argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: дипломни работи  (Прочетена 5410 пъти)

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
дипломни работи
« -: 05.06.2006, 23:48:19 »

Само от любопитство, как си избирате темите на дипломните работи във ФМИ?

После, има много вълнуващи теми от изчислителната лингвистика по които може да се пише дипломна работа. Например CCG за български.

Пишете, ако някой се интересува.

поздрави:
а.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: дипломни работи
« Отговор #1 -: 06.06.2006, 10:30:36 »

говориш с преподавател който се занимава в тази сфера обикновенно преподавателите имат дипломни работи ти само си избираш по коя искаш, но има и такива който ти казват ти да си избереш тема но да е в сферата на нещата с който се занимава и преподавателя.
незнам друго може да има и други начини за избиране :)
Активен

Marta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 517
Re: дипломни работи
« Отговор #2 -: 06.06.2006, 19:00:25 »

Темите и на двете ми дипломни работи (за бакалавър и за магистър) ми бяха зададени от научния ми ръководител доц. Грибачев. Много хубави теми бяха, впрочем. :-) :wink: При повечето студенти е така - научният ръководител дава темата.
Ти не си ли правил дипломна работа във ФМИ, че питаш? :-)
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: дипломни работи
« Отговор #3 -: 08.06.2006, 01:28:11 »

A ima li smisul da se pravi diplomna rabota?
toest ako otdelish tolkova vreme kolkoto se otdelia za diplomna rabota da uchish za durjaven izpit niama li da go sgazish?
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

OpenBSD

  • Гост
Re: дипломни работи
« Отговор #4 -: 08.06.2006, 04:07:12 »

A ima li smisul da se pravi diplomna rabota?
toest ako otdelish tolkova vreme kolkoto se otdelia za diplomna rabota da uchish za durjaven izpit niama li da go sgazish?
Фен,
Държавният изпит те прави само един затвърден зубър, докато дипломната работа те сблъсква с реални проблеми и те кара да мислиш. Иначе винаги можеш да попрочетеш нещата, които си учил 4-5г и да ги "излееш" на бял лист.
Дипломните работи в повечето случаи са реални проекти и те подготвят или поне ти дават представа какво да очакваш като започнеш работа. Научават те да мислиш и да взимаш решения. Иначе тогава за какво ти е тая диплома? Само да си я развяваш и да се биеш в гърдите, че си завършил висшо образование? Незнам за държавните предприятия, но частните не се интересуват особено много каква диплома имаш, а какво можеш...
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: дипломни работи
« Отговор #5 -: 08.06.2006, 14:23:50 »

Съгласен съм с OpenBSD освен в частта, където пише, че дипломата няма значение. Има значение, разбира се, но не е най-важното.

поздрави:
Атанас Чанев
Бруклин, Ню Йорк Сити
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: дипломни работи
« Отговор #6 -: 08.06.2006, 17:57:08 »

OpenBSD ot tvoia post izliza che smisula na universiteta e da ti dade vuzmojnost da pravish diplomna rabota (che nai-posle da nauchish neshto)
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

OpenBSD

  • Гост
Re: дипломни работи
« Отговор #7 -: 09.06.2006, 02:32:05 »

OpenBSD ot tvoia post izliza che smisula na universiteta e da ti dade vuzmojnost da pravish diplomna rabota (che nai-posle da nauchish neshto)
Фен, тълкуваш погрешно изказването ми. В повечето случаи проектите, с които се занимаваш в университета са напълно тривиални и ако не се хванеш по нещо реално просто вървиш по отъпкани пътища. Е така наука не се развива. Иначе казано "Дайте да преиздаваме старите учебници и да си мислим, че се занимаваме с научна дейност". А покрай дипломната работа току виж ти хрумнало нещо оригинално, но в положителния смисъл, а не иронично. Иначе казано дипломната е нещо като "Добре дошъл в реалния свят!!!"
« Последна редакция: 09.06.2006, 02:34:16 от OpenBSD »
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: дипломни работи
« Отговор #8 -: 09.06.2006, 23:35:36 »

ne bih kazal che tva e nai-dobria nachin da sreshtnesh realnia sviat (daje leeeko se sumniavam kolko tochno e realen)
ne e li po-dobre da pochnesh rabota predi da zavurshish da rechem?
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

OpenBSD

  • Гост
Re: дипломни работи
« Отговор #9 -: 10.06.2006, 00:42:54 »

Ами ако почнеш работа е много добре, но колко хора почват работа преди да завършат. Е има и луди къде почват да работят още от преди да започнат и да учат в уни, но за останалите дипломната работа е преходът към е реалността.
« Последна редакция: 10.06.2006, 01:28:53 от OpenBSD »
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: дипломни работи
« Отговор #10 -: 10.06.2006, 08:37:48 »

Здравейте,

Да, и аз смятам, че дипломната работа е много важна за бъдещото развитие на всеки студент.

