argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 21   Надолу

Автор Тема: Любопитно  (Прочетена 170455 пъти)

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #120 -: 06.11.2007, 20:23:03 »

Мигриращите птици имат нещо като GPS-и в главите си
дата : 6 ноември 2007 г. 7:59 ч.

Белоглавата овесарка е способна да открие миграционния си път дори и след като и пренесена със самолет на около 4 000 км извън обичайния маршрут, сочи изследване, осъществено в САЩ.

Учени са заловили 30 белоглави овесарки, пътуващи от Аляска, където през лятото се размножават, къв югозападната част на САЩ и северно Мексико, където зимуват.

Птиците са пренесени със самолет от Сиатъл, щата Вашингтон, в Ню Джърси, на около 3 700 км от миграционния им маршрут.

Овесарките са пуснати няколко дни по-късно, като на крилете им са закрепени малки предаватели.

С тях учените са проследили птичките с малки самолети и са установили, че 15-те възрастни екземпляра са успели през следващите три дни да разберат, че трябва да летят на югозапад, докато 15-те млади птици, за които това е било първо миграционно пътуване, са полетели направо на юг.

Това показва, че още при първата си миграция те са програмирани да летят в тази посока, твърдят авторите на изследването, публикувано в Аналите на Американската академия на науките.

Фактът, че старите овесарки са установили бързо, че трябва да се ориентират на югозапад, показва, че те са запаметили глобална навигационна карта по време на своите предишни миграции.

"Нашият опит показва, че въздушната навигационна карта на възрастните овесарки обхваща поне цялата територия на САЩ, което им позволява да правят необходимите корекции в маршрута си, за да установят правилната посока", твърди ръководителят на изследването, биологът от университета в Принстън, Каспър Торъп.   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #121 -: 06.11.2007, 20:23:56 »

Откриха генeтична причина за артрита
дата : 6 ноември 2007 г. 17:11 ч.
      
Британски учени идентифицираха вариант на ген, който повишава риска от поява на артрит, съобщи в. "Дейли телеграф".

Откритието на екип от Манчестърския университет, ръководен от проф. Джейн Уърдингтън, ще изясни какво причинява артрит и ще подготви почвата за появата на по-ефективни лекарства срещу болестта.

Учените са използвали кръвни проби от над 5000 пациенти, за да анализират девет ДНК участъка, за които се предполага, че повишават податливостта към ревматоиден артрит. Специалистите са потвърдили, че един от тези ДНК участъци в клетките повишава риска от възпаление, което причинява болестта, пише в сп. "Нейчър джинетикс".

Сега специалистите се стремят да разберат как новооткритият вариант на ДНК влияе върху развитието на болестта и реакцията спрямо лечението й. Въпреки че този вариат не е локализиран в ген, според проф. Уърдингтън той може да влияе върху поведението на близък ген, за който е известно, че има връзка с възпалението.

Според д-р Ан Бартън, която е член на екипа от Манчестър, откритият генетичен маркер може да определи кой ще развие ревматоиден артрит и колко тежко ще бъде заболяването, за да се вземат ефективни мерки в ранен етап.

Целта на експертите е да се разработят нови методи за лечение, които не само ще контролират симптомите, но и ще спрат свързаното с възпаление увреждане на ставите. БТА    
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #122 -: 06.11.2007, 20:32:22 »

Миниатюрен сензор предлага нови възможности
02.11.2007 15:15

Американски учени разработиха магнитен сензор, по-малък от оризово зърно и достатъчно чувствителен, за да отчете сърдечния ритъм на плода, предаде Ройтерс.

Сензорът предоставя евтин и портативен начин за засичане на промени в магнитното поле.

„Това, което направихме, е да постигнем много висока чувствителност за един много малък елемент“, казва Джон Китчинг от Националния институт за стандартизация и технологии на САЩ.

Устройството е хиляда пъти по-малко от предшественика си.

