argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Специалност във ФМИ  (Прочетена 5645 пъти)

777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • *****777*****
Специалност във ФМИ
« -: 10.04.2006, 19:22:56 »

Здравейте . Получих оценка 5,80 от олимпиада по информатика и се надявам че това ще е достатъчно за да ме приемат във всяка от специалностите във ФМИ . Обръщам се към вас за помощ . Какво да избера - Математика и информатика или само Информатика . Какво е вашето мнение . Благодаря предварително .
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Справочник
« Отговор #1 -: 10.04.2006, 21:02:49 »

Чел ли сте кандидат-студентски справочник? През  1995-та имаше специалности "Математика" и "Математика и информатика". В едната се влизаше с по-висок бал. Хората записали се в нея през първия триместър вириха нос. През втория ги беше срам да кажат какво учат. Във втори и особено в трети курс масово се прехвърлиха в другата. Най-вероятно (90+%) не бяха чели в справочника за какво става дума.
Активен

777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • *****777*****
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #2 -: 10.04.2006, 21:08:00 »

Ами четох това, което пише на сайта . Питам за вашето мнение защото вие учите там и бихте могли да изкажете собственото си мнение ( в справочниците всичко е бая "розово" - всяка специалност е идеалната )  .
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Тогава ...
« Отговор #3 -: 10.04.2006, 21:33:05 »

... втори насочващ въпрос - какъв искате да станете:
 А) Учител
 Б) Информатик
 В) Просто студент
Ако не сте си избрал специалност - това е първото. Ако не сте си избрал университет - наистина някой студент трябва да Ви отговори.
Активен

777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • *****777*****
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #4 -: 10.04.2006, 21:42:42 »

Аз определено знам какво искам да стана - информатик . Университета също е ясен - ПУ ( от това, което прочитам образованието е на ниво ; града е голям и има шансове за реализация ) . Просто искам някой, който учи/преподава в ФМИ да ми обясни в детайли разликите между специалностите Математика и информатика и само Информатика .
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #5 -: 10.04.2006, 21:50:38 »

Просто искам някой, който учи/преподава в ФМИ да ми обясни в детайли разликите между специалностите Математика и информатика и само Информатика .
Математика и информатика е педагогическа специалност, Информатика е по-близо до това, което искате да станете. (Пише го на сайта. Не се заяждам де ... :-) ) Докато се включи някой студент или истински даскал, а не хоноруван като мен, бих Ви посъветвал да прегледате пак от сайта какво е преподавано през последните години. Можете да си направите четири списъка - със задължителните и избираемите дисциплини за двете специалности. И следете форума.
Активен

777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • *****777*****
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #6 -: 10.04.2006, 21:58:44 »

Мерси за съвета .
Активен

VN

  • Гост
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #7 -: 11.04.2006, 08:49:12 »

Очевидно вече имате основните знания за съвременната информатика (по-точно програмиране) и можете сам да ги допълвате. А Вашата цел не е ли създаване на нови неща - нови езици за програмиране, на компютри от ново поколение (например квантови компютри, за които се чува, но много не се знае защото разработките са “закрити”), продължаване на обучението по информатика (докторантура и postdoc ) у нас или в чужбина (сега има стипендии) ?
Ако целта Ви е такава учете математика в специалност “Приложна математика”. После магистратура по информатика. По време на следването си следете новостите в информатиката като посещавате изборните курсове по информатика.
Моят съвет е: Учете и математика и информатика. Е, няма да ви е лесно.
Най-малкият резултат от моя съвет е че след 5 години ще имате 2 специалности, които се допълват.
Решението си е Ваше.
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #8 -: 11.04.2006, 10:19:55 »

Здравей! Казвам се Иван Давидов, вече от 5 години уча, живея и работя в Пловдив и с удоволствие ще споделя впечатленията си!

Аз определено знам какво искам да стана - информатик.

Много добре! А знаеш ли каква е разликата м-у информатик и програмист? Ако запишеш информатика със сигурност след 4 години ще излезеш информатик, но програмист... не бих казал. Ще споделя една дълбока истина с теб: програмирането не се учи в университета!

...града е голям и има шансове за реализация...

Градът е голям, но шансовете за реализация (в дългосрочен план) не са големи. Тук (в Пловдив) на програмистите масово им предлагат заплати, които са не повече от 2-3 пъти по-големи от минималната работна заплата (средно около 350 лв. на месец). Аз самият след две години обикаляне по софтуерни фирми установих, че в Пловдив има точно ЕДНА фирма, в която може да се прави нещо смислено и да получаваш прилична заплата.

Казано накратко: работа има, но заплата няма (не е висока).

Иначе ФМИ определено си заслужава дори в сравнение със софийското такова. Познавам много колеги, които отидоха там, видяха какво е и се върнаха тук! Явно не им е допаднало особено.

