argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Електронна поща в ПУ  (Прочетена 25993 пъти)

Веско Баев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #40 -: 28.10.2012, 11:30:45 »

Пак добре, че е събота поне.


То стана неделя...а иди понеделник  :bravo: Не че през почивните дни кореспонденцията е по-маловажна де  :drunk:

Имам върнат майл на 26 на обяд казващ че ще се опита да ресендне още 2 дена, демек до днес на обяд след това адиос.....
« Последна редакция: 28.10.2012, 11:49:13 от Веско Баев »
Активен
PLANTGENE.EU

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #41 -: 28.10.2012, 16:25:45 »

Бегинър, доста иронично е, че мрежата и мейла в частност си работеше прекрасно докато беше под грижата на "хора с недостатъчна квалификация/опит/подготовка от други факултети, чиито дори образователна квалификация не е в това направление". Откак мина в ръцете на професионалисти вече е друга работа ... служебния мейл стана неизползваем и минахме на гмейл. Поздравления на айти съпорта! Така се гради престиж на университета.
Активен

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #42 -: 28.10.2012, 18:14:47 »

@Енков: мерси за инфото, само че УИЦ е далеч по мое мнение от нивото на хората на г-н Чаушев и го доказват постоянно.
@Литий: за някоя дефиниция на "работи" и "прекрасно"...

Пак повтарям - това е проблем на организация, всичко друго е просто последствие.
« Последна редакция: 28.10.2012, 18:19:38 от Beginner »
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #43 -: 28.10.2012, 20:36:15 »

Ако беше разчитал на служебен мейл в ПУ през последните 6 месеца и ако можеше да направиш сравнение с предходните години, то едва ли щеше да искаш дефиниция за "работи" и "прекрасно".
Какво точно не ти е ясно в определенията "работи" и "не работи"? Това дни наред да няма мейл, системно да се губят и да не се получават писма никога не го е имало!
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #44 -: 28.10.2012, 23:27:40 »

http://uni-plovdiv.bg/news/news/118/

Кратко и лаконично! Ще има прекъсвания... А RSS ми дава все още http://uni-plovdiv.bg/news/index/118/ което е 404, вместо горният линк. Е, моля Ви се...

@Beginner - екипът на ФМИ са ми колеги, приятели и бивши студенти и дипломанти, респект пред тях, но все още няма поща@ФМИ, няма профили@ФМИ, няма Алумни, няма personal pages и блогове, фотосподеляне, мениджмънт на проекти, кво още няма... A Химикът ги беше направил всички тия неща @ПУ или @ХФ (работеха си добре, не перфектно). Не говоря за УИЦ, тук нямам коментар (тези дни... ще има прекъсвания). Да, Екипът на ФМИ има опита и знанията да ги направи, но... ги няма... Причините и аз ги знам, споко! Но ги няма...

Пак да уточня - критикувам в момента конкретно несправянето на УИЦ с последните нови проблеми с електронната поща - в УИЦ си има кадърни хора, но просто явно пощата (а и сайтът) не са им присърце, нямам друго обяснение. Всички забелязани от мен и от вас проблеми.с пощата, се оправят с 2-3 дни сериозно четене и тестване. Много се извинявам, но думата technical support има едно значение - да вървят и работят нещата. Да, аз сега ако се курдисам в УИЦ и седна да го оправям сам - ще ми отнеме може би повече време (най-вече защото не знам организацията и схемата на мрежата и настройките). Нека се стегнат и оправят нещата, това им го пожелавам искрено. Не плюя по тях.
« Последна редакция: 28.10.2012, 23:50:36 от Светослав Енков »
Активен

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #45 -: 29.10.2012, 10:48:43 »

@Литий: още една ключова дума: спам/спам филтри...

@Енков: Да съгласен съм напълно. Но това зададено ли им е като работен план? Ръководството иска ли го? Поставили ли са им го като задача? Аз съм сигурен, че ако има документ, който да казва какви са годишните цели нееднозначно нещата ще са коренно различни. Именно затова те не искат да си "играят" с нещо без да са получили официална задача, защото този резултат е неизбежен. Насоките се дават от ръководството (затова се казва ръководство), а не някой било му интересно седнал, играл си и станало нещо. И после като не работи го плюят.
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #46 -: 29.10.2012, 13:49:20 »

@Beginner - Разгледай сайта на ФМИ - http://fmi.uni-plovdiv.bg/index.jsp?id=1426&ln=1

Поставени са доста задачи, имат и те доста критики от колеги и студенти. Проблемите се решават, разбира се.