За момента е само прототип, но според създателите му то може да бъде използвано в редица сфери – от изследване на сърдечния тон при плода до сканиране за експлозиви.

Заради малкия си размер, сензорът може да работи няколко седмици с една батерия „АА“, поясниха още учените.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #123 -: 07.11.2007, 16:08:34 »

Получиха ензима за производство на моцарела
дата : 7 ноември 2007 г. 10:56 ч.

Испански учени от университета на Сантяго де Компостела са получили в лабораторни условия ензим, необходим за производството на моцарела, съобщи ИТАР-ТАСС.

Досега в света за тази цел се използваха ферменти с животински произход, които се изработват в организма на който и да било бозайник, на първо място на преживните животни. Изследователите от университета на Сантяго де Компостела предвиждат да патентоват откритието си и да започнат промишлено производство на ензима.

Ръководителят на научната група Томас Гонсалес Виля обясни, че сирената се различават по начина на подсирване на млякото. Ензимът, който се съдържа в стомашния сок на камилите, козите или кравите, учените са получили по изкуствен път още през 1998 г.

Ферментът обаче, на базата на който се произвежда моцарелата, досега се получаваше по естествен начин - от биволи. Изкуственият ензим е наречен "химозин". Той е с редица предимства пред естествения. Първо, по-добре подсирва млякото. Второ, от него се получава по-вкусно сирене. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #124 -: 07.11.2007, 16:41:04 »

Откриха хормона на щедростта
дата : 7 ноември 2007 г. 16:22 ч.

Причината за това някои хора да са по-щедри от други се крие в нивата на хормон в мозъка, пише в. "Дейли телеграф", цитирайки резултатите от изследване на американски специалисти.

Изследователите от университета на Клеърмонт са установили, че при хората, които дават повече пари за благотворителност, отварят портфейлите си и са по-мили към непознати хора, нивата на хормона окситоцин в мозъка са по-високи, отколкото при индивидите, които не са склонни да проявяват щедрост.

В експеримент в рамките на изследването на участниците били дадени дози окситоцин или плацебо, след което те трябвало да решат как да разделят определена сума пари с непознат.

Специалистите установили, че изследваните лица, на които бил даден окситоцин, предложили 80 процента повече пари от участниците, приемали плацебо. БТА
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #125 -: 07.11.2007, 19:31:10 »

Когато проблема е липсата на килограми

Как да се справим с поднорменото тегло?.
Вече сме свикнали да слушаме непрекъснато за проблемите със затлъстяване на населението, а свалянето на излишното тегло се е превърнало за милиони хора по света в цел и смисъл на живота. В Америка, например, нещата са стигнали толкова далеч, че всеки с нормално тегло е «подозрително слаб» и набеждаван за анорексик. В тази обстановка на епидемиологично затлъстяване, може би е странно да говорим за поднормено тегло.
И все пак, такива хора има – слаби. Още повече – слаби, които искат, но по никакъв начин не могат да качат дори и 100 гр. Сигурно много биха възкликнали: “Че какъв им е проблема? Ех, ако аз бях така...”
Поднорменото тегло обаче също носи своите рискове за здравето. И освен това – да си прекалено слаб не е непременно красиво. Вероятно и затова има определение “грозно слаб”.
И така: Как да сложим някой килограм?
За да качите теглото си, трябва да се храните често и редовно с по-калорични продукти. Например, обърната внимание на храните с по-високо съдържание на белтъчини: фасул, грах и други бобови, както и на тези, съдържащи нишесте като картофите и ориза.
За да наддадете, без да натрупате мастна тъкан, се препоръчват занимания със спорт. Именно затова в храненето трябва да присъстват много белтъчини, които помагат за образуване на мускулна тъкан. Белтъчините обаче не бива да заменят напълно мазнините и въглехидратите, тъй като основното количество калории постъпват в организма с тяхното разграждане.
Продукти, които помагат за покачване на теглото:
- Тестени изделия, бял хляб, ориз, макарони;
- Плодове - свежи, консервирани в сироп, сухи плодове, захаросани плодове, плодови сокове и нектари;
- Зеленчуци – авокадо, маслини, картофи, царевица, бобови, тиквички, тиква;
- Месо – птиче, риба, свинско, говеждо;
- Ядки – орехи, фъстъци, слънчогледови семки, тиквени семки;
- Млечни продукти – прясно мляко, кисело мляко, твърди сирена, кашкавал, сладолед, млечни коктейли;
- Добре е мазнините и сладките неща да са в умерени количества. Ако...... се увлечете прекалено в консумацията им, може вместо да качите няколко килограма, да натрупате мастна тъкан;
- Напитки – мляко, сокове, енергийни напитки.

