argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Икономика - 1-ви курс  (Прочетена 11808 пъти)

Luni4kata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Икономика - 1-ви курс
« -: 17.11.2007, 16:11:20 »

Колеги, с риск да ви досадим вече с безкрайните си въпроси ние, първокурсниците, трябва отново да се обърна с молба за помощ. Моля ви да споделите как учихте и най-вече от какво за изпита по икономика. Ако е само от лекции, аз не успях да смогна да запиша всичко, понеже се бях съсредоточила да разбера и да вникна в същината на нещата, за които ни говореше Стамболиева... Така че, моля ви, кажете някой съвет!
Активен
Преградите са онези страшни неща, които виждаме, когато отклоним поглед от целта!

magito

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #1 -: 17.11.2007, 21:28:37 »

ами ние още не сме минали икономиката. втория семестър ще я изучаваме. ако някой от втори курс си спомня нещо, може да сподели. тъй като на нас ни предстои да я учим кажете на какво да обърнем внимание.  лесен ли е материала?
Активен
Някои се мъчат да пришпорят и възбудят ума си; Аз,обратно -мъча се да го възпра и успокоя. Умът се заблуждава само когато се напряга.                                
                                                                        Монтен

М.Саневски

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
  • una harum ultima
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #2 -: 17.11.2007, 22:33:52 »

Аз бих ви препоръчал учебника по икономикс на проф.Стоядин Савов,който е в съавторство с други преподаватели по икономически дисциплини,но съм сигурен че гл.ас Стамболиева вече ви го е препоръчала.Лично аз съм много доволен от подготовката си по него-учебника засяга фундаментални въпроси на икономиката,без да навлиза в дълбочината и детайлите им.Същевременно материята е изложена по-абстрактно и принципно,а не толкова конкретно и практикоориентирано.С две думи прекрасен учебник за не-икономисти.Още един голям негов плюс е,че е максимално изчистен от математическия подход,а обяснява нещата по-философски(всеизвестна е ненавистта на юристите към математиката :-D)Недостатък на учебника е че скъпичък,но пък винаги можеш да го вземеш от библиотеката и да си го снимаш.Няма да ви убеждавам в полезността на изучаването на икономикса,само ще отбележа всеизвестния факт,че няма икономическо отношение,което да не е същевременно и правно отношение!
Активен
Nihil est simul et ivenum et perfectum.

Десислава

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #3 -: 18.11.2007, 00:18:18 »

Мерси за подробната информация ще ни е от полза :-) :-)
Активен
Сега е моментът да блеснем. Време, в което мечтите ни са постижими и възможностите ни необятни. Сега е времето да се превърнем в тези, които винаги сме мечтали да бъдем. Това е вашият свят и вие сте тук. Присъствието ви е от значение. Светът ви очаква.

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #4 -: 18.11.2007, 01:17:06 »

Аз бих ви препоръчал да си прочетете лекциите. На които, между другото, трябва да са ви дали литература, по която да се готвите... Ако нямате лекции, снимайте ги от някой колега!
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

Luni4kata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #5 -: 18.11.2007, 19:17:34 »

Много благодаря за ценната информация, особено относно учебника, който достига най-лесно до съзнанието на начинаещите юристи. Да, правилно се изрази един колега - юристите наистина имат някаква непоносимост към математиката :) . Много сте отзивчиви! Спестихте ни много пъти  :headbang:  :headbang:  :headbang:  :headbang:  :headbang: ....
Активен
Преградите са онези страшни неща, които виждаме, когато отклоним поглед от целта!

М.Саневски

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
  • una harum ultima
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #6 -: 18.11.2007, 20:31:59 »

Та нали за това сме колеги, да си помагаме.А и за това е създаден този форум-ако възникнат някакви въпроси или затруднения да задаваме въпроси.По-добре да си ги зададем сега,отколкото след време да ни ги зададат на изпит :wink:
Активен
Nihil est simul et ivenum et perfectum.

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #7 -: 18.11.2007, 21:07:32 »

Много благодаря за ценната информация, особено относно учебника, който достига най-лесно до съзнанието на начинаещите юристи. Да, правилно се изрази един колега - юристите наистина имат някаква непоносимост към математиката :) . Много сте отзивчиви! Спестихте ни много пъти  :headbang:  :headbang:  :headbang:  :headbang:  :headbang: ....
Май е точно така... На мен лично икономиксът не ми е много ясен...
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

М.Саневски

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
  • una harum ultima
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #8 -: 18.11.2007, 23:57:47 »

Колеги с риск да бъда осмян,ще кажа,че Икономикса е много хубава наука.В началото и аз бях резервиран и изобщо не ми се занимаваше с "нещо свързано с математика",но нямаше как...После,като се позадълбах,открих изключително интересни неща.Освен това правото и икономикса много си приличат по методите на изследване(като изключим математическия,естествено)-при него също са застъпени системния подход,научната абстракция,както и логическите правила-анализ,синтез,индукция,дедукция и т.н. Така,че не мисля,че ще срещнете особени трудности в усвояването на материята.А и както отбелязах в този учебник математическия подход почти отсъства :#1:.Успех в подготовката!
Активен
Nihil est simul et ivenum et perfectum.

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #9 -: 19.11.2007, 00:10:41 »

Колеги с риск да бъда осмян,ще кажа,че Икономикса е много хубава наука.В началото и аз бях резервиран и изобщо не ми се занимаваше с "нещо свързано с математика",но нямаше как...После,като се позадълбах,открих изключително интересни неща.Освен това правото и икономикса много си приличат по методите на изследване(като изключим математическия,естествено)-при него също са застъпени системния подход,научната абстракция,както и логическите правила-анализ,синтез,индукция,дедукция и т.н. Така,че не мисля,че ще срещнете особени трудности в усвояването на материята.А и както отбелязах в този учебник математическия подход почти отсъства :#1:.Успех в подготовката!
Е, то не е за трудностите... Просто не ми е ясна като наука... И, честно казано, не ми е приятна. Не толкова заради математиката. Навремето това ми беше от любимите часове в училище (и още ми харесва). Просто нямам желание да се занимавам с такава материя. Не ме влече. Иначе, не птричам, че е ок. Просто не е за мен...
P.S.Между другото, аз този изпит съм го взел преди мноооого време! Така че  :#1: :#2: :#7:
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #10 -: 19.11.2007, 01:13:43 »

Не се сдържах и аз да споделя мнението ми за икономиката (сори, ако по-горе съм го направила).
Аз лично обожавах математиката в училище. Няколко месеца преди кандидат-студентските изпити мислех да кандидатствам с математика, но една слънчева (не съм сигурна дали всъщност беше слънчева) сутрин се събудих с мисълта, че моето призвание е правото и ето ме тук. Може би затова много харесвах и икономиката. Нещата, които четях за този изпит ми се виждаха доста логични и си ги обяснявах лесно. Макар да не съм държала изпитът тук, смея да кажа че дисциплината ми се видя доста приятна, даже очарователна с нейните графики.
А колкото до връзката на правото с математиката, може и да има такава. Наскоро Кемалова каза, че правото е чиста математика. Разбира се имаше предвид един по-абстрактен смисъл на математиката. Може и да е права... Кой знае?!
Активен

М.Саневски

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
  • una harum ultima
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #11 -: 19.11.2007, 17:54:47 »

Да всъщност и аз съм чел нещо такова за връзката между правото и математиката по ОТП-мисля,че беше за някакво теоретично направление на германските пандектисти,което обявява правото за "смятане с понятия"и работи с математически методи,като замества числата и неизвестните в уравнението с правни понятия и факти по казуса,като по този начин получава решението на правния спор.На мен лично подобни идеи ми се струват доста налудничави-ако правото се поддаваше на математически методи,юристи просто няма да са необходими-правораздаването отдавна щеше да е поверено на компютрите!
Активен
Nihil est simul et ivenum et perfectum.

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #12 -: 22.11.2007, 13:03:49 »

Изпита е  писмен  по   два   въпроса   не   дава   да   се  преписва  в  икономикса  освен   че  има   математика  много   е   важно   да  се   разбере   логиката  на   въпроса  въпреки   че  съм  бил  отличник  по   математика  нямах   много   време  за   подготовка   и  освен   че  се   паднаха   много  трудни  въпроси  това   ми   е   и  единствената  4-ка  в   първи   курс  оферта---учебник  по икономика  10  лв  с отбелязани  най-   важните  неща   за  изпита
Активен
Всичко е любов

Koceto_cska

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
  • CSKA FOREVER
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #13 -: 22.11.2007, 20:59:31 »

Колеги,как така не разбрахте,че този изпит трудно се взема.Вижте има разработени теми(по страничка въпроса) така може да успеете.Иначе Стамболиева е супер пич!!!!!Прави якото шоу.Изпита е труден трябва да сте с ловки пръсти......КЪСМЕТ
Активен
CSKA FOREVER

REAPER

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #14 -: 25.11.2007, 01:24:51 »

Колеги,как така не разбрахте,че този изпит трудно се взема.Вижте има разработени теми(по страничка въпроса) така може да успеете.Иначе Стамболиева е супер пич!!!!!Прави якото шоу.Изпита е труден трябва да сте с ловки пръсти......КЪСМЕТ
Хехе, ако на това му викате трудно, нямате представа какво ви чака...  :haha:
Активен

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #15 -: 25.11.2007, 01:40:01 »

Колеги,как така не разбрахте,че този изпит трудно се взема.Вижте има разработени теми(по страничка въпроса) така може да успеете.Иначе Стамболиева е супер пич!!!!!Прави якото шоу.Изпита е труден трябва да сте с ловки пръсти......КЪСМЕТ
Хехе, ако на това му викате трудно, нямате представа какво ви чака...  :haha:
Аз знам!  :hihi:
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

Lp_guard

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #16 -: 27.11.2007, 13:15:56 »

ами има разработени теми по икономикс, така че ги потърсете!!! иначе не подценявайте изпита, най-много скъсани има там по принцип, но за вас незнам!!!!!
« Последна редакция: 27.11.2007, 16:36:57 от Kelli_Mutu™ »
Активен

ivko_usmivko

  • Гост
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #17 -: 03.12.2007, 20:52:33 »

хаха,ние учихме от един учебник,който обаче го няма в нашата библиотека, но го има в библиотеката на икономическите специалностирспомням си, че беше в две части.Един малък съвет за изпитарако Стамболиева продписва листовете за изпита дайте и да ви подпише повече, така може да смените групите си на изпита,ако на другата група въпросите са ви по-лесни.Успех! :-P
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #18 -: 08.12.2007, 23:48:41 »

Зайци  сядайте  и  учете!!  миналата   тодина  изгони  2-3 колеги  и 3-4  колежки  не им  писа   2-ки  но  то  е   същото!!!ако  не   сте  се  подготвили  изобщо   не   влизайте---както  ви   прави   смях   така и  ще   натряска  2-ките ! Още  никой  не  се  е  обадил  за  учебник ???
Активен
Всичко е любов

stug

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
Re: Икономика - 1-ви курс
« Отговор #19 -: 17.12.2007, 09:54:59 »

Има една книга "Живи идеи от мъртви икономисти", курсът е базиран горе-долу на нея, по мои впечатления. Освен това е много интересна и се чете лесно. Авторът е Тод Бухолц, съдържанието:
І. Увод
ІІ. Класически икономикс
- Адам Смит
- Дейвд Рикардо
- Томас Малтус
ІІІ. Посткласицизъм
- Джон Стюарт Мил
ІV. Марксизъм
V. Неокласицизъм
Алфред Маршал
Джон Кейнс
VІ. Школа на обществения избор
VІІ. Школа на рационалните очаквания
Заключение
« Последна редакция: 17.12.2007, 14:43:01 от stug »
Активен