argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Българските въстания 15-17 век  (Прочетена 11300 пъти)

voin_bg

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
  • الله أكبر

Това беше темата,която се падна на предварителния изпит по история.Въпроса ми е дали така включва последиците от османското нашествие като спахийската система,данъчната система,административно деление и съдбата на Търновската патриаршия и Охридската архиепископия.
Ако е било само въстанията лошо :headbang: :headbang: :headbang:
Активен

viki_8

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #1 -: 04.06.2010, 15:55:37 »

Според мен се включва всичко изброено от теб, не са само въстанията. Казва се информативно за спахийската система, данъците, административното делене и т.н., но основно се пише за въстанията и за този вид съпротива от страна на българския народ. А и все пак антиосманската съпротива не се изразява само във въстанията, през този период народа се е опитвал по всеячески начин да запази идентичността си.
Ако си писал/а и за останалите неща, не само за въстанията, си направил/а добре. Дано да си се справил/а! Успех от мен!  :-)  :-)
Активен
IYI

XerFlik

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #2 -: 04.06.2010, 17:19:06 »

Една от любимите ми теми!  :bravo: Заедно с елементите, посочени в горното мнение, би следвало в темата да се засегне и състоянието на Османската империя - военните й успехи и постижения и последвалият упадък. С това се осигурява  преходът към въстанията в самото структуриране на темата, под формата на предпоставки. Успех !  :wink:
« Последна редакция: 04.06.2010, 17:20:52 от XerFlik »
Активен

viki_8

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #3 -: 04.06.2010, 18:12:34 »

Абсолютно съм съгласна с XerFlik . Темата включва всичко изброено, но се акцентира върху самите въстания. voin_bg , спокойно, справил си се!  :wink:
Активен
IYI

nely90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • По-малко изглеждай, повече бъди!
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #4 -: 04.06.2010, 22:01:59 »

Ами в моята зала когато дойде темата аз попитах какво включва и този дето я донесе ми каза,че е ясно формулирана.После доидоха да уточнят,че включва всичко не само въстанията.Иначе аз писах за селската съпротива,хайдутството и въстанията,но имам пропуски и не очаквам висока оценка. :cry:
Активен

gergana_v

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #5 -: 04.06.2010, 22:25:44 »

Темата се води Антиосманска съпротива 15- 17 век и обхваща от падането на България през системата на Османската империя кръстоносните походи и чак след това са ви въстанията! Успей ви желая
« Последна редакция: 04.06.2010, 22:27:22 от gergana_v »
Активен

XerFlik

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #6 -: 05.06.2010, 17:19:54 »

Няма място за притеснения  :wink: В крайна сметка отделните детайли, които допълват картината на въстанията, повишават с известна степен оценката, но липсата им не означава провал. Бъдете уверени в себе си !  :y:
Активен

viki_8

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #7 -: 05.06.2010, 18:51:02 »

Ами в моята зала когато дойде темата аз попитах какво включва и този дето я донесе ми каза,че е ясно формулирана.После доидоха да уточнят,че включва всичко не само въстанията.Иначе аз писах за селската съпротива,хайдутството и въстанията,но имам пропуски и не очаквам висока оценка. :cry:

Спокойно, ако имаш минимални пропуски, това няма да повлияе много на оценката ти. А и според мен при тази "жажда за студенти" критериите им би трябвало да се понижат. Важното е да вярваш!  :wink:
Активен
IYI

gergana_v

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #8 -: 06.06.2010, 17:29:31 »

Аз нямам никакви притеснения! Просто ви казвам да знаете  :-D , защото съм 3-ти курс специалност история и ми е пределно ясно какво се пише и как се оценява, защото оценяват моите преподаватели ! А ги познавам и знам какво изискват! Отново ожелавам успех.
Активен

nely90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • По-малко изглеждай, повече бъди!
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #9 -: 06.06.2010, 18:10:12 »

А можеш ли да ми кажеш,дали пропуските ми са сериозни? :roll:Пропуснала съм да посоча първото сведение за хайдутството(войводата Радич),не сам споменала и Карловацкия договор,конгрегация за разпространяване на Католицизма,воина на Свещената лига с османската империя.....май е това.Много се притеснявам,искам да вляза Археология. :s:
Активен

pikaso

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #10 -: 06.06.2010, 23:44:47 »

