argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: корупцията и връзкарството в ПУ  (Прочетена 7172 пъти)

sunrise777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Обръщам се към колегите от всички факултети:Какво е мнението ви за корупцията в ПУ? Как мислите има ли я или не.Аз мога да дам няколко примера свързани не пряко в мен, но наблюденията са ми достатъчно близки за да мога да дам обективна и реална оценка на ситуацията. Сега точно няма да коментирам кой, как и поради каква причина е приемал такава финансова подкрепа от студенти.Това което искам да кажа е че докато ние не направим нищо нещата няма да се оправят.Защото в повечето случаи не преподавателите искат рушвет,а студентите го предлагат.Миналия ден имах един интересен случай явих се на кандидат-студентски изпит защото искам друга специалност,но съм против така наречените "дарения".Един от квесторите ми каза:"защо не пробваш прехвърляне?Е има там дарения някакви..." Естествено по моя преценка той не подтикваше към това дарение,а иронизираше тази практика в университета. Изненадах се много, че един преподавател (асистент) каза нещо такова пред толкова хора. Но се надявам да има повече такива преподаватели в ПУ, които да са против връзкарството.Поздравявам го за това, няма да споменавам името му все пак, ако той се сети добре.Наистина много ми е интересно какво мислят другите студенти. Защото ние губим от това.Има доста специалности в които местата са "резервирани" предварително.Аз лично знам случаи на хора влезнали в ПУ без да са държали кандидат студентски изпит.И тези хора са изместили други,които са прекарали много безсънни нощи в четене. Пишете.Споделете своето мнение!!!
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: корупцията и връзкарството в ПУ
« Отговор #1 -: 18.07.2008, 22:14:14 »

Нямаш  ли  смелостта  да  говориш  от  първо  лице?Съжалявам  за  такива  същества  като  тебе! Корупция  в  ПУ  няма,  ако  имаш  нещо  конкретно  ела  в  университета  и  го  кажи  открито!  инж. Марин  Янков (студент  3  курс  Право) 8-) :-) :y:
Активен
Всичко е любов

sunrise777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: корупцията и връзкарството в ПУ
« Отговор #2 -: 18.07.2008, 23:58:22 »

Чудя се само дали си много лицемерен или наистина си идиот, че не си видял какво всъщност се свучва в тоя университет. А пред теб няма да се отчитам и с теб нямам какво да си кажа. Имена в тови форум няма да цитирам нито на студенти,нито на преподаватели.Ако ще изеснявам този въпрос с някого то ще е със съответната инстанция. А за така наречените дарения знаят повечето студенти и преподаватели в тоя университет господин инжинер!!! Ако думата "дарение" ви заблуждава и всичко от правна гледна точка е законно,то от морална не е.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: корупцията и връзкарството в ПУ
« Отговор #3 -: 19.07.2008, 01:06:09 »

Мъж  ли  си  ,  жена  ли  си ,анонинимно  същество  аз  няма  да  гадая!Но  явно  не  познаваш  нито  ЗВО  ,  нито  Правилника  на  ПУ ,пък  не  съм  длъжен  да  ти  ги  чета,  това  че  дарението  ти  се  вижда  ненормално  явление  си  е  твой  проблем , а  не  мой  или  на  стотиците  студенти  които  се  прехвърлят  от  други  ВУЗОВЕ!Тази  вечер  по  новините  казаха , че  съдийка  от  Административен  съд  гр.Варна  била  получила  от  строителен  предприемач  10000лв в  някакъв  ресторант      подкуп   ,а  след  обиск  в  дома  й  намерили      доста     по-голяма  сума  пари!    Да  вярваме  ли , или  да  не  вярваме  на  тази  информация?  Лично  мнение---докато  не  свърши   съдебното  производство, и постановена  присъда    ,  чак      тогава      мога     да    кажа,  че  наистина  тази  съдийка  е  корумпирана ,    ----- дотогава  мога  само  да  се  СЪМНЯВАМ   в  нейната  почтеност   като  съдия  !това  е  лично  мнение  и  никиго  не  ангажирам  с  него!инж.   Марин  Янков  (3 -ти  курс  Право)
Активен
Всичко е любов

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: корупцията и връзкарството в ПУ
« Отговор #4 -: 19.07.2008, 01:09:00 »

Чудя се само дали си много лицемерен или наистина си идиот, че не си видял какво всъщност се свучва в тоя университет. А пред теб няма да се отчитам и с теб нямам какво да си кажа. Имена в тови форум няма да цитирам нито на студенти,нито на преподаватели.Ако ще изеснявам този въпрос с някого то ще е със съответната инстанция. А за така наречените дарения знаят повечето студенти и преподаватели в тоя университет господин инжинер!!! Ако думата "дарение" ви заблуждава и всичко от правна гледна точка е законно,то от морална не е.
Мъж  ли  си  ,  жена  ли  си ,анонинимно  същество  аз  няма  да  гадая!Но  явно  не  познаваш  нито  ЗВО  ,  нито  Правилника  на  ПУ ,пък  не  съм  длъжен  да  ти  ги  чета,  това  че  дарението  ти  се  вижда  ненормално  явление  си  е  твой  проблем , а  не  мой  или  на  стотиците  студенти  които  се  прехвърлят  от  други  ВУЗОВЕ!Тази  вечер  по  новините  казаха , че  съдийка  от  Административен  съд  гр.Варна  била  получила  от  строителен  предприемач  10000лв в  някакъв  ресторант      подкуп   ,а  след  обиск  в  дома  й  намерили      доста     по-голяма  сума  пари!    Да  вярваме  ли , или  да  не  вярваме  на  тази  информация?  Лично  мнение---докато  не  свърши   съдебното  производство, и постановена  присъда    ,  чак      тогава      мога     да    кажа,  че  наистина  тази  съдийка  е  корумпирана ,    ----- дотогава  мога  само  да  се  СЪМНЯВАМ   в  нейната  почтеност   като  съдия  !това  е  лично  мнение  и  никиго  не  ангажирам  с  него!инж.   Марин  Янков  (3 -ти  курс  Право)
Активен
Всичко е любов

sunrise777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: корупцията и връзкарството в ПУ
« Отговор #5 -: 19.07.2008, 12:32:06 »

Правилника на университета съм го чела и знам за какво става въпрос по отношение на прехвърлянията от други университети или колежи. Да кажем и че не е кой знае какво плащането за прехвърляне от специалност в специалност - а това не е упоменато че се заплаща в правилника. Дали съдийката е виновна наистина съда ще реши, не съм била там, не съм видялА. Но за приемането на студенти, които даже не са държали кандидат студентски изпит в университета и да влезнат срещу сума от около 3000 лева в Педагогическия факултет - това вече за мен е наистина нередно. И е факт че се случва понеже съм билА пряк свидетел на такова събитие. В твоя факултет може и да не е така.За него не мога да коментирам. Имам сведения и наблюдения само за 4 факултета в университета. Твоя не е един от тях. Аз излагам собственото си мнение, наясно съм че кой знае какво не може да се промени. Но ако ще обиждаш поне проучи нещата. Защото аз лично съм разследвалА и съм питалА колко ще ми струва да вляза в дадена специалност и съм получавалА отговор са съответната сума.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: корупцията и връзкарството в ПУ
« Отговор #6 -: 19.07.2008, 15:05:05 »

Нещо , което  не  е  упоменато в  правилника  ,  не  се  заплаща! ако  си  обърнала  Внимание  само  от  друг  ВУЗ  когато  се  прехнърля  студент  се  прави  дарение,  а  когато  са  та  приели  в  нашия  и  сменяш  специалността  или  формата  --не  се  прави  дарение!ако  наистина  това  което  казваш  е  вярно  и  имаш  солидни  доказателства  ,съвета  ми  е  преди  изборите  да  го пуснеш  в  "Действие"--така  се  прави  от  политиците!Стискам  ти  палци  да  успееш  да  го  докажеш,това  ще  те  издигне  в  очите  на  хората  и  ще  ти  докара  нови  врагове!Когато  бях  на  твоите  години  и  аз  бях  много  нахъсан  като  тебе  и  не  си  изхвърлях  буклуците  от  прозореца  на  колата  ,както  правят  не  малко  хора у  нас!Подкрепям  те  в  морално  отношение  и  ще  ти  стискам  палци  ,  защото  казуса  (освен  емоционалната  нагласа) е   много   интересен!успех!С  уважение  инж.Марин  Янков (3  курс--Право) :y:  :bow: :heart:
« Последна редакция: 19.07.2008, 15:09:03 от marin2025 »
Активен
Всичко е любов

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: корупцията и връзкарството в ПУ
« Отговор #7 -: 19.07.2008, 17:22:50 »

Хай sunrise777,
Даренията, които коментираш имат своя смисъл, който е открит, ясен, публичен и логичен и рабира се като така приложим за който иска т.е. не може да е нито корупция, нито връзкарство. Би било хубаво ако конкретизираш, иначе си предаваме ненужна емоция, поне за мен е така.

marin2025,
Дръж се прилично, не може да наричаш никой "анонинимно същество", или поне на мен не ми харесва. Арогантния ти тон дразни не само мен + това не се опитвай да си адекватен и коментираш всяка тема в тоя форум, ок? ОК?

п.с.: sunrise777, сетих се че ония ден попитах една кандидат-студентка какво ще кандидатства и тя ми отговори, че ще се мести... тогава наистина логично я попитах защо не го направи с дарение?... не знам ... може и да си била ти, както и да е. Попитах обаче и една друга, забележи от София, защо кандидатства в ПУ - тя ми отговори - "защото бях 1 година в СУ и там нивото не ми хареса", аз силно се изненадах, че нивото в ПУ би могло да е по-високо но тя се аргументира с един железен за мен довод - "добрите преподаватели от СУ са изсмукани за по-високи заплати в частните университети"... после попаднах и на други подобни случаи... Та нещата не са толкова прости и черно-бели...
Активен

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re: корупцията и връзкарството в ПУ
« Отговор #8 -: 02.08.2008, 13:50:15 »

Даренията за прехвърляне в ПУ не са корупция, защото доклото знам отиват по сметка на университета и вероятно се използват за неговото благоустрояване, което си е пак за нас - студентите. По-интересно е друго - договорът с който се прави това дарение е озаглавен като ,,Договор за доброволно дарение''. Странно, защото НЕдоброволно не съществува. Дарителят по общо правило се ръководи от намерението си за щедрост. Това е и единственият договор при който каузата /donandi causa/ съвпада с мотивите. Без да изказвам категорично мнение ми се струва че по този начин ръководството на университета заобикаля леко закона като прикрива плащането на една такса за прехвърляне с договор за дарение за което се плаща много по-малък данък. Но това сие мое мнение :wink:
« Последна редакция: 02.08.2008, 13:58:17 от law_master »
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