argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Flash - за или против?  (Прочетена 16567 пъти)

Ivelinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 430
    • My YouTube
Flash - за или против?
« -: 17.10.2006, 10:58:30 »

Отварям тази тема, понеже много заспорихме в темата за "избираеми".. Нека всеки да си каже мнението - кога е добре да използваме флаш и кога не. Добри и лоши сайтове на флаш и тн.

----------------

Аз естествено не мога да не спомена мойте идоли в това отношение http://www.2advanced.com:-D
От тяхните проекти мога да дам за пример сайтове тематиката, на които просто изисква флаш  :-) . Погледнете тези два сайта(направо разгледайте портфолиото има страшни неща) на град Weston : http://weston2.2a-archive.com/  и вижте този на компания за плодове - http://www.evansfruitco.com/ . Вярно, че и на хтмл и джава скрипт може да стане хубаво... обаче никога няма да е същото според мен!  :roll: Плюс това да не забравяме, че нормалните хора (не програмисти и уеб дизайнери и т.н.  :-)) се впечатляват много от флаш, което е много добре за фирмата, чийто е сайта.

Между другото аз в началото, когато се появи флаш бях много против използването на тази технология понеже сайтовете се зареждаха много бавно. Обаче сега след като скоростта на връзката значително се повиши мисля, че има хляб.

Вие как мислите?  :-)
Активен
There is always something waiting at the end of the road... if you are not willing to see it, you probably shouldn't be there

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re: Flash - за или против?
« Отговор #1 -: 17.10.2006, 14:35:14 »

Например в сайт с документация или форум флаш не бих сложил. Някак си не се връзва. Но ако става дума за сайт на картинна галерия или някаква реклама (имам предвид няколко страници посветени на продуктите на фирма или някаква промоция) трябва да ме убеждаваш да не сложа. Всичко си зависи от "онзи идиот потребителя" - какви навици и каква нагласа има, какво имаме да му кажем и как му е най-удобно и приятно.

Но има и друго. Чел съм списъци с реализирани проекти на уеб дизайнерски фирми. Докарва ме до тиха или по-шумна лудост факта, че до снимчицата и краткото описание на сайта има списъче с технологии използвани в конкретния случай. Освен да "се правим на мъже" със сложни думи пред бъдещите си клиенти от това списъче няма смисъл. Важно е какъв резултат се е получил.
« Последна редакция: 17.10.2006, 14:37:08 от Георги Фурнаджиев »
Активен

Ivelinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 430
    • My YouTube
Re: Flash - за или против?
« Отговор #2 -: 17.10.2006, 15:01:12 »

Георги Фурнаджиев - напълно съм съгласна с теб :)
Активен
There is always something waiting at the end of the road... if you are not willing to see it, you probably shouldn't be there

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Flash - за или против?
« Отговор #3 -: 17.10.2006, 15:46:45 »

emi shtom imate net da go harchite

az sam ot selo men mi zarejdat cyal jivot teya site-ove lagvat mi igrite i drugi podobni raboti dokato 5 min mi zarejda prostotiyata

vyarno nyakoy moje da pripada ot kef kato vidi flash
na men mi se povrashta
ako vidya flash na nyakoy site za men tova oznachava samo edno
nyama kakvo da mi kajat za tva mi puskat sharenii
clickam x-a i patya

inache e gotino kvi igri uspyavat da izplyushtyat na flash no vse pak bih predpochel java i .net appleti
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Веселин Маринов

  • Гост
Re: Flash - за или против?
« Отговор #4 -: 17.10.2006, 16:20:50 »

Както казах в предишната тема, Флаш е подходящ за сайтове на певци, художници, актьори. Вижте например този сайт: http://www.rominapower.it
Активен

Веселин Маринов

  • Гост
Re: Flash - за или против?
« Отговор #5 -: 17.10.2006, 16:29:05 »

По принцип Флаш е програма за компютърна анимация. С течение на времето хората са почнали да го използват в сайтовете, тъй като файловете, които генерира, са с по-малък размер от други програми за компютърна анимация и  затова е подходящ и за уеб.
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Flash - за или против?
« Отговор #6 -: 17.10.2006, 16:29:48 »

az za tva ne otvariam takiva shtoto niama opravia tam
ne samo che info niama mi i ti lagva nechoveshki

kato tursia niakoia grupa vinagi metal-archives purvo
edno che po-lesno se chete mi i poveche info ima otkolkoto na SOBSTVENITE site-ove na grupite
shtoto sa zaeti s flash de:)
« Последна редакция: 17.10.2006, 16:31:41 от Stilgar »
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Ivelinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 430
    • My YouTube
Re: Flash - за или против?
« Отговор #7 -: 17.10.2006, 16:59:09 »

Stilgar съгласна съм с теб, че флаш се използва за сайтове, които не представят много информация. Такива сайтове по-скоро имат примерно "за нас", "контакти" и "галерия" най-много :)

Много ясно аз също не бих използвала флаш за сайт, целта на който е да доставя голям обем от информация.

Флаш бих го използвала за сайт, когато е за някаква фирма дето има стандартното малко инфо или където се изисква да има шарнотии и красоти без да има съдържателно инфо  :wink: :roll:
Активен
There is always something waiting at the end of the road... if you are not willing to see it, you probably shouldn't be there

Ivelinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 430
    • My YouTube
Re: Flash - за или против?
« Отговор #8 -: 17.10.2006, 17:08:55 »

Относно меню-тата на флаш сайтовете, където се говореше че нестандартното меню обърква потребителя, е това ми се струва добра идея : http://www.christinaaguilera.com/ освен нестандартната навигация има и нормална  :-)
Активен
There is always something waiting at the end of the road... if you are not willing to see it, you probably shouldn't be there

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Flash - за или против?
« Отговор #9 -: 17.10.2006, 17:13:50 »

zashto mu e na niakoi da otvaria site bez info?
zashto mu e na niakoi da chaka loading?
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Ivelinka

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 430
    • My YouTube
Re: Flash - за или против?
« Отговор #10 -: 17.10.2006, 17:17:46 »

Не се хващай за думата, става въпрос за най-основното инфо май само ти не разбра!  :?

Е, много ясно, че не е нужно да чака лоадинг, ама то като има малко информация сайта е много малък така, че лоадинга ще е кратък и без това. Още по-добре е ако се предостави някаква олекотена версия. Пък и друг вариант добър, ако е прекалено голям сайта да се направи да зарежда на части информацията, така няма да се осети колко се чака.

Тъпо е като чакаш 5мин зареждане. По-хубаво да чакаш 5 пъти по 1 минута хах  :-D
« Последна редакция: 17.10.2006, 17:22:26 от Ivelinka »
Активен
There is always something waiting at the end of the road... if you are not willing to see it, you probably shouldn't be there

FlashFreak

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 79
  • Маркетинг З, I курс
Re: Flash - за или против?
« Отговор #11 -: 17.10.2006, 18:26:11 »

Flash-a си е идеален.. отдавна отмина времето на дълго зареждащите сайтове, защото поне в големите градове вече си има достатъчно бърз нет на достъпни цени, така че това не е пречка. А и има такива сайтове на флаш под 50кб които са просто уникални, възможностите на ActionScript са доста големи.
По-голяма интерактивност от сайт на Flash, с по-голяма достъпност няма, както казаха и на курса, сваляш плеър под 1мб, а това отваря толкова възможности. За всички други вариации на уеб интерактивност се изисква повече време и настройки.
В другата тема четох, че основното нещо на един сайт е да дава информация, това наистина е така.. но не за всички сайтове, има такива които са си просто за забавление и там анимациите и красотийките никога не са излишни. Има и такива като fmi-plovdiv.org, които са за бърз и лесен достъп до информация, тук флаша е излишен.

