argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: разбирането за защита личните данни  (Прочетена 9485 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Здравейте колеги,

Бих искал да използвам форума на ПУ и по-специално този на "Юридически факултет" за консултация по един правно-интернет казус. Бих оценил ако постовете по-долу са по същество, та:

Вчера добавих функционалност във WEB базираната проверка на ел. поща в ПУ, която се изразява в изписване на последния ползвал системата потребител, например:
The last logged in user is Ivan Ivanov Ivanov at 16:41 EET
Днес получих коментар от редовен потребител, че е несъгласен с това ми решение, като може би грешно се аргументира със закона за защита на личните данни, каквито в случая определено липсват.

От вас очаквам да науча дали съм в нарушение на някоя правна норма (не коментирайте моралните такива) и дали трябва наистина да премахна тази информация. Също ви напомням, че пощенския сървър на ПУ предлага няколко алтернативни и напълно анонимни начини на проверка.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #1 -: 19.12.2007, 16:00:34 »

колега доколкото   разбирам   английски  си  да л  пример  с  иван   иванов  иванов  да  речем е   посетил   форума  в  16часа  и41  минути!  няма   никакво  нарушение !Съгласно   закона  за   защита  на  личните  данни когато   имаме   изписано  и   разпространено на  някакъв   носител  комулатилно  следниге   "ЕГН,  първо  разбира  се  трите  имена ,псевдоним,  постоянен ,  настоящ  адрес  ,месторабота ,сем. пол.  ,телефони ,факсове  , емейли , и  се   разпространяват то   тогава лицето  което  смята  че  му  са   нарушени   субективните   права   има  право   да  повдигне   обвинение срещу  длъжностно  лице  или   срещу  неизвестен  нарушител от  (прокурора)   ако   лицето   е  с   обществен   авторитет!това  е ,  стува  ми  се   че  съм   макс.  кратък!
Активен
Всичко е любов

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #2 -: 20.12.2007, 00:59:01 »

ЗЗЛД:
Чл. 2. (Доп. - ДВ, бр. 70 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2006 г.) Лични данни са всяка информация, отнасяща се до физическо лице, което е идентифицирано или може да бъде идентифицирано пряко или непряко чрез идентификационен номер или чрез един или повече специфични признаци.

Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) (1) Обработването на лични данни е допустимо само в случаите, когато е налице поне едно от следните условия:
т.2. физическото лице, за което се отнасят данните, е дало изрично своето съгласие;

от тези два члена следва:

1. трите имена са лични данни тъй като дават възможност за пряка идентификация на Ф.Л.

2. колегата, който е направил възражение при регистрацията си е дал съгласието с условията за ползване и обработка на неговите данни следователно няма право да се сърди!

Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #3 -: 20.12.2007, 10:16:35 »

Колега  заключението   ти  е  неправилно!Така   например  в   Москва   живеят над  20000  души  с   най често  срещаното  име  Иван  Иванов   Иванич! ако  няма  личен   идентификационен   номер   човек  --кашата   би  била   страхотна!Препоръчвам  ти   да  ходиш  по  често   в   съда   стават   много  комични   ситуации! преди   два  месеца  бяха   довели  един   затворникот   Плевен   по   погрешка   в съда   в   Пловдив !  (имало   е  съвпадение   на  трите   имена   дата  на   раждане  но  като   сравниха  последните   цифри  се  установи   грешка   и  го  върнаха!)Само   по   3   имена   не  може  да  се  идентифицира  човек : 8-)ако  има  след  името  егн,тогава  да!Разбра  ли  ме???
Активен
Всичко е любов

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #4 -: 20.12.2007, 11:33:20 »

izvinqvam se za latinicata, no EGN se qvqva akcesorno iziskvane za DOIDENTIFICIRANE na liceto koeto ve4e e bilo opredeleno po 3 imena
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #5 -: 20.12.2007, 12:05:20 »

След дискусията тук изникват следните няколко въпроса:

1) Какво става, ако лицето е регистрирано преди 2003, т.е. преди излизането на този закон. Явно при регистрацията си тогава никому не е хрумвало, че някой ден ще има подобна измислица. С други думи какво точно се нарушава в момента и кой... не разбирам.

2) Конкретното лице има лично-служебна страница, на която е публикувана доста детаилна информация от телефон до академично развитие през годините. Дали това отнесено към казуса, който разискваме не е като контра аргумент?

3) Лични данни се събират под път и над път. Досещам се за смисъла от ЗЗЛД, но не разбирам ефективността му и дали не е поредната бюрократична стъпка да се харесаме на някой.

law_master, отговорите ти според мен са съмнително аргументирани, при наличие на желание бих могъл да поспоря с теб. Ако тръгнем в тази насока може би е добре да се запознаем все пак със "жалбата" на потребителя, от какво по-точно се оплаква, а не така просто да стреляме във въздуха. Ясно стана (поне за мен), че нарушение на ЗЗЛД няма!
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #6 -: 20.12.2007, 13:22:07 »

Закона   има   смисъл.   Една   от   презумцията  е   противодействие на  борбата  с  жилищната   мафия!  ако  има   интерес   защо  се  прави  един   закон   трябва  да  се   види  в  НСъбрание--този  който  го  е   съставял--неговите   мотиви   ,  цел   която  се   преследва  и  така  нататък!Не  можах  да   разбера   по- горната  реплика   защото  не  е  на   български  ,моля  някой  да  е   преведе!  Всеки   който  има  банкова   сметка  знае  че   ,  информация  от   там  не   може  да   изтече,  поне  засега   няма   случай  в  практиката!  Но   освен   тези   случаи  има   и  други   по-незначителни   които   всеки  в  практиката   може  да  се  сблъска. :y: :y: :y:
Активен
Всичко е любов

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #7 -: 21.12.2007, 10:34:20 »

Искам да направя корекция на изказаното от мен мнение. Проучих по-задълбочено въпроса и открих следните принципи:

Целта на Закона за защита на личните данни е да се гарантират основните човешки права на неприкосновеност на личността и личния живот посредством защитата на физическите лица при неправомерно обработване на свързаните с тях лични данни.

Решение № 5045 от 2.06.2005 г. на ВАС по адм. д. № 1524/2004 г., 5-членен с-в

 Производството е по чл. 5, ал. 1 във връзка с чл. 23 ЗВАС.
 Образувано е по жалба на Едноличен търговец Сабри Керим Омер с Фирма "Рустам - Сабри Омер" от с. Куклен, Пловдивска област срещу разпоредбите на чл. 6, ал. ал. 2 и 3, чл. 18, т. 3, б. б. "а" и "б", чл. 68, т. 1, приложение № 12, чл. 75, ал. ал. 2 и 3 и чл. 89, т. 6 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България, издадена от Министъра на транспорта.  Поддържа се, че посочените текстове са издадени в нарушение на Закона за автомобилните превози, Закона за защита на личните данни на гражданите и чл. 32 от Конституцията на Република България.  Иска се отмяна на нормативния акт в обжалваната му част.

...


  Жалбоподателят излага доводи и за незаконосъобразност на чл. 68, т. 1 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България и приложение № 12 към същата.  Този текст изисква при случаен превоз, изпълнението да започва при наличие на попълнен с данни пътен лист от пътна книжка, а приложение № 12 предвижда към пътния лист да е налице списък на пътниците с посочени име и фамилия.


 Съгласно чл. 16 ЗАПр. Министърът на транспорта и съобщенията е органа, който определя превозните документи и образците им.  Предвид отчетността и проверката на законосъобразността на превозите е задължително за един автомобил да се издава една пътна книжка за определен период от време.


 Предвиденото в наредбата изискване да се записват имената на пътниците в пътния лист се отнася до всички лицензирани превозвачи, които извършват случаен превоз.  Това изискване произтича от спецификата на случайните превози.  Съгласно § 1, т. 24 от ДР на ЗАПр., при случайните автомобилни превози се извършва превоз на определена група пътници без промяна в състава на групата от началния до крайния пункт по предварително заявени условия. Следователно определянето на състава на групата налага да се идентифицират отделните участници в нея.  В тази връзка е решение № 1043 от 7.02.2003 г. по адм. д. № 6861/2002 г. по описа на ВАС, петчленен състав, което в тази му част е по същият текст и приложение № 12.


 Чл. 2, ал. 1 от Закона за защита на личните данни дефинира, че личните данни представляват информация за физическите лица, която разкрива физическата, културна или обществена самоличност.  Очевидно при попълването на данни за личното и фамилното име на участника в случайния превоз в пътния лист не се касае до посочените данни.

това решение се отнася само до име и фамилия. не е казано нищо за 3те имена.

а относно действието на закона по време, е налице изключение от принципа че закона се прилага занапред /ex nunc/ и в случая поради продължаване на съществуването на юрид. факт законът урежда и положенията възникнали преди влизането му в сила - действие ex tunc.

също така с радост бих приел педложението за дискусия!
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #8 -: 21.12.2007, 15:11:24 »

С  това   реиение  съм   съгласен  , то само   потвърждава   тезата   ,че   многото наредби  не  са   съобразени   с ъс  законите! Това  е   от помалозначителните   факти ,  ако  мога   така   да  се   изразя!По  подобен   начин   стои   въпроса  с  кораби , самолети  и  др.  превозни  средства!
« Последна редакция: 29.09.2008, 20:04:11 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #9 -: 22.12.2007, 15:26:42 »

Така, така, така.... Нека видим в крайна сметка какво е положението.

1. ТРИТЕ ИМЕНА СА СИ ЛИЧНИ ДАННИ ОТ КАДЕТО И ДА СЕ ПОГЛЕДНЕ

2. В конкретния случай не е налице нарушение на ЗЗЛД.
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #10 -: 29.01.2008, 23:29:45 »

Имам един въпрос: трите имена, които се извеждат при проверка на уеббазираната електронна поща потребителят сам ли е дал, или са взети от базата данни, захранвана от учебен отдел?
Активен

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #11 -: 30.01.2008, 22:09:58 »

най - вероятно ги е дал сам, както и съгласието си те да бъдат използвани. не мисля че са взети от учебен отдел.
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #12 -: 30.01.2008, 23:46:06 »

Ами, май не - защото при регистрацията в мрежата фокус, съм дал само егн и фак.номер, а ме посреща надпис ЗДРАВЕЙТЕ, <ТРИТЕ МИ ИМЕНА>.
Според мен нямат право да ги показват, при условие, че са ги взели служебно от администратор на лични данни като учебен отдел.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #13 -: 31.01.2008, 01:18:40 »

Мисля, че е интересно да видите и тази тума тук: https://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=1586.0
Въпросният регистър към МОН съдържа освен трите имена на всеки студент, респ. докторант, но и след въвеждане на факултетен номер дава инфо за това дали се получава стипендия, дали се ползват общежития и прочее. Информацията е достъпна след въвеждане на ЕГН, коитоне са чак толкова тайни...
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #14 -: 31.01.2008, 02:51:28 »

пробвахме  регистъра!  след  вкарването  на  ЕГН  излиза  фамилия, първото  и  второто  име  излиза  със  само  първата  буква !  после  вкарваш  факултетен  номер  и  излиза  степендия  и  общежитие    ! супер  от  догодина    и  оценките!  много  яко!  браво  ,браво на  мин.Вълчев--нали  е  правист! :-) :bow: :y:
Активен
Всичко е любов

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #15 -: 31.01.2008, 18:08:07 »

Мисля, че последните две мнения нямат много връзка с темата.

И, колежке Kelli_Mutu™ , не очаквах да прочета от студент по право в горен курс юридическата формулировка "ЕГН НЕ СА ЧАК ТОЛКВА ТАЙНИ :wink:"
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #16 -: 31.01.2008, 18:13:59 »

...,браво на  мин.Вълчев--нали  е  правист! :-) :bow: :y:
Бай Марине, от доц. М. Костова, преподавател по латински език, ако не друго, то поне научих, че такава дума "правист" не съществува! Чуй само как хубаво звучи "ююююрист" :wink: ! Така де, тук, във форума забравяш за геодезията и ...  както са ни учили! :y:
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #17 -: 31.01.2008, 18:30:47 »

Прехваления регистър на МОН нещо не е много актуален.Не съм на общежитие от две години,но в него фигурирам,че ползвам- много интересно дали грешката всъщност е липса на актуализиране на данните.Пробвах да им изпратя поправката посредством такава опция на регистъра, но не стана-дава ми някаква грешка.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #18 -: 31.01.2008, 21:09:15 »

И, колежке Kelli_Mutu™ , не очаквах да прочета от студент по право в горен курс юридическата формулировка "ЕГН НЕ СА ЧАК ТОЛКВА ТАЙНИ :wink:"

Фактите са си факти, колега. Сума ЕГН-та и имена се размятат из нета. В това има ли някаква защита на личните данни. В този смисъл не мисля, че ЗЗЛД реално се прилага на практика в България, по не по начинът, по който е предвидено това да става.
А относно за регистъра, който няма връзка с темата, го написах с мисълта, че щом от един сърч в гугъла може да намериш свои лични данни да се търкалят из нета, благодарение на тях и на подобни регистри може да се докопаш до още инфо за конкретна личност. От там, ако си недобронамерен, може да направиш това-онова. Идеята ми е, че ЗЗЛД не е ефективен.
Ако се интересуваш от темата и по-конкретно оз защита на личните данни, както и интернет правото, може да намериш интересни неща за най-актуалната тема в областта на правото и интернета, а именно social engineering.
Активен

DerTeufel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re: разбирането за защита личните данни
« Отговор #19 -: 31.01.2008, 21:58:42 »

И, колежке Kelli_Mutu™ , не очаквах да прочета от студент по право в горен курс юридическата формулировка "ЕГН НЕ СА ЧАК ТОЛКВА ТАЙНИ :wink:"

Фактите са си факти, колега. Сума ЕГН-та и имена се размятат из нета. В това има ли някаква защита на личните данни. В този смисъл не мисля, че ЗЗЛД реално се прилага на практика в България, по не по начинът, по който е предвидено това да става.
А относно за регистъра, който няма връзка с темата, го написах с мисълта, че щом от един сърч в гугъла може да намериш свои лични данни да се търкалят из нета, благодарение на тях и на подобни регистри може да се докопаш до още инфо за конкретна личност. От там, ако си недобронамерен, може да направиш това-онова. Идеята ми е, че ЗЗЛД не е ефективен.
Ако се интересуваш от темата и по-конкретно оз защита на личните данни, както и интернет правото, може да намериш интересни неща за най-актуалната тема в областта на правото и интернета, а именно social engineering.
Не се заяждам безцелно - идеята ми е, че това положение се дължи именно на непознаване на ЗЗДЛ от страна на хората, от които зависи опазването на конфиденциалността на личните данни. Администраторът на настоящата мрежа поне си направи труда да попита - надявам се, че ще изключи посочената функция, или поне ще намали изтичането на лични данни в интернет пространството.
Активен