argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: съобщение  (Прочетена 8059 пъти)

mareto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
съобщение
« -: 11.04.2008, 23:25:27 »

 :angry: слушайте колеги, много ви моля за повече отговорност. То се е видяло, че не ми идвате на събранията, ама поне пишете във форума. Направила съм предложения до катедра социология и етнология за подновяване на чуждоезиковото обучение във факултета. А  също и за даване на по-голяма стойност на писмените изпити. Ако имате предложения за нови магистърски програми моля пишете.
Активен
Мария Филчева

Stoned Crow

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 102
    • IcoTheLong
Re: съобщение
« Отговор #1 -: 13.04.2008, 11:11:47 »

Предложения за чуждоезиковот обучение пусни и до катедра История, или напрао на факилтетен съвет когато всички са заедно!!! Няма ли предтавител там на студентите по История? или ако да, той само гледа в празното пространтвото... ? Тва е най-голямата катедра с 3 дисциплини от тази година!!!

А писмените изпити са бом-бок, уникалната загуба на време!!! Усти най-добре!! Може да кажеш всичко което искаш на човека който може да те чуе, евентуално да те забележи...!!! на писменния изпит... се надявате да препишете  :-D
Активен
A Bustle in Your Hedgerow

mareto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: съобщение
« Отговор #2 -: 13.04.2008, 23:13:17 »

 Не е вярно, това за преписването. По-добре ли е да се пишат оценки за голямото деколте или защото през целия семестър правиш мили очички на някого. Не е ли по-добре да е ананимно. Да не говорим, че тук всички много знаете, а пък като стане дума за действие, бягате. Вие си имате представител на катедрата, питайте него какво става, взима ли активно участие. Този семестър аз май само говоря. Ако имате предложения давайте ги. Предложението ми е до целия факултет.
Активен
Мария Филчева

Stoned Crow

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 102
    • IcoTheLong
Re: съобщение
« Отговор #3 -: 14.04.2008, 23:34:14 »

анонимен изпит няма !!!  :wink:
Активен
A Bustle in Your Hedgerow

mareto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: съобщение
« Отговор #4 -: 15.04.2008, 00:00:40 »

само ти така си мислиш. зарадитакива песимисти като теб сме на този хал. хем се оплаквате от корупция, хем я прикривате
Активен
Мария Филчева

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: съобщение
« Отговор #5 -: 15.04.2008, 00:25:28 »

само  така,  корупция  няма и  не  я  прикриваме  ,  защото  преписването  не  е  корупция-нали  така!?!
Активен
Всичко е любов

mareto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: съобщение
« Отговор #6 -: 15.04.2008, 16:33:25 »

 Преписването е до толкова корупция, доколкото преподавателя се прави на луд, че нищо не вижда. На изпит студента тряба да отива с увереност, че знае, с желание да покаже уменията си в областта, която си е избрал да учи. Не, с нагласата, че ще препише, ще омагьоса преподавателя и други от този сорт. Вярно е, че в този университет влизат всякакви неграмотни индивиди, но има и такива, които знаят защо са в ПУ и се доказват всеки ден. Не визирам никого. Смятам,че трябва и сме длъжни да изискваме повече. Сега ни се предоставя такава възможност, дайте идеи за магистърски програми. Това е важно за Вас, предполагам. 
Активен
Мария Филчева

Stoned Crow

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 102
    • IcoTheLong
Re: съобщение
« Отговор #7 -: 16.04.2008, 00:17:14 »

Цитат
Преписването е до толкова корупция, доколкото преподавателя се прави на луд, че нищо не вижда. На изпит студента тряба да отива с увереност, че знае, с желание да покаже уменията си в областта, която си е избрал да учи. Не, с нагласата, че ще препише, ще омагьоса преподавателя и други от този сорт. Вярно е, че в този университет влизат всякакви неграмотни индивиди, но има и такива, които знаят защо са в ПУ и се доказват всеки ден.

За това да подкрепим Устните изпити ! ;)

Цитат
само ти така си мислиш. зарадитакива песимисти като теб сме на този хал

Брееех!!! Ако искаш може да се запознаем първо ! Да ударим по една биричка !! Па... после си прави изводите... кой какъв е, и колко е крив и/или прав !?!  :-P

Поздрави

Дългия
Активен
A Bustle in Your Hedgerow

mareto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: съобщение
« Отговор #8 -: 16.04.2008, 17:48:21 »

 Проблеми, на маса, не се решават. Нужни са дела. Смятам, че се боря за добра кауза и си търся съмишленици, но след няколко седмична борба осъзнах, че всеки чака на готово да му се поднесе вечерята. Правя последен опит, нужни са информация и желаещи за изготвянето на Студентска информационна книжка. Пак се повтарям, но от катедрата помолиха за предложения за магистърски програми. Поредното съобщение набирам предложения за подобряване дейността на Комисията по социалнобитовите въпроси, както и събирам информация за всякакви прояви на корупция. За незнаещите, футболният отбор за междуфакултетното събрание ще се състои от етнолози първи курс, които днес имат тренировка на гребната база. 
Активен
Мария Филчева

dobrika

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
  • Аз съм кльощавият на младини :-)))
    • Student council
Re: съобщение
« Отговор #9 -: 16.04.2008, 18:27:22 »

Hehe, doide vreme i aZ da se namesq, 4e kato gledam v tozi forum samo 2-3 se izqvavat. Izvinete me, 4e ne pi6a na kirilica, no... tova sa vyzmojnostite na na nemskite bibliote4ni kompiutri (hm... pone gi ima).  MOLQ; NE MI TRIITE POSTA!!!

Malko po dnevniq red: Napylno podkrepqm Mimeto v iniciativite, koito e podela (btw. sorry, 4e nemojah da ti pratq spsyka s "myrtvite" du6i). 4ujdoezikovoto obu4enie ima izkliu4itelna vajnost. Vqrno e, 4e v universitet ne moje da se u4i ezik po na4ina, po koito moje da se u4i v sredno u4ili6te, no e i vqrno tova, 4e kolkoto pove4e 4ovek ima vyzmojnost da uprajnqva 4ujd ezik, tolkova po-dobre. Istinata e, 4e kato cqlo bylgarskite studenti sa tvyrde nepodgotveni ezikovo (ne viziram u4e6tite 4ujdi filologii, makar i sred tqh da ima izostanali). Ne iskam po nqkakyv na4in da se fukam, no malkoto zabutano mestence v Severna Germaniq, ot kydeto vi pi6a, e pretypkano ot mladi hora, koito ne kriqt ambiciite si da se razvivat i u4at 4ujdi ezici kato poludeli. Tuk dori i za po-vyzrastnite e vajno da znaqt pone edin 4ujd ezik. V na6ta rodna tatkovina ima o6te hlqb da poqdem, dokato razberem kakvo bogatstvoe da moje 4ovek da boravis 4ujdi ezici.
Mime, ako ne stavat ne6tata ne6to s u4ebniq plan, borete se pone kato varianti za izbiraemi discioplini da vlizat. Mejdu drugoto, tuk v Greifswald, 4ujdoezikovoto obu4enie se vodi ot centrove kato na6iq 4ujdoezikov sre6tu zapla6tane, koeto ne e osobeno golqmo, kakto mislq e i pri nas.


Po vyprosat za izpitite: Ice, tuka si e syvsem v reda na ne6tata da napravi6 pismen izpit na kraq na semestyra, koito trae 180 min. Ne znam, koga posledno si polagal takyv v PU. Ustni izpiti sy6to ima: to4no 20 min. Ne 8, ne 30, ne 50. A kato stana vypros za usten izpit, studentite za malko da napravqt skandal pod predlog, 4e nqmalo da e dostaty4no obektivno ocenqvaneto.

Ina4e, Mime, vijda6 sega s kakvo se borim. Ne moje6 da za6titava6 pravata i interesite na nqkoi, koito idva pri tebe, samo, za da se opla4e, 4e ne mu davat zaverka ili 4e ocenkata mu bila ne kakvato mu se iska i sam si e postavil. Tejka tegoba, ama nqma kak, sami sme si q izbrali  i kakto se kazva - VSEKI DA SI NOSI KRYSTA!!!


Pozdravi ot dyjdoven Greifswald i do skoro!!!
Активен
"It's goog to touch the green green grass of home!!!"-Tom Jones

d

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re: съобщение
« Отговор #10 -: 16.04.2008, 19:33:54 »

Нека и аз да се включа в темата. Тази година съм последен курс Социология, така че първо ще зачекна въпросът с магистратурите във факултета. От предложените досега магистратури, а именно:  1. Балканистика
2. Българската история в балкански и европейски контекст
3. Дипломация и Международни отношения
4. Защита на информацията
5. Културен туризъм и културно проектиране
6. Медийна комуникация (Журналистика, Реклама, PR)
7. Управление на изследователската дейност и иновациите
8.Философия и социални науки през XX век
9.Юдаизъм - християнство - ислям
ми прави впечатление, че липсва магистърски програми, за хора, които искат да се задълбочат в сферите на социологията или философията. Имам в предвид това, че единствената предложена магистърска програма за бакалаври по Социология и Философия е Философия и социални науки през ХХ век, но според мен в по-голямата си част, лекционните курсове, които се предлагат,  се припокриват изцяло с курсове, изучавани в бакалавърската степен. И затова поне лично за мен записването на тази магистратура би било безмислено. Моето предложение е примерно да се възвърне магистратурата, занимаваща се с епохата на социализма (бях чула, че преди години е имало такава- водена  от доц. Деян Деянов), или нещо от този вид- в смисъл по-конкретизирана магистърска програма, която в никакъв случай да не повтаря вече изучените дисциплини.
Относно едно евентуално езиково обучение в катедрата имам леки резерви.  Несъмнено е, че днес всеки трябва да знае минимум един, ако не и два, чужди езици, но не мисля, че университетът, с изключение на филологическите специалности, е мястото където човек тепърва трябва да изучава някакъв чужд език. Първо защото 50 студента в специалност Социология са изучавали различни езици, за някой от които едва ли ще се предложи лекционен курс- например испански или френски.  От друга страна всеки студент има различно ниво на владеене на езика и едва ли един такъв езиков курс би отговарял на изискванията и нуждите на всеки студент.
И последно за дейността на Комисията по социално- битовите въпроси- аз лично смятам, че промяната на формулата за получаване на стипендия беше изключително полезна (за което благодаря на Студентския съвет  :-)). Не ползвам общежитие затова не съм запозната с процедурите за получаване на стая. Нямам някакви конкретни предложения за подобряване на обслужването в тази комисия- аз лично й давам оценка 5 (по шестобалната система). Никога не съм имала проблеми със служителите там, както и не съм попадала, и не съм чувала за корупционни практики в университета.
Спирам дотук, че малко се отплеснах :-D

Активен

mareto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: съобщение
« Отговор #11 -: 17.04.2008, 09:27:59 »

 Предложението Ви ще бъде съобщено на Факултетен съвет и се надявам да бъде взето под внимание. Идеята ми за чуждоезикожо обучение е насочена не към тепърва изучаване на някой език, а към поддържане на определено ниво, а защо не и с разработка и преводи на специализирани текстове в оригинал - на английски, немски, френски. Всички всеки ден се сблъскваме с тях. Дори и в езиковите поралелки в училище никой не тръгва от АБВ, започва се от определена основа, която се надгражда. Ако искаме да сме конкурентноспособни на пазара на труда трябва да владеем чужд език, според мен университета.
 
Активен
Мария Филчева

d

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re: съобщение
« Отговор #12 -: 17.04.2008, 12:33:11 »

За поддържането и дори усъвършенстването на даден език чрез преводи на специализирани текстове съм абсолютно съгласна, още повече, че в България, ако някой преподавател по социология или философия не се занимае с преводите на специализираната литература- то тя просто няма как да залегне в учебния материал.  :-)
P.S. Mareto,  мисля, че лично се познаваме, затова остави обръщението Вие  :wink:
Активен

Вятър

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41
Re: съобщение
« Отговор #13 -: 17.04.2008, 20:31:26 »

Аз също подкрепям твърдо изучаването на чужд език.
Мария, чакам те в скайп :)
Активен
"Образованието е това, което ти остава в главата след като забравиш всичко, което са те учили"
Алберт Айнщайн

mareto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: съобщение
« Отговор #14 -: 17.04.2008, 23:39:19 »

  :bow:
Благодаря ви за подкрепата, но тък във форума тя няма толкова голямо значение, колкото като решение на СС или подкрепа пред Факултетното ръководство. Аз съм го представила като предложение пред катедреното ръководство и те ми обещаха, че ще се обсъди на Факултетен съвет, който ще се състои в понеделник. Ще стискаме палци. :sun:
Активен
Мария Филчева

dobrika

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
  • Аз съм кльощавият на младини :-)))
    • Student council
Re: съобщение
« Отговор #15 -: 18.04.2008, 18:35:16 »

Миме, за Факултетния съвет дръж Рая и Матей, които би трябвало да присъстват, защото мен лично живо ме интересува как и колко продължително ще бъде обсъждано предложението ти.
Поздрави, Георги!!!
« Последна редакция: 18.04.2008, 18:40:29 от dobrika »
Активен
"It's goog to touch the green green grass of home!!!"-Tom Jones

mareto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: съобщение
« Отговор #16 -: 19.04.2008, 12:15:05 »

 С Рая съм говорила и тя каза, че е съгласна. С Матей говорих по телефона. Стоян е съгласен, но не знам дали ще бъде на събранието. Гл. ас. д-р Светлана Събева също каза, че ще ни подкрепи. Но не знам как ще протече събранието. :-( :-( :-(
Активен
Мария Филчева

dobrika

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
  • Аз съм кльощавият на младини :-)))
    • Student council
Re: съобщение
« Отговор #17 -: 19.04.2008, 16:27:11 »

Забравих нещо много важно. Не би трябвало да е проблем да присъстваш, понеже са го правили и други студенти, които не са били членове на факултетния съвет. А и ти си предложила нещо, редно е да ти дадат възможност да си защитиш тезата (макар и не задължително). Айде, че мен ме чака Спиноза на немски.

Успех!!!
Активен
"It's goog to touch the green green grass of home!!!"-Tom Jones

3axap

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Re: съобщение
« Отговор #18 -: 20.04.2008, 22:47:55 »

От предложените досега магистратури, а именно: 
1. Балканистика
2. Българската история в балкански и европейски контекст
3. Дипломация и Международни отношения
4. Защита на информацията
5. Културен туризъм и културно проектиране
6. Медийна комуникация (Журналистика, Реклама, PR)
7. Управление на изследователската дейност и иновациите
8.Философия и социални науки през XX век
9.Юдаизъм - християнство - ислям


Колко време е нужно на екипа, изготвящ сайта, да напише целия списък с магистърски програми?  :? Още в самото начало на учебната година не бяха изброени всички възможности, да не говорим за подробното им описание откъм дисциплини, насоченост и т.н.
Тази година действащи магистърски програми са 4 - "Защита на информацията", "Дипломация и международни отношения", "Българската история в балкански и европейски контекст" и ПРОПУСНАТАТА ВЪВ ВСИЧКИ СПИСЪЦИ "Сигурност в публичния и частния сектор". Не съм сигурна дали е тръгнала "Културнен туризъм".

И каквито и програми да ви предложат, ВИНАГИ се интересувайте от колеги, минали през вашия път вече. Загравията са много привлекателни, но ако си мислите, че в бакалавърската степен има плява, елате да видите тук :)
Активен
На лов за захар! :)

mareto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re: съобщение
« Отговор #19 -: 21.04.2008, 13:16:02 »

Моля да дадете мнения и коментари относно следното предложение:
                                                                             Предложение

На Факултетен Студентски Съвет към Философско-исторически факултет на ПУ “Паисий Хилендарски”

 

 Уважаемо Ръководство,
 Отправяме към вас следното предложение за въвеждане на чуждоезиково обучение във Философско-исторически факултет на ПУ “Паисий Хилендарски”
 Обучението да се въведе като задължителна дисциплина за студентите от първи курс и като избираема дисциплина за студентите от останалите курсове. За първите то да започва с интензивен курс на обучение през първия семестър и след това постепенно да се надгражда до завършване на семестриалното образование. Задължително, като цел на курсовете да се посочи работа със специализирани текстове, изучавани по време на образованието, в оригинал на съответния автор. Знанията на студентите да се оценяват с текущи оценки по време на семестрите и да завършват с една обща.
 За студентите от останалите курсове то да дава възможност те да поддържат и развиват своите чуждоезикови знания, като освен задължителната уводна част по преговора на наличните  знания то да включва и часове по запознаване, превод и дискутиране на текстове в оригинал.
 На нас ни е ясно, че език се учи в Средното училище, затова не искаме базисни знания от вас, а само да ни дадете възможност да развиваме нашите знания и да бъдем конкурентноспособни на пазара на труда. В съвременното глобалистично общество е невъзможно да се реализираш където и да било ако не владееш поне един чужд език, както не веднъж, и вие сте ни го казвали. Затова ви молим да вземете под внимание нашето предложение и да го подложите на обсъждане. Ние имаме право на това искане като студенти в този факултет.
 Предлагаме само примерна схема на организация на учебния процес, която може да се дооформи. Курсовете могат да бъдат по четирите основни езика: Английски, Немски,  Френски и Руски. При записване в специалността студента посочва кой език иска да изучава.


21.04.2008г.                                                                                     
Пловдив                                                                                        С Уважение ФСС:
 чакам вашите отзиви.
Активен
Мария Филчева