добре бе човек, хубаво ще е да няма такси ама кажи ми от каде ще идват заплатите на преподавателите, парите за подръжка на материалната база и още куп неща, за които в момента даже не мога да се сетя нашата богата и преуспяла страница ли ще ги осигури ?
Откъдето за рейнджъри в Афганистан и Ирак и за ръждясали френски кУрвети. В Унгария, където на референдум решиха образованието и здравеопазването да са безплатни-откъде ги намират?
Пари има в бюджета, просто не се управляват достатъчно добре.
На всичкото отгоре от ЕС (въпреки че оттам идват доста от неразбориите в образованието) съвсем на място казват,че за образование трябва да се заделят поне 5% от БВП, докато у нас не стига, че този процент е под "заветните" 5 процента, ами управляващите вместо да го повишават, предлагат и да се намали!
В крайна сметка правото е ПРАВО, а не стока. Тоест, не могат да ти искат пари за нещо, което е неотменимо твое човешко право.
Ами, ако утре на някой му хрумне, че трябва да си плащаш за правото на живот или пък за правото на лично достойнство-пак ли ще тръгнем да ги оправдаваме,вместо да скочим, да им зашлевим една звучна плесница и да отстоим правото си.
Колкото до "оплакванията" на един "колега" в темата, които бяха от сорта на това, че "не сме били длъжни да се съобразяваме с бедните", тук изобщо и не става дума за това- дори напротив- образованието се превръща от право за всеки в стока само за платежоспособните. Тоест въвежда се своеобразен имуществен ценз- право да учат ще имат не най-умните и най-способните, а тези , които са имали щастието да имат "вуйчо владика" както го е рекъл народът.
Тук, впрочем, друг студент добре го е казал- че вместо да се занимава единствено и само с учението му се налага и да работи. А какво обучение при това положение (обикновено студентите не работят по специалността, тоест в масовия случай, вместо това да бъде един учебен стаж, се превръща в допълнително изтощаваща дейност). А нали свободното от учебни занятия време на студента е именно да си почине. Така както на работещия му се полагат отпуски, така и на учащите- ваканции и почивни дни. Защо вместо да си почине един студент, или пък да реши да се доусъвършенства в специалността, която е започнал,той тряба да лавира между лекциите (често пъти и да бяга оттях), за да се скапва от работа като вол, за да плаща нещо,за което не дължи пари (оставяме на страна факта,че като данъкоплатец-с тига да е назначен на договор,той още веднъж си плаща!)
В крайна сметка, отново ще подчертая, че вместо да свеждаме глави и да търсим доводи, с които да оправдаем управляващите за това, че ни лишават от права- нека отстояваме това, което си е наше по Конституция и да търсим начините, по които това да си остане така!