argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Здравни осигуровки  (Прочетена 13670 пъти)

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Здравни осигуровки
« -: 29.09.2006, 13:29:20 »

Тъй като напоследък доста колеги се оплакваха от това, че е настанало някакво объркване (което не се случва за съжаление за първи път) със здравните осигуровки и университета не ги е плащал своевременно, може всеки да направи справка на посочения адрес за своите, за да няма изненади:

Справка за здравно осигуряване

Може да споделите и впечатления, ако сте имали проблеми от това естество.Успех на всички!
« Последна редакция: 29.09.2006, 15:58:39 от Kelli_Mutu™ »
Активен

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #1 -: 06.10.2006, 19:46:35 »

Проблемите, породени от разнопосочната информация относно декларациите, свързани със здравното осигуряване, не са нови. Те са просто нова разновидност на вече съществуващи неуредици! За съжаление, те не са от вчера, а този случай е една от най-леките им проявни форми. Не искам да навлизам в подробности, защото всички сме запознати, но все пак смятам, че нещо трябва да се промени. От една страна, такова отношение към студентите (препращане от един орган към друг) не е коректно, а от друга страна, то в никакъв случай не подхожда на втория по големина университет в България. Така че, промяна е необходима, но е важно тя да бъде в посока сближаване между отношенията между ръковедството на университета и студентите, а не към налагане на наказания на отговорните за отделните случаи, както често се "решават" проблемите. Смятам, че в тази връзка трябва да се засили ролята на Студентския съвет, който да изпълнява ролята на посредник и координатор!
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

fair

  • Гост
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #2 -: 21.11.2006, 14:35:49 »

Здравейте. Имам въпрос свързан със здравните осигуровки и ще се радвам, ако някой може да ми даде отговор.

Завършила съм четвърти курс, но все още не съм се явила на държавен изпит.
Ето какво пише в закона за висшето образование:

Чл. 67.  (Доп. - ДВ, бр. 48 от 2004 г.) Статут на студент, докторант или специализант се придобива при записване във висше училище и се загубва при отписване, както и за срока на отстраняване от висшето училище по чл. 74, ал. 2.
Чл. 74.  (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1999 г.) (1) Студент, докторант или специализант се отписва при:
   1.  успешно завършване курса на обучение;
   2.  напускане или преместване.
   (2) Студент, докторант или специализант се отстранява от висшето училище за определен срок при:
   1.  предоставяне на неверни данни, въз основа на които е приет във висшето училище, или подправяне на документи за студентското му положение;
   2.  системно неизпълнение на задълженията си по учебния план или правилниците на висшето училище;
   3.  осъждане на лишаване от свобода за извършено умишлено престъпление от общ характер.


А ето какво пише в закона за здравното осигуряване:

Осигуряват се за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1:
2. студентите - редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст, и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка;


Въпросът ми е, трябва да се самоосигурявам или се осигурявам за сметка на републиканския бюджет?
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #3 -: 21.11.2006, 15:15:23 »

Отговорът е много лесен. Ако възрастта ти е под 26 год. и не работиш, не си задължена да се осигуряваш. При положение, че възрастта ти е под 26 год. и работиш, не се осигуряваш за сметка на бюджета, а от работодателят ви, в определено процентно съотношение, който дължи осигуровки съобразно сключения трудов договор и размера на бр. тр. възнаграждение.
В случай, че възрастта ти е над 26 год. отговорът си следва сам.

До навършване на 26 г. ВУЗ, в който учиш те осигурява, с изключение на случаите на прекъсване на обучението за срока на прекъсването. За да изясниш актуалния си здравноосигурителния статус:

http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_1_15_out.asp
« Последна редакция: 21.11.2006, 22:28:45 от Kelli_Mutu™ »
Активен

fair

  • Гост
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #4 -: 21.11.2006, 22:42:01 »

Kelli_Mutu™, благодаря за отговора. Аз не работя и също както ти си написала мисля, че би трябвало университетът да ми плаща осигуровките. В действителност, обаче, това не е така. От датата на която съм завършила семестриално, осигуровки не са ми плащани. Точно това ме накара да се заровя в законите и да попитам във форума. Май ще трябва пак да отида в университета и да ги попитам защо не ме осигуряват. Съветвам всички, които са като мен, да проверят дали са осигурявани или не.
Още веднъж ти благодаря за отговора. :-)
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #5 -: 21.11.2006, 23:27:29 »

