argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: обслужване в библиотеката  (Прочетена 40852 пъти)

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
обслужване в библиотеката
« -: 24.02.2007, 15:22:56 »

 Привет!
Да ви кажа, много се чудих дали да пусна тоя пост, ама накрая реших, че нищо не се постига или променя с мълчане.
Чудя се, избирателно ли се държи грубо персонала на библиотеката със студентите - на мене ли винаги ми се случва да не ги хващам в настроение или други също ги е сполитал техният гняв?
Вместо да се насърчава студенцията да посещава по-често обновеното помещение на библиотеката (тук нямам забележки, наистина е страхотно), да ме е страх да припаря въобще до сградата на Химическия, да не ми припишат някой библиотекарски грях!
Съгласна съм, че съм забравяла да оставя чантата си долу или да си връщам книгите навреме и невинаги съм била изрядна, обаче трябва ли да търпя такова отношение на персонала? Всъщност, да, защото наистина няма откъде другаде да взимам учебниците, които ми трябват и се налага да кимам и се скатавам всеки път и да излизам ядосана след това.
Може ли всеки път да се разпрявям защо не съм върнала учебниците си преди май, когато на биологическия факултет лятната изпитна сесия е юни?!... Че да не съм само аз? Или пък защо не съм върнала учебник за изпит, по който не съм се явила и ми предстои да го взема?
Съжелявам, че звуча така рязко, но се чудя наистина - единствено в мене ли е вината?  :headbang:
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #1 -: 24.02.2007, 15:30:50 »

Аз лично не ползвам тази библиотека, а само на Юридическия факултет и Иван Вазов. Много е гадно това, което казваш. Ако действително положението е такова трябва да се направи нещо. Нека и други колеги споделят, ако са срещали подобно отношение.
Активен

fair

  • Гост
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #2 -: 25.02.2007, 20:07:09 »

На мен досега не са ми викали, но всеки път, когато отида в библиотеката, стоя и ги чакам да се наговорят. Дори няколко пъти съм ги прекъсвала и съм искала да ми обърнат внимание, но нищо. :-X
Активен

Milka

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #3 -: 27.02.2007, 15:40:37 »

     За отношението на библиотекарите се извинявам, ако не са били достатъчно любезни. Но опитайте да се поставите на тяхно място - на ден контактуват с какви ли не хора и е нормално, ако понякога са изнервени. Ще Ви бъда признателна, ако ме иформирате за всеки конкретен случай. Кабинетът ми е в централната библиотека, тел. ми е публикуван в сайта на Университета. За съжаление не винаги имам време да следя форума - ще се постарая занапред да го правя по-често.
     Що се отнася Правилника на библиотеката и Правилата за обслужване на читателите, те са приети с решение на Академичния съвет на Пловдивския университет и важат за всички читатели на университетската библиотека. Всеки читател собственоръчно се подписва на читателската си карта, че ще спазва правилника на библиотеката и, ако не го прави, достъпът му до фондовете ни ще му бъде отказан.
     Бих попитала студентката, която "се страхува да припари до сградата на Химическия факултет" от страх ли дължи книги от преди 2 години. И, ако реши до няколко години да не вземе даден изпит, означава ли това, че нейните колеги нямат право да ползват за този период книгите, които са у нея? А ако на ден няколко такива читатели вдигнат скандал за това, че са ги накарали да оставят чантите си, преди да влязат в читалнята, междувременно е изтръгната антената на компютъра за студенти и някои от книгите, които са единствени екземпляри, са върнати с липсващи страници, как бихте реагирали?
     Библиотеката съществува единствено заради читателите си, но, без да оправдавам никого, напомням, че процесът е двустранен и, ако библиотекарите са 13, то читателите са 13 000. Нека не забравят, че след тях ще дойдат и други, които също ще искат да ползват библиотечния фонд.

Активен

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #4 -: 28.02.2007, 12:26:48 »

 Определено никога не съм вдигала сканадали в библиотеката, там въобще не е мястото за това и именно за това повдигам въпроса в този форум. Още повече - дори не мога да си представя да късам страници или да изтръгвам кабели и не мога да се съглася да ме държат отговорна за такива грехове и за това да ми се ядосват. На всичкото отгоре отношението, от което се оплаквам започва от преди да са видяли картона ми  :-)
Между другото, откакто пуснах поста ми се наложи два пъти да ходя до библиотеката и се радвам на по-добро настроение от страна на персонала.  :sun:
Та именно затова повдигнах въпроса - наистина мога да си представя колко зле могат да се отнасят колеги с книгите и дисциплината в библиотеката, но на мене лично НИКОГА целта ми не е била да се скарам или да демонстрирам лошо отношение, напротив, старая се да бъда усмихната и любезна, а когато ми отвръщат с обратното, наистина излизам с неприятно чувство.
Колкото до учебника - вече съм си разчистила всички други задължения, освен него и се надявам до две седмици и този изпит да взема, за да дам на колегите си възможност да му се порадват и те.  :-)
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

Milka

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #5 -: 28.02.2007, 16:49:44 »

Не твърдя, че Вие сте късали страници - имах предвид недобросъвестното отношение към библиотечното имущество на някои от читателите на университетската библиотека, с което се сблъскваме всеки ден.
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #6 -: 13.03.2007, 16:42:26 »

Аз лично нямам никакви негативни забелжки към перосонала на билиотеката. Верно е, че не ходя там често (не заради друго, а поради липса на време), но всичките пъти, когато съм ходил винаги съм се равал на добро отношение от библиотекарките.  8-) Мога да отбележа, че въпреки трудностите вършат доста добра работа и за това мога единствено да ги поздравя!  :D
Активен
Nobody likes a smart ass...

