argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Как да спрем идиотията във форума?!  (Прочетена 8475 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Явно е, че напоследък пошлостта тук във форума взема връх и това лично много ме вбесява. Предлагам в тази тема модераторите на форума да предложат виждането си как това да престане. Аз започвам с моето.

От една страна правилата, а от друга либералната политика нямат ефект и от ден на ден форума се залива със глупави чатурски лафчета, които давят всяка започната и свясна тема. Моето предложение е да се трият по-сериозно постове, теми и потребители, които се отклоняват от това, което ще решим тук.

Нека на първо място да стане ясно, че тук не махленски пазар, където се разменят пищови и изпитни материали (ако толкова им е кеф - да го правят с ЛС). Нека също отстояваме по-сериозно правилата, които Дони направи.

За какво не ми пука, отново лично на мен:
- за броя на потребителите на форума - в Интернет място за всички има
- за как е във форумите на СУ, УНСС и т.н. - това е форума на ПУ
- за това кой щял да се откаже, нацупи или ни напусне
...
баси, излагаме се ве...
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #1 -: 21.02.2007, 00:14:51 »

Явно е, че напоследък пошлостта тук във форума взема връх и това лично много ме вбесява.

Мен също ме вбесява. Какви са медицинските факти: всяка една тема се разводнява; по всяка тема има 2-3 поста, а останалото е офтопик; пускат се теми за безмислени неща (като "аз напускам форума"); на потребителите не им пука за форума; някои се възползват от него с комерсиална цел.

Моите предложения:

-Въвежда се стабилна политика. Спазват се стриктно правилата както от модераторите, така и от потребителите. На който не му отърва има правото да не използва форума.
-Налагат се санкции за неспазване на правилата.
-Не се правят компромиси. Компромиси имаше до сега и затова форумът не е това, което беше.
-Последното, но най-важното: въвежда се правилото "Писането на кирилица е задължително". Защо? Защото:

-Това е България, това е форумът на ПУ, в който се говори на български. Ако не знаете езика време е да го научите. Ако не, не сте задължени да използвате форума. Всеки сам избира.
-Така мненията се четат по-лесно;
-Латиницата не е уеднаквена-буквите използвани от едни се използват в друг смисъл от други, т.е. транслацията не е универсална;
-При търсене се извеждат всички резултати.
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #2 -: 21.02.2007, 01:03:42 »

Приветствам ентусиазма ви  :bravo: Според мен инциативата ви е обречена - или ще убиете форума или форумците  :angry:. Ако трябва да се налагат строги правила и санкции значи модераторите трябва да прекарват доооооста време във форума. Можете ли да си го позволите?

Моето мнение за форума на ПУ (а и за форумите по-принцип) е, че това не е място където може да се провеждат задълбочени научни дискусии. Просто не е удобна форма. По-скоро форумът служи като място за неформална връзка на хора с близки интереси. А това, според мен, не подлежи на рамкиране със строги правила. Отдавна спрях да гледам постовете в безмислените за мен теми - "Какво ядете/пиете/слушате/... в момента/преди малко/вчера/...", но не мисля, че трябва да бъдат изтрити. Щом има кой да пише в тях, значи има смисъл да съществуват.

За кирилицата съм бил винаги ЗА, за комерсиалните постове - ОК махайте ги и т.н. Обаче за offtopic постовете просто ми се струва доста трудно, пък и дали един пост е offtopic или не може би най-добре може да прецени този който започва темата.

Имам едно предложение, но понеже не познавам възможностите на софтуера на форума, може да се окаже неизпълнимо. Та не мислите ли, че доста би се облекчила работата на модераторите ако всеки който започва дадена тема има права за модериране на темата? Ако на него му е приятно да гледа (чете) как хората се уговарят къде да пият бира утре, докато той е питал как се инсталира Solaris на 40 GB HDD с BIOS, който поддържа HDD до 32 MB - ами ок, така да е. Защо да се товарят модераторите с тази дейност?