За работата: само да спомена, че повече от 80% от софтуерните фирми в България не са на нивото на завършващ студент от ФМИ Пловдив. (информацията ми е малко остаряла - няколко месеца). Да не говорим, че бизнесът в България не е на необходимото ниво, за да бъде в състояние да привлече най-добрите студенти. (малки изключения както винаги ;))

'Държавата' осъзнава това много добре и няма желание да финансира университети, които произвеждат специалисти за износ. Тя няма полза и от това да има силно висше образование в България. В общи линии образованието става приоритет само по време на избори, а повечето декани на факултети на български университети се държат като обикновени държавни служители.

ФМИ, ПУ е толкова, толкова различно от всичко друго, но това е една друга тема.

Важно е да посещавате лекциите, упражненията и да напишете силна дипломна работа. След това пред вас се появяват възможности за които преди не сте и подозирали.

Най-лошото, което може да ви се случи е да станете държавни служители. Просто не си струва, помислете.

поздрави:
а.
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: дипломни работи
« Отговор #11 -: 11.06.2006, 22:23:04 »

OpenBSD shto mi se struva che ako chakash diplomnata rabota za da nauchish neshto leeeko si zakusnial?

po moi nabliudenia rabota predi da zavurshvat pochvat vsichki koito izobshto stavat programisti
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

OpenBSD

  • Гост
Re: дипломни работи
« Отговор #12 -: 13.06.2006, 00:43:21 »

А бре фен, какво само си търсиш с кой да се заяждаш. Май наистина трябва да се лекуваш. Аз работа като програмист съм почнал още преди да постъпя във ФМИ. Самоче тогава никак не е лесно, но понеже явко нещо капаците са ти мноооого големи и не можеш да се огледаш по-добре за това и не можеш да разбереш какво имам на предвид. Кога си кандидатствал за работа като програмист???? А задавали ли са ти въпросът: "А можете ли да ни покажете нещо?", след като разберат, че до сега не си работил някъде??? То не че не го задават и като си работил в сумати фирми. И ти какво ще им кажеш тогава??? "Ами съжалявам ама съм правил само /*тривиални*/проекти в ПУ..." С дипломната работа поне можеш да им покажеш нещо готово ако нямаш до сега. Пък като толкова те влече държавната работа, ходи си на държавен изпит.
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: дипломни работи
« Отговор #13 -: 13.06.2006, 00:50:42 »

to shtoto diplomnite raboti suvsem ne sa trivialni...
site za tva site za onova samo kartinkite smeneni

btw da ne propusnesh da glasuvash na anketata che triabva da se lekuvam:)
« Последна редакция: 13.06.2006, 00:53:06 от Stilgar »
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

OpenBSD

  • Гост
Re: дипломни работи
« Отговор #14 -: 13.06.2006, 01:21:54 »

Офтопик:Тия анктеи не ме интересуват и за това не гласувам. И без това мястото им е в Публик или изобщо не е за форума, най-малкото за ФМИ.

А за дипломните работи поразпитай какви проекти са се правили. Например Отдалечено  Компресиране на Данни с използването на CORBA не ми изглежда много тривиално. Това беше темата на един приятел при доц. Гочева преди 2-3 години. Също тогава друг приятел прави GUI за управление на TC/TCL под Линукс при гл.ас. Ал. Пенев. /*Нядявам се научните ръководители да ме извинят, но не помня точните имена на темите.*/
Тези двете ги давам за пример понеже сме ги коментирали с хората, които са правили тези проекти. Ако се поразровя из рахива, ще ти намеря сигурно още един куп теми, които не са толкова тривиални.
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: дипломни работи
« Отговор #15 -: 13.06.2006, 01:37:39 »

siguren sum che ima netrivialni temi i vse pak za vsiaka takava ima po 3 klisheta deto sa po-skuchni ot niakoi kursovi proekti

i mislish li che horata koito sa reshili da praviat takiva netrivialni temi ne sa se bili sbluskali s realni problemi predi tova i che e niamalo da se zanimavat s neshto sushto tolkova interesno ako vremeto otdeleno za diplomna rabota im beshe svobodno naprimer?
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: дипломни работи
« Отговор #16 -: 13.06.2006, 03:43:41 »

Здрасти Stilgar,

Моята дипломна работа беше много важна за кариерата ми. Само с държавен изпит вероятно нямаше да ме вземат в Тренто и сега нямаше да бъда в МИТ. В моята дипломна работа не съм ползвал нито едно клише.

