argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Най-странните въпроси по Руска класическа литература на доц.Нейчев  (Прочетена 38680 пъти)

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120

защото виното е френска напитка-имаше нещо за името на това вино-комета ли се казваше или нещо от сорта и то беше произвеждано 12-та година и се свързва с Наполеон. Пък реколтата от това вино се пиела точно по времето на Евгени Онегин и "Пир по време на чума"-пак на Пушкин.  :wink:
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

^Sick^Boy^

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
  • http://andraste.cyber.cz/temp/klaves.gif
    • http://andraste.cyber.cz/temp/klaves.gif

хихи добре:) благодаря за уточнението
Активен
Sponte sua numerous carmen veniebat ad aptos et quod tentabam dicere versus erat

Соничка

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Като за начало искам да кажа,че доцент Нейчев е един от малкото преподаватели в този факултет,който НЕ толерира малоумните ЛИЗОГЪЗНИЦИ :bow:.В началото,когато започна да ни преподава, на всички ни се стори абсурдно,че трябва да се помнят такива подробности,но истината е,че когато се прочетат една-две книги сам осъзнаваш кое е важното и кое трябва да се запомни(както казват хората-въпрос на тренинг).Наистина има слабост към някои от романите,но това в никакъв случай не влияе на оценката.Като си изтеглиш билет,ако не си чел произведението(независимо кое и от кой автор)-моят съвет е,че е по-добре да си ПРИЗНАЕШ,защото уверявам ви винаги ще разбере,че не си го чел.А що се отнася до въпросите,ето и моето попълнение към дългия списък:
Колко портрета на Ана рисува Вронски?
Какъв цвят са дрехите на Чичиков?
Защо не се самоубива Левин?
И едно от най-важните неща-Руската класическа литература само задава въпросите,без да отговаря на тях!
Активен

zlatina_trapoklovo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
  • Обичах, следователно живях!

Нееееееееееееее, хора!!!!
Това, че Нейчев задава такива въпроси, е пълна глупост! Не знам кой така ви е налъгал?!?!?! Той се държи адски човешки (макар това "адски" да не е добро определение за него). Аз бях на изпита и единственото, което бях направила, беше, че прочетох книгите и имам 5! Успех и да знаете, че е страхотен!

Модератор: Моля, пишете на кирилица! Благодаря!
« Последна редакция: 16.08.2010, 23:00:05 от Диана »
Активен
...вярвай - пролетта ни
недосънуван сън не ще остане
и ти при мене ще се върнеш пак!...

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120

Че то това малко ли е  :roll: А иначе какво ти се падна?
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

ElItO

  • Гост

Нейчев наистина е готин,не мога да го отрека,но не мога да отрека и това,че задава конкретни въпроси от произведенията.И никой не ме е "налъгал",просто и на мен ми ги задаваше(например "Каква шапка носи Евгений Онегин?"-тип Боливар,"Какви са тапетите на Разколников?"и т.н.).А изпита при него е голяма тръпка,действително с 2 въпроса разбира дали си чел и е по-добре да си признаеш,ако не си прочел нещо,защото иначе ще разбере,че го лъжеш и става лошо...няколко колеги се опитаха,но без успех.Иначе това е един от най-качествените преподаватели в ПУ,просто няма две мнения :bow:
Активен

weedmactep

  • Гост

Е хайде чак пък да не прекаляваме толкова.... не можем ние да кажем кой е най-добър. Всеки си е добър в областта. Ами Краси !акърова? Ами Грънчарови, ами И. Георгиева? Не бива така, ние точно, да определяме кой е най-добър. Та кой знае повече от всички, че да може да каже кой от останалите е по добър??? хахаахааааа. Не стаа. Аз лично тоя семестър бях на класическа. Нейчев ме пита: Братя Карамазови чел ли си го? И аз му викам: ами не(а иначе другите книги без Война и Мир съм ги чел) и той: ЕЕЕЕеееееее на къде си тръгнал без братя карамазови???/ и така..... не е лош. в никакъв случай не е лош. Само трябваше д асе чете повечко....

///метафизичното начало?????##$$$#@!@#!Ч@#?
Активен

AHMATOVA

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

КОЛЕГИ, ВЪПРОСИТЕ НЕ СА ЧАК ТОЛКОВА СТРАННИ ИЛИ НЕОБИЧАЙНИ.  :-) В СВЕТА НА ЛИТЕРАТУРАТА И ОСОБЕНО НА РУСКАТА ЛИТЕРАТУРА, МОЖЕТЕ ДА ОТКРИЕТЕ ТОЛКОВА СКРИТИ КОДОВЕ И НЕОБИКНОВЕННИ НЕЩА, ЧЕ ЩЕ СЕ ПОЧУВСТВАТЕ КАТО ОТКРИВАТЕЛИ НА ЕДИН НОВ СВЯТ. ЗАТОВА ГО ДАВАЙТЕ ПО-ВЕДРО: НЯМА ИЗПИТ, КОЙТО ДА НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ВЗЕТ СЪС ЗНАНИЯ И УПОРИТОСТ. А И НЕ Е ГЛУПАВО ДА НЕ ЗНАЕШ , ГЛУПАВО Е ДА НЕ ПОПИТАШ. ПО ОТНОШЕНИЕ НА "БЕДНИ ХОРА" И "ШИНЕЛ"  СРАВНЕТЕ ДВЕТЕ ТВОРБИ - НЕ ЗАБЕЛЯЗВАЛИТЕ ЛИ  ИЗВЕСТНИ СХОДСТВА МЕЖДУ ГЕРОИТЕ НА ГОГОЛ И ДОСТОЕВСКИ. ПРОЧЕТЕТЕ МИХАИЛ ВАЙСКОПФ -СЮЖЕТЪТ НА ГОГОЛ -ВЪВ БИБЛИТЕКА ИВАН ВАЗОВ Я ИМА,  ВИЖТЕ КНИГАТА НА ДОЦ ЗВЕЗДАНОВ -КОСМОСЪТ НА ГОГОЛ, ПРОЧЕТЕТЕ КНИГАТА НА ДОЦ. НЕЙЧЕВ , В КОЯТО ИЗСЛЕДВА ПЕТОКНИЖИЕТО НА ДОСТОЕВСКИ - ПРОЧЕТЕТЕ БАХТИН, ФРОЙД, И ЮНГ, ДОБАВЕТЕ НИЦШЕ И ДОСТА НЕЩА ЩЕ СЕ ПРОМЕНЯТ ВЪВ ВЪЗГЛЕДИТЕ ВИ. И ЩЕ ВИДИТЕ, ЧЕ ВЪПРОСИТЕ НЕ СА ЧАК ТОЛКОВА СТРАННИ И ЧЕ КНИГИТЕ МОГАТ ДА СЕ ТЪЛКУВАТ ПО ХИЛЯДИ НАЧИНИ -САМО ДА ИМАТЕ ЖЕЛАНИЕ ДА ГО НАПРАВИТЕ. УСПЕХ НА ВСИЧКИ
Активен

Г-жа Петрова

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

1.''Колко портрета има Ана Каренина и къде са те?''
2.''Има ли разлика в очите й и на трите портрета?''
3.''С каква рокля е на бала?''
4.''С каква рокля е,когато се хвърля от влака?''

На мен ми се падана ''Ана Каренина'' и ''Бесове''
На Бесове обърнете внимание на библейския текст,който е на пъвта страница.
Много пита за него.
Беше нещо...''бесовете излезли от хората и се вселили в прасетата и те се започнали да се хвърлят в калта...''нещо подобно.
Успех на всички!!!
Активен

sweet_dreams

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

Съжалявам, ако повтарям въпроса, но нямам време да прочета всичко написано в тази тема, а ето и още един въпрос, който може да подскаже дали си чел "Пестъпление и наказание" и който Нейчев е задавал: "Как се казва кучето на Вронски?" Дерзайте :)
Активен

Диана

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 159
  • Българска филология
    • Facebook

Точно тези "странни" въпроси и техните отговори показват доколко е усвоено произведението.
Активен
Love, love and love.

Angel_88

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59

Аз имам 6 на изпита по руска класическа литература при доц. Нейчев.Искам да кажа ,че той е  един от най-стойностните преподаватели в ПУ.Наистина задава подвеждащи въпроси,но те,както са казали и други колеги са за да разбере дали наистина е четено произведението.На мен ми се падна "Евгений Онегин" и Петокнижието на Достоевски. :-) :-) :-P
Активен
The best yet to come!!!

bmw_fenka__

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Съжалявам, ако повтарям въпроса, но нямам време да прочета всичко написано в тази тема, а ето и още един въпрос, който може да подскаже дали си чел "Пестъпление и наказание" и който Нейчев е задавал: "Как се казва кучето на Вронски?" Дерзайте :)

Първо да ти кажа. че Вронски не е от Престъпление и наказание , а от Ана Каренина. Второ- Вронски няма куче, а има кон, който се казва Фру-фру, а Левин има куче, което се казва Ласка
Активен

Lili_t

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14

Да, въпросите на доц. Нейчев са съвсем уместни. Не са странни, не са дребнави. Освен това не е невъзможна мисия да им се отговори.  Пример: може да не сте запомнили името на коня на Вронски. Ако за доц. Нейчев това е важен детайл, той ще го е споменал на лекциите си. Ако не сте били на лекциите, ще откриете отговора в статиите му (не е чак толкова много да се прочетат, а конспектът му е достатъчно коректен в библиографската си част, за да ги намерите лесно в библиотекта). Да не говорим, че миналата година Нейчев издаде книга за руската класика ( http://slovo.uni-plovdiv.bg/?p=1708 ). Там може да намерите отговорите на много "странни" въпроси. Друго място, на което може да ги търсите, е книгата му, посветена на Петокнижието на Достоевски ("Ф.М. Достоевски - Тайнствената поетика"). Четете и изпитът ви е взет. Нищо сложно, нищо странно, нищо дребнаво.
И все пак, за да кажа нещо и конкретно по темата:
Гогол - "Шинел" - Кой дава на Акакий Акакиевич идеята за ушиването на новия шинел?  :wink:
Успех на всички колеги, на които им предстои явяване на изпит!
Активен

earthling

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Не знам кое му е чак толкова трудното. Вече легенди се разказват за Нейчев и тези "странни" въпроси са толкова известни, че не знам как не сте си отговорили на тях. Освен това всеки един такъв въпрос се задава, защото нещата са важни откъм символика, а и е отличен начин да се види кой е чел и кой е разчитал само на критика. Как да запомните такива детайли? Ще четете като филолози, не като обикновени читатели. Освен това някои от въпросите са толкова елементарни, че няма накъде повече. Извинявайте, но само човек, който не е чел "Мъртви души" не може да отговори на въпроса до коя страница от книгата е стигнал Манилов. Да, звучи като адската подробност, но ако сте чели, няма как да не знаете.
Активен

scilla

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

 Здравейте, почитатели и не чак толкова на доц. Нейчев!
 Аз минах изпита при него доста отдавна, но все пак искам да споделя някои впечатления, дано не възразявате.
 Първо искам да кажа, че аз определено го харесвам, харесвам и руската класическа, за разлика от новата и, дори и досега продължавам да си чета "книжките". Лекциите му са малко отнесени, но все пак имайте предвид, че е завършил семинарията и оределено символиката доста го вълнува.
 Прави са обаче тези, които казват, че задава странни въпроси или поне дотолкова странни, понеже никой друг от преподавателите не пита такива подробности. Аз също бях подготвена за такава среща с него, при която ще бъда бомбардирана с такива въпросчета, като се бях консултирала, както и целия курс с тези, преди нас. Единственият въпрос, който ми зададе беше: "Базаров има ли майка", понеже аз говорех за "Бащи и деца" на Тургенев. По- скоро го отдавам на това, че е искал да ме провери, дали наистина съм чела. Чувала съм и за други такива въпроси, които са по- скоро с тази цел: "Какви са тапетите в стаята на Разколников", "Ана Каренина има ли котка", "Как се казва синът и", за брадвата в "Престъпление и наказание" и др.,но........съм чувала и за такива, на които наистина не разбирам, как дори един човек, изчел цялата задължителна литература, би  отговорил, напр. за роклите на Ана Каренина, сякаш са толкова малко тези рокли......
 Във всеки случай, не се паникьосвайте, пък и нали вече знаете, какво пита.
 Успех!


Активен

Middlesbrough

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49

Нека си пита квото иска,тъпото е че видях и се убедих как пълни профани с никакви знания ги пусна и то с 4-ки, а други който знаеха и са чели в пъти повече ги скъса без да ги остави и да се изкажат още при първото объркване?Изобщо оценките който поставя не отговарят на знанията.А за асистентката  :-X по-добре без коментар,ходил ли си редовно на упражнения кажеш 2 думи 4,не си ли,ще ти пише 3 ако ще да се скъсаш от  говорене. Не са ме скъсали да го пиша това от яд или нещо такова,просто наблюдавах как постъпват и се отватих напълно.
Активен
http://bulfleet.com/?recruit=2149066  Много яка игра пробвайте ;)

Иван Георгиев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
  • "Да познаеш себе си-това значи да откриеш вечната

Въобще не задава странни въпроси!
Но аз също съм разочарован,въпреки че изчетох абсолютно всички произведения,но имам 3.
Активен
Елин Пелин-the best!

milenski777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10

Здравейте, аз пък съм студент БЕИ Задочно. Взел съм преди три години всички изпити с изключение на тази пуста литература на 19 и 20 в. Само веднъж ходих при Нейчев и веднага ме върна.

Кажете ми, моля ви, някакъв минимум от произведения, с които да мина на съответените изпити. Есента си губя правата, защото минаха три години, а пък работя на две места и като седна да чета вечер, на десетата минута неусетно съм заспал. Война и Мир съм прочел първите 2 тома, но това е всичко.

Как да взема 19 в. и как 20-и. Благодаря много :)
Активен

grafgin

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67

За класическата поне по един роман от всички автори.Като абсолютно задължителни: Война и мир, Братя Карамазови, Престъплние и наказание, Мъртви души, Евганий Онегин, Герой на нашето време, Бащи и деца.За 20-ти век са повече автори, но по-малки по обем.намери си хубави лекции и лириката я проучи от тях.Задължителни са Някои разкази на Горки,Суходол, Майстора и Маргарита, една утопия и една антиутопия(примерно Разгром или Чевенгур и Изкопът или Ние на Замятин) , щях да забравя и Доктор Живаго. Доста се пада и Солженицин- Архипелага ГУЛАГ, аз изкарах изпита с този въпрос.Гледай да те изпитва Атанасова, а не Илона.
Активен