argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ИЗПИТ ПО ТРУДОВО ПРАВО  (Прочетена 26666 пъти)

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re: ИЗПИТ ПО ТРУДОВО ПРАВО
« Отговор #40 -: 04.02.2009, 15:16:29 »

   
     Интересува ме дали при договор сключен по чл.70 КТ (д-р за изпитване, от който ни е ясно, че се сключва в полза на страна по трудовото правоотношение, като страната в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие(чл.71КТ)), може ли да се приложи чл.333КТ(закрила при уволнение). С друга дума казано, работодателят трябва ли да поиска разрешение от ,,Инспекцията по Труда'' , ако е сключил договор по чл.70 КТ с лице което попада в случаите на чл.333КТ или някаква друга закрила.Тук имаме противопоставяне на две правни норми. От ЗНА знаем, че специалната норма дерогира общата, но в случая не знам коя норма е специална.

Понеже и на мен ми предстои въпросният изпит та...

Целта на ТД по чл. 70 е да изпита работника и служителя дали става за определена работа и ако не... да създаде за работодателя една олекотена процедура за прекратяване на ТД - т.е. не се прилага чл. 333 КТ. иначе договора по чл. 70 нема смисъл.
А в случая не става въпрос за обща и специална уредба, понеже двете норми не регулират едни и същи обществени отношения  :wink:
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: ИЗПИТ ПО ТРУДОВО ПРАВО
« Отговор #41 -: 04.02.2009, 16:47:45 »

   
     Интересува ме дали при договор сключен по чл.70 КТ (д-р за изпитване, от който ни е ясно, че се сключва в полза на страна по трудовото правоотношение, като страната в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие(чл.71КТ)), може ли да се приложи чл.333КТ(закрила при уволнение). С друга дума казано, работодателят трябва ли да поиска разрешение от ,,Инспекцията по Труда'' , ако е сключил договор по чл.70 КТ с лице което попада в случаите на чл.333КТ или някаква друга закрила.Тук имаме противопоставяне на две правни норми. От ЗНА знаем, че специалната норма дерогира общата, но в случая не знам коя норма е специална.

Понеже и на мен ми предстои въпросният изпит та...

Целта на ТД по чл. 70 е да изпита работника и служителя дали става за определена работа и ако не... да създаде за работодателя една олекотена процедура за прекратяване на ТД - т.е. не се прилага чл. 333 КТ. иначе договора по чл. 70 нема смисъл.
А в случая не става въпрос за обща и специална уредба, понеже двете норми не регулират едни и същи обществени отношения  :wink:

:D  :D
Ей това е то, хабилитирана  работа...  :-D Ашкоулсун  :-D И да кажа ЧРД на патерици...  :wink:
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re: ИЗПИТ ПО ТРУДОВО ПРАВО
« Отговор #42 -: 04.02.2009, 17:00:20 »

Mерси Петров, ше почерпя като се видим :handshake: . Дано и друг повод да има само... :-D
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

desinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: ИЗПИТ ПО ТРУДОВО ПРАВО
« Отговор #43 -: 05.02.2009, 17:01:08 »

здравейте!
и мен ме очаква изпит по осигурително право след няколко дни-на 07.02.2009.искам да попитам дали тази дата е актуална,както е отбелязано в графика на изпитната сесия?както и дали изпитът ще е от 8 часа,в упоменатата семенарна зала?
също така ме интересува как ще се проведе самият изпит-два въпроса ли ще се теглят по конспект?как ще се уреди въпросът за разпределение за изпитване на студента при съответния преподавател?
кои преподаватели ще изпитват,освен проф.мръчков и ас.генова?
благодаря предварително на всеки,който ми отговори!успех,колеги!
Активен

desinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
Re: ИЗПИТ ПО ТРУДОВО ПРАВО
« Отговор #44 -: 06.02.2009, 15:46:17 »

хей,колегите от първите групи,които днес се явиха на изпит по осигурително право,моля споделете впечатления :roll:как мина изпитът,успешно ли го взехте? :-)
аз тръпна в очакване за утре,преговаряйки всичко научено :mmm:
наистина ще се радвам да споделите../ако изобщо някой днес влезе във форума,де,може всички да празнувате шестиците си и да нямате време за форуми :#1:/
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: ИЗПИТ ПО ТРУДОВО ПРАВО
« Отговор #45 -: 08.02.2009, 10:30:43 »

Освен проф. Мръчков и ас. Генова изпитват още гл. ас. Филипова и доц. Илиян Шотлеков.
Не се тревожи за изпита, ако си подготвена. Изпитващите са благоприятно настроени към студентите, така че стига да имаш знания изпитът минава приятно (без значение дали е трудово или осигурително).
Активен

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: ИЗПИТ ПО ТРУДОВО ПРАВО
« Отговор #46 -: 17.02.2009, 22:11:22 »

Страхотен пиар!
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

krai

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re: ИЗПИТ ПО ТРУДОВО ПРАВО
« Отговор #47 -: 19.02.2009, 08:10:21 »

Гогов, разбира се, не може да остане без мнение.
Активен

nightologist

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re: ИЗПИТ ПО ТРУДОВО ПРАВО
« Отговор #48 -: 23.02.2009, 20:06:07 »

Всеки тук приказва за елемента субективност на изпит при ас. Генова ... Ами уважаеми колеги позамислете се относно обективния елемент посещаемост и участие в семинарните занятия и тогава говорете как минава при ас. Генова.. аз лично не седнях при нея , но имам лични впечатления , които да се надявам да доизградя септември. Успех на всички , които не са минали този месец ...само не правете грешката да се явявате и на ликвидация , ако не сте минали и на поправката. Все пак е по-добре да остане условен и да "влачите" , отколкото да прекъснете автоматично и след евентуално трето късане и то преди 5-ти курс .
Активен