argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Как кофеинът действа на клетките?  (Прочетена 12494 пъти)

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226

Какво сте чели за кофеина и как ви се отразява кафето?
Можете ли да предположите как действа кофеина на клетките?
Пиете ли кафе?
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #1 -: 30.11.2007, 22:21:04 »

Аз не пия-гадими се от него.Не знам как точно действа на клетките,но доколкото знам не е вредно в умерено количество ако си напълно здрав. :-)
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #2 -: 01.12.2007, 13:11:43 »

Аз пък пия кафе и не искам и да си помисля какъв ще е животът без аромата и вкуса на кафето..  :roll:
Пия го с малко захар, понякога с бита сметана.

Кофеинът подобрява чувствително мозъчната дейност. От едно единствено кафе мозъчната ни дейност се подобрява с 10- 15 %. Освен това кофеинът влияе крайно благотворно върху концентрацията и мозъчните клетки. Кофеинът предпазва освен това мозъчните клетки от дегенеративни процеси.

----> Това е статия, която много подробно обяснява действието на кофеина и доколко той може да навреди при редовно приемане: http://www.puls.bg/news/news_535.html


« Последна редакция: 01.12.2007, 13:19:47 от jadore »
Активен

TIMONOV

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #3 -: 01.12.2007, 15:51:19 »

Кофеина от неговото действие е от стимулатите които подобряват тонуса при човека. Но има и обратното действие той е диоретик . При по високи дози може да предизвика аритмия  :heart: , сънливост . Така че пийте в нормални количества напитки съдържащти кофеин  :#6:
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #4 -: 01.12.2007, 16:49:50 »

Аз много обичам кафе. Пия кафе по 3-ти на ден. :-P Единственото сигурно за кафето е че то е като наркотик - веднъж свикнеш ли да пиеш кафе сутрин след време ти е напълно невъзможно да се събудиш без необходимата доза.Лично не мен ми е трудно да водя смислен разговор веднага след ставане,защото мислите са ми насочени само и единствено към  :#6: и след това към второ  :#6:.
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #5 -: 04.12.2007, 11:22:27 »

Аз много обичам кафе. Пия кафе по 3-ти на ден. :-P Единственото сигурно за кафето е че то е като наркотик - веднъж свикнеш ли да пиеш кафе сутрин след време ти е напълно невъзможно да се събудиш без необходимата доза.Л

 :-D :wink: :-)
Така е и с мен! Но кафето не е напаст като цигарите, например..Можем да го спрем и за максимум 1- 2 седмици да сме отказали кофеина.. 
Активен

TIMONOV

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #6 -: 04.12.2007, 17:57:24 »

Правилно  :#6: може да се намали. А за цигарите трябва да имаме воля.
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #7 -: 04.12.2007, 18:49:17 »

Аз и двете не си ги давам!
Активен

TIMONOV

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #8 -: 04.12.2007, 21:46:27 »

И аз сам така. Закуската е кафе с цигара ама което не е едно най доброто.
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #9 -: 04.12.2007, 21:59:49 »

Извинявайте ме много колеги, но вие като по-запознати с въпроса за никотина, как така сте толкова страстни пушачи ?
А за пиенето на кафе вечерно време какво мислите? Случва ли ви се да използвате  кафето като средство за поддържане на тонуса за учене ?
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #10 -: 04.12.2007, 23:37:37 »

Извинявайте ме много колеги, но вие като по-запознати с въпроса за никотина, как така сте толкова страстни пушачи ?

Преди години направих грешката да започна да пуша и сега ми е почни невъзможно да се откажа от цигарите , но както каза колегата без цигара сутрешното кафе е направо немислимо. Дори вече не мога да се сетя какво е било преди...

А за пиенето на кафе вечерно време какво мислите? Случва ли ви се да използвате  кафето като средство за поддържане на тонуса за учене ?


За изпита пиех наистина много кафе + много кола, но тогава можех да си позволя да спя повече.Сега успешно успявам да се събудя за лекции (и на ги посетя ), прибера ли се обаче в къщи нито кафе, нито кола, нито дори нещо по силно ми помага да си върна тонуса...
Активен

TIMONOV

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #11 -: 05.12.2007, 18:25:47 »

Ами за пристрастяването към цигарите става нещто като наркотик. Никотина същто пристрастяващта в-во. А кафето за вечерта за подържане на тонус много не играе важна роля. Ако ще да изпиеш кана  :#6: когато ти се спи заспиваш,поне при мен е така .
Активен

Dennise`

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 235
  • Фитнесджия :)
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #12 -: 07.12.2007, 09:58:16 »

