argon bulletin board
Факултети => Факултет по математика и информатика => Темата е започната от: Keth в 17.09.2010, 08:02:51
-
Тази година започвам да уча тук със специалност Бизнес информационни технологии. Мой приятел ми каза, че там тъдето учи му се налагало да ползва програми, предполагам че и на мен ще ми се наложи. Ще остана с бъдещия си лаптоп през цялото обучение. С какви параметри трябва да е, за да го ползвам нормално?
-
Здравей,
Аз ти препоръчвам Леново, например този:
http://laptop.bg/laptops-lenovo-ThinkPad_T410-lenovo_thinkpad_t410
Основанията ми за това са стабилен корпус, надеждна клавиатура и монитор, производителността му също е добра, въпреки, че това не е най-важния критерий. Разбира се въпроса е доста дискусионен и до някъде е въпрос на лично предпочитание/възможности. Например аз съм решил следващия ми лаптоп да е Apple, а в момента вече трета година съм с IBM/Lenovo T60 и все още е като нов, при все доста тежката му употреба... та затова ти препоръчвам да се насочиш към Леново.
Поздрави.
А.
-
Гледам цената да е трицифрено число, не съм добре откъм възможности. Като настроих търсенето на лаптопи Lenovo пригодени за бизнес ми излезна този (http://laptop.bg/laptops-lenovo-ThinkPad_Edge-lenovo_thinkpad_edge). Но програмите които ще ползвам толкова ли са натоварващи, че да изискват твоя избор? Един човек ми беше казал за лаптоп на Acer, забравих му точно модела, като каза че ставал за работа в университет, но на този сайт пишеше че е за игри. Не разбирам много от хардуер, от какво се определя за какво става един компютър?
-
Здравей,
Аз ти препоръчвам Леново, например този:
http://laptop.bg/laptops-lenovo-ThinkPad_T410-lenovo_thinkpad_t410
Основанията ми за това са стабилен корпус, надеждна клавиатура и монитор, производителността му също е добра, въпреки, че това не е най-важния критерий. Разбира се въпроса е доста дискусионен и до някъде е въпрос на лично предпочитание/възможности. Например аз съм решил следващия ми лаптоп да е Apple, а в момента вече трета година съм с IBM/Lenovo T60 и все още е като нов, при все доста тежката му употреба... та затова ти препоръчвам да се насочиш към Леново.
Поздрави.
А.
Колега, не смятам че един тепърва влизаш в такава специалност човек ще оцени качествата на безкрайно скъпите, поне за мен, но качествени IBMи. Аз съм поддръжник на теорията, че няма да се жениш за този компютър и за това не е нужно да е толкова качествен. Купуваш нещо за 700-1200 лв. и след като тази конфигурация стане слаба за теб, си взимаш нов. Но наистина всеки си има вкус и мнение.
Keth, аз не бих си взел 13" защото на мен 15" са ми малко с тия ложни сIDEта натъкани с тулове и какво ли още не, остава да ми смалят още монитора :).
Препоръчвам ти някой от по-евтините, но гледай да не е Acer или нещо друго прекалено евтино :). Хубави са ASUS, HP, Sony Vaio, Dell или Toshiba като фирми. Що се отнася до модела, той не се избира по интернет. Трябва да тръгнеш да обикаляш по магазините, защото там много често има промоции, модели нефигуриращии в сайтовете. Просто тръгваш, казваш това е направено, за да бъде мое и това е.
-
Ориентирай се към Netbook. Някой до 13", с Atom-ски процесор и не много силна видеокарта, която да възпроизвежда hd, но в същото време батерията да издържа доволно много време.
Марките са Acer, Asus, HP, Dell, Toshiba...
Както каза DrCIH, най-добре е да обиколиш и да видиш промоциите на големите вериги. Обикновено тези модели са винаги на промоции и са под 1000 лева :)
-
1. НЕ на нетбук. става да си провериш фейсбука, когато си на кафе с приятели, но само до там. Клавиатурата не позволява продължителна работа... (по ред причини в момента съм наказан с нетбук!).
