argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: За www.uni-plovdvi.bg  (Прочетена 12193 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
За www.uni-plovdvi.bg
« -: 26.02.2006, 11:14:52 »

Здравейте,

след близо година работа по новата страница на ПУ - тя вече е факт и скоро ще бъде официално пусната. До момента корекции и идеи по страницата даваха не голям брой хора.

Адреса е:

http://pu.acad.bg:8081/pu

моля за по-критичното ви мнение тук, като степенувате нещата по важност (според Вас) - "Какво според вас трябва да се промени по страницата?"
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #1 -: 26.02.2006, 12:16:34 »

Набързо:

Университетската библиотека е основана през 1961 г. заедно с основаването на Университета. Тя обслужва:

- научноизследователската дейност, която се провежда в ПУ ( :) това май е доста преувеличено )

- научно-педагогическата дейност на преподавателския състав; (това май също е доста преувеличено)

- възпитателния и образователния процес на студентите; ( :) ? )

- външни специалисти по съответните отрасли; ( :) ? )

- други библиотеки от териториалната и отрасловата библиотечна система;

- националната библиотечна и информационна система.Библиотечният фонд е изграден в съответствие с потребностите на Университета ( :) ? ) и като част от националния библиотечен фонд. Съдържа около 280 000 библиотечни документа от всички области на науката.Ползването на библиотечните ресурси е безплатно.

Мнението ми се отнася за библиотеката на ФМИ. И моля ви, кажете най-накрая на библиотекарката да си включи компютъра.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #2 -: 26.02.2006, 15:22:30 »

и моето мнение...

по първата страница
- бих предпочел по-наситени цветове - не толкова убити и може би по-топли: жълто, оранжево, червено...;
- синьо и жълто бих смесил, а не отделил на две части: само синя и само жълта, както е сега;
- тази снимка по средата (на Паисий) хич не й е мястото по средата на текстовете - все пак това е лого, което трябва небрежно да се покаже, а не да се изтупти в средата на най-важното;
- бих опростил първата страница като НЕ дублирам линковете - дефакто повечето линкове (ръководство, факултети, филиали и колежи, обучение, изследвания, звена, документи) са дублирани. Така или иначе посетителя губи първоначалната страница веднага след първия клик някъде - тогава защо му е да се обременява и запомня нещо, с което се сблъсква само веднъж?, а и от друга страна първата страница трябва да му хареса и предразположи за насетне....

извътре
- след като се избере някой от линковете: ръководство, факултети, филиали и колежи, обучение, изследвания, звена, документи е добре в дясната част да има текст, иначе стои празно и някък безмислено да се кликва;
- ръководство: трите страници: Ректор, Заместник-ректори и Помощник-ректор ТРЯБВА да са с ЕДНАКЪВ формат, ЕДНАКЪВ шрифт и всичко да е еднакво на външен изглед - това го казах преди няколко месеца, явно е подценено, но не пускайте страницата официално преди да го оправите, много е нелепо наистина.
- факултети: (1) информацията не е попълнена, (2) адресите за специализираните сайтове ТРЯБВА да завършват вече на uni-plovdiv.bg, къв е смисъла да обявяваме стара информация и след 1-2 месеца отново да анонсираме новата?
- филиали и колежи: Тези страници също трябва да изглеждат еднотипно (както при факултети) + Филиал - гр. Смолян едната снимка не се показва.
- обучение: таблицата за "Специалности" и другите таблици в сайта трябва да са еднотипни + "Бакалавърски програми" липсва информация - такива менюта (които са празни) е по-добре да ги няма или да пише нещо
- Изследвания: като се спазва логиката за менюто от ляво, защо тук не е спазена: предлагам да отделите изследванията за отделните факултети по факултети, а не накуп в един дълъг TXT файл. Това ми напомня на copy-paste от някой на който не му пука!
- звена: празни страници, отново различен формат (трябва да са еднотипни) + защо линка за библиотеката сменя лявото меню???
- документи: нужни са 3 допълнителни клика за да стигнеш до решение на АС - напълно излишно. Направете го сле избот на "документи" да се показва в лявото меню нужната информация.

Съжалявам за леко нервния тон, но повечето от тези корекции ги пусах преди месеци, а не са взети в предвид. Мнението ми за страницата е добра структура и замисъл за уни сайт и пълнене на информация през пръсти. Напълно съм против да се пуска такава страница ако не се вземат в предвид белейките ми от втората секция по-горе: (извътре)

С моя опит по правене на страници, ако имам текста, който трябва да се въведе - това е работа точно за няколко часа в рамките на един ден................. NO COMMENT
Активен

seemore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #3 -: 27.02.2006, 10:03:22 »

Общо взето не е зле :) Може и по доре да ама е мн по добра от старата Добра работа личи си че е хвърен доста труд
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #4 -: 01.03.2006, 20:08:19 »

От два дена се опитвам да го отворя тоя сайт, ама не ще. Спрян ли е в момента, или проблема е в моя телевизор?
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #5 -: 02.03.2006, 00:42:08 »

От два дена се опитвам да го отворя тоя сайт, ама не ще. Спрян ли е в момента, или проблема е в моя телевизор?
http://pu.acad.bg:8081/pu
Работи бре! Май телевизора ти не предава добре  :-P
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #6 -: 09.03.2006, 02:23:15 »

Е успях да я отворя тая страница пролема е веротно, че нещо са филтрирали високите портове (и за изходящи кънекции) на wireless-a шибеците от университета.
Та значи по тая страница са работили 1 година. Скоро четох за едно изследване което твърди, че на човек му трябват части от секундата за да определи харесва ли една страница като външен вид, или не. Не се задълбавах да я разглеждам честно ... Страници с толкова стандартен дизайн не ми харесват, но това е университет все пак, не съм очаквал някакви кой-знае какви дизайнерски творения ама цветовете изобщо като гама са гадни, а и тая картинка отгоре ми седи малко замазана една такава, поне един sharp да и бяха дали (говоря по памет в момента пак съм в къщи и не мога да видя страницата, да се бях сетил да я запиша). Извътре само малко разгледах - тук там текста се изтича не съвсем естетично.
Абе с две думи oт гледна точка на дизайн като цяло страницата не представлява голямо подобрение в сравнение със старата, по-добре e , но може и още.
« Последна редакция: 10.03.2006, 01:15:38 от sasquatch »
Активен

sgh

  • Гост
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #7 -: 09.03.2006, 16:33:11 »

 Искам да коментирам само съдържанието на страницата.
 Първо, тя е предназначена И за кандидат-студенти, а къде е най-важната информация за тях- за изпити- предварителни и редовни, за класиране и пр. Трябва да има линк още в началото, горе. Ако искате, за справка погледнете в страницата на кой да е американски университет- admissions е на първа страница, понеже бъдещите студенти са много важно нещо.
Второ, кликваш на зам.-ректори и отсрани има линк само за един от тях, след като в същото време може да кликнеш на иметa  им. Излишно и недоогледано.
Трето- кликваш на ФМИ, на специализаран сайт - хоп, отново нищо, отиваш на http://fmi.uni-plovdiv.bg/. Това ли е специализирания сайт?
4-то кликваш на обучение, и хоп- сложено там конкурси. Това са конкурси за работно място, а не обучение. И ако си страничен потребител, иди намери къде е сложено.
5-то- загубих повече желание да кликвам. Заболяха ме очите от "приятно" синия цвят.

Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #8 -: 10.03.2006, 01:27:15 »

Отидох на Начало -> Звена -> Учебен отдел. И сайта се разтяга. То това е хубаво ама ако ще се разтяга, да се разтяга до цялото свободно пространство на екрана винаги. Пробвах със Firefox и Explorer.
« Последна редакция: 14.03.2006, 20:39:17 от sasquatch »
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Забележки за www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #9 -: 14.03.2006, 18:44:05 »

Ето някои забележки съм сайта, разгледан н Opera 8.53 и монитор 800:600:
 * Ако искам да скролирам хоризонтално (за малко не ми се събира на монитора) трябва да маркирам текст с мишката ...
 * Начало  >  Факултети  >  Биологически - Специализиран сайт го има два пъти
 * Начало  >  Факултети  >  Филологически - лявата колона е по-тясна
 * Начало  >  Звена  >  Университетски вестник  >  2004 г. - липсват броеве
 * Начало  >  За университета  >  Местоположение - тук не трябва ли да е орисано местоположението на университета? Текстове за Пловдив колкото искаш, но кандидат студента ще иска да види карта, автобуси ...
 * Няма ли нищо за историята на университета или аз не го намирам?
 * Има ли страници за бившите възпитаници?
 * Къде на заглавната страница има раздел посветен на студентите? Записвания, кандидатстване, общежития, права - в смисъл карти за намаление при пътувания, болници ...
 * Полезна връзка - http://validator.w3.org/checklink?uri=http%3A%2F%2Fpu.acad.bg%3A8081%2Fpu%2F&summary=on&hide_type=all&recursive=on&depth=100&cookie=set&check=Check
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #10 -: 14.03.2006, 20:37:07 »

Мда, не е лошо да  е валиден html и css.
« Последна редакция: 19.03.2006, 03:37:52 от sasquatch »
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Още две забележки
« Отговор #11 -: 04.04.2006, 19:54:06 »

* В Начало  >  Звена би било добре ако е включено и счетоводството на университета.
* На заглавната страница би било добре, ако заглавията на секциите (Актуално, Факултети, Филиали и колежи, За университета, Ръководство и т.н.) са връзки.
Активен

Васил Тошков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
  • Информатик
    • SEO
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #12 -: 03.05.2006, 14:19:23 »

Срам е вторият по големина университет в България да има сайт с невалиден HTML код. Постарайте се да се впишете в някакви стандарти, било то преходни или не.
Активен

tedy

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #13 -: 23.05.2006, 11:51:04 »

новият сайт ми харесва, но би било добре да бъде по-богат от гледна точка на информация, защото това е основната му функция. Освен това трябва да се предостави по бърз и лесен достъп до информация, която е актуална в настоящия момент, например за кандидат-стуенти. Не претендирам с особени познания по повод на Web-дизайн, но една по-опростена система за достъп ще облекчи всички, надявам се и мен :-)
Активен

dobrika

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
  • Аз съм кльощавият на младини :-)))
    • Student council
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #14 -: 26.05.2006, 19:42:15 »

Kolegi, pi6e vi zam.predsedatelqt na Studentskiq fakulteten syvet!!!Imam da zadam ne6to kato vypros ili tema za diskutirane!!!Iskam da ponapi6ete,ako vi e udobno,mnenieto si po vyprosa za edin podoben sluh:vyv Filosofsko-istori4eskiq fakultet(FIF) ima 4 specialnosti-filosofiq, etnologiq, istoriqi sociologiq. Predstavete si, kolegi, kak trygva sluh, 4e rykovodstvoto na universiteta re6i da razdeli fakulteta i da izprati specialnosti filosofiq i etnologiq da se obu4avat vyv filiala v Pazardjik!!!A sega si predstavete, 4e vsqka edna ot specialnostite v universiteta bi mogla da e v tova polojenie i se postavete na na6eteo mqsto. Otnovo povtarqm, 4e tova e samo sluh, no ima6t seriozni argumenti da byde veren.Molbata mi kym vsi4ki e da si izkajete stanoivi6teto i eventualna podkrepa kym nas, ako stane taka, 4e sluhyt se prevyrne v realnost!!!Molq vi,pi6ete mneniata si!!!
Активен
"It's goog to touch the green green grass of home!!!"-Tom Jones

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #15 -: 29.05.2006, 10:24:34 »

Kolegi, pi6e vi zam.predsedatelqt na Studentskiq fakulteten syvet!!!Imam da zadam ne6to kato vypros ili tema za diskutirane!!!....

Моля те направи си отделен топик в който да дискутирате темата за Философско-исторически факултет. В тази дискусия, в която си постнала се дискутира новата страница на ПУ, която няма нищо общо с поставения въпрос за ФИФ.
Активен

Georgi

  • Гост
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #16 -: 29.05.2006, 21:46:15 »

Abe hora, nai-napred ne sym momi4e, a mom4e!I puskam temata tuka ne za6toto iskam da si diskutirame prosto ei taka nqkva si tema za FIF, a tema, koqto da zainteresuva horata, za6toto moje da se slu4i na vseki tova. Gledam, 4e tuka horata sa aktivni i popisvat i zatova pisah tuk. Prosto iskah da pomolq drugite za sydeistvie i mnenie, za6toto tuk moje bi se re6ava sydbata na 2 specilnosti. No 6tom tolkova ne vi puka i naru6avam organizaciqta na skypocenniq vi forum, molq da me izvinite. Ne o4akvah da sre6tana tolkova "golqma" podkrepa za men i kolegite si. 6te vi pitam pak ako se ozovete v na6eto polojenie.
P.S.Prodyljavaite da obsyjdate prelestnata tema za cvetovete na universitetskiq website,a serioznite problemi da gi puskame v otdelni topici, ta samo ot zaglavieto da zaobikalqme temata!!!
Активен

fair

  • Гост
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #17 -: 19.07.2006, 10:53:42 »

Мнението ми за новата страница на университета е, че тя повече прилича на някаква реклама на ВУЗ-а и преподавателите в него. Липсва информация, която пряко засяга студентите. ОК, има специализиран сайт на всеки факултет, но там също не може да се намери цялата информация (естествено има и няколко изключения като например сайта на FMI, който според мен е най-добрия от гледна точка на информацията в него). В сайта на университета няма инфо за държавните изпити, изпитните сесии (поправителна, ликвадационна), как може да се кандидатства за общежитие или стипендия и т.н. Мисля, че е важно тази информация да може да се намери в сайта, тъй като повечето студенти не са от Пловдив. Не е приятно да се разкарваш напразно. ОК, ще кажете, че са дадени телефони, на които може да се обадиш и да питаш. Но все пак мисля, че е по-добре да прочетеш това, което те интерисува. :-)
« Последна редакция: 19.07.2006, 17:25:58 от fair »
Активен

adito

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 60
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #18 -: 14.08.2006, 22:13:32 »

Новият сайт определено е по- добър от стария. Харесва ми форума, защото се дискутират актуалните въпроси. Незнам от колко време е, но доскоро не бях забелязала, че има и форум. Не може ли да се направи на малко по- видно място този линк към форума?! Мисля, че така ще се привлекат повече юзъри и наистина форума да се развие.  Не съм сигурна, че съм разгледала всички теми, но не видях да има теми, в които студентите си разговарят за 'обикновените' неща (освен за бирата :-D), такива, които също ни вълнуват- дискотеки със студентски партита, гаджета и т.н. Хубаво е също да има и теми, които са свързани със Студентският съвет. Незнам дали тук има други членове на Съвета, но ако има тема, в която се дискутират въпросите, поставени пред Студентският съвет, това ще е от полза и дори от дискусия може да се премине към действие.
Това е засега от мен.
Активен

chebaev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 216
    • Официалната интернет страница на Ивайло Чебаев
Re: За www.uni-plovdvi.bg
« Отговор #19 -: 14.08.2006, 23:37:41 »

Ми какво да ви кажа! Сайте не е лош. Допада ми на мен и имам няколко препоръки към хората, които го подържат:

1. Примерно на първата страница ако може тази КСК да се отличава по някакав начин от останалите неща. Примерно нещо в друг цвят ли да е или да има някакъв знак за да може да се набива на очи.

2. Има примерно в един момент когато се губят основните менюта. Например когато отвориш листата с таксите за плащане няма как да се върнеш във главното меню. Направете го или в нов прозорец да се отваря или таблицата я сложете във самия сайт тя не е кой знай каква сложна.

3. Относно форума. Готин форум само, че малко различен от сайта. Демек говоря за цветовата гама. Ако може да го направите да си прилича със сайта малко защото все пак е форум към сайта на ПУ. Аз попринцип съм привърженик на тези форуми които ги правят в сайтовете. Демек може с iframa може и самия стил на форума да се направи като сайта.

Иначе като цяло не е зле сайта. Поздравление на тези, които го правят. Аз не съм виждал стария ако може някакъв линк просто да го сковам за какво става въпрос да направя сравнение ще съм ви много благодарен.
Активен