argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Ядрена техника и енергетика или Инженерна физика?  (Прочетена 7691 пъти)

Matik

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Малко помощ тук (съвети) ако може :) Приет съм ядрена техника и енергетика в СУ. Кандидатсвах и в ПУ, там с 1во желание инженерна физика като 1во желание. Ако вляза и там като 1во желание, незнам какво да правя. Баща ми (макар и бъкел нищо да не разбира от физика) предпочита да отида при ядрената физика (а неговото мнение е най важно за мен). Аз честно казано заради него кандидатсвах с ядрена техника и енергетика. Написах 1во желание инженерна физика в Пловдив - защото специалността ми звучи яко :) (знам че изглежда глупаво). Четох 1 справочник (в деня в който си писах желанията за кандидатстване :D ) и там пишеше все готини неща за инженерната физика.

Как мислите кое да избера?

И някой може ли да ми каже откаде да намеря подробна информация за специалността инженерна физика и по точно за реализацията с тази специалност?

Имам и още 1 въпрос: Вярно ли е че 1вите 2 години от обучението ни ще е еднакво за всички специалности във Физическия факултет и че ако се запиша сега ядрена техника и енергетика, по късно бих могъл да се преместя инженерна физика (или пък първо да съм се записал иженерна физика а после да се преместя ядрена)?

Благодаря на всички включили се по темата ми!!!
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

За СУ не знам дали можеш да получиш информация тук. Дано има кой да подскаже нещо де. Впрочем, нова специалност Ядрена физика има и в ПУ, можеше и за нея да се пробваш.

Следването не е еднакво. Всяка специалност си има учебен план. Отделен. Все пак е истина, че много от нещата се припокриват и някои отделни курсове дори се водят на т.нар. "слят поток". Като цяло прехвърлянето от една специалност в друга (поне в ПУ, а предполагам че и в СУ е подобно) в рамките на физическия факултет е относително лесно.

Реализацията е интересна тема, при положение, че повечето студенти се "реализират" не по специалността си. А дори и в "идеалния" случай по-важно е коя реализация ще ти подхожда повече. Като цяло нашата Инженерна физика (аз такова съм завършил, би следвало да имам малко представа  :wink:) е относително обща, дава възможност за реализация в различни области - и приложни, и фундаментално-научни. Това може да е добре, ако все още не си съвсем ориентиран и ти трябва време да се насочиш нанякъде, но може и да е лошо, ако те разсее към твърде много възможности така че да не успееш да се съсредоточиш върху една конкретна. От друга страна Ядрената физика и енергетика има ясно определен и строго специфичен "пазар на труда", свързан с АЕЦ Козлодуй и бъдещата АЕЦ Белене. Този пазар е доста специфичен - както в момента е преситен (след затварянето на малките блокове много техни специалисти са "свободни"), така може в един момент да се окаже много гладен. Конкретно специалността Ядрена физика е нова (поне при нас, а почти съм сигурен, че и в СУ я нямаше поне допреди две-три години) и може и да има някои "родилни мъки".

Специално за баща ти е добре да се изясните какви са му предпочитанията и защо са такива. Дали смята, че ядрената специалност е по-перспективна по принцип или просто смята, че СУ е по-добре от ПУ? А може би просто смята, че София е по-добре от Пловдив? Конкретно за университетите ще кажа, че разликата по отношение на физиката не е особено голяма, но СУ има важно предимство - близост до институтите на БАН. По отношение на градовете моето лично мнение (с което всеки може да не се съгласява колкото си иска) е, че София е отвратителен град и поне на мен изобщо ама хич не ми понася. И накрая - чудесно е че уважаваш баща си и неговото мнение, но не забравяй, че става дума за теб си в крайна сметка. И най-страхотните бащи (като моя :)) допускат грешки.
« Последна редакция: 07.08.2008, 14:42:25 от lowstef »
Активен
Физически Факултет

Matik

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

 Значи пробвах се в ПУ с ядрена физика, само че като 2ро желание. Предполагам че ще ме приемат с 1вото (инженерна физика).
 В ПУ писах 1.Инженерна 2.Ядрена 3....нещо което не помня, а в СУ 1.Ядрена 2.Инженерна 3.нещо си там. Това го направих с цел да имам избор на специалност :) (мегаглупаво нали)
 И аз не понасям София, не, нещо повече ненавиждам този град... Пък и е адски далече от Стара Загора.
 Утре отивам да се запиша в СУ пък после може и да се отпиша нали ? :)
 Благодаря че се включи!
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

Значи пробвах се в ПУ с ядрена физика, само че като 2ро желание. Предполагам че ще ме приемат с 1вото (инженерна физика).
 В ПУ писах 1.Инженерна 2.Ядрена 3....нещо което не помня, а в СУ 1.Ядрена 2.Инженерна 3.нещо си там. Това го направих с цел да имам избор на специалност :) (мегаглупаво нали)
 И аз не понасям София, не, нещо повече ненавиждам този град... Пък и е адски далече от Стара Загора.
 Утре отивам да се запиша в СУ пък после може и да се отпиша нали ? :)
 Благодаря че се включи!
Сигурно може,но вероятно губиш известна сума.Но все пак важното е специалността да ти харесва.
Активен

Matik

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Такса за кандидатстване в СУ - 64лв, биене на пътя до София и обратно за изпита - 40-50 лева, да се докажа пред баща си и да го накарам да се гордее с мен - БЕЗЦЕННО !
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

Такса за кандидатстване в СУ - 64лв, биене на пътя до София и обратно за изпита - 40-50 лева, да се докажа пред баща си и да го накарам да се гордее с мен - БЕЗЦЕННО !
Като рекламат прозвуча! :-DНе,говоря за таксата за записване в специалността.
Активен

Matik

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Не бях се замислил за това :D Утре потеглям към София... Няма да пиша повече че малко сам се насвяткал. Мерси за отговорите по темата. Междудругото - въпрос към момичето - Ти каква спежиалностттт изучаивоаш?
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

Не бях се замислил за това :D Утре потеглям към София... Няма да пиша повече че малко сам се насвяткал. Мерси за отговорите по темата. Междудругото - въпрос към момичето - Ти каква спежиалностттт изучаивоаш?
Молекулярна биология
« Последна редакция: 08.08.2008, 19:07:00 от Anck_Sun_Amun »
Активен

Matik

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

 Вчера бях в София... Е не няма по скапан град за пореден път се убедих в това... То не беше трафик, то не беше липса на табелки с наименованията на улиците...
 Докато попълвах документите споделих с жените (които между другото не ми даха адекватна информация за това какво трябва да попълвам, все едно са ги вързали насила там) споделих че кандидатствам и в Пловдив. Не останах обаче изненадан че за шопа "Витоша си е най високо" и видиш ли във всички университети в България нивото било под всякаква критика, било пълна мизерия, царяло пиянство и разврат, само в СУ нямало такова нещо  :-D
 А докато попълвах документите имаше някакъв пич дето също попълваше документи и като приключи си подреждаше бумащините по големина и ги изравняваше (в папката която си носеше)... Freak Show... Оказа че тоя е ядрена техника и енергетика... Въпроса ми е - Ще го виждам ли често този бъгавия ...
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

И какво реши? :roll:
Активен

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive

А относно плановете за обучение по специалност Ядрена енергетика при кого трябва да се издирват, защото явно никой не знае къде са? По принцип кой отговаря за учебните планове на специалностите? :?
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

А относно плановете за обучение по специалност Ядрена енергетика при кого трябва да се издирват, защото явно никой не знае къде са? По принцип кой отговаря за учебните планове на специалностите? :?

Винаги можеш на сигурно да питаш някой от деканското ръководство. Ако правилно си спомням, доц. Ефтимов отговаря за образованието.
Активен
Физически Факултет

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive

Благодаря, Стеф! :-)
Но ако беше толкова лесно, нямаше да е физическият факултет нали? Обиколих доста кабинети, няма никой. Явно всички са в отпуска, а инспекторката е аут. Студенти се записват тази специалност и не знаят дефакто какво точно ще учат, а на мен ми трябват плановете сега, не на 1 октомври, ноо...естествено но..Дано в началото ан септември поне да се върнат, пак ще има издирване!
Активен
Да рушиш, защото обичаш!