argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Университетът като казарма  (Прочетена 11132 пъти)

pcb

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Четох тук едни теми за хора, които се опитват да се скатаят от казармата и за това записват да учат в университет. Е явно тези се скатават и от неприятностите и пращат други да обикалят по отдели и да им правят документите.

Та защо университетът е като казармата:
1. отиваш в който и да е отдел и не навикват за това, че дори си забравил да се подпишеш някъде си.
2. цялата администрация в университета започва с думите "ти си виновен" (дории да не си) и непрекъснато ти се натрапва едно чувство на вина за каквото и да е. вкл. и това, че заплатите на служителите там били ниски.
3. като студенти ние сме низша форма на живот (кретени, малоумици, идиоти) и разбира се сме поле за подигравки на преподавателите и служителите в ПУ.
4. като обобщение на казаното по-горе и в казармата и в университета те унижават. Самоче в казармата поне ти осигуряват храна и за нея нищо не плащаш, а в университета нищо не ти осигуряват, ами и за капак си плащаш за да те унижават. Някои ще кажат "осигуряват се книги...", да ама от на баба ми времето, а от тогава нещата доста са се променили.
5. унижението продължава и на дипломните защити (на държавен изпит не пускат публика, за да кажа как е) където комисията се държи много арогантно с повечето от студентите. Вероятно ще си спестя това унижение и като завършвам ще ида на държавен изпит.
6. и след всичките 4г унижение и натрапване, че сме малоумници едва на връчването на дипломите се казват думи от типа "вие сте най-умните и пр. студенти" уж за да се дигне самочувствието на вече напускащите университета и вероятно да се излъжат една част от тях да се върнат магистратура, понеже и тези специалности трябва да имат необходимия брой студенти, а не вярвам там отношението на служителите в ПУ да е по-различно.

само ще отбележа, че казармата в момента е 9 месеца за завършили средно образование, а това е много по-малко време от 4г в които и двете институции ти втълпяват че си боклук.
Активен

chebaev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 216
    • Официалната интернет страница на Ивайло Чебаев
Re: Университетът като казарма
« Отговор #1 -: 28.09.2006, 14:05:22 »

pcb, че никой не те е карал да се записваш в ПУ на сила (така поне предполагам). Винаги можеш да се откажеш и да си идеш в казармата. Аз съм още първи курс и не съм запознат с отношението на преподавателите и персонала към студентите, но предполагам, че нв се различава кой знае колко от другите университети. Пък ти все пак си дошъл да учиш и това, че се е****т преподавателите с тебе почти на всякъде го има. Поне мога да кажа за ВИНС-а във Варна където е отврат.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Университетът като казарма
« Отговор #2 -: 28.09.2006, 14:26:59 »

Извинявам се много за поста, който ще публикувам-не искам да прозвучи нито като нападка към pcb, нито като един вид защита на университета...Та мили pcb както chebaev спомена никой не те е карал насила да се записваш да учиш. Да си беше остнал със средно образование, а може и направо с основно, за да не те унижават през всички тези години. Щом университета така грозно е смазал твоята крехка същност имай малко смелост и си потърси правата, вместо да се криеш зад псевдоними във форума. Отнеси въпроса към декана и съм сигурна, че ще срещнест разбиране...Но за съжаление едва ли се славиш с такава твърдост в характера си.
Целият пост, който си публикувал показва ниската ти култура, която се стремиш да изтъкнеш като много над нивото, което за жалост притежаваш, но уви. Още от много години си е актуална поговорката: "Каквото повикало такова се обадило." Ако към теб е имало някакво подобно отношение, за каквото ти усилено се възмущаваш, значи си го предизвикал по някакъв начин. Аз съм вече от доста време в унито, била съм и в друг ВУЗ, но прощавай никога не съм се чувствала като в казармата ( т.к. съм жена прости невежеството ми относно тази област). Имам страхотно отношение към университета и смятам, че той може да ти даде страшно много, но само и единствено, ако съумееш да се възползваш и то правилно. Ти правиш впечатление на студент от масата, който може само да се оплаква как е платил семестъра си (някакви си мизерни 100 лв.) и нищо не получава! Само не ми стана ясно ти какво си дал на този университет, че негодуваш толкова?!
А относно преподавателите-както при студентите се срещат некачествени кадри, така се срещат и в тази гилдия, та и във всяка друга област не само в професионален план, но и в живота по принцип. Но за съжаление ти все още не си дорасъл на такова интелектуално ниво, в което да не категоризираш отделен вид под един знаменател както се казва, а правиш ясно разграничение и индивидуализация на всеки според качествата, които притежава. А и след като държиш да се отнасят с теб както подобава е нужно да си промениш малко отношението към тези хорица, защото не само, че нищо няма да получиш, но да кажем, че може последствията да са къде къде по крайни.
Желая ти успех! Дано да надраснеш ученическото си амплоа!
« Последна редакция: 28.09.2006, 14:29:01 от Kelli_Mutu™ »
Активен

No_surprise

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 94
  • Seeing things clearly...
Re: Университетът като казарма
« Отговор #3 -: 28.09.2006, 23:10:08 »

Съгласна съм с последно изказаното мнение в тази част на форума. Тенденцията за подобни изказвания относно отношението на преподавател към студент или инспектор към студент в ПУ все повече клони към негативизъм, на моменти доста непонятен... Но трябва все пак да се помисли и върху това, че за всяко случило се има причина, така че подобни сравнения на университета като казарма са неуместни в случая. Тук става дума и за отношението на студента към учебното заведение и към възможностите, които се предлагат и най-вече към подходящата адаптация на студентите към учебния процес. Малко повече инициативност и интерес биха били от полза за подобряването на тези отношения. Все пак трябва да се помисли върху това как да се поправят грешките и как нещата да се подобряват.
Учудва ме това, че подобно мнение е посочено от студент, който завършва...  :?
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Университетът като казарма
« Отговор #4 -: 29.09.2006, 13:13:47 »

Учудва ме това, че подобно мнение е посочено от студент, който завършва...  :?

Мен също ме озадачи този факт. Предполага се, че щом човек е прекарал 4 години в един университет все ще е видял и нещо положително в цялата тази работа, за да се задържи толкова време.

Тук става дума и за отношението на студента към учебното заведение и към възможностите, които се предлагат и най-вече към подходящата адаптация на студентите към учебния процес. Малко повече инициативност и интерес биха били от полза за подобряването на тези отношения.

Точно това е правилната комбинация:инициативност и интерес. Но за съжаление малко са студентите, които проявяват такъв.
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re: Университетът като казарма
« Отговор #5 -: 29.09.2006, 17:08:50 »

@pcb: имам чувството, че не си ходил в казарма иначе нямаше да ти хрумне да сравняваш Университета с това преживяване.

Иначе си прав в някой от точките.
Активен

Dunros

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Казарма ... или нещо сходно
« Отговор #6 -: 30.09.2006, 02:33:50 »

Относно сравнението с казармата .... ами нямат нищо общо. Но съм съгласен донякъде с мнението за отношението на персонала към студентите или поне на част от него. Нека не цитирам имена но в този университет има преподаватели които откровено казано мразят студентите, или страдат от комплекси не знам кое точно. Не е нормално хора които имат тази квалификация и знания да се изтъкват колко са умни пред нещастния студент който дори и да желае не би могъл да знае дори и наполовина толкова колкото тях. Вярно е че на моменти личи презрително отношение но не винаги има и преподаватели които наистина искат да предадат знанията си. Но относно негативната страна на нещата бих могъл да спомена особеното работно време на Учебен Отдел и Библиотеката ( тези хора въобще не са на работа). Колко пъти сте виждали бележката : "Връщам се след 5 минути." или "Връщам се в 10:30". В единия случай изчаквате около час и започвате да се чудите колко аджеба са 5 минути университетско време, в другия изчаквате от 10:20 до около 11:20 и започвате да си мислите че часовникът ви е менте. А относно мнението на Kelli_Mutu™  бих искал да си направим лична среща за която аз лично смятам да си платя ако има доброто желание да ми обясни как успя да види нещата в толкова добра светлина. Това напълно сериозно го пиша. Иначе мисля че няма какво да се залъгваме университета може да ни даде диплома и някои насоки но толкова от него, необходимите знания за понататъшната ни реализация трябва сами да си ги набавим.
Искам и да предложа да направим подписка да се забрани да се слагат лекции в понеделник преди 9 часа!!!   :mrgreen:
Активен
Just Let It Bounce!

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: Университетът като казарма
« Отговор #7 -: 30.09.2006, 09:49:54 »

Не съм бил в казарма, така че не мога да кажа как е там, но драги ми pcb, изказването ти е прекалено крайно. А и както в ПУ така и в другите униерситети ще срещнеш описаните от теб служители. Наистина има такива служители като описаните от теб, но това не са всички, а отделни бройки. По-голямата част от хората в ПУ, с които съм общувал са много приятелски настроени и готови да помогнат, стига отговорите на въпросите или естеството на помощта не са прекалено тривиални и може да откриеш като почетеш малко.

Само не мога да разбера защо падаш толкова ниско, че да се връзваш на тези хора. Като те нагрубяват защо не пуснеш едно оплакване или отворено писмо /*но в никакъв случай в университетския вестник, поради тези причини*/ до ректора със имената на съответните служители.
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Университетът като казарма
« Отговор #8 -: 30.09.2006, 11:48:32 »

pcb, templar е прав - ако не ти харесва системата - правиш нещо да я промениш или поне тръгни по този път, убеди ме че имаш право и ще съм с теб в борбата. Аз съм много далеч от идеята че ПУ е перфектното място, но подобни обобщения дразнят...

Иначе хленченията по форумите са ок за успокоение, но не вършат работа.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Казарма ... или нещо сходно
« Отговор #9 -: 30.09.2006, 16:21:20 »

А относно мнението на Kelli_Mutu™  бих искал да си направим лична среща за която аз лично смятам да си платя ако има доброто желание да ми обясни как успя да види нещата в толкова добра светлина. Това напълно сериозно го пиша.
Dunros не разбах само за какво по-точно мислиш да си плащаш  :? А относно инспекторките продължавам да поддържам тезата, че стига човек да има подходящо отношение към тях, може да е в прекрасни взаимоотношения със същите. Почти няма колега, който след посещение при тях да не се оплаква как му се развикали, не му обяснили и прочие. А същевременно аз ходя също толкова често колкото и останалите колеги, та даже и в повече, но никога не съм се сблъсквала с подобно отношение. Просто за всеки човек си има тактика. Ако студентите започнат да разсъждават и от тяхна гледна точка това би променило малко вижданията им относно държанието им към инспекторите и останалите служители. В случая не говоря за доза лицемерие и подмазване, а чисто и просто за отдаване на дължимото поведение и влизане в положението им.

Иначе мисля че няма какво да се залъгваме университета може да ни даде диплома и някои насоки но толкова от него, необходимите знания за понататъшната ни реализация трябва сами да си ги набавим.
Да, университета ти дава дипломата и насоките по време на цялото образование. С това ти изказване съм напълно съгласна. Но така и трябва да бъде. Интересувала съм се за висшето образование в чужбина (за Европа става въпрос) и навсякъде е точно така. Очаква се инициатива от страна на студента за получаване на необходимите знания. Та нали по собствено желания се е захванал с това. Лекциите са изключително кратки и засягат само основни аспекти от материята, а останалата част е необходимо ти да я търсиш по библиотеките. Докато тук лектора ти изчита целия материал, ти подробно си записваш всичко ( или снимаш от колеги  :-( ) или пък направо си четеш учебника. При колко от изпитите, които сте държали сте проявили интерес към допълнителна литература?
Активен

Agarvaen

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re: Университетът като казарма
« Отговор #10 -: 01.10.2006, 17:56:04 »

Бил съм в казарма(при това на сравнително неприятно място - Специалните сили), а вече и завършвам.Наистина и дума не може да става за сравнение между двете институции - сравнение, каквото е направено от автора на темата.Но ИМА общи неща между двете :)
И двете те учат на нещо,което ти остава за цял живот, дават ти полезни знания, а понякога и "хляба в ръцете".Отначало, когато бях новобранец, наистина имаше много грубости, но те са нещо нормално за един млад човек, който е свикнал на почти "нежно" отношение.Същото беше и в университета - отначало много разправии с инспектори, неласкаво отношение от страна на преподаватели.Но след това, когато придобиеш т.нар. "институционално положение" променяш мнението си за нещата около теб.И откриваш, че ако нещо не става по твоя начин, трябва да опиташ по начина на лейтенанта или преподавателя.Защото казармата си е един вид училище.Там дори ни посрещнаха с думите"Откриваме новата учебна година".Е!
Активен
Не на мъртъвци,не върху кости се крепи България, а на духа на своите светци.

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Университетът като казарма
« Отговор #11 -: 01.10.2006, 18:05:28 »

Ето това сравнение, което е направил Agarvaen мога да приема лично аз и даже да го нарека подходящо.

П.С. След толкова коментари крайно време е авторът на темата, сиреч pcb, да изкаже отношение към нещата. Промени ли по някакъв начин гледната си точка? Може ли да изтъкнеш аргументи, които да опровергаят масовото несъгласие с изказаното от теб мнение?
« Последна редакция: 01.10.2006, 18:07:59 от Kelli_Mutu™ »
Активен

Agarvaen

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re: Университетът като казарма
« Отговор #12 -: 01.10.2006, 18:07:42 »

Ето това сравнение, което е направил Agarvaen мога да приема лично аз и даже да го нарека подходящо.

Благодаря, благодаря, но идеята е да го приеме колегата ;)
Активен
Не на мъртъвци,не върху кости се крепи България, а на духа на своите светци.

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Университетът като казарма
« Отговор #13 -: 01.10.2006, 18:09:12 »

Вече няколко дена очаквам с нетърпение коментара му, но ни вопъл ни стон..."Когато гръм удари виж как ехото заглъхва"  :wink:
Активен

Agarvaen

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re: Университетът като казарма
« Отговор #14 -: 01.10.2006, 18:11:45 »

Все пак, всички му се нахвърлихме - не е особено приятно.Пък и може да е някъде без достъп до нет - всичко се случва.Нека проявим разбиране :)
Активен
Не на мъртъвци,не върху кости се крепи България, а на духа на своите светци.

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Университетът като казарма
« Отговор #15 -: 01.10.2006, 18:17:16 »

Разбира се затова чакам опровержение на казаното от нас и естествено всичко се случва, така, че търпеливо ще изчакаме отговора му/й.
Активен

zynth

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41
  • impossible is nothing.
    • zynth's place
Re: Университетът като казарма
« Отговор #16 -: 01.10.2006, 21:12:23 »

Само аз ли съм на мнение,че за да получи университета уважението на студентите (или уважение върху това,което хората в университета си мислят,че е той) трябва именно тези представители,ако мога да ги нарека така,на университета (преподаватели,инспектори,...) да покажат малко уважение към студентите?

И за да не си говорим празни приказки,инспектор в Математическия факултет (надявам се не е само една,да не стане кофти за нея) говори за отношението на колежките и от Филологическия факултет към студентите:

"Ами не мога да им говоря като тях.Да им се сопкам и да ги обиждам.Дори по телефона им давам нужната информация,за да не се разкарват напразно,нищо че от Филологическия им казват,че информация по телефона не се дава."

По мое мнение коментара за отношението на инспекторите в частност е повече от излишен.

Да бе,ниски им били заплатите-ми намерете си работа за по-висока такава.Това обаче не ви дава правото да се показвате като незадоволено (да не изпадам в подробности!) и миризмата на пот от една от вас,да разваля кефа на останалите!
Активен

4_kurs

  • Гост
Re: Университетът като казарма
« Отговор #17 -: 04.10.2006, 00:03:14 »

zynth-Браво!Най-накрая да чуем нещо умно!
« Последна редакция: 07.05.2007, 00:54:16 от 4_kurs »
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Университетът като казарма
« Отговор #18 -: 04.10.2006, 01:39:52 »

Ако обичаш 4_kurs ще ми е интересно да чуя коментара за девойката с многократните изказвания.
Заставам твърдо зад позицията си. Никой досега не ми се е развикал и всички са се държали прилично с мен, така че предполагам това се дължи на собственото ми отношение към тях и на поведението. Не намесвайте качества от сорта на лицемерие, подмазвачество и пр. Имала съм забележки и съм имала смелостта да ги изкажа директно-както към асистенти и преподаватели, така и към помощен персонал. И в последствие отново не съм била нападана, а напротив.
Предлагам след като инспекторите имат лошо отношение към студентите нека да не се оплаквате само, а да потърсите адекватна защита. Защо не се напише едно отворено писмо до ректора и съответните декани и не се направи подписка (например да се дава възможност за справка по телефона). Аз лично обещавам, че ще помагам.
Активен

4_kurs

  • Гост
Re: Университетът като казарма
« Отговор #19 -: 04.10.2006, 02:14:24 »

Не ние не се оплакваме,доколкото съм прочела всеки има свое становище по въпроса...ти като,че ли си много крайна,все пак хората трябва да се уважават,и това,че някой стои по-високо на стълбата не означава,че трябва да се подиграват с нас-това разбира се и слава богу не се случва всеки ден!С удоволствие ще се радваме да помогнеш...и извинявай ,ако съм те засегнала по някакъв начин!
Активен