Ако ме питаш за мнението ми по двубалната система, отговорът е ДА, заслужава си да учиш информатика във ФМИ към ПУ.

Успех!
« Последна редакция: 11.04.2006, 10:22:22 от Иван Давидов »
Активен

777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • *****777*****
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #9 -: 11.04.2006, 12:59:28 »

Благодаря за мненията . Това ,което разбирам до момента разбирам, че и двете специалности са хубави . Извинявам се ,  че не съм се изразил правилно - искам  да стана програмист ( простете за моето невежество ) . Ще се радвам на още мнения по темата .
Активен

666

  • Гост
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #10 -: 11.04.2006, 13:39:33 »

Zdrawej,
PAk ste se izwinq za kirilicata i che ne mi se logwa. Nakratko samo ste si kava i moeto mnenie.
Znachi ako iskash da uchish pedagogiki togawa naj-dobre e da izberesh MI. Tazi specialnost ste podgotwq za UCHITEL po matematika i informatika. Towa e hubawo, no ot wsichko procheteno si prawq izwodite che iskash da se zanimawash s programirane a ne s prepodawane. Znachi moqt sywet e da izberesh Informatika. Towa e specialnostta, koqto ste te podgotwi kato informatik. A sto se otnasq do programist napylno sym syglasen s Wankata, che towa se gradi s wremeto i e wypros na mnoooooogo praktika. Obsto wzeto w PU ste poluchish teoretichnite poznaniq i minimalen opit. No wse pak uniwersiteta e da uchi, a ne da naliwa znaniq s funiq w glawite, kakto nqkoi studenti ochakwat. T.e. formulata za programist e (znaniq+opit+sqr(velanie da se nauchish da bydesh programist).
Drugo ne se sestam oswen da ti povelaq uspeh w sledwaneto!!!
Pozdrawi!!!
OpenBSD

p.s. Nick-a go napisah taka poneve ot "777" se setih za edna pesen na Iron  Maiden (The Number of The Beast), a i w momenta si q puskam da q slusham  :-P
Активен

777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • *****777*****
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #11 -: 11.04.2006, 15:13:07 »

Благодаря много за изказаното мнение 666 . Трябва да отбележа, че на този етап везните наклониха към спенциалност Информатика . Радвам се че имам време да реша, защото моите връстници в момента тръпнат над книгите, а на мен ми е широко около врата .
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #12 -: 12.04.2006, 15:50:54 »

Здравейте . Получих оценка 5,80 от олимпиада по информатика и се надявам че това ще е достатъчно за да ме приемат във всяка от специалностите във ФМИ . Обръщам се към вас за помощ . Какво да избера - Математика и информатика или само Информатика . Какво е вашето мнение . Благодаря предварително .

Здрасти човек ;)

Съжелявам, че чак сега се появявам с мнение :)
Видях, че питаш за специалности. Аз бях слаб математик в гимназията и затова влязох с нисък бал спец. Математика. След първата година се прехвърлих в спец. Информатика и общо взето съм живия пример как университета прави програмисти (противно на твърденията на Иван Давидов ;)).
Нещото, което научих за тези 4 години следване беше, че за да си добър програмист трябва да си здрав математик. В един или друг етап от развитието ти ще ти излезе проект, който ще те хвърли в решаване на диференциални уравнения или просто ще трябва да чертаеш успоредни прави ... каквото и да е винаги ще е свързано с математика. Така че не подценявай този момент. Курсовете по математика във ФМИ са на изключително високо ниво. Преподавателите познават материята в детайли и се радват когато някой студент се интересува.
Курсовете по информатика са другия момент. По време на следването те са насочени по-скоро към теоритичната подготовка. Целят да ти покажат основните концепции и да те тласнат да мислиш в определена посока ... по определен начин. На упражнения ще ти показват вече практически неща, но от упражненията няма да научиш много.
За практическо програмиране ще научиш от свободно избираемите курсове. Краси Манев и Келеведжиев всяка година правят курс по състезателно програмиране "Задачи по програмиране за олимпиади", от няколко години се водят курсове по Java, SQL, ASP и JavaScript, Delphi, C++ Builder. Oт тази се водят курсове по PhP, ASP.NET, C#, Ajax. От тези курсове спокойно можеш да се научиш да програмираш ... както и да пиеш много бира ;)
Не подценявай отбора по информатика на ФМИ. Там аз научих най-много.
ФМИ предлага и много възможности за студентски обмен. Изключително странно е, че няма голям наплив от желаещи, но това не пречи на факултета да изпраща 35 от най-елитните си студенти всяка година със пълна стипендия по различни програми на обучение или на интензивни курсове в Унгария, Австрия, Англия, Испания, Румъния, Македония, Сърбия, Германия и т.н. ... съжелявам, че не ги изборявам всичките, но карам по памет ;)

Като цяло искам да ти кажа, че няма значение коя специялност ще запишеш. Ако не ти харесва винаги можеш да се прехвърлиш след 1ви курс. Но ако решиш да залягаш яко над математикака няма да сгрешиш... все пак програмирането можеш да го научиш и сам.