Edit: След като видях що за същество се подвизава във форума мисля, че може да се обсъди идеята регистрацията по някакъв начин да се обвърже с Фокус. Така може перманентно да се блокира някой да не може да се регистрира (отново) във форума. Знам, че би било доста ограничаващо, но е вариант за справяне с темерутите.
« Последна редакция: 21.02.2007, 22:35:37 от emil »
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #3 -: 21.02.2007, 11:01:38 »

Само който не се е опитал да пише на кирилица, не е успял. Липсата на "кирилизатор" не е извинение. Толкова за писането на латиница, шльокавица, методиевица или както там му се вика. След първи осран пост - писъмце от модератор. След втори - писъмце от администратор. След трети - намиране на по-толерантен форум (teenproblems е добро място за депресирани дечица с форумни комплекси).

По-сторги мерки? Да, моля! Това е официален форум на университет все пак. Откритото предлагане, насърчаване и подтикване към действия, противоречащи на правилника на университета (а често и на законите на страната) няма място на този форум. "Добре де, а за какво е тогава тоя форум?" Ами има за какво, стига да приемете, че високата активност не е мярка за "успешност" на един форум.
1. Тук могат да идват кандидат-студенти и да се интересуват от каквото там се интересуват. В този случай е добре да има и някой/и който/които да отговаря/т за намирането на информация и свеждането й до кандидат-студентите. Лафа "Ама то си има къде да се пита" просто не върви. Защото много хора просто не знаят къде е това. Някои просто не могат да идват когато и както си искат до Ректората. Всъщност, добре е да се говори с ръководството на Университета форума да се обявява публично като възможно място за получаване на подобна информация и направо да се определят няколко служителя, които направо да си отговарят за информирането на кандидат-студентите.
2. Тук студенти могат да споделят свои проблеми и предложения. Отново всъщност е важно да има някой служител от Университета, който официално да се занимава с тези въпроси. Поне Студентския съвет може да се активизира малко повечко на форума. За краткото си време на форума открих няколко "сигнала" за "нестандартните" методи на изпитване на някои преподаватели. Кой направи нещо по въпроса? Кой каза "Хей, чакай малко, щом има данни от 5 различни потребителя, че преподавателя XYZ открито проявява префернции към студенти от единия пол, дали не следва малко да поразследваме. С презумпция за невинност, естествено, но все пак." А има и някои чисто административни въпроси, на които тук може да се отговори. Да, знам "Има си къде да се попита" :roll:. Само че работното време на някои инспекторки (поне със студенти) е доста... хммм... странно. А често има и опашки. Да цитирам малко Франк Хърбърт (мисля, че съм го пускал и в темата с цитатите в Public): "Да отнемем час от живота на човека или изобщо да го лишим от живот - разликата е само в степента на действие. Извършили сме насилие спрямо него, отнели сме му енергия." Интернет общуването (в частрност един форум и още по-частно този форум) има способността да спестява време.
3. Могат и да се провеждат някои леко научни дискусии. Е, щеше да е добре, ако и някои преподаватели поглеждаха поне по малко на форума, но и така може да стане понякога що-годе прилично разговорче. Ето, наскоро с fair си поговорихме малко по физика. Не че се получи кой знае какъв ефект, но и тя питаше за прекалено "висша" материя. От друга страна, често ми се случва да обяснявам на разни хора по разни форуми различни неща от областта на физиката (не на този форум де, но какво пречи и тук да стане). Ако имам някакъв проблем от областта на правото (например) защо да не взема да попитам тук и някой студент от Право да ми отговори? Същото за химия, биология, математика, история... Или поне да ме насочат към по-сериозен източник.
4. Могат да се обсъждат някои елементи на "Студентския живот". Защо да не се обсъждат местата със специални промоции за студентски "купони"? Къде около Ректората можеш да намериш нещо за хапване/пийване на нормални цени? Каква гадост е имало днес в стола X? Защо студентките тази година не са толкова секси като предните години (или май ние остаряваме, а  :wink:)? Има ли смисъл от часове, започващи в 7.30?
5. Съобщения за и обсъждане на събития станали в Университета. Постоянно се изнасят разни лекции, семинари и представяния извън "нормалната учебана дейност".
6. Е, може и малко странични нещица да има, но нека са в някакви рамки. Когато най-голямата активност е в секция Public... :roll: :-X

Толкова от мене. Спокойно може да ме мразите. Ако има желаещи за лична саморазправа, кажете си, стаята ми в Ректората не е тайна, ще я споделя с желаещите. :evil:
Активен
Физически Факултет

VooDooMaN

  • Гост
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #4 -: 21.02.2007, 11:14:51 »

Виждам, че ви се играе на стражари и апаши. Явно това по някакъв начин ви е нужно, за да се чувствате пълноценни. ОК.
Кога почнаха проблемите по форума. Ами нека погледнем назад. Проблемите почнаха като почнахте да мислите меко казано идиотски правила, да раздавате правосъдие, да меститие теми, да триете теми, да меситите форуми, да забранявате достъп на отделни хора, да забранявате достъп на нерегистрирани, да забранявате, да налагате каквото съм пропуснал.
Ето така се забатачва форум.
Що за малоумна идея е това да няма офтопици и прочие неща.  Да се пише на кирилица... ОК, кое е по-ценно за вас - да се пише на кирилица или да има още 3-ма човека, които пускат наистина смислени теми, обаче са против кирилицата? За вас е по-ценно да налагате мнения и правила, които никой не е търсил или искал.
ОК. Както си решите. Ако искате да направите форума скучен, безинтересен, стерилен и без хора - давайте, на прав път сте!
Ако ли не, подкрепям ви с две ръце.

...

Сега доизчетох всичките ви писания. Защо направо не си дефинирате 5-6 теми, които са "интересни" на всички и по които може да се пише и това е?
Предлагам да са следните:
- академична тема - там всеки ще пише за научните си открития на кирилица, изказът трябва да е в стила на академизма
- купонджийска тема - къде има промоции и се организират забави
- къде салатите са най-добри около стара сграда
- престъпление и наказание - да се знае кой какви наказания изтърпява и какви са му греховете
- служебна тема  - за правила и други оргвъпроси

Помислете сериозно по въпроса.
« Последна редакция: 21.02.2007, 11:20:51 от VooDooMaN »
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #5 -: 21.02.2007, 11:37:12 »

Що за малоумна идея е това да няма офтопици и прочие неща.  Да се пише на кирилица... ОК, кое е по-ценно за вас - да се пише на кирилица или да има още 3-ма човека, които пускат наистина смислени теми, обаче са против кирилицата? За вас е по-ценно да налагате мнения и правила, които никой не е търсил или искал.
А ти в крайан сметка какво искаш? Офотопици или интересни и смислени теми. Защотото двете са несъвместими. Това е тематичен форум. Когато си купувам спортен вестник, аз искам спортни новини, а не новини за пострадалите от урагана Катрина. Там може да пишат за отменените поради урагана спортни събития, за провалени такива, за загинали видни спортисти. Но не и за проблемите със снабдяването на пострадалите с храна и вода. Да темата е интересна, но не е за спортен вестник. Тук не се предполага да има свобода на словото. Това е форум, хостван, поддържан и поне в някакъв смисъл плащана от ПУ. И ПУ (съответно определеният от него представител в лицето на администратора) има всяко едно право да налага правила, ограничения и каквото там си сметне за добре. Защото този форум (би трябвало да) е създаден с определена цел. Ако ти си направиш твой си форум, чиято цел да са офтопиците... ОК, твое си право, стига да не нарушаваш законите.
ОК. Както си решите. Ако искате да направите форума скучен, безинтересен, стерилен и без хора - давайте, на прав път сте!
Ако ли не, подкрепям ви с две ръце.
Кога и къде е казано, че целта на този конкретно форум е да е интересен и активен? Пак казвам, това се предполага да е функционален, а не забавен форум. Поне според мен.
Активен
Физически Факултет

VooDooMaN

  • Гост
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #6 -: 21.02.2007, 11:47:26 »

Аз нищо не искам, само обяснявам защо скапвате форума.
Ако искате да ви е подреденко си купувайте печатни издания, там думите все още не са се научили да се местят докато четеш някоя новина.
Обмисляме да си пуснем форум, защо не и торент тракер.
Мой си форум ;))), това ме разсмя доста, признавам си.
Активен

Iziria_

  • Гост
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #7 -: 21.02.2007, 11:54:15 »

Форума на VooDooMan как трябва да го разбираме?
Като опозиция на форума на ksx?
Активен

politolog

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 71
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #8 -: 21.02.2007, 14:34:32 »

За каква идиотия става въпрос, моля пояснете?!
Активен
"И така, който иска да живее, трябва да се бори, а който в този свят на вечна борба не иска да участва в схватката, той не заслужава правото на живот. Нека е жестоко, но е така!"

avenger

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 518
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #9 -: 21.02.2007, 19:37:19 »

Предлагам следното:да се сложи някой на позицията "наблюдаващ",чиято  функция да бъде установяването на офтопици,реклами и др.подобни и веднага да изтрива не само постовете,но и потребителите,написали постовете.Това да става БЕЗ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ.
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #10 -: 21.02.2007, 20:47:49 »

Само едно не разбирам- каква е облагата на "наблюдаващия"?

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #11 -: 21.02.2007, 21:43:57 »

Абе това се прави с опцията "информирай модератор" - така репорта ми идва на мейла и само се логвам и евентуално затривам/банвам. Препоръчвам на всички да използват тази опция.

VooDooMaN, проблемите не почнаха с въвеждането на правилата, а обратно - правилата бяха в резултат прилива на необуздана простотия. Ясно ми е разбира се, че квато публиката - такъв и форума, къвто народа - такава и държавата...., но това не е оправдание да клекнем и се предадем - в тоя форум няма да има простотия, ако ще наистина са замре, сори - това е моето мнение, която явно се подкрепя от мнозина.

Емо, да така е прав си за концепцията за форуми, но ние правим нещо различно от тази концепция и ще го отстояваме.

Между другото мисля си, че ако модерацията на даден форум не е на ниво то следва да се забрани писането в него, докато не си намерят модератор, с това биха доказали и нуждата от такъв.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #12 -: 22.02.2007, 00:41:48 »

Не смятам, че парвилата са тези, които са докарали форума до това ниво. Така или иначе тях никой не ги чете, а още по-малко ги спазва. Проблемът е там, че много хора научиха за форума (което е супер), но станаха прекалено много лиготиите, което не е полезно нито за потребителите, нито за форума. Неприятно е когато пуснеш тема с молба за малко инфо и след 2 поста вече просто никой да не си спомня защо е пусната темата. Аз не смятам, че това е ползотворно.
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #13 -: 22.02.2007, 09:52:39 »

Много е неприятно като си пуснала безсзмислена тема или такава, в която не може да се даде смислен отговор, но така е в живота понякога. Свиквай.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #14 -: 22.02.2007, 12:31:27 »

Да де VooDooMaN, ама свиквайки не бива да оставим форума на произвола на съдбата междувременно, нали?...

Ок, призовавам модераторите да са по-строги и да се опитаме да задържим по-свясно ниво тук, ако това не се случи и хората, които поддържаме нивото не издържим на потока от простотия или ще вдигна ръце от форума, което ще иде или към забатачване и евентуалното му спиране, или ще замре напълно заради мерките които ми се въртят в главата (всеки за да пише ще има нужда от изрично ЛИЧНО активиране на регистрацията си от мен)...

Вижте, в момента това е дереджето и аз вярвам, че няма да се изпокараме и заедно ще намерим вариант, който да ни устройва.
Активен

realist 19

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #15 -: 22.02.2007, 17:03:11 »

На първо място трябва да ти кажа, че  идиотията в този форум е изненадващо малко според мен.Не може да я няма  и не можем да се борим с нея .Виж други  подобни форуми.Не забравяйте ,че идиотията в този  форум е просто отражение на последната в  университета и в обществото.Но мога да кажа че понякога тя е полезна.Съгласен съм че правилата не само че няма да помогнат,.но могат и да навредят.Този форум е преди всичко свобода на изразяването в необходимите предели и чак тогава норми-било правни или морални.
Активен
Истината е само една,но и

Noob-Skywalker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 122
  • "Life is too short to be little" - Cvetko Cvetkov
    • http://www.millaj.com
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #16 -: 26.03.2007, 01:00:22 »

   Истина е, че отскоро съм член на форума, но не успявам да видя нещо, което да нарека "идиотия". Вярно е, че по някои теми започват да се разтягат локуми, но посочете ми един-единствен форум където не е същото! Смея да твърдя, че хората които виждам тук са далеч по-интелигентни и забавни от много мои познати и няма лошо ако успоредно със сериозните теми има и такива, които не са свързани с учението.
   Ако се забранят офтопик теми, съвсем откровено мога да кажа, че форума ще претърпи впечатляващ провал - бил съм модератор на такъв форум и админа не позволяваше подобни теми. Резултатът беше недоволство у голяма част от членовете, липса на нови членове и напускането на досегашните + псувни по адрес на някой администратор.
   Резюме: колко от форумците са абсолютни зубрачи, които биха искали да говорят само за учение? Да, броят е под критичния минимум и затова тези хора искат офтопик теми
Активен
Всеки може да намаже жена с ягоди и сметана. БЪДИ БЪЛГАРИН!!! Намажи я с боб-чорба и люта чушка!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #17 -: 26.03.2007, 09:32:56 »

Noob-Skywalker, щом не виждаш "идиотията", значи модераторите си вършим добре работата. Относно offtopic или теми не са свързани с учението: това отдавана го обсъждахме и приехме. А що се отнася до провала/успеха на форума отчетен по брой постващи - отдавна твърдо съм заявил, че това не ме интересува и не е коз в определянето политиката на тоя форум - всеки, който не харесва правилата тук е свободен да напусне форума и си подбере такъв, какъвто по-му приляга...
Активен

aztikazahmnraboti

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
Re:Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #18 -: 10.02.2010, 23:11:34 »

Това със санкциите при евентуално нарушение не е ли по подразбиране? При брой нарушения би трябвало да се блокира IP-адреса и толкоз :) Защото иначе всеки, който го хапе главата малко или много, може да си поства всяка глупост, която му роди мозъка и оттам спамове и ред други...
Наложи ми се тия дни да се поровя малко повече във форума и се облъчих повече от нормалното от неща като по-горе изброените.
Активен
Сравнително кратък текст, почти изпълващ допустимия брой символи, който обхваща целия ред...

Васил Георгиев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1157
  • Genius has side effects!
    • Ironichen - блогът на Васил Георгиев
Re:Как да спрем идиотията във форума?!
« Отговор #19 -: 10.02.2010, 23:30:17 »

Това със санкциите при евентуално нарушение не е ли по подразбиране? При брой нарушения би трябвало да се блокира IP-адреса и толкоз :) Защото иначе всеки, който го хапе главата малко или много, може да си поства всяка глупост, която му роди мозъка и оттам спамове и ред други...
Наложи ми се тия дни да се поровя малко повече във форума и се облъчих повече от нормалното от неща като по-горе изброените.
Ако някой го хапе главата и пише каквото си иска като спами, обижда и т.н. може да му се ограничи достъпа за определено време, а в последствие и окончателно по IP. Но такива мерки се предприемат рядко и при основателно причини, защото иначе после хората, които отговарят за този форум излизат виновни.
Активен
"Човек трябва да живее така, че да не умре и след смъртта си!