Съветвам всички, които са като мен, да проверят дали са осигурявани или не.
Още веднъж ти благодаря за отговора. :-)

Няма нужда от благодарности. А относно съвета-аз отдавна съветвам всички периодично да правят справка, за да няма неприятни изненади.
Активен

fair

  • Гост
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #6 -: 24.11.2006, 14:00:13 »

Днес ходих в университета, за да резбера защо не са ми плащани здравните осигуровки (по-горе съм обяснила конкретния случай).
Отговорът беше, че ПУ ми плаща осигуровките до първата дата за държавен изпит и без значение дали ще се явиш или не, дали ще го вземеш или не, те спират да те осигуряват. Споменах им, че в закона за здравното осигуряване пише, че ако си студент и имаш студентски права съответният ВУЗ те осигурява до навършване на 26 години. Отговорът беше, че не можело университета да ме осигурява осем години. :-o

Моля, ако някой знае, да сподели, в кой закон пише, че след първа дата на държавен изпит съответният ВУЗ спира да плаща здравните осигуровки на семестриално завършилите студенти.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #7 -: 25.11.2006, 10:43:03 »

Мислех си, че може да установено е в някоя наредба или друг подзаконов нормативен акт. Но не намерих подобно нещо. Така, че запознай дамите от Учебен отдел със Закона за здравното осигуряване, а именно:

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 24.11.2006 г.) Осигуряват се за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1:

1. (доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) лицата до 18-годишна възраст и след навършване на тази възраст, ако учат редовно - до завършване на средно образование;

2. студентите - редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст, и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка;

3. (нова - ДВ, бр. 18 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) чуждестранните студенти - редовно обучение, до навършване на 26-годишна възраст и докторантите на редовно обучение, приети във висши училища и научни организации у нас по реда на Постановление на Министерския съвет № 103 от 1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина и Постановление на Министерския съвет № 228 от 1997 г. за приемане на граждани на Република Македония за студенти в държавните висши училища на Република България;

Дори чуждестранните студенти се осигуряват до 26 - год. възраст, стига да не са прекъснали и да не се осигуряват по трудов договор. И това за сметка на републиканския бюджет!
Провери дали не си прекъснала и ако не - действай!
« Последна редакция: 25.11.2006, 20:58:07 от Kelli_Mutu™ »
Активен

fair

  • Гост
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #8 -: 25.11.2006, 21:58:59 »

Няма как да съм прекъснала. Дори ми се струва абсурдно да подавам молба за прекъсване при положение, че съм завършила всички семестри. И оправданието, че университетът не може да ме осигурява осем години, ми се струва доста несериозно. Определено ще отида пак до ПУ, макар, че след разговора ми в петък с господина от изчислителния център, ми се струва, че нищо няма да се промени.


P.S. Вече започвам да се чудя дали има смисъл да карам магистратура в този университет.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #9 -: 26.11.2006, 00:11:23 »

Май от изчислителния център се опитват да намесват математиката, защото от 18 до 26 год. са точно 8 години. В този смисъл - да ти нямаш право на здравно осигуряване от страна на университета. Но по тази логика какво става, ако си приета на 19 години във ВУЗ. От тази гледна точка последните следва да те осигуряват до навършване на 27 годишна възраст. Това тълкуване е неправилно. В закона ясно е казано, че студента се осигурява до 26 год., освен в изрично посочените случаи. А дали това осигуряване ще продължи 5,6 или 8 години няма значение.
Активен

PARADOX

  • Гост
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #10 -: 27.11.2006, 22:41:40 »

Темата,която разисквате тук,е доста полезна.Въпросът ми е следния:след като студентите се осигуряват за сметка на републиканския бюджет,трябва ли да заплащат потребителска такса,когато посещават личния си лекар?Защото  мен ме карат да я плащам тази такса.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #11 -: 28.11.2006, 12:16:51 »

С обнародването в Държавен вестник (бр. 10 от 31 януари 2006 г.) на ПМС № 8 от 20 януари 2006 г. за определяне на минималната работна заплата (МРЗ) за страната в размер на 160 лв. (досега - 150 лв.), се променя и размерът на потребителската такса, заплащана от здравноосигурените граждани при посещение при лекаря и стоматолога, както и в лечебните заведения за болнична помощ.

Според Закона за здравното осигуряване потребителската такса е 1% от минималната работна заплата, т.е. в момента - 1,60 лв. За всеки ден болнично лечение пациентите заплащат по 2% от МРЗ - т.е. по 3,20 лева, но за не повече от 10 дни годишно.