Надявам се да се запознаем на по биричка догодина ;)
Поздрав
           Ники Вълчанов
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • *****777*****
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #13 -: 12.04.2006, 17:10:33 »

Мерси за мнението Ники. Определено ще ударим по бира след като пристъпя в града под Тепетата . От това, което разбирам ти вече си завуршил бакалавърска степен , така че искам да ти задам 1-2-3 въпроса :
Намерил ли си си работа ? ; Кога упся да си я намериш ? ;
Доволен ли си от нея ? и Успяващ ли да се прогресираш по-нататък ?
 
Активен

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #14 -: 12.04.2006, 19:47:57 »

И аз имах твоят резултат и избрах информатика. В университетът, както казаха колегите, ще научиш основно теоретичните постановки. Но това не означава, че няма да се научиш и на практика. Основно практическите умения се придобиват от избираемите и факултативните дисциплини. Можеш да ходиш на тях дори и още от първи курс, понеже преподавателите нямат нищо против(аз лично правя така).
И не забравяй основното си зависи от теб. Ако ти си амбициран и се трудиш ще успееш, ако ли не, където и да учиш резултатут ще е нулев. 
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #15 -: 13.04.2006, 01:04:12 »

Това дали ще си намериш работа зависи от теб, и също така до колко искаш да работиш, защото на повечето места бачкането е доста голямо. А и зависи от теб как ще се реализираш. Например аз имах щастието да работя още от първи курс и това доста ми помогна. Просто зависи до колко и какво искаш да работиш. Това вече си е съвсем различна тема, която може и да обсъждаме на по бира.
Наздраве!!!
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #16 -: 13.04.2006, 10:57:29 »

Не плашете хората, че ако не са се занимавали с програмиране преди университета, нямало да станат програмисти. Не е вярно. Аз лично до 4-ти курс не бях писал нищо по-сериозно, но в момента се занимам с програмиране  :wink:. Естествено всичко опира до това дали човек иска и най-вече дали има капацитет да постига това, което иска.
Активен

Lara

  • Гост
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #17 -: 13.04.2006, 12:01:37 »

Съгласна съм с VooDooMan относно програмирането. Е вярно, че тия дето са се занимавали едва ли не от детската градина са имат за голяма работа, но никога не е късно човек да стане добър програмист. Пък и програмирането не е като цял живот да забиваш пирони. Този, който каже, че на 23 години е големият програмист просто лъже. Защото, за да си добър трябва непрекъснато да четеш и се усъвършенстваш. Е за занаятчиите-програмисти не коментирам(те си карат на тва което си знаят, всичко много бързо правят по калъп  и хич не им пука, че нещата се развиват). То непрекъснато излизат нови версии ОС, нови версии езици, нови езици и т.н. Така, че давай и добре дошъл сред света на извънземните същества - още наречени програмисти  и не се колебай!!!
Активен

777

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • *****777*****
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #18 -: 13.04.2006, 17:09:05 »

Искам да благодаря на всички, които дадоха своите мнения по темата . Благодаря !
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Специалност във ФМИ
« Отговор #19 -: 14.04.2006, 07:08:15 »

Искам да благодаря на всички, които дадоха своите мнения по темата . Благодаря !

Здрасти пак ;)

намерих си работа веднага след като завърших. Истината е, че имаш 2 варианта:

1) Да си намериш работа още 1-2ри курс. В този случай печелиш опит и самочувствие (което хич не е малко), но не разполагаш с времето си. Имам предвид, че ако в един момент решиш, че искаш да се разходиш по света със стипендия по някоя програма в общия случай или няма да ти даде сърце да си зарежеш проектите или ще трябва да избираш между работата и специализацията (обикновено става дума за спец. от 3 до 6 месеца).

2) Да разполагаш с времето си и да гледаш да се развиваш. В този случай трябва да се отдадеш яко на учене. Нямам предвид само в университета ... алгоритми, езици за програмиране, утвърдени практики за изграждане на приложения от различен тип, новости. В този случай ще ти остане време за всичко и ако наистина се занимаваш сериозно до 3-4ти курс ще имащ възможност ти да избираш работодателя си (което също е деликатен момент).

Който и път да си избереш батко трябва да се забавляваш яко тия 4 години, защото математиката и програмирането най-добре върват с биричка и картофки ;)

Ask not for whom the beer foams...
                  it foams for thee!!!
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth