argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Уеднаквяване на домейните в ПУ  (Прочетена 6834 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Здравейте,

с този пост искам да ви информирам за решение на Проф. Андреев от днес (25.01.2006) взето на съвещание на комисията по комуникациите относно уеднаквяване (стандартизиране) на интернет домейните в ПУ.

Ще започна с малко история относно наличните домейни, които се ползват в ПУ в момента.

UNI-PLOVDIV.BG
този домейн беше първия, с който ПУ се появи в Интернет през 90-те. Той се задържа няколко години, през които се регистрираха голям брой потребители (предимно за поща) и така домейна стана лицето на ПУ в Интернет. В момента домейна се ползва от малък брой mail потребители по инерция от едно време.

PU.ACAD.BG
се наложи към края на 90-те, началото на 2000-та година с включването на ПУ в академичната мрежа на България. По-голямата част от UNI-PLOVDIV.BG потребителите преминаха към него. В момента е основен домейн на университета, като се ползва както за поща, така и за интернет страници.

ARGON.ACAD.BG
регистриран е като собствен домейн на Химически факултет през 1998 година, от когато се ползва активно за нуждите на факултета и студентите на факултета. Поддържа се и mail server към този домейн

FMI-PLOVDIV.ORG
Домейна е изцяло притежание на ФМИ към ПУ, към което нямам отношение.

Основната идея за уеднаквяване на домейните е избиране на един единствен основен домейн към ПУ, който да се ползва от целия университет за поща и хостинг на страници.

Домейн за ПОЩА или e-mail адреси в ПУ
Със стартиране на услугата Focus mail всеки Focus потребител ще получи пощенска кутия (или mailbox) отговаряща на потребителското му име и последвана от @pu.acad.bg. След старта на Focus mail пощенските адреси към @pu.acad.bg, @uni-plovdiv.bg или @argon.acad.bg ще бъдат неотличими (или равностойни), като пощата се събира на едно място - във споменатия Focus mailbox на Focus потребителя. Това се прави с цел да не се изгуби поща при промяната на e-mail адресите. За в бъдеще тенденцията ще бъде анонсиране и толериране на pu.acad.bg домейна през тези на argon.acad.bg или uni-plovdiv.bg.

Домейни за хостинг на интернет страници в ПУ
Ситуацията е аналогична. За в бъдеще ще спазваме тенденция за адреси от *.PU.ACAD.BG/*, като останалите споменати адреси ще отпадат от употреба.

Въпреки, че аз бях основният инициатор и пръв създадох различен домейн за ХФ - ARGON.ACAD.BG, който се наложи и ползва активно вече повече от 6-7 години, оценявам това като грешка. Подкрепям Проф. Андреев за уеднаквяване и избиране на един домейн за Пловдивки университет, който да се наложи занапред.

Моля за вашите мнения и въпроси относно това решение. Всеки, който набира адрес в Internet browser-а си (или пише поща) до адрес, съдържащ в името някои от следните адреси:
uni-plovdiv.bg
pu.acad.bg
argon.acad.bg
fmi-plovdiv.org
нека се чуства пълноправен участник в тази дискусия.
« Последна редакция: 29.01.2006, 15:19:48 от ksx »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #1 -: 26.01.2006, 14:11:05 »

Скоро ще пиша подробно по случая!
« Последна редакция: 26.01.2006, 14:56:58 от ksx »
Активен

Тодор Чаушев

  • Гост
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #2 -: 26.01.2006, 16:43:16 »

Казах, че започват да се случват неща, които не са хубави. Ама май малко хора ме разбират.
Всъщност започвам да се съмнявам дали писмото, което пратих е стигнало до колегите.

Днес получавам препратка, която ме праща тук и чета:

"с този пост искам да ви информирам за решение на Проф. Андреев от днес (25.01.2006) взето на съвещание на комисията по комуникациите относно уеднаквяване (стандартизиране) на интернет домейните в ПУ"

За такова съвещание на комисията по комуникациите, аз като радови член (или поне така си мисля) не съм известен.