2. НЕ на 13" ако говорим за лаптоп за РАБОТА и основна машина за 3-4 годни. Екрана е малък - дори да се хвърлят 1500-2000 лв. за бизнес лаптоп с висока резолюция, самия екран е твърде малък за работа с някои редактори. Visual Studio, Photoshop, AutoCad и т.н. изискват сравнително голям екран, за да има достатъчна работна площ след като се разположат многобройните менюта и ленти с инструменти. И още един фактор, който ще надделее :) - за гледане на филми и игри също са неудобни.
Ако си говорим за лаптоп с нисък бюджет, който да свърши някаква работа по време на обучението - избирайте да е мин 15.3", да НЕ е с енергоспестяващ процесор, да има минимум 3 Гб РАМ (над 3 Гб ОС-а ви трябва да е 64битов!), както споменаха по-горе да има стабилен корпус - при евтините сглобки ще има груб компромис, но бърз тест можете да направите като натиснете корпуса в областта непосредствено до клавиатурата (не бива да се огъва), както и на горния капак (като е затворен) при натиск не бива да хлътва, защото притискането на матрицата довежда до весели артефакти. И не на последно място - КЛАВИАТУРАТА. Добре е да има цифров блок, цялото пространство отляво и дясно да бъде заето. Функционалния клавиш да е разкаран от мястото на контрола.стрелките да са на добро място... абе като седнете не него да не правите грешки на всяко второ натискане :)
-
Netbook не става за работа. Аз имам 2 лаптопа - единият е Netbook Lenovo IdeaPad S10e с матов екран - чуден за разнасяне и командировки, може би и за носене в Унито за писане на лекции, все пак е 1.2 кг. Другият ми лаптоп, обаче, е Lenovo ThinkPad R500 с 15.4" 1680х1050 матов екран и с DisplayPort изход (от него има преходници до HDMI/DVI) на който вързвам втори монитор 22" пак 1680х1050 матов - и IDE-тата спят и мъркат като нахранени котета. Обаче е топуз с 3.7 кг (с чанта и адаптер 5 кг го пиши). За работа вкъщи се ползва десктоп с 2 х 24" 1920х1080 монитора с матов екран и с големи ергономични клавиатура и мишки на едно огромно бюро. Дотук с лиричните отклонения.
За трицифрена сума, т.е. 999 лв лимит, има DELL и Acer добри машинки. 13" и 14" недей, ако ще ти е основна машина. Гледай резолюцията, не размера. Е, много дребната точка дразни, но и ниската резолюция пречи на нормалната работа на всички IDE и по-сложни програми. На нетбука дори един фейс се гърчи на 1024х576, особено както не обичам да си скривам таскбара - стават 500 точки вертикално. За матовият екран съм го натъртил не случайно - адски дразнят лъскавите екрани в залите или при пътуване, когато имаш източник на светлина зад теб, вкъщи може да намериш позиция или кътче, където да е ок... Цифровият блок не е предимство, защото има за 15 лв външни клавиатурки с цифров блок, не се пишат толкоз много цифри, не сме счетоводители. За функционалния клавиш се свиква.
Екрана е ситен, но се гледа по-отблизо, така че зависи от диоптрите. Все пак е неудобно за очите, натоварват се при ситна точка и дребен текст, дори и да виждаме уж добре (засега).
Ако е работен лаптоп и няма възможност за десктоп (общежитие, квартира, пътуване), може по-нататък да се купи един 22-24" монитор и една хубава външна клавиатура за работа вкъщи с повишен комфорт.
Другото Ламерко го е казал.
Отиди по магазините и си го избери да ти е удобен на ръката и да ти радва окото. Дотолкова са еднакви параметрите, ако няма да играеш игри, че вече наистина се гледа да е удобен...
Понеже смяташ да го ползваш 4 години, гледай да има 24 или 36 месеца гаранция или възможност за закупуване на допълнителна гаранция. На Toshiba No matter what уловката не се хващай обаче.
-
Лапторът на баща ми е 15-и-нещо инчов с резолюция 1280х800 и ми се вижда добре. Намалих си резолюцията на моя компютър, пуснах Фотошоп и мисля че 756 пиксела вертикално са ми достатъчни. Гледам в Google, че за това IDE е препорачително процесора да е към 2.6 GHz Intel Pentium IV or equivalent. Ако е с две ядра не знам как да сравня, примерно двуядрен 1.5 GHz по-добре ли е от едноядрен 2 GHz?