За да качите килограми е необходимо да прихапвате между основните хранения. Подходящи продукти за междинни закуски са сухите плодове, плодови млека, соленки или просто млечен коктейл.
А по отношение на спортните занимания е добре да знаете, че аеробиката, танците или бягането няма да ви помогнат да напълнеете. За да достигнете нормално тегло е нужно да се занимавате със силови упражнения в тренировъчна (фитнес) зала, оборудвана с подходящи тренажори.
« Последна редакция: 14.02.2008, 17:12:55 от scientist guy »
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #126 -: 07.11.2007, 19:35:52 »

Създадоха синтетични варианти на съставка в кърито
дата : 7 ноември 2007 г. 16:12 ч.

Учени от университета "Тохоку" в Япония са създали два синтетични варианта на съставка в кърито, известна с противораковите си свойства, предаде Ройтерс.

Резултатите от различни изследвания са показали, че веществото куркумин в куркумата, която придава специфичните цвят и вкус на кърито, може да потиска развитието на тумори.

Смята се, че за хората, които консумират много къри, съществува по-малък риск да се разболеят от рак.

Учените обаче припомнят, че в процеса на храносмилане куркуминът бързо губи противораковите си свойства.

Японските специалисти съобщават, че са синтезирали два варианта на веществото - GO-Y030 и GO-Y031, които са много по-ефикасни и по-трайни от естествения куркумин.

При тестове върху мишки с колоректален рак двата синтетични варианта са дали много добри резултати.

Подобно на куркумина синтетичните му версии могат да се използват в борбата и срещу други злокачествени заболявания - на стомаха, на гърдата, на панкреаса и на белите дробове, допълват специалистите. БТА   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #127 -: 07.11.2007, 19:42:17 »

Ето линк-
http://hranitelnidobavki.start.bg/
Но нямам и идея дли са полезни или вредни и доколко.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #128 -: 07.11.2007, 19:43:00 »

Фалшивите спомени се съхраняват по-различно от истинските
дата : 7 ноември 2007 г. 17:11 ч.
      
Дали даден спомен е факт, или измислица вероятно зависи от мястото, където той се съхранява в мозъка. Това обяснява защо хората понякога са готови да се закълнат, че си спомнят нещо, което всъщност никога не се е случвало, предаде Ройтерс, цитирайки резултатите от изследване на американски и южнокорейски специалисти.

В повечето случаи спомените, на които хората вярват, са истинските, а не фалшивите. Случва се обаче човек да е напълно убеден, че помни събитие, което никога не се е случвало, обясняват учените.

Според авторите на изследването спомените могат да идват от два източника - междинния темпорален лоб, фокусиран върху фактите и детайлите от паметта, или фронталната париетална мрежа, където се съхранява същността на паметта без подробностите.

Хората са склонни във висока степен да вярват на спомените, които могат да бъдат извикани в детайли. Възможно е обаче нещата да изглеждат познати, без да са свързани с конкретни спомени. Авторите смятат, че изследването им е приложимо в диагностиката на болестта на Алцхаймер, при която и двата типа памет са увредени. БТА    
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #129 -: 08.11.2007, 08:37:50 »

Ваксина срещу СПИН се оказа, че носи по-голям риск от заразяване
дата : 8 ноември 2007 г. 7:41 ч.

