argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Семестриални такси  (Прочетена 9593 пъти)

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Семестриални такси
« -: 27.02.2009, 14:04:41 »

Въпроса ми е до днешния ден( 27.02.2009 ) ли е последния срок за внасяне на въпросните и ако е така, то какъв би следвало да е реда при пропускането му?
( ако може и източник в който се съдържа срока - официален естествено )

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

За пропускането на срока си видях какво се предвижда - прекъсване на студентските права.Все пак кога е бил установен срока и къде е бил изнесен, тъй като ровя сайта от одеве( 2 часа горе-долу ) и не намирам информация.Колеги посетили учебен отдел получили отговор от Т.С. – По моя информация е до днес.В клона на банката към ПУ следния отговор: Скора е до днес, след това пари няма да приемаме.

Питам за срока, защото по закон:

ЗАКОН ЗА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ

Глава единадесета.
ИМУЩЕСТВО И ФИНАНСИ НА ВИСШИТЕ УЧИЛИЩА

Чл. 95. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 02.07.1999 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 02.07.1999 г., в сила от учебната 1999/2000 г.) Студентите, докторантите и специализантите заплащат такси за обучението си.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1999 г., в сила от 02.07.1999 г., в сила от учебната 1999/2000 г.) Таксите за обучение в държавните висши училища се определят от Министерския съвет в годишен размер. Студентите заплащат таксата на равни вноски в началото на всеки семестър.

––----------------------------------------------------------------------

След постъпила информация от колеги - говорили с декана - ситуацията е следната.Днес до 16:00 може да бъдат внесени таксите за втория семестър.Това е поради ограничението в работата на банката, а не поради нежеланието на ръководството да удължи срока.

Колеги ако някой не е знаел за срока му препоръчвам ако успее да набави средствата за плащането днес преди 16:00 да отиде и да си внесе таксата, защото после подозирам, че ще е много бързо установяването на прекъснати студентски права.

« Последна редакция: 27.02.2009, 14:30:33 от host »
Активен

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Семестриални такси
« Отговор #1 -: 27.02.2009, 17:24:14 »

Значи голяма част от нас( и моя милост), вече се считат за ПРЕКЪСНАЛИ, по силата на горецитираното императивно правило горе :#1:  :#1:  :#1:
Това се казва ред  :D  :D  :D   Впрочем днес плащането на таксата е "condiccio sine qua non"  за много работи.До тук с правото колеги, незнанието на правото не извинява!Закъснялото изпълнение тук е равно на пълно неизпълнение!
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

tttaaannnqqq

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re:Семестриални такси
« Отговор #2 -: 27.02.2009, 18:27:17 »

Наистина ако някой знае нещо повече за въпросните срокове за плащане на таксата нека да каже, че се притесних...Смятах да платя в сряда...нали уж до май месец можело, нещо такова разбрах. Дано да е възможно да се плаща още, че иначе... :-(
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re:Семестриални такси
« Отговор #3 -: 27.02.2009, 19:07:01 »

hi,

И аз съм от отбора на прекъсналите, май?! А стига де,  :-D ! Как да тълкуваме тогава "началото на семестър"... като първите 2 дни... или като първите 2 месеца... Защо ли си мисля, че няма да ни върнат парите  :wink:

P.S. paragraf 11, много отчайващо звучи това твоето...  :-D , искаш да ме откажеш утре от изпита, а?
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Семестриални такси
« Отговор #4 -: 27.02.2009, 20:11:44 »

Докато  се  чудите за  тези прословути  срокове ,  семестъра ще свърши!хи-хи-хи!След празника на  бегом до  банката ,че  няма  да  вземете  Европейски дипломи!Първото  нещо,  което  мама  и  тати  са  ми  казвали  е  да  си  платя  данъците  ,таксите ,тока ,водата ,  телефона , интернета , кабелната   телевизия ,    да  заредя колата  с  бензин   ,    и  чак след това имам право последните стотинки  да  ги  дам  в  стола  за  топла супичка,второ и  десертче! :-)
Активен
Всичко е любов

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re:Семестриални такси
« Отговор #5 -: 27.02.2009, 20:22:23 »

Впрочем колеги, смятам за напълно редно да вдигна един хубав скандал след почивните дни ако се окаже, че заплащането на семестриалните такси не е лимитирано до края на месец Февруари.Коства ми доста нерви и дискомфорт( за малко да си изкълча глезена на излизане от банковия клон в ПУ ) да спазя срока.Крайно неприятно впечатление ми направи ОТНОВО ЛИПСАТА НА КАКВАТО И ДА Е информация за заплащането на таксите по таблото на факултета ни.Това отношение НЕ подхожда на един от най-високо акредитираните университети и факултети в страната ни.
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Семестриални такси
« Отговор #6 -: 27.02.2009, 20:34:54 »

Колега ,  няма смисъл  да  вдигаш  скандал ,след като  си  изкълчил глезена ,благодари  на  Бога , че  не  си  счупил мъжкото достойнство , а  след  като  си  платил  значи  си  прескочил  високо вдигнатата  летва  !  Пак е  постижение, остави  на  Всевишния  да  наказва хората , които  не  са  си  свършили работата! Това  го  научих от  проф. д-р. Г Петрова по  църковно право  и  струва  ми  се  ,    че   е  истина !    А  както  знаем , най-голямата  сила  е  истината и  любовта  ! :y: :-)
Активен
Всичко е любов

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re:Семестриални такси
« Отговор #7 -: 27.02.2009, 20:55:58 »

Успокойте се. Сроковете за заплащане на семестриалните такси не са преклузивни, а само инструктивни :)
Ако закъснеете просто се начислява лихва/глоба или нещо подобно (беше в размер на някакви стотинки).
Активен

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re:Семестриални такси
« Отговор #8 -: 27.02.2009, 22:07:30 »

Не обичам да разчитам на висша сила.Не изпитвам никакво желание да се примиря с факта, че ЮРИДИЧЕСКИ факултет може да има такава неразбория и дезинформираност.

А за мъжкото достойнство...колега, не се шегувайте.Знаем за реални случаи, не е смешно.

С пожелания за ползотворен семестър.
« Последна редакция: 27.02.2009, 22:57:44 от host »
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re:Семестриални такси
« Отговор #9 -: 27.02.2009, 22:24:21 »

Успокойте се. Сроковете за заплащане на семестриалните такси не са преклузивни, а само инструктивни :)
Ако закъснеете просто се начислява лихва/глоба или нещо подобно (беше в размер на някакви стотинки).

 :wink: Да си жива и здрава за добрите думи, Дони  :-) А сега да започваме да събираме парички за лихвите.

П.С. Бай Маринееее, никога не съм си падал по това робско мислене - да бързаме да си плащаме ... защо???  :wink:
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Семестриални такси
« Отговор #10 -: 27.02.2009, 22:37:45 »

За да спиш спокойно ,   почва шоуто на Слави и не съм настроен  философски , ако някой се е обидил да ме  извини ,но живота е  толкова  Алогичен ,че просто е задължително да се  смеем   ,за да ни  е  по-лесен  !  Айде, лека нощ! :-)
Активен
Всичко е любов

Scarfac3

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Семестриални такси
« Отговор #11 -: 03.03.2009, 00:31:55 »

Колеги,я вземете се стегнете...никой не отказва да взима пари-това важи с пълна сила и за нашия университет!!!Така,че даже и да сте пропуснали срока за плащане,не е кой знае какво,пък да не говорим за прекъснати студентски права и подобни глупости!Престанете да си вкарвате паранои и да притеснявате останалите студенти!!!Който не е платил,ще отиде до банката,ще си плати и няма да има никакви проблеми,така че не се тревожете излишно хора!!!Желая успешен 2-ри семестър на всички!!!
Активен
I always tell the truth,even when i lie...

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Семестриални такси
« Отговор #12 -: 03.03.2009, 01:32:41 »

Аз дочух слухове, че ако не се плати в срок се начислявала лихва, която ако е равна на законната (т.к. презумпцията е че претърпените вреди от неплащане на парично задължение са равни на законната лихва), то колегите изпаднали в забава (вкл. и аз) дължат колосалната сума от 5.36 лв. ако решат да платят на 01.06.09 (т.е. преди да почне сесията). :-D
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

paragraf 11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 264
Re:Семестриални такси
« Отговор #13 -: 04.03.2009, 16:44:02 »

Слухове и нищо повече.Днес си платих семестриалната такса в размер на 146.50 лв.
Активен
UBI LEX, IBI POENA
Където има закон,там има и наказание

Scarfac3

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Семестриални такси
« Отговор #14 -: 05.03.2009, 01:12:12 »

Много ясно,че са слухове аз съм я плащал с 1 месец закъснение и нямаше никакви проблеми...
Активен
I always tell the truth,even when i lie...

josnake

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 69
Re:Семестриални такси
« Отговор #15 -: 21.08.2009, 09:16:20 »

ако някой на учи тази инфирмация за задочниците, моля да пише:)благодаря ви много
Активен

v313

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 35
Re:Семестриални такси
« Отговор #16 -: 21.08.2009, 10:41:32 »

Мисля че от 01.09-30.09.  :wink:
Активен

josnake

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 69
Re:Семестриални такси
« Отговор #17 -: 22.08.2009, 18:45:42 »

 а защо на мен ми казаха първата седмица на очните т.е до 30 август ??????????????? пак ли неуредици писна ми ..........
Активен

vs_valio

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
Re:Семестриални такси
« Отговор #18 -: 22.08.2009, 20:04:44 »

по принцип трябва да се плати малко преди запшочване на сесията така както е казал колегата малко по горе до към 29-30 септември за да може да бъдем вписани в изпитнитре протоколи а за редовните мисля че е задължително преди да почнат лекции което значи преди 1 октомври поне такава е моята информация поне при нас задочниците са така нещата повечето колеги към края на лекциите си плащат таксат, надявам се да съм бил полезен
Активен
VS

host

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34
Re:Семестриални такси
« Отговор #19 -: 02.09.2009, 16:17:37 »

Наближава новият сезон :D
http://law.uni-plovdiv.bg/?p=82
"ЗАПИСВАНЕ В ПО-ГОРЕН КУРС САМО С ДВА НЕВЗЕТИ ИЗПИТА.СРОК от 1 до 30 септември 2008г."

Дали следва да тълкуваме горното по същия начин както и преди, т.е. пожелателен срок?

________________________

Извинявам се, не съм видял новата тема по въпроса на колегата.
Ако е възможно, моля някой от мод екипа да слее двете теми в нещо като "Семестриални такси - обща тема".Благодаря предварително.
« Последна редакция: 02.09.2009, 16:24:09 от host »
Активен