-
А, да - гледай да е някакъв двуядрен, не взимай едноядрен. Не за друго, просто по-добре работи операционната система и не "лаги" много. Точна формула няма. Не е 2х, а да речем, 1.8х или 1.5х. И гледай да не е Атом (или поне да е двуядрен Атом).
IDE-то не е игра, като е по-бавен процесора, просто ще изчакваш малко повечко да се зареди първоначално или по-бавно ще компилира. При игрите е фатално, защото лаги и сече и просто не може да се играе, когато е по-слаба от минималните изисквания системата. Фермите на Фейсбука и те са алчни за процесор и видео - може да се приравнят на игра (не стават за по-слабите нетбуци).
За съвета на Ламерко да не е енергоспестяващ - не знам, има и бързи енергоспестяващи процесори. По принцип не винаги има контакт подръка и по-икономичната система кара повече на батерия. Нужен е компромис...
За резолюцията, то тя е винаги или 1280х800 или 1366х768 на масовите лаптопи. 1680х1050 и 1920х1080 е на бизнес или HD моделите. Има и 1920х1200 бизнес модели, но наистина е много ситно, а и са скъпи. За текста има увеличаване на размера, Win7 се справя добре.
-
1. Не можеш да работиш на шопеца на 756 пиксела - освен ако под работа имаш предвид да разглеждаш картинки.
2. Твърде малко програми могат да ползват повече от едно ядро/процесор. Повечето нови продукти на Адоби се справят някак си. Но реално повечето приложения, които ще ползваш ще ползват само едно ядро. Това значи, че ако вземеш процесор на 1.5 Гх, 95% от програмите ще бачкат на минимум. Друг е въпроса, че ако пуснеш няколко приложения, ОС-а ги разхвърля балансирано м/у ядрата. С други думи - многоядрен, но и мощен процесор е най-добре :) Аз лично предпочетох преди година и нещо E8500 2x3.14Ghz пред 4-ядрен на 2 гхз
ПП: под енергоспестяващ имах предвид Атом (заради горния пост) и онези нови орязани селерони :)
-
Аз форошопа засега го ползвам за да рисувам и да радактирам изображения. Разни сложни чертежи не съм правил. Но и той излиза, че е като игра: използвай smudge на някоя по-голяма картина и ще чакаш 5 минути докато завърши движението, което трябва да го прави в реално време. А вашите програми каква разолюция искат?
-
На мен 2 екрана по 1920х1080 ми са малко, като свикнах...
Искат, колкото им дадеш, споко. Винаги има и алтернативни програми, а има и виртуален десктоп със скролиране - верно, неудобен, ама...
-
Да попитам ако може позволена ли е употребата на безшумени лаптопи по време на Лекций ?
-
По принцип да.
-
По принцип не е забранено, но доста от преподавателите недоволстват (http://www.bulforum.com/public/style_emoticons/default/biggrin1.gif)
edit: всъщност от първи курс само професор Тотков не ни е правел проблеми за лаптопи, което си е леко странно, защото все пак учим информатика и докато по ЛААГ и Анализ(1,2) смисъла от лаптопа е почти нулев, то по програмиране при Донева според мен е задължителен, но тя твърдо предпочиташе да насолява колегите позволили си да дойдат с лаптоп.
-
Хах, ем, щото цъкате WoW. :-D
Не, наистина, лаптопите дразнят. Клавиатурата шуми, допълнителните мишки шумят.
А е важно да се отбележи, че е по-добре преподавателят вобще да не те помни, отколкото да те помни с лошо.
Златна тактика, засега не дава дефект. :bravo:
-
Да много си прав тук , но ако лаптопа е буквално безшумен "клавиатура и охладителна система" предполагам няма да е проблем, но каквото и да си говорим найстина като му дойде момента тогава ще се разбере.
п.п. @Predator ... да дойдат с лаптоп или позволили си да изкарат лаптоп ?
