argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Свободното пространство в мрежата!  (Прочетена 4031 пъти)

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти

Какво е мнението ви, относно отпадналато наскоро ограничение за съдържанието на free server- ите в България?
Активен

man1k

  • Гост
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #1 -: 16.09.2005, 16:14:57 »

:) то не отпадна ограничението за съдържанието на free server- ите в България. Това ограничение все осте си го има. Премахнаха ограничението, което free сървърите наложиха в/у търсачките (да не намират mp3 и файлове по-големи от 100MB).
Иначе.... със или без търсачките... информацията си беше на сървърите. Така в момента просто може да не се ровиш като кокошка из разните потребителски директории, за да намериш това което търсиш, ами просто да си го напишеш в търсачката (не че можеш в момента да се добереш до търсачката на free.data.bg де).
Активен

Smurfette

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #2 -: 16.09.2005, 22:24:21 »

М`да ... колкото и ограничения и наредби да слагат .. инфото в нега винаги ще си го има... и филми, игри и софтуер с кракове винаги ще може да се намери ...

само, че просто става малко по-трудно....

е и зависи към кой доставчик на нет си ....
но като гледам всеки си е намерил някаква вратичка откъдето да си сваля .....

пък и нали знаете .. в Блъгария законите и наредбите се слагат, за да се заобикалят....
Активен
Iveta Georgieva (Smurfette(r))
software engineer,  Musala Soft Ltd.
36, Dragan Tsankov blvd.
Tel. +359 (2) 969 5821
Fax. +359 (2) 969 5822
GSM +359 (88)108 088
www.musala.com

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #3 -: 17.09.2005, 13:23:33 »

Хайде и аз да си изкажа мнението относно свободните сървъри.

Честно казано съм против тях. Да купуваш музиката, филмите и софтуера е съвсем друг лайфстайл. Да нарушаваш закона за авторското право е чиста кражба. А тези сървъри влияят негативно на образа на България. Навсякъде в цивилизования свят като видят паспорта ми (български) ми правят проблеми. Когато казвам на колегите си, че съм от България почти винаги реакцията е: О, наистина ли. Колко интересно ...

Това ми пречи. От друга страна на българската митница на границата, това, че имам български паспорт не значи нищо за митничарите. Все едно идвам от Ирак. Карат ме да чакам по 2 часа, а времето ми е ценно. Това също ме тревожи.

Не че и аз не съм дърпал преди. Сега просто нямам време да се занимавам с това. По-лесно е да отидеш на кино с хора, отколкото да висиш пред компютъра и да гледаш филм.

А относно музиката ситуацията е жалка. Някой си купува диск, качва го някъде и на другия ден всички го слушат. А музика непрекъснато се издава по целия свят, толкова разнообразна, че всеки може да намери музиката за него, а не да дърпа това, което някой с лош вкус е качил на сървър.

Много по би ме впечатлило интернет провайдерите да гарантират, че ако правя плащания в интернет, някой няма неправомерно да се сдобие с номера на кредитната ми карта, отколкото на свободните им сървъри да има филми и музика, които са откраднали.

Също ми е малко смешно, когато някакви т.нар. поп изпълнители в България започнат да протестират, че губят пари от нелегално дърпане и посещават разни срещи и т.н. В България безнесът с музика (ако не е фолк) е смешен и в това отношение румънците например са много по-напред.

Сега само да не кажете, че съм от онези българи, които плюят всичко българско. Аз съм българин и имам смелостта да си призная, че имаме сериозни проблеми, които трябва да решим рано или късно. Иначе парите отиват в Югоизточна Азия ;)

поздрави:
а.
Активен

man1k

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #4 -: 17.09.2005, 15:27:18 »

:) На мене лично ми е все тая дали има свободни сървъри или не... Но сматам, че поне за момента няма начин да бъде спряно нелегалното разпространение на каквото и да било по интернет. И въобще не си мисля, че само ние българите използваме нелегално разпространени музика, филми, програми и т.н. Вярно... Като процентно съотношение Брой_жители_в_България / Брой_ползващи_нелегален_софтуер сигурно сме доста напред (което не е повод за гордост), но като цяло ние сме просто капка в морето.