Аз просто казах, че доста услуги предишният админ (условно Химикът) ги беше въвел почти самоинициативно и работеха и се използваха (и все още работят, те на практика УИЦ поеха само мрежата и пощата). И сега ги поддържа безплатно тези, които си останаха към него. Това, че ти и аз не ги ползваме (аз ползвам малко Focus Hosting и този форум де), не значи че други хора не ги ползват усилено (Блоговете, Форума, Фокус, Фокус Хостинг, Students /Moodle/ и др.). Нищо лично и нищо конкретно не казвам - просто с мерак се пускат нещата, не с чакане на заповед отгоре. Напротив - със заповед отгоре стана НОВАТА ПОЩА. Резултатът - видим е. Е, днес поне пак има поща... И ми дойде едно мейлче от петък. М/у другото - пак ще повторя - MS Exchange дори ми е по-приятен от старата поща, но проблемите са дразнещи (а те могат и трябва да се изчистят).


Активен

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #47 -: 29.10.2012, 15:23:53 »

Както и да е - всеки си има позиция.

За мен това е абсолютен алогизъм. Поддръжката на тези услуги и т.н *трябва* да бъде правена от Факултета по Математика и Информатика. Там би трябвало да са ресурсите, необходими за това.

Редакция: И под поддръжка имам предвид сериозни неща като миграция на данни, подмяна на една система с друга, а не въвеждане на новини/некролози и друг контент във уеб сайтовете :)

Иначе в този ред на мисли, както е тръгнало, предлагам админите във ФМИ да започнат да дават правни консултации или да преглеждат пациенти - щото може на някой да му се отдава някое подобно занимание.
« Последна редакция: 29.10.2012, 15:27:44 от Beginner »
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #48 -: 29.10.2012, 21:31:45 »

Beginner, според мен бъркаш малко нещата. Това, че ФМИ обучава IT кадри не означава, че IT поддръжката на ПУ трябва да се прави от ФМИ. Просто защото това е факултет, и един от многото факултети на ПУ, чието основно предназначение е обучение, а не каквато и да била поддръжка. По твоята логика следва да се очаква, че трябва да се закрие счетоводния отдел на университета и тази дейност да се поеме от Факултета по икономически и социални науки защото той подготвя кадри с подходящо икономическо образование.

ПУ, като голяма организация си има отделни звена, които се занимават със специфичните, съпътстващи обучението, дейности - наука, счетоводство, IT и т.н. За тези звена се предполага, че се наемат специалисти с опит и вероятно с конкурс. И това е правилният подход. Ако има проблем с ресора на някое звено то проблема трябва да се търси в самото звено. Защото както се оказа вече 4 месеца (като гледам първият ми пост) с електронната поща на ПУ не се случва никакво стабилизиране. Мисля, че за 4 месеца все някак си трябваше да се усвои администрацията на MS Exchange и да се подобрят нещата, но явно очакванията са повече от възможностите.
Активен

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #49 -: 30.10.2012, 10:04:38 »

Ами, ако ФИСН има счетоводен отдел, който е по-компетентен от този на ПУ - абсолютно.

А що се отнася до "основното предназначение е обучение" мисля, че от тук загазва доста сериозно висшето ни образование, оттук се губи връзката с индустрията, оттук се губи връзката с накратко "останалия свят". Но това са теми за други дискусии.

Иначе се радвам, че мейла е тръгнал и може да получавате съобщения от преди седмица! ;)
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #50 -: 30.10.2012, 13:02:12 »

http://netmon.uni-plovdiv.bg/smokeping.fcgi?target=http.poshta_SMTP

Сагата продължава! Следим я като турска сапунка...
Активен

Веско Баев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #51 -: 30.10.2012, 15:30:25 »

Аз минах още преди 7 години на gmail, в този ред на мисли следя темата точно защото ми е мъка като гоедам колегите пък и си Е като турска сапунка  :bravo: ... в момента пак няма достъп до Фатмагюл ...следва продължение  :hihi:
Активен
PLANTGENE.EU

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #52 -: 02.11.2012, 22:04:32 »

Хайде да поразсъждаваме над това:

Pinging poshta.uni-plovdiv.bg [10.100.23.34] with 32 bytes of data:
Reply from 194.12.244.212: Destination net unreachable.
Reply from 194.12.244.212: Destination net unreachable.
Reply from 194.12.244.212: Destination net unreachable.
Request timed out.

