argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Куде е ПУ като наука?  (Прочетена 5693 пъти)

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Куде е ПУ като наука?
« -: 16.05.2008, 14:58:29 »

Представям ви едно имейлче, което се добра и до мен:

Цитат
Вчера много медии съобщиха за учредяването на Асоциация на изследователските ВУЗ-ове - от СУ, Мед. Иниверситет- София и Техн. Университет-София. Целта е финансирането за научни изследвания да не става „на калпак”, а според извършваната изследователска дейност.

http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=495096

http://www.duma.bg/2008/0508/130508/index.html 

Най-добър показател за обема на извършваната изследователска дейност от различните университети (фундаментални и насочено-фундаментални изследвания) е броя на техните публикации индексирани в ISI Web of Science. Моята справка показа, че само 5 български университета имат открояващо се присъствие в ISI Web of Sciencе. Това са горните 3 + Химикотехнол.и металург. университет – София и Пловдивски университет „П. Хилендарски”. Те се подреждат по следния начин:

Университет
Брой ISI-индексирани публикации за 3-годишния период 2005-2007
% спрямо общия брой индексирани публикации от България

1. СУ ‘Кл.Охридски’
945
15.3


2. Мед.университет-София
359
5.7


3. Химикотехнол.и металург.университет-София
266
4.3


4. ПУ ‘П.Хилендарски’
150
2.4


5. Технически университет-София
94
1.5

©bulgarianscienceproblems

Прави впечатление, че въпреки доста сериозната си хуманитарно-езиково-педагожка насоченост, Пловдивски Университет се класира и при науката. И то преди Технически университет, които е с основно научна и научно-приложна насоченост. Да не говорим, че ТУ работи с частни фирми, които осигуряват немалко допълнително финансиране, а ние тук се борим почти само с държавните субсидии (които са меко казано смешни). Това само показва, че имаме доста добър потенциал, който би могъл да се развие и още повече, ако просто някой се сети да ни осигури нужното финансиране... Впрочем, преди време проф. Андреев беше цитирал данни, според които АУ - Пловдив получава с пъти повече пари за финансиране на научни изследвания. А в тази класация въобще не фигурира!

Ясно е, че този списък в крайна сметка не е меродавен и не може да покаже нещата в детайл. Но е доста добър повод за замисляне. И просто си плаче за проверка какво, къде, как и с колко пари аджеба се върши.
Активен
Физически Факултет

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #1 -: 20.05.2008, 17:38:46 »

Да не би да казваш "дайте ни пари за да си направим кариерата". :-)
Активен

dobrika

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
  • Аз съм кльощавият на младини :-)))
    • Student council
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #2 -: 20.05.2008, 19:26:26 »

Бих искал да обърна внимание само на едно - въпросната "хуманитарно-езиково-педагожка насоченост" също е научна насоченост. Без да се заяждам, искам да уточня, че науките се делят на хуманитарни и точни (може да има и други, за които не знам). Просто като хуманитарист се почувствах леко засегнат.  :-)


А относно финансирането - то това си е ясно - освен държавата в повечето развити икономически страни сериозните средства за научно-изследователска дейност идват от бизнеса. За целта обаче ми се струва, че ние трябва да имаме сериозно производство, за да станат необходими за бизнеса научните разработки на научните работници от природо-научната и техническата сфера. В хуманитарната нещата са ясни - има накакъв хляб при социологията, да кажем донякъде и в политологията - иначе лошо. А като цяло много ме дразни това, че бизнесът в голямата си част изобщо не се интересува какво се случва със студентите в различните специалности. Знаят само да мрънкат и да искат подготвени кадри, а колко организации, колко фирми са отпуснали целогодишни стипендии, организирали са платени практики и стажове - броят се на пръсти буквално. Определено има за какво да се сърдим, но нещата са плод на взаимни усилия. Няма да стане ако и двете страни само искаме. Трябва и научните работници и студентите да покажат, че имат какво да дадат на бизнеса с качествата си. Ама като гледам болшинството от студентите с какво "сериозно" учене и "амбиция" го карат студентстването... лошо ми става.
« Последна редакция: 20.05.2008, 20:12:20 от dobrika »
Активен
"It's goog to touch the green green grass of home!!!"-Tom Jones

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #3 -: 20.05.2008, 23:48:03 »

Да не би да казваш "дайте ни пари за да си направим кариерата". :-)

Ако исках пари и/или кариера нямаше да се занимавам с наука. Но за да се занимавам с наука ми трябват пари. Не на мен лично де, все още не, но по принцип си трябват.

Иначе, в англоговорящия свят, като кажеш Science (с главна буква) се имат предвид природните науки. Другото са Humanities или нещо такова беше. Не че не са науаки - науки са си, просто в случая те не попадат в полето на обзора. Не че не са важни или полезни, просто в момента не говоря за тях.

Изобщо, дотук се опитвам да не коментирам, само изнасям данни. Коментарите мисля да си ги поспестя засега. Както и посланията, г-н Фурнаджиев. Но айде, като за вас, ето едничко:

На науката (разбирай природните науки) дължим всичко около нас - коли, компютри, самолети, дрехи, козметика... Всичко! Само науката  може (и ще) ни спаси от енергийната, екологична, хранителна и каква ли още не криза, в която сме се заврели. А за наука трябват пари. Вашите* можете да си ги изхарчите за ядене, пиене, жени/мъже, коли, бижута, екскурзии до Канарските острови и какви ли още не ******. А можете и да ги вложите така, че и внуците ви да имат къде да живеят.
_____________
*Казано обощено, без да се визира конкретен човек, най-малко пък някой тук от форума.


ПП Още един интересен факт - директните икономически ползи от само едно научно откритие (електормагнетизма на Максуел) и неговите най-преки приложения в индустрията покриват с лихвите всички разходи, направени за наука изобщо, за цялата история на човечеството. Всичко друго е само чиста печалба отгоре. Това химическата промишленост (цялата), медицина, аграрно-биологични приложения, електроника и информационни технологии, двигатели с вътрешно горене, всички машини, използващи прости механични устройства (лостове, макари, винтове, хидравлични устройства), авиация и т.н. - всичко е само в плюс. Факт, който също няма да коментирам.
Активен
Физически Факултет

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #4 -: 21.05.2008, 18:38:47 »

Ама като гледам болшинството от студентите с какво "сериозно" учене и "амбиция" го карат студентстването... лошо ми става.
Не е луд тоя, който яде баницата, а тоя, който му я дава. В този почтен форум не бих искал да се разпростирам, че ще ги навържа едни ...  :-)

Изобщо, дотук се опитвам да не коментирам, само изнасям данни. Коментарите мисля да си ги поспестя засега. Както и посланията, г-н Фурнаджиев. Но айде, като за вас, ето едничко:

На науката (разбирай природните науки) дължим всичко около нас - коли, компютри, самолети, дрехи, козметика... Всичко! Само науката  може (и ще) ни спаси от енергийната, екологична, хранителна и каква ли още не криза, в която сме се заврели. А за наука трябват пари. Вашите* можете да си ги изхарчите за ядене, пиене, жени/мъже, коли, бижута, екскурзии до Канарските острови и какви ли още не ******. А можете и да ги вложите така, че и внуците ви да имат къде да живеят.

Това послание би постигнало целите си, а не например "Дайте ни пари, щото пишем хубави статии в международни списания, за да пишем още статии в международни списания и да станем доценти" Аз (вече като незначителна прашинка от обществото) от званията на акад. проф. дн Иван Драганов полза нямам. Но от това, което вчерашния пикльо-докторант иска да направи, но няма пари да го направи може пък и да имам. Не ми пука дали ще защити, не ми пука как ще се развие научната му кариера - въпросът е това, което е направил до момента и това му е в главата полезно ли е или не.

Не зная науката от една страна и бизнеса и обществото от друга в посланията ли се разминават, в намеренията ли ...
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #5 -: 22.05.2008, 12:22:16 »

Едните са твърде горди и "академични" за да идат да обяснят на "обикновените хора" защо е полезно, това което вършат. А пък другите са твърде тъпи за да го разберат сами. И така... Лично според мен проблема е повче в учените. В крайна сметка, ако ти ми дадеш пари, после аз трябва да ти покажа резултата, а не ти сам да го търсиш и откриваш, нали? И когато обществото ни попита каква е ползата от нас, а ние се правим, че е под нивото ни да обясняваме на простичък език работата си, то хич не е изненадващо, че обществото просто спира да ни плаща. И аз не бих давал пари на някой, който не ми показва резултати (той да ми показва, не аз да му ги откривам).

Иначе един от сериозните проблеми е, че аз няма как отсега да ти кажа каква ще е ползата от моята работа и дали въобще ще има такава. Има много примери - идеята звучи много добре, общеващо и прочее, но се оказва погрешна или чисто и просто непрактична. Друг път някой прави някакво откритие, ползата от което се открива чак след смъртта му, примерно. Освен това грешните идеи и неуспешните опити често се оказват много полезни за самата наука и спомагат нечи друга добра идея. Като цяло за съжаление в нашата област хич не е просто да се покаже конкретна полза. Понякога за дадена "полза" заслуги имат десетки хора със също толквоа и дори повече открития, опити и идеи. А понякога пък някой просто прави нещо, което си е самодостатъчно и иначе е безполезно. Но трудното е да откриеш разликата. Аз за съжаление не мога да помогна в това отношение. :blush:
Активен
Физически Факултет

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #6 -: 22.05.2008, 21:19:32 »

Освен това грешните идеи и неуспешните опити често се оказват много полезни за самата наука и спомагат нечи друга добра идея.а. Аз за съжаление не мога да помогна в това отношение.
Взе ми думите от устата.. Но хора с опит са ми казвали, че ... не е добре ... "грешни" идеи и "неуспешни" опити да се представят като дисертация примерно. Тактика ...
Истината е близо до средата, но според Кърт Вонегът "Ако един учен не може да обясни на 8-годишно дете с какво се занимава, той е шарлатанин."

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2614&sectionid=7&id=0001801

Жалко, че много учени не са на същото мнение. Диалог си трябва, обаче имам горчив и личен опит - вътре в академичните среди има случаи, когато хора от една секция в БАН-ски институт или катедра не се знаят кой какво може и прави, камо ли външния свят.
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #7 -: 24.05.2008, 18:57:25 »

Ама като гледам болшинството от студентите с какво "сериозно" учене и "амбиция" го карат студентстването... лошо ми става.

Нормално е - повечето студенти записват висше заради престижа и с идеята, че като висшисти ще получават по-голяма заплата. Едно такова образование в България се  взима изключително лесно - даже при някои специалности не е нужно дори да се посещават лекции - важното е да си намериш балъци, които на всеки изпит ти подават информация и ето ти вече си дипломиран висшист. Можеш да си закачиш дипломата на стената за да и се радват мама и татко.
Повечето студенти не са наясно какво точно се случва в собствения им факултет. В биологическият факултет не липсват сериозни хора, изследователски групи и открития. Е как да обясниш на 8 годишно дете какво правиш като дори самите студенти не се интересуват от това.
Марине вместо да пишеш глупости защо не се разходиш из различните факултети - никой няма да откаже да ти обясни с какво точно се занимава, над какво работи в момента. Ясно, че защитаваш българския език ама правописните и пунктуационни грешки са по-малко страшни от глупостите, които ти пишеш на същия този език.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #8 -: 24.05.2008, 20:28:32 »

На  колежката  Мъсти  ,утре  ще  ходя  на  пръсти--  не  знам  за  какви  глупости  говориш  след  като  на  обяд  писах  на  Георги  Фурнаджиев  да  не  дава  пари  на  псевдо -- учени  шарлатани , които  не  могат  да  обяснят  на  8  годишни  хлапета  какво  правят и  не  само  това , ами  пишат  глупости  за  една  задача  по  физика  (30  кг . вода)  вместо  да  си  признае  че  е  сбъркал,  това  че  не  търпи  критика  въпросния  господин  Лоустeф  си     е      негов     проблем    , но     защо     трябва     да     ги     пробутва  на     нас--потребителите     неговите     неудачи!
« Последна редакция: 24.05.2008, 21:21:20 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #9 -: 26.05.2008, 00:05:06 »

На  колежката  Мъсти  ,утре  ще  ходя  на  пръсти--  не  знам  за  какви  глупости  говориш  след  като  на  обяд  писах  на  Георги  Фурнаджиев  да  не  дава  пари  на  псевдо -- учени  шарлатани , които  не  могат  да  обяснят  на  8  годишни  хлапета  какво  правят и  не  само  това , ами  пишат  глупости  за  една  задача  по  физика  (30  кг . вода)  вместо  да  си  признае  че  е  сбъркал,  това  че  не  търпи  критика  въпросния  господин  Лоустeф  си     е      негов     проблем    , но     защо     трябва     да     ги     пробутва  на     нас--потребителите     неговите     неудачи!