Това че купуването на музика, филми и прочие си е съвсем друг лайфстайл... така си е. Но също е вярно, че аз лично не мога ди си позволя да си купувам музиката която ми харесва (още повече че от един албум на повечето от изпълнителите ми харесват най-много 2-3 песни, и не виждам смисъл за 2-3 песни да си купувам цял албум :)). Колкото до филмите... Друго си е да го гледаш преди да е излязал официално по кината в България :).

Аз лично избягвам използването на нелегални програми (не казвам че на моя компютър няма нелегални програми). Предпочитам да използвам програми с отворен код (не мога да дам обяснение обаче защо :)).

А че имаме проблими... Имаме. Това никой не го отрича. Дори и политиците :). Но както казах... Проблема с нелегалното разпространение не само ние го имаме. Този проблем е всеобщ и не смятам, че някога ще бъде разрешен. Както се казва: всички сме плагиати, още от изговарянето на първата дума.

P.S. http://www.e-bane.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1232   :P
« Последна редакция: 17.09.2005, 16:55:04 от man1k »
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #5 -: 17.09.2005, 17:38:48 »

@man1k

>(още повече че от един албум на повечето от изпълнителите ми харесват най-много 2-3 песни, и не виждам смисъл за 2-3 песни да си купувам цял албум )

Точно за това има сингли. Само песента, която ти харесва в няколко варианта - ремикси от актуални диджеи и т.н. Доста по-евтини са от албумите.

Освен това новите албуми или редките са доста по-скъпи от по-старите и тези, които не са могли да се продадат добре. Но в България няма как да го знаем това, защото тази индустрия не съществува (освен във фолк варианта си)

Купува се най-праволинейното, което е доказало успеха си навсякъде и се качва на сървърите. Или се правят опити да се увещават такива като мен да си дадат дисковете, а те да им дадат други - пиратски, които всички имат ;)

поздрави:
а.
« Последна редакция: 17.09.2005, 17:51:18 от artanis »
Активен

man1k

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #6 -: 17.09.2005, 17:55:11 »

Виж това за синглите го знам. Но основно се издават сингли на по-известните песни от даден албум (поне аз до сега не съм чувал всички песни от даден албум да излизат и на сингли, ако е така ... да ме прощавате за невежеството).

:) колкото до линка... случайно се натъкнах на него докато си ровех... Идеята за него беше да покажа, че голяма част от албумите, които са "оригинални", са правени с музика изтеглена от свободното пространство :), а и ми хареса онази част за N-Sinc :). Няма да изказвам заключенията които си направих. Май е най-добре да се купува музика от Англия или Америка... Ама за там ти трябва поне кредитна карта, а незнам защо на мене не искат да ми издадат :( (Българските банки де).
Активен

man1k

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #7 -: 17.09.2005, 18:09:57 »

аааа... м/у другото се сетих за една статия която ми попадна на скоро за Microsoft и Софтуера с отворен код :). Не и е мястото тука... Ама все пак да правя нов пост само за този линк :). Ако модератора реши може да отвори нов пост на тази тема :P.
http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=news&key=375560897
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #8 -: 17.09.2005, 20:17:23 »

Да, не всички песни от някакъв албум излизат на сингли, но в повечето случаи на сингли са най-добрите неща. Често се случва в албума да излезе друга версия на радио хит-а, но това са вече тънкостите на този бизнес ;)

За българските банки съм си дал мнението отдавна. А за кредитните карти - наистина не издават на всеки. Но ако имаш влог в банка, работиш, теглиш кредит и успееш да го погасиш както са условията, не виждам защо да не ти издадат след това.

Музика се издава навсякъде :)

а.
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #9 -: 21.09.2005, 11:40:51 »

Отворих тази тема за да разбера какво разбирате под "свободно пространство". Останах доста разочарован! За вас явно "да си свободен" означава да теглиш безплатно филми и музика. Стига бе хора даите нещо различно. Нали все пак когато през 69 - та се създава  интернет идеята е била горе долу  "свободна обмяна на опит и ресурси"
 Хаиде да си поговорим малко и за това..... 
Активен

man1k

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #10 -: 21.09.2005, 11:58:41 »

:) Извинявай... Първия ти пост беше
Какво е мнението ви, относно отпадналато наскоро ограничение за съдържанието на free server- ите в България?
А не,
какво разбирате под "свободно пространство"
За това нашите мнения (или поне моите) бяха основно за ограниченията наложени в/у свободните сървъри.

Колкото до свободната обмяна на опит и ресурси... Това е хубаво нещо. При обмяната на опит е лесно, стига хората притежаващи опит да искат да го споделят :). Но си мисля че тогава доста преподаватели и автори на книги ще останат без работа :).
А за ресурсите... точно тогава идват ограниченията. Какви ресурси има човек право да обмени и какви не. А в тоя момент се появяват и лицензионните и авторски права :).

Иначе вчера ми попадна една статийка за свободна обмяна на опит :): http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=news&key=375738408 дано идеята в статийката ви се стори интересна.
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #11 -: 21.09.2005, 13:25:10 »

Прав си, първият пост наистина беше за free server- ите но все пак тяхното съдържание не се ограничава само с mp3. Както и да е....
Относно идеята в статията мисля че е мн добра и трябва да се работи върху реализирането и , защото все пак за да успее  linux да измести windows то трябва с нея да могат да работят свободно и обикновенните потребители ( за някои от които компа представлява кръстоска м/у телевизор и пишеща машина  :-D) .
peace 
Активен

man1k

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #12 -: 21.09.2005, 14:40:08 »

:) Дааааа.... наистина съдържанието на свободните сървъри не се ограничава само до mp3-и, но основното им съдържание е от предимно нелегални работи... За това и сложиха ограничения в/у търсачките си. Много хора се питат "Защо по дяволите една pdf книига ( :) примерно ) да е нелегална?" Много просто. Информацията в книгата (по начина по който е написана самата книга) принадлежи на автора. Естествено ти ако си чел книгата никой не може да ти забрани обаче да преразкажеш съдържанието, но нямаш право да цитираш каквото и да било от нея, без, примерно, изрично да посочиш от къде е взет цитата :).

Това е доста тънка и сложна материя (а и аз честно да си кажа почти нищо не разбирам от нея :) само се правя че разбирам). Но основното е, че в посочения пример, книгата е с регистрирани авторски права и не може да се разпространява без съгласието на автора.

Но дори и когато имаше поставени ограничения на търсачките, никой не беше забранил да се регистрираш на някой от свободните сървъри и да си качиш там това което искаш.

А иначе това което аз разбирам под свободно пространство... Това е Пространството което не е заето :). И нямам ама абсолютно нищо против то да бъде предоставяно на такива, които нямат "свободно пространство" (стига да не са китайци търсещи нови места да се заселят :P).
Активен

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #13 -: 21.09.2005, 15:18:26 »

Мда... това за pdf-ите също е интересна тема. Някои западни издателства започнаха да пускат своите книги за свободно сваляне в мрежата ( обикновенно в съкратен вариант, апо някога и целите) с цел популязиране на самата книга. защото човек като види че нещо си струва мн по лесно ще отиде до книжарницата и ще даде пари за нея :-). Тази практика е мн добра и се надявам и родните ни издатели да почнат да я използват.
PS. книжките в pdf формат са хубаво нещо на все пак нищо не може да се сравни с добрата стара хартия..............
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #14 -: 21.09.2005, 17:46:13 »

Айде и аз де се включа.

artanis: Тотално съм несъгласен с идеята ти, че
"Да нарушаваш закона за авторското право е чиста кражба"
Щото тия закони са направени от някакви музикални продуценти и производители, който само искат да лапат, лапат,  лапат, лапат, лапат, лапат, лапат, лапат, лапат, лапат парите ни. Айде ако даваха пари от дискове на изпълнителите - ОК. Тогава съм съгласен. Ама те нищо не дават на изпълнителите. Много добре е известно че изпълнителите печелят основно от концерти и др. изяви.

Ама това е нищо - според мене най-важния довод в полза на свободното разпространение на информация е че всички хора ИСКАТ да ползват free всичко. НЕ ИСКАТ да плащат постоянно за всичко. А кво се получава на практика - от всякъде сме обградени от идиоти, които ни казват и убеждават какво е добро за нас и какво трябва да правим и това никога не отговаря на истината. Вземи за пример Буш. Убеди повечето американци да почнат война в Ирак и сега какво - среден.
Винаги обществото (част поне) ти казва - Прави така, Не прави така)
Бахти, кой ни пита ние какво искаме. Аз искам да се страхувам от полицията, да не се притеснявам от вероятността да ме отровят в някой ресторант, да не ме заливат нискокачествени китайски стоки, да има дрехи и обувки и за НОРМАЛНИ хора, а обувки до 41 за мъже, (а не като вляза в магазина и да ме е срам да питам "ИМате ли обувки 49 номер", щото ще ме погледнат все едно че съм изрод и ще отвърнат "Ма то има ли такъв номер?") и дрехи за лилипути (даже по-малки) и още мн. други нещо вкл. НЕ ИСКАМ (не само аз) да плащам за музика и филми, при положение, че авторите не искат да се плаща след 5-6 година.
Знаете ли че в САЩ са питали писатели колко да е авт. право за литература и повечето са казали мах 7 г. А знаете ли колко е сега? 80-100г.
Защо синът на Толкин да държи правата върху Властелина - да не го е написал той - нали Толкин не може да си вземе парите от гроба..... и т.н.
Много може да се говори, ама свърши работния ден и аз ще си ходя.
Извинявайте за дългия пост и за грешките - нямам време да го прегледам.
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #15 -: 21.09.2005, 18:34:18 »

SodomGomor,

Подходът ти е напълно грешен.

Ако искаш законът да се промени, избери някой, който да те представя в парламента и да предложи това, или най-добре стани депутат ;)

Нека лапат продуцентите, нали после ще дойдат при теб, за да им разработиш софтуер и ще си платят, какво те интересува, че лапат.

Изпълнителите сключват договор с продуцентите по собствено желание. Никой не ги кара насила. А изпълнителите като могат да печелят от концерти и т.н. аз съм ОК :)

сега сериозно:
=всички хора ИСКАТ да ползват free всичко

И как ще стане това според теб? Бих те посъветвал да се замислиш не как да ограничиш разходите си (за музика например), а как да увеличиш приходите си. За всичко трябва да се плаща (софтуерът с отворен код е друго нещо). Иначе се получава нещо като в бг. Всеки лъже и укрива доходи и накрая всички са бедни и получават скапани обществени услуги. Как да направим така, че да живеем по-добре? Това е добър въпрос...

=от всякъде сме обградени от идиоти, които ни казват и убеждават какво е добро за нас и какво трябва да правим и това никога не отговаря на истината

Но тези идиоти не са ти опрели пистолет в слепоочието. Ако искаш прави каквото ти казват, ако искаш - не.

За Буш може да отворим нова тема ;)

=Аз искам да се страхувам от полицията

А аз не искам. В Британия полицията е приятел на хората. Обясниха ми предварително как да се предпазя от обири, какво да правя в случай на обир, как да пазя вещите си и т.н. Много бяха точни.

=Винаги обществото (част поне) ти казва - Прави така, Не прави така)

Какво е общество?

За обувките и дрехите не разбирам позицията ти. По принцип си свободен да купиш каквото искаш, никой не те принуждава да купуваш китайските стоки. За това, че продавачките се държат лошо, това е друга тема. Има и други магазини с по-мили продавачки, които са готови да ти вземат парите ;)

=НЕ ИСКАМ (не само аз) да плащам за музика и филми, при положение, че авторите не искат да се плаща след 5-6 година

Както искаш. Кои автори между другото. Не генерализирай.
Аз пък искам да мога да отида в магазина, да си избера музиката, която ми харесва, да си я купя и после да я слушам. И го правя :) В Англия, Унгария и Италия, съотв. плащам Британско, Унгарско или Италианско ДДС.

=Защо синът на Толкин да държи правата върху Властелина - да не го е написал той - нали Толкин не може да си вземе парите от гроба..... и т.н.

Да не искаш да кажеш, че властелинът на пръстените е публично благо? ;) Между другото синът сигурно ги притежава, защото бащата му ги е завещал.

Мерси за този пост. Развесели ме :) Че нещо ми беше скучно.

поздрави:
а.
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #16 -: 22.09.2005, 11:38:32 »

artanis:
>>>Мерси за този пост. Развесели ме Smiley Че нещо ми беше скучно.
Няма защо - пак заповядай.  :-D
Извинявай че по постнах все пак, защото бях забравил, че с artanis не може да се спори - неговото мнение винаги е най-вярното.  :-D :-D

Не искам да подхващам спор както вие с Teerex (или както му беше ника) за музиката. Може би ако някой ден живота завърти така нещата, че ни срещне е и разбера, че ти си бил онзи artanis, а ти разбереш, че аз съм бил онзи SodomGomor - та тогава ще си спомня за тази тема и ще те "подперкам"  :-D

Айде че ми се пие кафе
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #17 -: 24.09.2005, 21:28:33 »

Здрасти,

За Teerex си прав, само че след спора с мен, той вече е чувал за Афекс Туин и разни други, интересни изпълнители. Ще направя още една аналогия, става въпрос за ресърч в Щатите и Европа.

В Европа като се срещнат двама професори и започват: Здравейте професоре, как сте днес, как са вашите резултати; Много добре, благодаря, професоре, резултатите са отлични. Хайде да си организираме една конференция на някое топло място, където да съберем всички професори като нас и да си говорим за възвишени европейски неща.

В Щатите се карат, търсят си грешки, обиждат се дори в списанията, уволнения, нови назначения, само най-добрите се задържат на позициите в университетите.

В Европа напоследък желанието е да стане като в Щатите, обаче не може това да стане просто така. Но има опити и това е добре. В Щатите ресърч-а е индустрия. Учебниците се продават в хиляди бройки. В Европа професорите продават учебниците си само на техните студенти.

... нищо лично ;)

Колкото до Teerex, надявам се да го срещна за по бира като си дойда. Той е френд, нищо че има абсолютно грешно мнение по някои въпроси ;)

поздрави:
а.
Активен

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
Re: Свободното пространство в мрежата!
« Отговор #18 -: 27.09.2005, 08:54:54 »

Колкото до Teerex, надявам се да го срещна за по бира като си дойда. Той е френд, нищо че има абсолютно грешно мнение по някои въпроси ;)

поздрави:
а.
Ako moje da uto4nim - bqh 4uval, za Aphex (daje imah nqkoi ne6ta) no informaciqta mi be6e po-povyrhnostna :)
Za bira - s udovolstvie! ICQ: 107339506
A za free zonite - sigurno sym ot malkoto hora, koito s ne4ista syvest si svalqt ottam razni albumi, no za syjalenie vse o6te ne razpolagam s 44 svobodni leva naprimer za da si kupq novoto CD na Amorphous Androginous :(
Sy6tevremenno namiram za interesno da slu6am muzika ot razni net-labels (bylgarski i 4ujdi). Za sofftuera e sy6tata rabota. A kolkoto do filmite - za tqh si ima kino i ne mislq, 4e e nedostypno kato cena za pove4eto bulgari (ob6to vzeto 6tom ima6 pari za internet, 6te ima6 pari i da uvaji6 filma vyv kinozalata).
Активен