Отговор #18 -: 26.09.2007, 11:06:47 »

Цитат
Ахаааа... Ми добре. Аз поне не крещя*. Но пък темата се казва "въпросчета", а не "Вселената". Или се бъркам?
Благодаря за уточнението, иначе НИКОГА нямаше да разбера, че всъщност съм крещяла! Не, не се бъркаш! Но при наличието на въпросчета - има въпроси, отговори, факти, дискусия, спорене -ИЛИ СЕ БЪРКАМ. :roll:!
Цитат
В Интернет писането само с големи букви е еквивалент на крещене. Ако искаш да наблегнеш на нещо в изказването си - има си подчертаване, удебеляване (още се нарича получер, не ме питай другото четвъртчер ли е и кое е цялочер, не знам просто така се казва), курсив и разни други методи.
Не смятам, че има закон за изразяване като:
крещене=главни букви
подчертаване= удебеляване
Има опции, не еквивалентииии! :y:
Цитат
Аз може и да знам повече, може и по-малко да знам. Причината при всички положения не е, че съм завършил. Има хора, които още не са почнали и пак знаят повече от мен по някои въпроси. Знанието (и моженето) не са обвързани с титли, дипломи, възраст или каквото и да е друго, освен със знание (и можене). Е, да, ученето помага и е важно, но в никакъв случай не може да бъде единствен критерий.
Темата е "въпросчета", не уточнение на - свързано ли е знанието с титли и изброяване на титлите ..или се бъркам!

Нямам намерение да продължавам да споря за нещо, което няма смисъл..
И ще си изтрия поста с книгите, И НЯМА ДА КРЕЩЯ! :handshake:
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: Въпросчета
« Отговор #19 -: 26.09.2007, 11:08:54 »

П.П. Казва се "акцентирам", не "наблягам" - между другото.... :-)
Цитат
Ако искаш да наблегнеш на нещо в изказването си
Активен
Да рушиш, защото обичаш!