Ваксина срещу СПИН, тествана от лабораторията "Merck", се оказа не само неефикасна, но и ваксинираните хора по-често се заразяват със СПИН от останалите, третирани с плацебо, сочат резултатите.

Тестовете са спрени. Американската фармацевтична лаборатория обяви на 22 септември, че е сложила край на тестовете на ваксината V520, която бе описвана като многообещаваща, след като изследване показа, че съвсем не е ефикасна.

При по-задълбочени изследвания се оказа дори, че доброволците, които са я приели по-често се заразяват със СПИН (24 от 741 здрави доброволци), от другите, на които е сложено плацебо (21 от 762 здрави доброволци).

Тестовете са направени на 3 000 души между 18 и 45 години в различни части на света.   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #130 -: 08.11.2007, 08:58:29 »

Нов вид прилеп открит в Източните Родопи

07.11.2007
Това е вида малък вечерник, находища от който са установени по северните склонове на изследвания рид.

Популацията на вида в района е най-многочислената позната досега в България. Проучванията на прилепите се правят в рамките на проект на природозащитно сдружение "Биосфера", целящ изследване и опазване на биологичното разнообразие в рида Мъгленик.

Установени са още осем нови за района видове прилепи. Те се отнасят към т.нар. "горски прилепи", която е и най-слабо проучената група от видове в Източните Родопи.

За втори път за тази част на планината се съобщават видове като дългоух нощник, широкоух прилеп и малкото кафяво прилепче.

Другите видове открити в рида Мъгленик са широко разпространените у нас пещеролюбиви видове голям и малък подковонос, както и сивия дългоух прилеп, ръждивия вечерник и кафявото прилепче. Експертите предполагат, че района се обитава от поне още пет вида.

Еколозите се опасяват, че монтираните покрай граничната бразда гръцки ветрогенератори оказват въздействие върху летящата фауна, особено по време на миграция. Засега обаче параметрите на това влияние остават неизвестни.

В България са установени 32 вида прилепи от 35 известни в Европа. Всички видове са защитени от много международни споразумения и от закона за биологичното разнообразие у нас.
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #131 -: 08.11.2007, 19:25:42 »

Не можем да живеем без бактериите
дата : 8 ноември 2007 г. 11:09 ч.

Всяко живо същество на Земята се нуждае от инфекциозните агенти, за да се развие, а обществото ни трябва да разграничи "добрите" от "лошите инфекции". Това казва американският учен др Гералд Калъхан.

Според него усилената антибактериална борба допринася за зачестяването на заболявания като астма и други алергии, дори и умствени заболявания.

Според Калъхан микроорганизмите са тези, които движат света и населяващите го видове. Повечето хора възприемат инфекцията като причина за тежки заразни заболявания.

Те играят роля при ред хронични болести като шизофрения, язва и др., участват и в етиологията на някои видове рак. Това, което хората не осъзнават обаче е, че много микроорганизми поддържат нашето здраве, а не го компрометират.

В подкрепа на това Калъхан дава пример с клетъчни органели, наречени митохондрии и отговорни за продукцията на основната форма на енергия в организма - АТФ. За тях се смята, че имат бактериален произход поради ред морфологични и функционални особености.

Освен това е доказано, че ограничаването контакта на новородени деца с бактерии, води до увеличаване заболеваемостта от алергии и астма. Да не забравяме, че самите ни организми са населени с бактерии, които предотвратяват размножаването на болестотворни такива.   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #132 -: 08.11.2007, 19:26:27 »

Следят океаните за последици от глобалното затопляне
дата : 8 ноември 2007 г. 15:26 ч.

В рамките на международния проект "Арго" неотдавна бяха инсталирани на 3000 шамандури, които, подпомогнати от изкуствени спътници, ще следят океаните на Земята и повишението на морското ниво, свързано с глобалното затопляне, предаде АФП.

Това е първата глобална мрежа за непрекъснато наблюдение в реално време на моретата и океаните, заяви ръководителят на проекта Пиер-Ив льо Траон от Френския изследователски институт за изследване на морето (Ifremer).

Във всички океани, включително в районите, недостъпни за кораби през зимата, са разположени 3000 шамандури. Тези зони се наблюдават и с изкуствени спътници като "Джейсън" на НАСА и на Националния център за космически изследвания (Франция).

Измервания на температурата и солеността на океаните от повърхността до 2000 м дълбочина ще помогнат да се следи, разбере и предвиди влиянието на водните маси върху метеорологичните системи на планетата. Данните ще се изпращат в два световни центъра.

Океаните заемат 70% от Земята и са ключов елемент на климата. Данните от наблюдението им позволяват да се подобрят сезонните метеорологични прогнози и да се изследват ураганите. В проекта за наблюдение на океаните "Арго" участват повече от 30 страни.

Благодарение на него всяка година в реално време се създават над 100 000 профила на температурата и солеността. С изследователски кораби могат да се изготвят 20 пъти по-малко профили, или само 5000.

Досега глобална информация за океаните осигуряваха френско-американските изкуствени спътници като "Топекс-Посейдон", изстрелян през 1992 г., и наследника му "Джейсън-1" (2001).

Благодарение на тях са съставяни метеорологични бюлетини или карти, подпомагащи навигацията. Изкуствените спътници обаче осигуряват само данни за повърхността на океаните и моретата. За разлика от тях шамандурите на "Арго" са предварително програмирани да извършват 10-дневни цикли от наблюдения на повърхността и в дълбочина до 1000-2000 м в продължение на години.

Глобалната система за наблюдение на океаните се координира от Междуправителствената океанографска комисия на ЮНЕСКО и на Международната метеорологична организация. БТА   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #133 -: 08.11.2007, 19:27:16 »

Динозаврите са прародители на птиците
дата : 7 ноември 2007 г. 16:48 ч.

Динозаврите тероподи /двукраки динозаври/ са притежавали респираторна система, сравнима с тази на сегашните птици от семейство гмурци, сочат резултатите от британско изследване, цитирани от Франс прес.

Изследването под ръководството на Джонатан Код от университета на Манчестър е базирано върху сравнителен анализ на динозавърски фосили и данни, свързани с анатомията на сегашните птици.

Резултатите показват, че малките месоядни динозаври, като например велосирапторите, са притежавали костни структури, сходни с тези, които се наблюдават в гръдния кош на птиците. Става дума за нещо като кукички с ролята на лостове, които повдигат ребрата и стернума по време на дишане.

Интересното е, че дължината на тези костни структури е съответствала на начина на придвижване на птиците - "кукичките" били къси при птиците, които не летят, имали средна дължина при летящите птици и били дълги при птиците, които се гмуркат във водата, както и при динозаврите.

Изследването подкрепя хипотезата, че респираторната система на динозаврите им е позволявала да преследват бързо жертвите си. Редица проучвания подсказаха, че динозаврите са директни прародители на птиците, заявиха Джонатан Код и съавторът на изследването Фил Манинг.

Заключенията ни не са по-различни, допълниха те. Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the Royal Society. БТА   
    
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Любопитно
« Отговор #134 -: 09.11.2007, 12:24:24 »

У нас вече има център за размножаване на сухоземни костенурки

01.11.2007

България вече има свой специализиран център за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки, съгласно Националния план за действие за опазване на сухоземните костенурки в България (2005 – 2014 година).