В писмото изказах мнение, че така наречената Комисията по комуникациите НЕВЗИМА РЕШЕНИЯ, а консултира, изказва мнение, дава препоръки, подлага на дебат различните казуси свързани с комуникациите в ПУ.
Явно демократичността в институцията Пловдивски университет, ще излиза в дълга отпуска и е почнала да си стяга куфарите.
Колко жалко!
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #3 -: 26.01.2006, 17:11:04 »

Тошо,
кажи ми кой трябва да взима тези решения, дето са в следствие на: мнения, препоръки, дебати и т.н... Не сме ли пак ние - тази комисия. Според теб демократично ли е говорилня без взети решения?

... именно в този форум поставям темата на обсъждане и нека коментираме по същество това уеднаквяване на ПУ домейните, а не човешката демокрация или какво се случва под Слънцето.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #4 -: 27.01.2006, 00:49:48 »

Здравейте,
току що си поиграх да видя как държавите по света избират име на интернет домейн за университетите си. За различните държави е различно, но като цяло в рамките на държавата се спазва единна логика при образуването на домейна. Ето ви малко примери за държавите, които ми хрумнаха!

Germany
www.uni-potsdam.de
www.uni-trier.de
www.uni-bremen.de

Belgium
www.fundp.ac.be
www.rug.ac.be
www.ua.ac.be

France
www.univ-savoie.fr
www.univ-compiegne.fr
www.univ-perp.fr

UK
www.le.ac.uk
www.ulcc.ac.uk
www.lamp.ac.uk

Spain
www.uab.es
www.upv.es
www.url.es

USA
www.albertus.edu
www.mit.edu
www.mcm.edu

Italy
www.unile.it
www.unito.it
www.unina.it

Bulgaria

www.uni-sofia.bg
www.uni-svishtov.bg
www.uni-vt.bg
www.tu-plovdiv.bg
www.tu-sofia.bg

След като се поровя в даден университет структурата е различна, но ВИНАГИ общия домейн и разбира се този за държавата ФИГУРИРА във всеки добавен адрес. Различни вариации се допускат както така:
ала-бала.uni-bremen.de
uni-bremen.de/ала-бала/


Как изглеждат нещата за ПУ:
Основна страница на ПУ: www.pu.acad.bg
и по факултети:
Икономически и социални науки: fisn.pu.acad.bg
Юридически: law.pu.acad.bg
Физически: phys.pu.acad.bg
Филологически: slovo.pu.acad.bg
Философско-исторически: logos.pu.acad.bg
и супер странните изключения:
Химически: www.argon.acad.bg (липсва .pu.acad.bg)
Биологически: bio.argon.acad.bg и sci.bio.argon.acad.bg (no comment)
Математика и информатика: www.fmi-plovdiv.org (дори не е в .bg областта)

Аз мисля, че за една година посочените по-горе домейни на ПУ могат да вървят успоредно със новия уеднаквен за всички и за това предлагам да следваме логиката за нашата държава, а именно UNI-PLOVDIV.BG със следните възможни адреси:

www.uni-plovdiv.bg
fisn.uni-plovdiv.bg
law.uni-plovdiv.bg
phys.uni-plovdiv.bg
slovo.uni-plovdiv.bg
logos.uni-plovdiv.bg
argon.uni-plovdiv.bg
bio.uni-plovdiv.bg
fmi.uni-plovdiv.bg

Това е моето предложение, което поставям на дискусия!
« Последна редакция: 27.01.2006, 00:56:15 от ksx »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #5 -: 27.01.2006, 13:44:20 »

За uni-plovdiv.bg ще сме зависими от регистратора на домейна .bg фирма "Цифрови Системи", но не е това проблема. Въпреки, че доста наши ВУЗове са с uni-XXXXX.bg домейн, след навлизането на НИМ доста от тях са си .acad.bg, така че просто трябва да изберем кой от двата е по-подходящ за ПУ и да се промотира единствено той занапред.
А за строгите правила за име на поддомейн съм съгласен изцяло!

