argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Предложения за промени по форума  (Прочетена 2818 пъти)

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Още отначало да отбележа, че това са принципни идеи, несвързани с факта, че в момента аз лично съм глобален модератор. Аз на момента ще се откажа от функциите си, ако това ще е полезно, но предложенията си стоят. Ако дадено предложение цели да облекчи рабоатата на модераторите, не го давам за да облекча лично своята работа - най-малкото не съм само аз, а и аз няма да съм вечно. Модерирането по принцип е тежка и неблагодарна работа и облекчаването й си има смисъл, стига да не е за сметка на другите потребители.

Още една забележка - това са само мои идеи и предложения. Не твърдя, че са съвършени или че трябва, разбиаш ли, да се приемат. Лично аз ще се радвам да чуя/прочета и други конкретни идеи. Не "налагам" мнението си, което не значи, че няма да го аргументирам, ако бъде оспорено и/или неразбрано.

Ето ги значи и идеите:
1. Премахване на рейтингите. Според мен в крайна сметка повече пречат. При други условия може и да вършат работа, тук май не стана.
2. Разкриване на секция КСК 2008 с две важни особености:
2.1 "Залепена" най-отгоре и заключена тема с удивителен знак "Често задавани въпроси". В нея модераторът на секцията ще слага всички по-често срещани въпроси, както и такива, които изникнат в последствие, заедно с техните отговори (където ги има). Всякакво задаване на някой от тези въпроси наново се изтрива.
2.2 "Залепена" най-отгоре и заключена тема с удивителен знак "КАК ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ТОЗИ ФОРУМ" (така написано с главни букви). Там ще се поясни смисъла на горната тема, както и общо положения като:
-Чети преди да пишеш, особено чети темата ЧЗВ и сайта на ПУ.
-Теми със заглавия "Въпрос", "Помощ", "Спешно", "???" и от сорта ще бъдат модерирани незабавно - или ще бъдат преименувани, или направо изтрити.
-От бъдещите студенти се очаква да могат да търсят информация сами, да имат търпение, да следват елементарни инструкции, да мислят със собствените си глави.
и т.н.
Модератор да е някой, който влиза поне два-три пъти дневно, всеки ден. Може би ще мога и аз, ама не съм сигурен.
3. По-ясни правила за писане в секция Public. И да се спазват. Както и общите правила. Писането на всякакви теми не значи, че всеки може да си пише каквото и както му падне. Нежелани явления са:
-Чатоподобни обмени на безсъдържателни едноредови постове. Може да има и съдържателни едноредови постове, обема не е критерий. Преценката е на модератора.
-Постове само с или с преобладаващи емотикони.
-Постове, обиждащи пряко други потребители и/или групи хора на расов, полов, възрастов, религиозен или друг общ признак. Границата между обиждане и коментиране/обсъждане с по-остър тон е по преценка на модераторите. Ако някой се почуства обиден, може да ги извести. Ако е възможно по-крайните изказвания се редактират без да се трият.
-Публично обсъждане на действията на модераторът/ите. Решенията им може да се оспорват с лично съобщение до администраторът/ите или в тема в секцията free ping
-Спекулиране с името и правомощията на модератора. Неща от сорта на "ей сега ще дойдат да ти махнат темата" или "ама що не го триете тоя офтопик", или "ще видиш ти като дойде модератора". Ако нечий пост или тема не ви харесва, има бутонче "Извести".
-Прекалена строгост, твърде честа и груба намеса от страна на модератора. Ако бъдат забелязани подобни действия потрбителите се насърчават да известят администраторите и/или да пуснат тема в секцията free ping. Което си е нормалния ред за оплакване от модераторски действия.
4. Записване в общите правила:
Постовете са интелектуална собственост на пусналите ги потребители, но форумната администрация предоставя тази възможност за интелектуална изява при определени правила и с определени ограничения. Форумната администрация, представена от администраторите и определените от тях глобални и локални модератори, може да премахва или редактира постове, ако сметне, че те не отговарят на тези правила. Потребителите могат да изказват недоволство по един от два начина - Лично съобщение до администраторите (ако съответното действие е извърешно от модератор) или тема в секция free ping. Последната дума по всички въпроси свързани с форумите е на администраторите и при регистрирането си потребителите приемат безусловно този факт.
Активен
Физически Факултет

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Предложения за промени по форума
« Отговор #1 -: 05.12.2007, 17:33:12 »

Цитат
1. Премахване на рейтингите. Според мен в крайна сметка повече пречат.