Всяко тяло (включително и произволно количество вода) има маса, която се измерва (най-често) в килограми. Също така има и обем, който може да се измерва и в литри. Двете са различни неща, но и двете могат да се отнасят за едно и също тяло. В случая на вода, по стечение на обстоятелствата (не е случайно, но не е и природен закон - просто така са нагласение мерните единици) при измерване на масата в килограми, а на обема в литри, двете числа горе-долу съвпадат. Това съвсем не важи и за други течности един литър олио, бензин, спирт и всякякви смеси между спирт и вода - всички имат маса по-малко от един килограм, а един литър живак например има маса над 13 килограма. Коя от двете мерки ще се използва, зависи изцяло от случая. Двете са свързани посредством величината плътност, показваща колко маса се съдържа в единица обем (например един литър). Конкретно в случая на  задача за топлинен баланс (каквато беше прословутата задачка, която продължава да тормози болното съзнание на някоя потребители) масата е предпочитаната величина. И впрочем, при подобни задачи стойностите на величините често са произволни, често и изобщо не се дават, а се търси само буквено решение, като по-общо. Така че и 30-те килограма не са кой знае какво. Можеше и 3000 да са - все тая, физичната задача е същата.

Марине, моите способности да обяснявам наука са признати на национално и международно ниво. Преди две седмици това беше оценено от журналисти, десетки и стотици души публика в Малък градски театър зад канала в София, Съюза на Учените в България и един заместник-министър на образованието. И за цялото нещо разходите (не особено малки) бяха поети от Британски Съвет - организация с клонове в десетки страни по цял свят. Самото събитие беше част от най-успешният им проект за последните три години в международен план. Покрай това събитие аз съм част от елитна международна група млади учени, отличени за умението си да представят науката си по разбираем и интересен начин (и не - далеч не съм най-добрият в групата, но за мен е чест, че въобще съм един от тях). Това впрочем беше само един от случаите, в които съм показвал и доказвал способността си да обяснявам наука. Що се отнася до способността ми да правя такава - е, може би в ОИЯИ (Обединеният Институт по Ядрени Изследвания - най-големия център по ядрена физика в света) са сбъркали, като ме приеха на техни разноски цяло лято да се занимавам с физика при тях. Сигуно са сбъркали и при всеки от предните два пъти, когато бях по за един месец. Сигурно и заместник-председателя на Съюза на Физиците в България е сгрешил, когато през 2005-а настоя и аз да бъда включен в националната делегация за церемонията по откриването на Световната Година на Физиката. Възможно е. Също така е възможно ти да си едно нещастно човешко същество, опитващо да осмисли жалкия си животец чрез изцепки по интернет форумите, а аз да се опитвам да направя поне този форум едно по-приятно и удобно за потребителите място и да се опитвам да те изхвърля, за да спреш да пречиш... Не знам, всичко е възможно... :roll:
Активен
Физически Факултет

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #10 -: 26.05.2008, 07:22:50 »

Да ,  определено  Стефчо  освен  че  имаш  успехи  ,имаш  и  сериозни  психични  проблеми!нарича  се             --Грандомания      ,за   съжаление  няма  как  да ти  помогна  в   случая    !Бог  да  ти  е  на  помощ    ,а  доколкото  това  дали  да  пиша  във  форума   ,   мога  само  аз  да   реша  ---кога  ,  как , колко  и  по  каква  проблематика   да  пиша  ---да  си  чувал  за  човешки  права!?! :-)                       
На  колежката  Мъсти  ,утре  ще  ходя  на  пръсти--  не  знам  за  какви  глупости  говориш  след  като  на  обяд  писах  на  Георги  Фурнаджиев  да  не  дава  пари  на  псевдо -- учени  шарлатани , които  не  могат  да  обяснят  на  8  годишни  хлапета  какво  правят и  не  само  това , ами  пишат  глупости  за  една  задача  по  физика  (30  кг . вода)  вместо  да  си  признае  че  е  сбъркал,  това  че  не  търпи  критика  въпросния  господин  Лоустeф  си     е      негов     проблем    , но     защо     трябва     да     ги     пробутва  на     нас--потребителите     неговите     неудачи!