Ще изкажа мнението си, че uni-plovdiv не се връзва с Пловдивски Университет (все пак има и други Уни-та в Пловдив) и pu.acad.bg ми се струва по-логично!

Ще посоча и пример за друг ВУЗ към НИМ с .acad.bg домейн http://www.ru.acad.bg/ - Русенски Университет, като съм сигурен, че има и доста други! Колегата Терзийски има възможност да издири и останалите от DNS записите за домейна acad.bg.

Въпроса е кой ще реши окончателно кой от двата домейна да остане? Комисията ли ще предложи на ръководството на ВУЗа вариант или ще оставим ръководството да си избере?

Колегата Чаушев се е афектирал и е коментирал само работата на комисията, но все още чакаме да видим и мнението на ИТ отдела на ФМИ по въпроса за домейна на ФМИ?
« Последна редакция: 27.01.2006, 13:48:46 от shark »
Активен

Тодор Чаушев

  • Гост
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #6 -: 28.01.2006, 15:08:22 »

Проблема с имената на на домейните в България е резултат от некадърната работа на регистратора на домейна .BG.
От там и многото проблеми.
А защо ФМИ домейна е .org може да попитате регистратора на .BG, който м/у другото нарушава собствените правила регистрирайки google.bg съвсем на скоро
Преди много време нашият адрес беше fmi.uni-plovdiv.bg и си ни харесваше, но поради acad.bg дивотията, IP-та, DNS-и и т.н. се принудихме да търсим алтернатива. На мен лично .org никога не ми е харесвал, но .edu в България не дават, а .com не ни отива. Ако имаше шанс да е .bg щеше да сме го направили. Много от ВУЗ-овете странят от acad домейна и с право, няма да го коментирам сега.
Логиката която Атанас предлага е същото което и аз ще ви кажа

www.uni-plovdiv.bg
fisn.uni-plovdiv.bg
law.uni-plovdiv.bg
phys.uni-plovdiv.bg
slovo.uni-plovdiv.bg
logos.uni-plovdiv.bg
argon.uni-plovdiv.bg
bio.uni-plovdiv.bg
fmi.uni-plovdiv.bg

това е за мен истината.
acad.bg е пред умиране няколко пъти и какво ще се случи никой няма представа. Може да изкара и 20 години може и да изчезне след 3 месеца. ПУ го е имало много отдавна и предполагам ще го има още доста време.

А относно говорилнята, ваша воля, който иска да се прави на господ - да се прави. Повече няма да го коментирам.
От тук на сетне аз се дистанцирам по въпроси не касаещи ФМИ.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #7 -: 28.01.2006, 16:31:00 »

Аз лично бях свикнал с acad.bg домейна, но щом има проблеми с него, подкрепям мнението на Тодор Чаушев.

поздрави:
Атанас Чанев
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #8 -: 28.01.2006, 18:08:30 »

Светослав Енков:

Ще изкажа мнението си, че uni-plovdiv не се връзва с Пловдивски Университет (все пак има и други Уни-та в Пловдив) и pu.acad.bg ми се струва по-логично!

Напротив! В София броя на университетите е далеч над тези в Пловдив, но www.uni-sofia.bg говори еднозначно за Софийски университет (+ примерите от предишния ми пост). Ако спазим аналогията с UNI-PLOVDIV.BG няма да рискуваме да ни объркат с друг ВУЗ в Пловдив. Забелязах, че на повечето места във WEB пространството където фигурира ПУ се дава www.uni-plovdiv.bg адрес за връзка.


Тодор Чаушев:

Проблема с имената на на домейните в България е резултат от некадърната работа на регистратора на домейна .BG.