Аз не мисля, че рейтингът принципно може да пречи на някого. Ако някой не го харесва, просто не го използва.

Цитат
2. Разкриване на секция КСК 2008 с две важни особености:

Съгласна съм изцяло с предложението по 2.1.
Относно предложението в т. 2.2. също подкрепям. А колкото до това за заглавията на теми като "Помощ", "Хелп", "Спешно" и други подобни, даже и понастоящем в правилата е записано, че не е позволено да се поставят подобни заглавия, които не насочват към темата. Но кой ли да го спазва... С подобно озаглавяване просто няма как някой с идентична тема да види, че вече е писано по проблемът му и затова има поне няколко теми с еднакво съдържание.

Цитат
Модератор да е някой, който влиза поне два-три пъти дневно, всеки ден.

Наложително е модераторът да влиза поне 2-3 пъти дневно, макар и за малко. Просто напливът в КСК го изисква. По време на кандидат-студентската кампания се пише постоянно.

Цитат
3. По-ясни правила за писане в секция Public. И да се спазват.

Аз не се наемам да мисля правила за Публик. според мен проблемът не е в правилата, а в това че не се спазват. А и това е форум, а не съд. Не може да вкараш в затвора някой щото не спазвал правилата. Всичко се основава на добрата воля. Щом някой е няма, не мисля, че има начини на принуда. поне не във виртуалното пространство.

т. 4 Добра идея.
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Предложения за промени по форума
« Отговор #2 -: 06.12.2007, 00:27:01 »

4. Записване в общите правила:
Постовете са интелектуална собственост на пусналите ги потребители, но форумната администрация предоставя тази възможност за интелектуална изява при определени правила и с определени ограничения. Форумната администрация, представена от администраторите и определените от тях глобални и локални модератори, може да премахва или редактира постове, ако сметне, че те не отговарят на тези правила. Потребителите могат да изказват недоволство по един от два начина - Лично съобщение до администраторите (ако съответното действие е извърешно от модератор) или тема в секция free ping. Последната дума по всички въпроси свързани с форумите е на администраторите и при регистрирането си потребителите приемат безусловно този факт.

Не позна. Няма да ми се криеш зад тази измишльотина "форумна администрация". Казах ти един път, че мнението ти, както и на останалите администратори и модератори, е равно по тежест с това на всеки един потребител. Когато някой си повярва, че може да стане съдник на това, което излиза от някоя чужда глава, става мазало, както се е виждало неведнъж тук. Виж отговорността е повече у администратори и модератори, но ти не говориш за отговорност, а за правомощия и улеснения. Разликата и тук се размива при тебе, щото ти имаш точно проблем с тия две понятия в този ми ти форум - отговорност и правомощия.

Лека вечер,
Антоний
Активен
Too short signature limits.

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Предложения за промени по форума
« Отговор #3 -: 06.12.2007, 09:58:05 »

1. Свобода на словото няма. По принцип. Щом можеш да бъдеш осъден за нещо, което си казал/написал, значи пълна свобода няма.
2. Свободата на изказване се дава при определени условия, наложени от някой, който има възможността и властта да ги наложи.
3. Властта се определя от силата. На форума силата лежи само и единствено в администратора. Той отговаря единствено пред законите на страната и собственика на компютъра, на който физически се хоства форума. Модераторите пък отговарят пред него и имат властта да налагат правила върху всички останали. В случая Атанас Терзийски отговаря пред държавта и ръководството на ПУ. Само и единствено пред тях. А аз и другите модератори отговаряме пред него.
4. Всичко друго е въпрос на добра воля. Администраторът ни позволява да пишем каквото си искаме. От добро сърце. Дава ни възможност да творим "интелектуална собственост". И може да ни отнеме тази възможност когато и както му скимне.
5. Тези общи положения не зависят от конкретните хора замесени в схемата. Това са ти принципите. А че нещо си не било редно, не било правилно, че ставало мазало, като се пишеш "съдник на това, което излиза от някоя чужда глава" - това са дребни подорбности. Основното правило винаги е било и винаги ще бъде "По силния властва над по-слабия". В наши дни вече е доста сложно да се определи кой е по-силен и по-слаб, ама принципа си седи - който успее да се наложи, неговото ще е.