-
Позволили си да скайпят или да поливат нивата си във Farmwille....
Аз разрешавам всичко, ама мен кой ме пита. А и аз водя упр. в компютърните зали. Там си шумят РС-тата. Но ме дразните, ако започнете да размествате РС и да вадите контактите, за да си включите лаптопа и после не подредите обратно, иначе проблеми няма.
-
Спец. Информатика
Нека и аз да попитам за 1 съвет ... ако е възможно,
Ще се изпозлва само за учене и запис на лекциите и за нищо друго какво е по добре да бъде "то" Notebook || Laptop ?
И евентуално с колко голям екран да търса около 10" - 12" или 13" - 15"
-
Спец. Информатика
Нека и аз да попитам за 1 съвет ... ако е възможно,
Ще се изпозлва само за учене и запис на лекциите и за нищо друго какво е по добре да бъде "то" Notebook || Laptop ?
И евентуално с колко голям екран да търса около 10" - 12" или 13" - 15"
Саше майна 120 150 лв вземаш и си купуваш един диктофон :D, не прави хамалогии лаптопи и глупости за запис на лекции ;).
Ся щи обесня ползите:
1. Записваш супер лесно с натискане на 1 копче, спираш пак с 1 натискане.
2. Може да преслушваш многократно, както и да споделиш записа бързо и лесно с колеги.
3. Ще ти дойде в пъти по евтино.
4. Ако решиш и да препишеш записа ще си усвоил много по добре материала ;)
Сигурно има и още но бързам и не ми се мисли ;)
А има и друг вариатн който е по скъп но по евтин от лаптоп и той е ...... видео камера хем звух хем картина с минимално усилия.
И не се базикам говоря напълно сериозно ;)
-
Ти такива щуротий не на мен , репортер няма да ставам :hihi: при това и почти всеки мобилен телефон без такава функция няма, при това аз и без друго трябва да си взема само подпитвам за да съм 100% сигорен в това което ще взимам иначе стария ми без да иска полетя през 5-я етаж .... повече не тръгна :cry:
-
Диктофон... но с фотоапарат :)
-
Спец. Информатика
Нека и аз да попитам за 1 съвет ... ако е възможно,
Ще се изпозлва само за учене и запис на лекциите и за нищо друго какво е по добре да бъде "то" Notebook || Laptop ?
И евентуално с колко голям екран да търса около 10" - 12" или 13" - 15"
Саше майна 120 150 лв вземаш и си купуваш един диктофон :D, не прави хамалогии лаптопи и глупости за запис на лекции ;).
Ся щи обесня ползите:
1. Записваш супер лесно с натискане на 1 копче, спираш пак с 1 натискане.
2. Може да преслушваш многократно, както и да споделиш записа бързо и лесно с колеги.
3. Ще ти дойде в пъти по евтино.
4. Ако решиш и да препишеш записа ще си усвоил много по добре материала ;)
Сигурно има и още но бързам и не ми се мисли ;)
А има и друг вариатн който е по скъп но по евтин от лаптоп и той е ...... видео камера хем звух хем картина с минимално усилия.
И не се базикам говоря напълно сериозно ;)
И тука е момента да се каже, че записва и всички странични шумове, а слушайки го после не разбираш абсолютно нищо :D
-
Всъщност добрите диктофони имат "насочени" микрофони и мощна система за филтриране на странични звуци. В много ситуации устройствата постигат почти 100-това ефикасност... но нека да имаме предвид, че все пак лекциите не включват само говор :)
-
Спец. Информатика
Нека и аз да попитам за 1 съвет ... ако е възможно,
Ще се изпозлва само за учене и запис на лекциите и за нищо друго какво е по добре да бъде "то" Notebook || Laptop ?
И евентуално с колко голям екран да търса около 10" - 12" или 13" - 15"
Саше майна 120 150 лв вземаш и си купуваш един диктофон :D, не прави хамалогии лаптопи и глупости за запис на лекции ;).
Ся щи обесня ползите:
1. Записваш супер лесно с натискане на 1 копче, спираш пак с 1 натискане.
2. Може да преслушваш многократно, както и да споделиш записа бързо и лесно с колеги.