Ping statistics for 10.100.23.34:
    Packets: Sent = 4, Received = 3, Lost = 1 (25% loss),

За тези, които не се ориентират бързо подсказката е IP адрес: 10.100.23.34

Използвана литература: http://en.wikipedia.org/wiki/Private_network
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #53 -: 02.11.2012, 22:14:25 »

$ dig poshta.uni-plovdiv.bg a

; <<>> DiG 9.6-ESV-R4-P3 <<>> poshta.uni-plovdiv.bg a
;; global options: +cmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 24370
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 0

;; QUESTION SECTION:
;poshta.uni-plovdiv.bg. IN A

;; ANSWER SECTION:
poshta.uni-plovdiv.bg. 1200 IN A 10.100.23.34

;; Query time: 70 msec
;; SERVER: 212.39.90.42#53(212.39.90.42)
;; WHEN: Fri Nov  2 22:08:47 2012
;; MSG SIZE  rcvd: 55

$ nslookup
> server 8.8.8.8
Default server: 8.8.8.8
Address: 8.8.8.8#53
> poshta.uni-plovdiv.bg
Server: 8.8.8.8
Address: 8.8.8.8#53

Non-authoritative answer:
Name: poshta.uni-plovdiv.bg
Address: 10.100.23.34
> set type=mx
> uni-plovdiv.bg
Server: 8.8.8.8
Address: 8.8.8.8#53

Non-authoritative answer:
uni-plovdiv.bg mail exchanger = 10 poshta.uni-plovdiv.bg.

Authoritative answers can be found from:
>

$ ping poshta.uni-plovdiv.bg
PING poshta.uni-plovdiv.bg (10.100.23.34): 56 data bytes
Request timeout for icmp_seq 0
Request timeout for icmp_seq 1
^C

Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #54 -: 03.11.2012, 09:32:12 »

http://uni-plovdiv.bg/news/news/118/

Абе, бяхме предупредени, кво толкоз! Няма срок, не са казани и какви ще са прекъсванията. Какво тук значи някакъв си DNS?

Шегувам се, стореното е просто издънка! Друга дума няма. Такова нещо дори с драг-дроп да се направи неволно, пак няма извинение никой админ.
Активен

Веско Баев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #55 -: 03.11.2012, 10:43:54 »

Е педупредени сме .....прекъсване, прекъсване, колко да е прекъсване има няма 10 денчета  :bravo:

Енков това да не ти е уникска-конзола, тва си е  double-click-certified-serious-stuff-administration  8-)
Активен
PLANTGENE.EU

Marta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 517
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #56 -: 04.11.2012, 14:06:47 »

Отварям страницата на пощата, но при опит за логване ми връща информация, че потребителското ми име или паролата ми не са коректни. Ако съм сигурна, че не бъркам при въвеждането на потребителско име и паролата, какъв може да е проблемът?
Активен

Веско Баев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #57 -: 04.11.2012, 14:10:01 »

Проблемът не е в твоя ТВ а просто, че пощата не работи от повече от 10 дена, а ако случайно работи то неведоми са пътищата на писмата ти  8-)


ПП
при мен пък страницата не се отваря изобщо  :drunk:
Активен
PLANTGENE.EU

Marta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 517
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #58 -: 04.11.2012, 14:14:10 »

Много ти благодаря за отговора!
При мен страницата отваря само с Opera, но едва днес и сега. Сутринта, както и предишните дни, не се отваряше с никой браузър.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #59 -: 04.11.2012, 15:22:24 »

от днес следобед почна да работи

> poshta.uni-plovdiv.bg
Server:  google-public-dns-a.google.com
Address:  8.8.8.8

Non-authoritative answer:
Name:    poshta.uni-plovdiv.bg
Addresses:  194.141.96.231, 10.100.23.34

-----------------------------------------

СУПЕР ИНТЕРЕСЕН ПОДХОД! Който не разбира какво се е получило, ще поясня: Когато има 2+ МХ записа, сърверите използват алтернативно всеки запис подред, с цел балансиране на натоварването. ОК, обаче... вторият запис си седи в частна мрежа. И става "тука има, тука нема".

За казуса на Марта - Опера обикновено ползва свой DNS и кеширащ/компресиращ сървер в Турбо режима си, затова с нея е тръгнало преди другите браузъри. Направете ipconfig /flushdns в команден промпт с админ права, за да се опресни DNS.
« Последна редакция: 04.11.2012, 15:40:57 от Светослав Енков »
Активен