Новосъздаденият център на фондация „Геа Челониа” в с.Баня, община Несебър, беше официално одобрен от Министерството на околната среда и водите. Фондацията е създадена в началото на 2007 г., като единствената неправителствена организация в България, чиято основна дейност е свързана с опазването на сухоземните костенурки. Екипът на фондацията има натрупан солиден опит в изследването на сухоземните костенурки, резултатите от които са отразени в научни публикации в български и чужди специализирани издания на Иво Иванчев - учредител и управител на Фондацията. Наскоро фондация „Геа Челониа” реализира проект, финансиран от спешния фонд за биоразнообразието към Българска фондация биоразнообразие (БФБ). Целта на проекта беше спасяването на сухоземни костенурки от унищожени поради тоталното застрояване места по Северното Черноморие. Шипобедрената (Тestudo graeca) и Шипоопашатата (Testudo hermanni) костенурки, обитаващи територията на страната са световно застрашени видове влечуги, включени в Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN-2002), в приложенията на Бернската конвенция, Вашингтонска конвенция (CITES), Закона за биологичното разнообразие и Директива 92/43 на ЕИО за запазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. Новосъздаденият Център на фондация „Геа Челониа” в с. Баня разполага със всички необходими условия за настаняване, лечение и отглеждане на сухоземните костенурки. Центърът в с.Баня ще се грижи за приютяването на конфискувани от РИОСВ (Регионална инспекция по околната среда и водите) или доброволно предадени пострадали екземпляри, тяхното лечение и освобождаването им на подходящи за тази цел райони. При невъзможност на екземплярите за адаптиране и оцеляване в природата, те ще остават за отглеждане в центъра. Младите екземпляри ще се връщат в природата в райони с намаляващи популации, съгласно разработена за целта програма. Фондация „Геа Челониа” работи за популяризиране на проблематиката, свързана с опазването на сухоземните костенурки и техните местообитания сред населението, както и провежда изследвания върху биологията на видовете, целящи натрупване на достатъчно и подробна информация за успешното им опазване.

Активен
Nobody likes a smart ass...

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #135 -: 09.11.2007, 19:43:07 »

Откриха ген на наднорменото тегло
дата : 9 ноември 2007 г. 14:32 ч.

42-членен екип от учени от Оксфордския и Кеймбриджкия университети и Лондон откриха първия "ген на пълнотата", съобщиха Ройтерс и в. "Дейли телеграф", като цитират публикация в сп. "Сайънс".

Генът, означен FTO, се среща у повече от половината от всички изследвани европейци. Той има множествени функции: изглежда предразполага хората към леко напълняване, може да контролира и други гени и влияе върху хипоталамуса, част от мозъка, контролираща глада и чувството за ситост.

Генът изглежда, че контролира синтеза на ензим, който директно изменя ДНК. Това означава, че той може да помага при включването и изключването на други гени. Нивата на FTO се влияят от яденето и гладуването.

Тези открития могат да подготвят почвата до няколко години да се създадат нови лекарства срещу напълняването. През април Андрю Хатърсли от медицинския институт "Пининсюла" в Ексетър и Плимут и Марк Маккарти от Окфордския университет съобщиха, че са открили вариант на FTO, който повишава риска от напълняване и че 63% от изследваните хора са имали едно или две копия на варианта.

Хората, които имат едно копие на генния вариант - това са повече от половината от изследваните лица - ще напълнеят с 1,18 кг. За онези, които носят две копия от варианта на FTO-гена (една шеста от населението), има 70% по-висок риск да напълнеят с 3 кг повече от хора, които нямат копия. БТА   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #136 -: 09.11.2007, 19:44:17 »

Стволови клетки помогнат в борбата с рака на костите
дата : 9 ноември 2007 г. 16:12 ч.

Изследователи идентифицираха стволова клетка у кучета, която може да послужи за създаване на нови терапии на рак на костите при децата, съобщи Би Би Си.

Раковата стволова клетка създава копия на заболяването, а това му позволява да се разпространи в организма. Тя изглежда е резистентна към лекарства. Идентифицирането й обаче може да позволи тя бъде превърната в мишена на нови терапии.

Остеосаркомата при кучетата е сходна на молекулярно ниво с рака на костите при децата, сочат резултатите от изследването, публикувани в сп. Veterinary Journal.

Това е най-често срещаната форма на рак при младите хора, като над 80 на сто от засегнатите рискуват да загубят крайник в резултат на болестта.

Раковата стволова клетка е ключът в целия процес, увери проф. Дейвид Аргайл от Кралския ветеринарен институт към университета на Единбург.

Идентифицирахме я чрез растящи клетки в особено трудни условия, но докато другите ракови клетки загинаха, тази стволова клетка успя да оцелее, допълни той.

Идеята, че "дефектни" стволови клетки са свързани с развитието на някои видове рак, набира скорост, заяви Хенри Скоукрофт от организацията Cancer Research UK.

Откритието подкрепя тази теория и проправя пътя към изследвания, които един ден ще доведат до създаване на нови терапии.

Получените резултати обаче са от изследвания на рак при кучета и трябва да бъдат потвърдени от проучвания върху хора, предупреди Скоукрофт. БТА   
    
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #137 -: 09.11.2007, 19:45:10 »

Разработиха ваксина срещу рак от бели кръвни клетки
дата : 9 ноември 2007 г. 18:49 ч.

Сингапурски учени превърнаха бели кръвни клетки във ваксина срещу рак на дебелото черво, предаде ДПА, като се позовава на в. "Стрейтс таймс". Целта на ваксината е да удължи живота на хора в напреднал стадий на рак на дебелото черво. Новото лечение вече се изпитва клинично.

То активизира имунната система на пациента да се бори с рака. В клиничните изпитания участват 20 души. Организмът на 35% от тях е овладял болестта, което е значителен напредък. От рутинните методи на лечение се повлияват само 11,2% от болните.

Научният екип, ръководен от Тохан Чун, е взел кръв от пациентите, чиято средна възраст е била 70 години. После специалистите са изолирали белите кръвни клетки и са ги обработили, за да получат дендритни клетки.

Тъй като са имунни клетки, дендритните клетки могат да стимулират имунна реакция, обяснява То. Следващата стъпка е смесването на дендритните клетки с разтвор, съдържащ смлени ракови клетки и протеини.

Така се образува коктейл, който стимулира имунната система и води до намаляване на тумора. Ваксината се инжектира подкожно. 40% от изследваните лица са живели повече от една година след началото на лечението. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #138 -: 12.11.2007, 19:53:14 »

Мечките са застрашени от изчезване
дата : 12 ноември 2007 г. 18:01 ч.

~Шест от осемте вида мечки в света са застрашени от изчезване, след като днес към Червения списък беше добавена и малайската мечка, съобщиха Ройтерс и Франс прес.

Популацията на малайската мечка е намаляла с 30 процента за 30 години, обяви Световният съюз за защита на природата, който поддържа списъка на застрашените видове.

"Условията се влошават за всички видове мечки, освен за американската черна мечка, чиито популации се увеличават", каза Саймън Стюарт от природозащитната организация. Само два вида мечки на планетата не са застрашени.

Това са черната американска и кафявата мечка. Кафявата мечка е най-разпространената в света, но популациите й са малки, изолирани и уязвими. Застрашени са също азиатската черна мечка, ленивецът, бърнестата мечка и очилатата мечка, която живее в Андите. От осемте вида най-застрашена е гигантската панда. БТА   
        
   
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616
Re: Любопитно
« Отговор #139 -: 12.11.2007, 19:54:32 »

Разработиха изкуствена роговица
дата : 12 ноември 2007 г. 11:26 ч.

Специалисти от института "Фраунхофер" в Германия са разработили изкуствена роговица, която успешно се съчетава с тази на пациента, съобщи сайтът Медгаджет.

Особеното при изкуствената роговица е, че е разработена на базата на полимер, който не поглъща вода и не позволява върху него да се развиват клетки. Приложен е и специален протеин, който предотвратява клетъчната хиперплазия. Въпросният протеин дава възможност изкуствената роговица да бъде термично стерилизирана, без да това да я увреди.

Първите импланти вече са тествани върху зайци и резултатите са обещаващи. Ако по-нататъшните експерименти също са добри, през 2008 г. технологията ще бъде изпробвана и върху хора. БТА
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 21   Нагоре