3. Ще ти дойде в пъти по евтино.
4. Ако решиш и да препишеш записа ще си усвоил много по добре материала ;)
Сигурно има и още но бързам и не ми се мисли ;)
А има и друг вариатн който е по скъп но по евтин от лаптоп и той е ...... видео камера хем звух хем картина с минимално усилия.
И не се базикам говоря напълно сериозно ;)
БУУУУУУАХАХАХАХАХАХХАХАХАХ Х АХ ХАХ АХ АХ АХА Х АХ АХАХ Х АХАХ ХА
НИИИИИИИИИИИИИИ МООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Диктофон мчееее ХАХФХАФХАХФАФХАХФАХФАХФАХФХФА
Аве пич то тогаа най-добре да си земе от ония бабанаци касетофони дето по филмите от сащ от 80-те години в гетата си ги носат на рамо некфи хипита и къртат на тях.
Нииииии мооооооо. И пича вика сериозен съм напълно. Ми още по-зле ве пиииииичччч.
Всъщност като се замисля най-добре да му беше казал да си земе пишеща машина от ония бабандури дето тежат по 25-30 кила ХФАХФХАФХАХФХФАХАФХАХАХАХАХАХАХАХ
-
Явно наистина си мислите че един добър диктофон записва все едно с някой GSM !!! Моля не правете глупави изказвания след като не сте пипали дори диктофон ! Те журналистите сигурно с лаптопи вземат интервиюта а?
Наистина съм напълно сериозен защото знам какво може да се постигне с диктофон и какво с GSM и разликата е огромна. И наистина моля да не се заяждате след като не можете да кажете нещо смислено !
П.П. Диктофоните се разработват и усъвършенстват за да записват максимално чисто и ясно говор, не са просто записващи устройства. Докато ГСМ-а прави точно това записва всички странични шумове + говора на одвратително качество като звук !
-
Вземете си главите в час, по-добре.
Има материали и учебници, за кво ви е да записвате лекциите?
-
Вземете си главите в час, по-добре.
Има материали и учебници, за кво ви е да записвате лекциите?
Вече е модерно да се слуша, а не да се чете. Е например амерканците са пуснали на практика цялата си литература в аудио формат :)
-
Тва тяхното е щот са неграмотни и не могат да четат... :-P
-
Е как ще се ползва този диктофон? Няма ли да сметнат човека за леко мръднал, ако повтаря всичко след професора?
П.П.: Взех си Lenovo G560. Най-новия Фотошоп леко насича, но освен дизайна му не виждам съществени разлики между него и CS3.
-
Всъщност има доста нови неща в PS4 спрямо 3-ката. Колкото до диктофона - просто не си купувай албански... запиши самия преподавател :)
-
Аз като бях студент, си водех записки - съкратени неща. Другото от колежки под индиго (ксерокси нямаше дори). Но после по записките си възстановявах по памет нещата. И на практика за изпита реално учех и запомнях записките (1/10 от материала) и ми беше дори по-лесно - завърших с 5.60 (без да зубря). Хем материала беше страшно по-обемист (7-8 теореми във въпрос, 50-60 въпроса, всеки въпрос е към 4-8 страници изписване на изпита, по 2 въпроса се падаха). Не се фукам - нито беше по-лесно, нито по-трудно. И не мрънкахме.
По темата за лаптоп и диктофон. Диктофона е супер за записване на лекции. Но после се иска декодиране. В смисъл, веднага след това да възстановиш по памет и визуалните неща - все пак диктофона не записа жестове, слайдове и квото е на дъската написано.
За лаптоп за в лекции/упр - на лекции няма смисъл, на упр. обикновено са в комп. зала, когато се налага. Остава за домашна работа и за разнасяне - тогава вече се преценява дали да е по-тънък и по-лек - респективно по-слаб и по-бавен или да е DTR (заместник на десктоп РС) - мощен, с голям екран, но тежък и обемист.