Всяко тяло (включително и произволно количество вода) има маса, която се измерва (най-често) в килограми. Също така има и обем, който може да се измерва и в литри. Двете са различни неща, но и двете могат да се отнасят за едно и също тяло. В случая на вода, по стечение на обстоятелствата (не е случайно, но не е и природен закон - просто така са нагласение мерните единици) при измерване на масата в килограми, а на обема в литри, двете числа горе-долу съвпадат. Това съвсем не важи и за други течности един литър олио, бензин, спирт и всякякви смеси между спирт и вода - всички имат маса по-малко от един килограм, а един литър живак например има маса над 13 килограма. Коя от двете мерки ще се използва, зависи изцяло от случая. Двете са свързани посредством величината плътност, показваща колко маса се съдържа в единица обем (например един литър). Конкретно в случая на  задача за топлинен баланс (каквато беше прословутата задачка, която продължава да тормози болното съзнание на някоя потребители) масата е предпочитаната величина. И впрочем, при подобни задачи стойностите на величините често са произволни, често и изобщо не се дават, а се търси само буквено решение, като по-общо. Така че и 30-те килограма не са кой знае какво. Можеше и 3000 да са - все тая, физичната задача е същата.

Марине, моите способности да обяснявам наука са признати на национално и международно ниво. Преди две седмици това беше оценено от журналисти, десетки и стотици души публика в Малък градски театър зад канала в София, Съюза на Учените в България и един заместник-министър на образованието. И за цялото нещо разходите (не особено малки) бяха поети от Британски Съвет - организация с клонове в десетки страни по цял свят. Самото събитие беше част от най-успешният им проект за последните три години в международен план. Покрай това събитие аз съм част от елитна международна група млади учени, отличени за умението си да представят науката си по разбираем и интересен начин (и не - далеч не съм най-добрият в групата, но за мен е чест, че въобще съм един от тях). Това впрочем беше само един от случаите, в които съм показвал и доказвал способността си да обяснявам наука. Що се отнася до способността ми да правя такава - е, може би в ОИЯИ (Обединеният Институт по Ядрени Изследвания - най-големия център по ядрена физика в света) са сбъркали, като ме приеха на техни разноски цяло лято да се занимавам с физика при тях. Сигуно са сбъркали и при всеки от предните два пъти, когато бях по за един месец. Сигурно и заместник-председателя на Съюза на Физиците в България е сгрешил, когато през 2005-а настоя и аз да бъда включен в националната делегация за церемонията по откриването на Световната Година на Физиката. Възможно е. Също така е възможно ти да си едно нещастно човешко същество, опитващо да осмисли жалкия си животец чрез изцепки по интернет форумите, а аз да се опитвам да направя поне този форум едно по-приятно и удобно за потребителите място и да се опитвам да те изхвърля, за да спреш да пречиш... Не знам, всичко е възможно... :roll:
« Последна редакция: 26.05.2008, 07:24:31 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #11 -: 26.05.2008, 07:37:13 »

Без  да  се  обижда , но   водата  не  е   тяло    Стефчо!изобщо  не  искам да  навлизам  в  спор  с  човек  който  не  познавам  и  си  държи  като  удавник   за  сламка!   Ходил  по  чужбина  --това  добре , но  питам  се  аз , да  е  чувал   за  международна  система  за  мерки  и  теглилки?за  еталони  и  за  много  други  неща  които  сме  учили  по  физика   едно  време!   какви  учители  имахме-  като  почне  да  преподава  муха  да  бръмне  се  чуваше,звънеца  бие  никой  не  става  от   чина,  цялото   междучасие  слушаме   как  говори  учителя--за  съжаление  няма  да  се  върнат  тези  години! :wink: :-D
« Последна редакция: 26.05.2008, 07:38:53 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

hellooo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re: Куде е ПУ като наука?
« Отговор #12 -: 26.06.2008, 12:51:54 »

не е ПЕДАГОЖКА, а - ПЕДАГОГИЧЕСКА.
Активен