Въпросите за заплащане на потребителска такса са сред най-често задаваните на телефона на Здравно-информационния център на НЗОК 0800-14-800.

Според Закона за здравното осигуряване потребителска такса се заплаща за оказана медицинска или стоматологична помощ: преглед, поставяне на диагноза, възстановителни процедури, изследвания, лечение и профилактични дейности. За платената сума лекарят трябва да издаде касова бележка или квитанция.

На “горещия телефон” се получават и много въпроси за това, кои здравноосигурени граждани са освободени от заплащане на потребителска такса.

Не заплащат такса децата до 18-годишна възраст; бременните; безработните, регистрирани в бюрото по труда; военнослужещите на наборна военна служба; пострадалите при /или по време на отбраната на страната; ветераните от войните и военноинвалидите, задържаните под стража или лишените от свобода, социалнослабите, получаващи помощи по Правилника за социално подпомагане; лицата без доходи, настанени в домове за деца и юноши, и в домове за социални грижи, страдащите от заболявания с тежка степен на намалена работоспособност; онкологично болните; медицинските специалисти и страдащите от някои заболявания, определени със списък (Приложение №14) в Националния рамков договор 2006.

Активен

sister

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 87
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #12 -: 25.01.2007, 18:31:58 »

Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от МАРТ/2000 до АВГУСТ/2005

2000 г. - месеци 3,4,5
2001 г. - месеци 8,9,10,11,12
2002 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
2003 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
2004 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
2005 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8

Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от СЕПТЕМВРИ/2005 до НОЕМВРИ/2006

2005 г. - месеци 9,10,11,12
2006 г. - месеци 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11

..А от 2000 до момента съм студентка в ПУ (уча втора специалност в момента). Някой ако може да ми нахвърля накратко защо така се е получило и как да постъпя...
« Последна редакция: 27.02.2007, 12:19:01 от Kelli_Mutu™ »
Активен

fair

  • Гост
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #13 -: 25.01.2007, 19:52:06 »

Най добре отиди до изчислителния център и ги питай лично.

Проблемът може и да е в НОИ. Аз например преди месец бях с прекъснати здравноосигурителни права, а сега се оказва, че съм с непрекъснати права. Как става този номер не ми е ясно. :-X
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #14 -: 25.01.2007, 21:29:37 »

За съжаление целият проблем с осигуровките тръгва от нашия университет, а не в НОИ. Изчислителният център трябва да изпраща информацията до Здравноосигурителната каса. Обаче, за да я изпрати трябва някой да им я даде и на тях. Схемата явно относно осигуровките в нашия университет е малко порочна, защото постоянно възниква един и същи проблем при стотици студенти. Затова дируктно отивай в изчислителния център.
Активен

sister

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 87
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #15 -: 26.01.2007, 13:49:37 »

Ще го направя, благодаря.
« Последна редакция: 27.02.2007, 12:19:17 от Kelli_Mutu™ »
Активен

Petro$

  • Гост
Осигуряване
« Отговор #16 -: 04.02.2007, 15:20:51 »

Колеги ще се радвам да ми дадете съвет за следното:
Студент съм редовно обучение и по закон университета ми плаща здравните и социални осигуровки, но на 06 Февруари 2007г. ми предстои да подпиша трудов договор, трябва ли да попълня декларация в университета, че получавам доходи и ме осигуряват или да оставя нещата, както са при условие, че в началото на учебната година съм попълнил декларация, че не се самоосигурявам, не получавам доходи и т.н
Активен

zynth

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41
  • impossible is nothing.
    • zynth's place
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #17 -: 13.02.2007, 05:30:58 »

Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ОКТОМВРИ/2005 до ДЕКЕМВРИ/2006

2006 г. - месеци 10,11,12
каде е този изчислителен център, защото след 3 месеца, ако дереджето пак е такова, ще ми прекъснат здравните права?
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #18 -: 13.02.2007, 09:20:10 »

Изчислителния център се намира в Ректората на университета в двора до кафе Лео. Отивай там направо да си оправяш здравните, че това вече на нищо не прилича. Побъркаха студентите с тяхните грешки  :headbang:.
Активен

zynth

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41
  • impossible is nothing.
    • zynth's place
Re: Здравни осигуровки
« Отговор #19 -: 08.03.2007, 13:14:30 »

ей сега отивам да видя за какво иде реч (2006 - 10,11,12; 2007 - 1), защото това на нищо не прилича!
Активен