-
Зависи. Понякога при някои упражнения се налага да се подготви работна система... например по разпределени приложения е нужно (макар и не задължително) за целта на учебното приложение да се създаде база с таблици в MS SQL. На практика разликите във версиите изигра доста лоша шега. Сигурен съм, че много хора няма да се справят в домашни условия с точно тази част... едно присъствие с лаптоп би улеснило доста задачата :)
-
Едно време доц. Сандалски ни казваше: "Колеги, купувайте си компютри!". Е, тогава "лаптопите" бяха с големината на куфар за дрехи :-)
Аз сега казвам: "Колеги, купувайте си лаптопи!". Те са задължителни за всеки студент във ФМИ, които иска да се развива правилно, независимо от специалността, която си е избрал.
А иначе по темата - колегите са дали достатъчно информация, за да може човек да си избере лаптоп според нуждите си.
-
Всъщност добрите диктофони имат "насочени" микрофони и мощна система за филтриране на странични звуци. В много ситуации устройствата постигат почти 100-това ефикасност... но нека да имаме предвид, че все пак лекциите не включват само говор :)
Да :D
И как точно ще убедиш преподавателя, да върви и да говори на диктофона/микрофона :chat:
Или ще му го инсталираш тайно.. под формата на бръмбар :haha:
-
Аве magdanoz, никога ли не си виждал диктофон? Нямаш проблеми да записваш в акустична зала до 4-5 метра. Естествено това значи да си на първите редици... вероятно точно това те притеснява? :)
-
Магданоза е гледал Туин Пийкс само...
-
Бе тва пък, аудио записите на лекции/книги, са голяма простотия.
Аз, че си правя записки по 3-4-5 листа, дето се четат за 5min, не сядам да ги чета после. Пък да тръгна да слушам запис на лекция 3 часа. Ха-ха-ха.
Не си давайте парите за диктофони, като можете да ги изпиете(парите).
А на математиците трябва да им следите внимателно какво пишат, какво казват и какво си мислят, защото се получават противоречия на моменти.
По темата за лаптопите, в technobukluchakis май всички са китайски и е просто на късмет.
-
А по темата за лаптопите......
НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО КАТО СТАНЕШ СТУДЕНТ ДА СИ КУПИШ ЛАПТОП. Това ми е личното мнение. И това е последното ми писане в тая тема тя и без това е за триене цялата :?
-
А по темата за лаптопите......
НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО КАТО СТАНЕШ СТУДЕНТ ДА СИ КУПИШ ЛАПТОП. Това ми е личното мнение. И това е последното ми писане в тая тема тя и без това е за триене цялата :?
Не е задължително, ако си студент по чешка филология, всъщност нищо не е задължително, дори не е задължително да даваш страхотни идеи за диктофони, но е силно препоръчително да имаш компютър - за предпочитане лаптоп, ако ще учиш нещо свързано с компютри. Ако мислиш, че ще научиш на нещо само от престоя си в университета си сгрешил и то много, но си първи курс още и ти е простено :)
-
А ако си имаш хубав десктоп и си от Пловдив, може ли да не си купуваш лаптоп?
Не бъдете крайни в мненията си! Когато му потрябва - всеки си купува. Ако беше задължително - щеше да се изисква.
В западните университети (повечето) поставят изискване за лаптоп, защото нямат компютърни зали (в смисъл не поддържат толкова много бройки работни места). Това опростява поддръжката. За лаптопа си отговаряш лично само ти. За РС-то в залата - администраторите и постоянно имат проблеми (лицензи, вируси, хардуерни проблеми).
А студентът по чешка филология може би ще си купи по-бързо лаптоп от теб, защото няма достъп до компютърни зали, както във ФМИ.
-
Не знам дали е необходимо да се купува лаптоп , но за един уважаващ себе си студент е невъзможно без компютър.По добрия вариант е когато е с два-един в къщи настолен и един преносим за университета.Това е най- добрата комбинация и пожелавам повече студенти да си я реализират.Кой ли ще изтрие поста ,когато цялата тема е за изтриване?-хипотетичен въпрос
-
Аве magdanoz, никога ли не си виждал диктофон? Нямаш проблеми да записваш в акустична зала до 4-5 метра. Естествено това значи да си на първите редици... вероятно точно това те притеснява? :)
Мне вижда ми се тъпо и банално :) Хич не ме притеснява иначе ;)