Още от сега ти казвам, че влизаш Археология  :-D
За тази специалност не се изисква кой знае колко висок бал. Но въпроса ми е каква реализация виждаш в археологията или искаш да учиш това, понеже си мислиш, че е много интересно???  :?
Активен

nely90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • По-малко изглеждай, повече бъди!
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #11 -: 07.06.2010, 06:43:10 »

 :-) Това ми е мечтата.Знам,че няма реализация,но не мога да се откажа.Минималният бал на 3-то класиране за момиче е 29,28 :vomit: и приемат 10 момичета и 10 момчета.Не ми се вижда лесно
Активен

pikaso

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #12 -: 07.06.2010, 10:57:22 »

Това е било миналата година, а както знаем всяка година бала пада. Тази година сигурно ще е около 2 единици по-нисък от миналата. Да не забравяме и че миналата година темата на редовния изпит беше за Паисий Хилендарски, което по принцип си е лесна тема. По мое мнение няма какво да се притесняваш дали влизаш или не. Просто продължавай да си учиш темите и се яви на редовния изпит. Ако си държала матура по история и имаш на нея оценка над 5.00 и изкараш на изпитите поне оценка 4.50 си вътре на 100%.
Плюс това пробния изпит винаги е по-труден, защото нали трябва да се напишат ниски оценки, за да има кой да се яви на редовния, а това означава допълнително приходи в университетската хазна. :-D
Така че принципно можеш да очакваш оценка с около 1 единица по-висока на редовния изпит в сравнение с пробния. :wink:
Иначе за специалността... надявам се, че не си мечтаеш да бъдеш като Индиана Джоунс :-D
Общо взето специалността е голяма скука. На мен историята ми беше голяма страст преди да се запиша в тази специалност. Сега разбрах колко скучна може да бъде историята, ако ти я преподават в университета.  :-D
Активен

nely90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • По-малко изглеждай, повече бъди!
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #13 -: 08.06.2010, 08:53:31 »

 :-D Знам за предварителните и аз така съм чувала.Ама все пак Антиосманската съпротива не е толкова зле,има много по-лоши варианти.Лошото е ,че нямам матура история,а философия.Аз съм набор 90 миналата година не кандидатствах,че не бях научила темите.Сега като ги гледам колко са зле 91 с около 11 000 двойки май имам шанс :-P
Активен

voin_bg

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
  • الله أكبر
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #14 -: 08.06.2010, 12:28:48 »

Брей имам 3.00 Над 75% от оценките са 2ки.Направо избиха рибата :? нагушиха се с пари поне :finger:
Активен

nely90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • По-малко изглеждай, повече бъди!
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #15 -: 08.06.2010, 13:32:54 »

 :-o На кое имаш 3?Аз говоря за матурите по География,че има толкова 2-ки.Резултатите от изпита още ги няма :angry:
Активен

nely90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • По-малко изглеждай, повече бъди!
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #16 -: 08.06.2010, 13:38:39 »

Мамка му Вътре съм имам 5,10  :-o :-o :-o :-o :-o занижили са критериите явно
Активен

voin_bg

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
  • الله أكبر
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #17 -: 08.06.2010, 14:41:58 »

Нели,кажи какво точно и какъв обем си писала за да знам какво точно трябва да направя зада имам такава оценка.На мен ми разбиха психиката тея.
Активен

nely90

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • По-малко изглеждай, повече бъди!
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #18 -: 08.06.2010, 15:49:49 »

Споко и аз не съм за толкова,занижили са критериите.Написах точно 5 листа,обаче цялата ми тема Антиосманската съпротива 15-17 век е дълга 11 листа.Нямаше време за 4 часа да напиша толкова защото пиша мн бавно.Съкратикх я колкото можах и не очаквах тази оценка.Имам и пропуски.Нали знаеш,че трябва да следваш структурата:увод,извори,историография,изложение и заключение.Незнам какво друго да ти кажа,аз очаквах Априлското въстание и цяла нощ преди изпита четох само него.Ти каква специалност искаш?
Активен

magdanoz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 53
  • Всестранно развита личност :)
Re:Българските въстания 15-17 век
« Отговор #19 -: 08.06.2010, 20:10:06 »

По принцип.. 1во и 2ро Търновско въстание, Въстание на Карпош, Чипровско, Константин и Фружин, 2та похода на Владислав Ягело и Януш Хунияди :)
Това е което включва заглавието което описваш.
Активен