Абсолютно точно, макар че след като ги "отделиха" от Цифрови системи се пооправиха. В случая обаче нямаме работа с тях понеже си имаме повече регистрирани домейни, от които трябва да изберем един, за което става дума тук.

Преди много време нашият адрес беше fmi.uni-plovdiv.bg и си ни харесваше, но поради acad.bg дивотията, IP-та, DNS-и и т.н. се принудихме да търсим алтернатива.

"Дивотията" за която говориш беше IP-та на НИМ да се resolve с *.ACAD.BG и обратно, в което има логика и което обаче не изключва UNI-PLOVDIV.BG. Това което ФМИ "направи" е да регистрира и ползва fmi-plovdiv.org върху чуждо (за НИМ) IP, т.е. по това време нищо не е пречило да продължи да си използва fmi.uni-plovdiv.bg (име, което няма нищо общо с НИМ) или с други думи регистрацията на нов домейн е била напълно излишна... и т.н. и т.н. Така е било тогава преди години, когато мрежовите стандарти в ПУ прохождаха, едва ли има смисъл да допускаме грешката да разводняваме темата с ровене в миналото.

Много от ВУЗ-овете странят от acad домейна и с право, няма да го коментирам сега.

Това "право" ще остане неизвестно докато не го напишеш, така че този текст е напълно безмислен... или пишеш нещо или не. Опитах да разбера кой тип домейн се ползва от ВУЗовете в БГ - оказа се пълна мешеница: uni-???.bg, ???.acad.bg, u??.bg, ??u.bg и т.н. Отговора защо някой ползват uni-???.bg, а не ???.acad.bg никой не знае, още по-малко е работа на човек на точните науки да го коментира. Аз знам от опита си по подръжката на двата домейна uni-plovdiv.bg със DigSys и pu.acad.bg с колегите от София (НИМ), че работата с DigSys (вече register.bg) е тромава и бюрократична... и може би с основание, все пак са top level domain, а колегите от София винаги са се отзовавали дори на прищевките ми и са ми помагали в подръжката на домейна. Затова Тошо се дразня от подобни НЕАРГУМЕНТИРАНИ подмятания относно работата на хора, които не познаваш и с които никога не си работил.

Логиката която Атанас предлага е същото което и аз ще ви кажа
...
това е за мен истината.


На същото становище е и Доц. Мекеров, декан на ФМИ, който подкрепи мнението на Тошо (по e-mail, изпратен до мен). Както става ясно и artanis мисли по този начин... или с други думи засега uni-plovdiv.bg води пред acad.bg.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #9 -: 28.01.2006, 19:30:10 »

Всъщност и двата домейна ми харесват еднакво, а това че uni-plovdiv.bg е по-често срещан в търсачките (респективно в СПАМ списъците) е, че е по-стар домейн.

При това положение, може да се предложи да се гласува за изполване на uni-plovdiv.bg, като pu.acad.bg се запази за емаил и главната страница още известно време!
« Последна редакция: 29.01.2006, 16:43:51 от shark »
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #10 -: 28.01.2006, 21:17:13 »

Аз лично предпочитам uni-plovdiv.bg .
Активен

pepidreben

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #11 -: 30.01.2006, 15:26:22 »

UNI-PLOVDIV.BG на мен лично ми харесва повече, защото пловдивския университет е само един (както и софийския), другите са..."университет по еди какво си",..."университет за еди какво си",...и т.н.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #12 -: 31.01.2006, 15:39:30 »

По e-mail получих предпочитанието на декана на Биологически факултет доц. Донев и локалния администратор Ивелин Моллов. Те смятат, че PU.ACAD.BG е по-популярен домейн  UNI-PLOVDIV.BG, съответно предпочитат PU.ACAD.BG.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Уеднаквяване на домейните в ПУ
« Отговор #13 -: 02.02.2006, 18:09:38 »

Домейна, около който повечето се обединихме е

UNI-PLOVDIV.BG

благодаря за участието на всички.
Активен