Аз пия кафе,обичам да пия кафе по 3 пъти на ден, чисто,силно ,без добавки...черна отрова... Ако нещо ставаше на клетките досега щах да разбера Вени ама както виждаш още мърдам  :roll:  :inlove:
И аз кафето не си го давам без него незнам какво щах да правя рано сутрин  :#6:
Активен
А наздраве :D

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #13 -: 07.12.2007, 11:19:05 »

Очаквах повечко да дискутираме кофеина от научна гледна точка.. :-)
Прочетохте ли статията  в http://www.puls.bg/news/news_535.html ?
Ще помоля молекулярните биолози да дадат повече информация за действието на
допамина, адреналина, норадреналина и серотонина. Какво е "ренална вазодилатация и повишаване гломерулната филтрация" ? :-)

PS:Хайде Денис, ти си !  :-P :-*
Активен

TIMONOV

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #14 -: 07.12.2007, 12:04:21 »

Допаминът е открит от Арвид Карлсон и Джилс-Аке Хиларп през 1952 г. Произходът на името е свързан с метаболизма на този невротрансмитер: той се произвежда от леводопа (3,4-дихидрокси-L-Фенилаланин) и принадлежи към класата на моноамините. На свой ред от него се произвеждат невротрансмитерите норепинефрин (норадреналин) и епинефрин (адреналин). Арвид Карлсон доказва не само съществуванието на допамина като междинен продукт в синтезата на епинефрина, но и функцията му на невротрансмитер, значението му за т.нар. Болест на Паркинсон и предлага Допа като медикамент в нейното лечение. За изследванията си е отличен с Нобелова награда за медицина или физиология 2000 г.

След като първоначално допаминът е бил смятан за регулатор на моторните функции (главно поради моторните дефицити, свързани с Болестта на Паркинсон), през последните две десетилетия се налага схващането, че играе важна роля в редица психични процеси
Активен

TIMONOV

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #15 -: 07.12.2007, 12:05:48 »

Ето Jarode за допамина ако те интере сува
 
IUPAC-обозначение 4-(2-aminoethyl)benzene-1,2-diol
Други обозначения DA
Intropin
3-Hydroxytyramine
3,4-Dihydroxyphenethylamine
2-(3,4-Dihydroxyphenyl)ethylamine
Емпирична формула C8H11NO2
SMILES NCCc1ccc(O)c(O)c1
Моларна маса 153.178 g/mol
CAS number [51-61-6]
Физични свойства
Вид Бял прах с характерен мирис
Разтворимост във вода 60.0 g/100 ml (? °C)
Температура на топене 128 °C (401 K)

Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #16 -: 07.12.2007, 12:29:43 »

Какво е "ренална вазодилатация и повишаване гломерулната филтрация" ?  :-)

Вазодилатацията е разширяване на кръвоносните съдове, а ренална вазодилатация означава разширяване на реналната артерия, по която от аортата постъпва бъбречния кръвоток, който съставя 1/5 от минутния сърдечен обем. Глумерулната филтрация е филтруването на кръвтите съставки, в резултат на което се формира първичната урина.Глумерулната филтрация е 1/5 от бъбречния плазмоток(600 ml), а скоростта и е 120 ml в min.За 24 часа около 180 l първична урина се филтрира през гломерулната капиларна стена.По този начин организмът не само се очиства от междинните и крайни продукти на белтъчния метаболизъм, но се създава възможност за регулация в широки граници на количеството вода и натрий,които се резорбират обратно за да се съхрани обемът на телесните течности и по-специално – на циркулиращата кръв. 

Всичко това в превод на български означава, че честия прием на кафе в големи дози води до чести посещения на WC-то.
« Последна редакция: 07.12.2007, 12:38:30 от MISSTY »
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #17 -: 07.12.2007, 23:12:20 »

Браво MISSTY! Предпологам,че източника на информация ти е достоверен. Ето какво открих аз:
Vasodilatation (vasodilation) Dilation of the blood vessels; the reverse is vasoconstriction. Caused by a rise in body temperature; serves to lose heat from the body.
Благодаря ТIMONOV! :-) :sun:
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #18 -: 07.12.2007, 23:31:47 »

Благодаря за темата - ако не беше тя честно казано никога нямаше да се заинтересувам какво точно се има предвид под ренална вазодилатация и гломерулна филтрация.

Активен

TIMONOV

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146
Re: Как кофеинът действа на клетките?
« Отговор #19 -: 08.12.2007, 11:49:21 »

За нищто Jarode винаги ще е  интересно за такива теми да се дискотира. Ето това доказва ,че ние студентите от билогичния не сме безразлични към билогията. :-)
« Последна редакция: 08.12.2007, 11:55:36 от TIMONOV »
Активен