Това е положението. На мен не ми харесва повече, отколкото на теб, защото и аз лично в момента страдам от абсолютната и неограничена власт на ректора да взима грешни решения и тъпо и упорито да си ги следва. Не само аз, ами цели три факултета (поне) страдат заради това, но... това е, Пенке, положението. Справедливост може да има само, ако хората с власт решат да ти я дадат. Гадно е. Нито аз обаче, нито ти, нито който и да е може да промени нещата.

Така че спести си високопарните речи. Много са красиви, ама не вършат работа. Вместо това вземи се възползвай от щедростта на админа да изслушва предложения и дай някакво. "Сваляне на правата на глобален модератор от lowstef" също върши работа. Виж, дали ще се приеме... Ако ще ти олекне, аз бих се съгласил с едно такова предложение. Модераторството си е тежка отговорност, която хич не ми е приятна. Има обаче друго, което не се вписва в принципи, а си е до човека - аз не бягам от отговорност. Щом ми е гласувано доверие, ще се постарая да го оправдая. Ама не пред теб или потребителите, а пред този, който ми го е дал. И пред Университета, който за мен е повече, отколкото можеш да проумееш.
Активен
Физически Факултет

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Предложения за промени по форума
« Отговор #4 -: 06.12.2007, 10:37:17 »

Върху всяко второ изречение мога да съм ти на контра в случая и да ти разтягам, подобно на твоя маниер, големи чаршафи. Няма да го направя. Излишно е.

Вземи разбери едно. На тоя етап админът (а.к.а. Наско) не прави нищо, за да се налага на някого, а ти го правиш, а си изтриваш ръцете с него. Недоволството е към теб насочено. Налагаш се, пишеш ми всичките ония глупости отгоре, че който има власт ще прави каквото се иска и ми казваш да си трая. Няма да си трая, пич. Ако трябва ще дойда да снимам докато Енев ти тъпче главата, а може и тройка да правим. :) Ти си някакво животно изпаднало от по-миналия век по работите дето пишеш, но едва ли това е реалната причина. Не си и комунистическо чадо. Не те е хванало толкова голям. По-скоро някакви комплекси избиваш и се натягаш и доказваш тук. Това никога няма да проработи, ако форумите са ти поле на лична изява, доказване на личността и четкане на егото си. Щял да оправдава очаквания на администратора и да го духат потребителите. Какво да кажа повече... Охлюв. Чак е смешно човек на твоите години да говори и да се държи така. На мен ми е смешно. За теб, разбира се, такива неща, както се вижда, са си в реда на нещата.

Лек ден,
Антоний
Активен
Too short signature limits.

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Предложения за промени по форума
« Отговор #5 -: 06.12.2007, 12:47:04 »

Ако е за контрата аз мога да те контря на всяко изречение. Ама въпроса е да се прави аргументирано - с доводи и факти. А не да коментираш и обиждаш човек, когото не познаваш, примерно. Ти и компания четете форумите като дявол Библията, ама поне да го правехте като хората... :roll:

Казах го и на Енев, ще го кажа и на теб - не ме е страх от недорасли пуберчета, които си мислят, че могат да решават проблемите си с бой. Нито пък от хора, за които един умрял от глад форум е толкова важен, че да им е проблем.
Активен
Физически Факултет

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Предложения за промени по форума
« Отговор #6 -: 29.09.2008, 18:36:48 »

Корегирах максималния брой символи за подпис (Подписите се показват в долната част на всяка публикация или лично съобщение. BBC код и усмивки могат да бъдат използвани в подписите.) от 255 на 25. Аватарите на някои потребители бяха прекалено големи и дразнещи.
Активен

coco-brice

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re: Предложения за промени по форума
« Отговор #7 -: 30.09.2008, 04:17:36 »

Тва пък за рейтинга как го измислихте, не знам на кво може да пречи.Но другите предложения са добри , а за подписа  :-X можеше и без ограничения в символите ,а да бяха помолени user-ите да си ги намалят или му го махате и после да си слага по малък.Ама кой съм аз да ви давам акъли вие си решавате поздрави

:#1: COCO 8-) BRICE :#1:
« Последна редакция: 30.09.2008, 04:24:11 от coco-brice »
Активен
Bullshit Justice

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Предложения за промени по форума
« Отговор #8 -: 30.09.2008, 08:34:28 »

Това заподписите го подкрепям напълно. Много набиващи се на очи имаше и дразнещи. Подписът трябва да е подпис преди всичко.
Активен