Не можеш да сравняваш дипломната работа с нещо, което би направил в свободното си време. Най-малкото там нямаш научен ръководител, който да ти дава насоки. Защото е лесно да направиш нещо, което знаеш предварително какво е. Трудно е да имаш добра идея, да се опиташ да решиш нещо, което нито ти, нито някой друг знае какво представлява (за това избрах ресърч ;))

Виждам, че си грамотен, разбираш от програмиране, но не можеш да разбираш от всичко. Недей да пренебрегваш евентуалния принос на дугите (напр. научен ръководител).

В моята дипломня нямаше чатове и сайтове, нито прозорци и ОК менюта. Имаше един алгоритъм, който трябваше да модифицирам и да накарам да работи за Български.

За програмистите: Недей да мислиш, че хората като мен не са програмисти. То е все едно архитектът да не разбира от строителство, а инжинерът да не разбира от работа на струг. Работата на програмистите е да познават модерните в момента технологии. Моята работа е да създавам нови технологии (последните две изречения са изплагиатствани от Милен Кулеков).

Все пак, не смятам че си сериозен в постовете, защото ако беше, отдавна щеше да си напуснал университета, за да бъдеш програмист, нали така ;)

поздрави:
Атанас Чанев
MIT campus
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: дипломни работи
« Отговор #17 -: 13.06.2006, 05:07:48 »

Здрасти Stilgar,

Моята дипломна работа беше много важна за кариерата ми. Само с държавен изпит вероятно нямаше да ме вземат в Тренто и сега нямаше да бъда в МИТ. В моята дипломна работа не съм ползвал нито едно клише.

Не можеш да сравняваш дипломната работа с нещо, което би направил в свободното си време. Най-малкото там нямаш научен ръководител, който да ти дава насоки. Защото е лесно да направиш нещо, което знаеш предварително какво е. Трудно е да имаш добра идея, да се опиташ да решиш нещо, което нито ти, нито някой друг знае какво представлява (за това избрах ресърч ;))

Виждам, че си грамотен, разбираш от програмиране, но не можеш да разбираш от всичко. Недей да пренебрегваш евентуалния принос на дугите (напр. научен ръководител).

В моята дипломня нямаше чатове и сайтове, нито прозорци и ОК менюта. Имаше един алгоритъм, който трябваше да модифицирам и да накарам да работи за Български.

За програмистите: Недей да мислиш, че хората като мен не са програмисти. То е все едно архитектът да не разбира от строителство, а инжинерът да не разбира от работа на струг. Работата на програмистите е да познават модерните в момента технологии. Моята работа е да създавам нови технологии (последните две изречения са изплагиатствани от Милен Кулеков).

Все пак, не смятам че си сериозен в постовете, защото ако беше, отдавна щеше да си напуснал университета, за да бъдеш програмист, нали така ;)

поздрави:
Атанас Чанев
MIT campus
Обикноено говорим на различни езици, ама тоя път съм съгласен. Който иска да става програмист жив и здрав  :-D Аз лично доста време ми отне да се оттърва от програмирането (за други и хора). Не че нещо , но вече програмирам само за един човек и само защото аз така искам и така ми изнася. Сещайте се кой е тоя човек :) Може да дълбая в неща в които никой не вярва. Защото аз си имам идеи. И ще ги развия , ще правя различни неща - статистика, алгебра, философия каквото ми е кеф :P Точно каквото си искам, истински reasearch. Дипломната работа може да е добър трамплин към това. Повечето хора не разбират какви възможности им се отварят от една дипломна работа. Май Атанас просто питаше - "Има ли желаещи за дипломни работи в областта на NLP" и евентуално български език. Ами хайде давайте, дава ви се възможност, Какво чакате?
Да дойдат германците????????????????
« Последна редакция: 13.06.2006, 06:08:21 от sasquatch »
Активен

Valdorval

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 87
Re: дипломни работи
« Отговор #18 -: 13.06.2006, 12:01:20 »

Aтанас ако е искал да предложи дипломни работи от неговата област направо да е казал а не да омотаме темата. Атанасе дади си предложения и се ще има някои желаещи.

                                                                            Поздрави,
                                                                            Valdorval
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: дипломни работи
« Отговор #19 -: 13.06.2006, 15:58:45 »

e viarno nauchnia rukovoditel e bezsporen plius

Все пак, не смятам че си сериозен в постовете, защото ако беше, отдавна щеше да си напуснал университета, за да бъдеш програмист, нали така ;)


Abe men ne me gledai ako drugite studenti biaha kato men shtiaha da zakriat universitetite otdavna. Vuprosa e che v obshtia sluchai diplomnata rabota sluji za da ne se hodi na izpit. Ili e gotova ili niakoi shte ni ia napravi mnogo po-lesno otkolkoto da se muchish da prepisvash na izpita nali?:)
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia