argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Икономика - 1-ви курс  (Прочетена 11806 пъти)

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #20 -: 18.12.2007, 10:25:05 »

колеги, да ви споделя и аз какво мисля за икономикса
1. Ако в икономикса имаше поне малко математика щях да го си го взема изпита доста по лесно.
2.Намерете си учебник който е за НЕикономисти (другите са си чисто губене на време за учене на всевазможни теории)
3.Стамболиева нистина е готина ама на изпитатрябва да си учил.
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

green^magic

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 39
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #21 -: 26.01.2008, 16:39:37 »

здравей :) Аз се интересувам от учебника и то много :-)  очаквам отговор
« Последна редакция: 27.01.2008, 12:41:17 от Kelli_Mutu™ »
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #22 -: 26.01.2008, 21:20:02 »

да  ,  несъм  го  продал  учебника! :y:
Активен
Всичко е любов

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #23 -: 02.02.2008, 23:44:31 »

Доста по-конкретен въпрос.Имайки предвид времетраенето на изпита от 1( един ) астрономически час, какъв е препоръчителният обем за отговор по изтеглените въпроси?В смисъл, по всички въпроси от конспекта може да си се напише многолистов отговор, но за това няма време.Интересува ме само маркиране на осн. по всеки въпрос ли трябва да фигурира в отговора или по преценка на пишещия може да се обърне особено внимание на някой аспект от него?
« Последна редакция: 03.02.2008, 18:57:17 от host »
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #24 -: 03.02.2008, 09:20:45 »

Същността,  колега  не  държи  на   баластрата    успех !
Активен
Всичко е любов

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #25 -: 03.02.2008, 10:51:36 »

Благодаря за бързия отговор.
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #26 -: 03.02.2008, 10:52:38 »

Най-важното е да научиш лекциите.Учебникът може да те обърка повече.Казвам ти го като човек,който е завършил търговска гимназия и при Стамболиева имам петица.Така при нея въпроса за инфлацията е доста различно даден,за заетост и безработица,за икономически цикъл,за макроикономическо равновесие също.Не държи на пълнежа иска изброяване.При нас даде такива двойки въпроси-1 и 11 2ри и 22 и т.н.При нея със сигурност първия въпрос се пада на някоя група.Иначе специално тази икономика няма нищо общо с математиката,предполагам сами сте се убедили.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

Luni4kata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #27 -: 03.02.2008, 18:13:50 »

И аз благодаря на колегите за информацията, която ни дават. Така ни ориентират по-добре в конспекта и в същността на изпита, което е доста важно. Но аз имам още няколко въпроса: от къде мога да взема информация за първия, толкова важен въпрос :) ? Понеже на лекциите малко объркано и разпиляно съм го записала, а в учебниците, които имам не пише нищо повече. Още нещо само  :wink: целия курс ли кара заедно изпита или ги разделя на групи по различно време, ако е целия курс - колко са групите? Благодаря за инфото още от сега  :-P Ааааааааааа, и до колко време излизат резултатите?  :-D  :-D  :-D
Активен
Преградите са онези страшни неща, които виждаме, когато отклоним поглед от целта!

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #28 -: 03.02.2008, 19:01:07 »

Ами колежке 1-вия въпрос го има даден в цялост в "Икономикс" - Лилия Йотова ;) Мен ме интересува 3-тия въпрос от конспекта.За него няма инфо в тези учебници иначе всичко друго си е на мястото.
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #29 -: 03.02.2008, 19:21:56 »

Предполагам въпрос І си е останал "Еволюция на възгледите за предмета на икономикса и т.н." Меркантилизъм,Физиократизъм,Класическа икономическа школа,Марксисъм,Кейнсианса политическа теория,Съвременна класическа теория на парите(Монетаризъм)-това са теориите.Предмет на икономикса-специфично поведение на хората във всяка сфера на жоивот  при което се минимизира използването на оскъдните ресурси и се максимизират полезните ефекти на основа на избор м/у различни алтернативи и определени отношения на присвояване..Структура на икономикса-Микроикономикс,макроикономикс,транснационални корпорации,мезоикономикс,МИО
Общо взето доста обемен въпрос.Съветвам те да отидеш в библиотеката за икономисти в ПУ и да вземеш икономически речник на Трайчо Спасов,там нещата са обяснени с по две думи и Ви има всички въпроси от конспекта.Но не съм сигурен,че ще го има.Или Макроикономика,или Микроикономика на същия автор-това е в началото на учебника.Но в никакъв случай учебника в библиотеката на ЮФ,общо взето той е посветен целия на този въпрос
« Последна редакция: 03.02.2008, 19:25:51 от paragraf 11 »
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

Luni4kata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #30 -: 06.02.2008, 13:13:22 »

Благодаря, но нямаме възможност да ползваме учебници от икономическата библиотека заради гафа на няколко мои колеги, които взеха книги и не ги върнаха на време... Сега ще може ли някой да ми каже и малко инфо за самия изпит, бях попитала и за това. Интересува ме след колко време излизат резултатите, важно е да знам, а също и как точно протича  - с целия курс наведнъж или на две части? Чакам някой да се отзове  :roll: И наистина няколи въпроси от конспекта никаде ги няма. Колко ли учебници и статии прерових и това производство така и не го докарах да прилича на нещо  :-D , но лошото е, че не е само то. Късмет на изпита утре на всички!
« Последна редакция: 06.02.2008, 13:17:23 от Luni4kata »
Активен
Преградите са онези страшни неща, които виждаме, когато отклоним поглед от целта!