Използвам темата да кажа, че курса който се води в момента е много добър и преподавателите наистина си разбират от работата :)
Активен
It ain't about how hard you hit, it's about how hard you can get hit and keep moving forward, how mu

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Flash - за или против?
« Отговор #12 -: 17.10.2006, 19:12:13 »

e problema ne e che flasha se polzva za zabavni animacii i igri
problema e che go polzvat za design

az pak sam ot selo i niamam net da svaliam flash
i vaobshte kavto i net da imam pak niama da imam net da svaliam flash vse edno niamam kvo po-smisleno da pravia s nego

ako iskash da merim vazmojnostite na Java Appletite s teia na action script da vikna Naiden...

no az sam spokoen
kraia na flash idva
Google polzvat AJAX.
Google e nashia bog!
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

FlashFreak

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 79
  • Маркетинг З, I курс
Re: Flash - за или против?
« Отговор #13 -: 17.10.2006, 20:07:03 »

Няма какво да мерим възможностите на js и as.. факт е че в as има доста заимствани неща от джаваскрипта.. естествено че js е с по-големи възможности. Тук обаче флаша има и друго предимство, защото далеч по-лесно е да направиш нещо на флаш, отколкото на джава..
А Найден, да си спомни едно време когато се зарибяваше с Flash и Swish, и той е бил на тъмната страна  :evil:
Активен
It ain't about how hard you hit, it's about how hard you can get hit and keep moving forward, how mu

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Flash - за или против?
« Отговор #14 -: 17.10.2006, 20:12:12 »

ti pravish li razlika mejdu Java i Java Script?
shtoto ot posta ti ne lichi
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

FlashFreak

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 79
  • Маркетинг З, I курс
Re: Flash - за или против?
« Отговор #15 -: 17.10.2006, 20:32:39 »

правя разлика естествено.
 това че съм написал едно място джава, вместо джаваскрипт, не значи че не правя..
и все пак твърдя че някои неща се правят по-лесно на Flash/AS отколкото на JS
Активен
It ain't about how hard you hit, it's about how hard you can get hit and keep moving forward, how mu

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: Flash - за или против?
« Отговор #16 -: 17.10.2006, 21:15:06 »

mi togava procheti az kakvo sam napisal shtoto sam postavil vaprosa za sravnenieto mejdu Java applet i Action Script.
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

FlashFreak

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 79
  • Маркетинг З, I курс
Re: Flash - за или против?
« Отговор #17 -: 17.10.2006, 21:56:53 »

mi togava procheti az kakvo sam napisal shtoto sam postavil vaprosa za sravnenieto mejdu Java applet i Action Script.

Разбрах те вече, моя грешка.
Активен
It ain't about how hard you hit, it's about how hard you can get hit and keep moving forward, how mu

Веселин Маринов

  • Гост
Re: Flash - за или против?
« Отговор #18 -: 18.10.2006, 09:07:02 »

Не се хващай за думата, става въпрос за най-основното инфо май само ти не разбра!  :?

Е, много ясно, че не е нужно да чака лоадинг, ама то като има малко информация сайта е много малък така, че лоадинга ще е кратък и без това. Още по-добре е ако се предостави някаква олекотена версия. Пък и друг вариант добър, ако е прекалено голям сайта да се направи да зарежда на части информацията, така няма да се осети колко се чака.

Тъпо е като чакаш 5мин зареждане. По-хубаво да чакаш 5 пъти по 1 минута хах  :-D
При това има сайтове, при които зареждането трае само около 5 секунди, така че не се чака кой знае колко.
Активен

Веселин Маринов

  • Гост
Re: Flash - за или против?
« Отговор #19 -: 18.10.2006, 09:08:48 »

Най-важното за сайтовете с Флаш е, че във всички браузъри изглеждат по един и същи начин. :evil: :-D :-D
Активен