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #31 -: 06.02.2008, 13:42:46 »

Всички сме заедно на изпита...шанс за препис клонящ към <1 :) аз доколкото знам ако те скъсат на редовния най-добре направо на ликвидацийката да си идеш :) Иначе...много интересен е икономикса...ама можеше някои въпроси да ги няма от конспекта, прекалено са сложни и обемни за прависти 1-ви курс като нас - зайци-байци :-D
Активен

Luni4kata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #32 -: 06.02.2008, 14:18:26 »

Ами така си е, колега, няма две мнения по въпроса. Даже аз доколкото разбрах тия работи кадето на нас ни представляват симпатичния конспект в други университетети и по-икономически от нас специалности  :-D ги учат само тва цял семестър... Но все пак няма какво да се оплакваме. Както казваше Бекиров "Правистите трябва да разбират от всичко по много..." А нещо да се е чула за това кога излизат резултатите (срам ме е вече - само за това питам  :blush:  :blush:  :blush: )
Активен
Преградите са онези страшни неща, които виждаме, когато отклоним поглед от целта!

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #33 -: 06.02.2008, 16:10:39 »

И ние си мислихме,че ще сме целия курс,но когато бях аз на изпит-2006 нашият курс го раздели на два потока без да го обявява предварително.За преписване-по голям майтап не съм чувал-Да препишеш при Стамболиева :-D :-D :-D НЕВЪЗМОЖНО,но всичко се случва.
Защо, :-o в икономическата библиотека трябва да ти дадат да снимаш поне, срещу книжка.Резултатите излизат след около седмица,като след това задължително пише оценките в книжките,не й двойките разбира се.
Що се отнася за изпита майсторлъкът е да напишеш двата въпроса за един час.Ако можеш да напишеш всичко както го е дала проблеми няма да имаш.И друго тази икономика няма нищо общо с математиката.Дори като я четеш материята изглежда много по-суха,не толкова логична.Всъщност след време ще видите,че Финансовото право е много по-сложно и в него има много повече икономика,но тъйкато то минава по "лесния начин "повечето студенти са си въобразили,че е лесно.И ако примерно Luni4ka беше завършила ПГИТ във Вд,щеше да й е много по-лесно с икономиката:   :wink:  :wink:
« Последна редакция: 06.02.2008, 16:12:13 от paragraf 11 »
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

Luni4kata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #34 -: 06.02.2008, 18:39:01 »

Много благодаря за информацията - ето това е, което ме интерсуваше :) Аз не съм си и помисляла за преписване, така че за мен това не е изненадващо. В икономическата библиотека още миналата година, когато я питахме кои учебници ще са ни от най-голяма полза, Стамболиева ни насочи към литература, която я няма в юридическата библиотека. Когато няколко дни по-късно аз и 2 мои колежки отидохме, за да си вземем учебниците (и то точно с цел да ги преснимаме) библиотекарката ни обясни, че 2-3 момчета от нашия курс са взели литература, която не са върнали в срок и която в този момент е необходима на студентите по икономика и категорично отказа да ни даде каквото и да е  :-( Така че трябваше да се спасяваме кой както може.
Вероятно щеше да ми е по-лесно да си взема изпита, ако бях завършила ПГИТ, но в такъв случай вероятно нямаше да ми е така лесно с хуманитарните дисциплини и езиците (каквото съм учила в гимназията). Е, нали хората са казали всяко зло за добро  :wink: Благодаря на paragraf11 за отговорите на всичките ни въпроси  :bow:
Активен
Преградите са онези страшни неща, които виждаме, когато отклоним поглед от целта!

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #35 -: 06.02.2008, 23:59:56 »

И аз да изразя благодарност за информацията.И пожелание за взет изпит.
Активен

impresa

  • Гост
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #36 -: 10.02.2008, 16:16:59 »

За преписване-по голям майтап не съм чувал-Да препишеш при Стамболиева :-D :-D :-D НЕВЪЗМОЖНО

Кой каза...  :haha: И по двата въпроса... Само да видим резултата  :hihi:
« Последна редакция: 10.02.2008, 16:22:22 от blacksapphire »
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #37 -: 10.02.2008, 17:08:54 »

Като цитирате изречения,цитарайте ги в пълния им вид.Казах накрая "...,но всичко се случва."В никакъв случай не съм претендирал,че съм добър пророк.Но все пак трябва да Ви поздравя за майсторството.Някои твърдят,че истинските юристи трябва да могат да преписват.Не съм съгласенс това.
Пожелавам Ви успех,с оглед очаквания резултат.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #38 -: 11.02.2008, 14:16:21 »

В интересн на истината възможност за препис имаше и то за предаване на царски ама все тая.Пък и накрая само обективните факти имат значение ако не хванат дадения колега е ирелевантно дали е преписал.
Активен

1912

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #39 -: 11.02.2008, 15:07:38 »

тая икономика големи проблеми ви създава :-D
Активен