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #7 -: 26.03.2007, 01:04:33 »

Учудва ме написаното по-горе. Споделял съм дори с колеги учудването си от доброто отношение на персонала в библиотеката. Според мен те са единствените в университета ,( сред тези ,със които съм се сблъсквал ) които възприемат студента като ползвател на услуга, а не като задължен им с нещо ( визирам прочутите с "любезността и културата си " инспекторки ). Винаги са ми обръщали длъжното внимание и са се отнасяли учтиво, разбира се има случаи да не са в настроение , но е простимо , имайки предвид царящата наглост и презрение сред останалия не-преподавателски състав.
 Дано не се разочаровам скоро  :-)
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #8 -: 26.03.2007, 09:35:58 »

Всъщност тук единствения, който реве от библиотеката е kelly, което го приемаме за статистическа грешка. Аз също нямам никакви забележки, нещо повече усилията на Милка като директор на уни-библиотеката са видни за тези, които могат да виждат!
Успех Милке, с теб сме!
Активен

Milka

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #9 -: 27.03.2007, 10:51:45 »

 :-* Благодаря!
Активен

FlexFit

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 124
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #10 -: 23.06.2007, 08:55:49 »

На мен досега не са ми викали, но всеки път, когато отида в библиотеката, стоя и ги чакам да се наговорят. Дори няколко пъти съм ги прекъсвала и съм искала да ми обърнат внимание, но нищо. Lips Sealed

ksz mislq 4e qsno ti pisaha...ti kakvo ne 4ete6 vnimatelno ili 4ete6 samo tova koeto ti otturva a?Az su6to ne sum dovolen ot obslujvaneto v bibliotekata kakto i mnogo drugi hora prosto im e pisnalo da se zanimavat s tqh..nikakva u4tivost nikakvo obsluijvane... mislq 4e trqbva da se pomisli vurhu vsi4ki tezi kritiki
Активен

Insomnia86

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 61
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #11 -: 27.10.2007, 15:35:45 »

Аз също имам доста печален опит, но с икономическата библиотека...Библиотекарката се държа отвратително с мен и една колежка, включително ни се разкрещя, което си беше просто недопустимо според мен. Ставаше въпрос за едни 16 страници от една енциклопедия, които искахме да снимаме, а тя не ни позволи. А после ни посъветва да седнем и да си ги препишем, щом толкова ни трябват... От тогава просто се радвам, че си намирам материалите от други места, и не ми се налага да се сблъсквам отново с такива прояви на идиотизъм  :?
« Последна редакция: 27.10.2007, 15:37:20 от Insomnia86 »
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #12 -: 27.10.2007, 20:18:56 »

Не знам каква библиотека се пада тази в Химическия- май Централна, НО съм абсолютно , безкрайно доволен. За 3 години един единствен път съм ходил в библиотека и то за да си свърша лична работа. Имаше една девойка, чернокоса, там работи ли , студентка ли е не знам, свалям й шапка- ходи , рови, намери ми една камара вестници( ДВ), любезна, готина отвсякъде, свърших си работата( с вестника де, т.е. снимах си го 8-)) учтива , никакви проблеми, какво не им харесвате? Съжалявам, че нямам време да ходя по-често...да си чета просто :-D!

П.С. Адаш :wink:, ти бачкаш там- ти поне ходи... да четеш, ама то и ти нямаш време :-D
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Milka

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #13 -: 29.10.2007, 13:59:33 »

Не бих искала отново да оправдавам когото й да било за отношението към читателите. Бих искала само да обясня, че речници, енциклопедии и справочници не се изнасят от библиотеката. Това е регламентирано в Правилата за обсужване на читателите на УБ. 
Чл. 17 гласи: "Не се дават за домашно ползване редки и ценни книги, справочници, периодични и продължаващи издания, ръкописи, дисертации, дипломни работи. Изключение се допуска само за периодични и продължаващи издания с цел ксерокопиране на части от тях за срок не повече от два часа."Правилникът е на разположение в библиотеката.
П.С. Искрено благодаря на г-н Атанас Петров за милите думи за колежката.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #14 -: 29.10.2007, 14:57:45 »

А не може ли в самата библиотека да има ксерокс, за да може тези издания хората да си ги преснимат? Така би могло и парички да се понаправят. Вместо да отиват по външните ксерокси - да останат в Университета.

Или поне да се направи процедура да излизаш и да ползваш някой от кусурнайсетте ксерокса околко Университета. Примерно да си оставяш студентската книжка и да си я получиш само като върнеш изданието. Или заплатиш загубата му, ако нещо го затриеш. Или нещо такова.
Активен
Физически Факултет

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #15 -: 29.10.2007, 15:16:25 »

П.С. Искрено благодаря на г-н Атанас Петров за милите думи за колежката.
:y: You're  welcome  :D
П.С. и...без г-н :wink:

EDIT: за да избягаме от шльокавицата :wink:
« Последна редакция: 29.10.2007, 19:21:40 от Атанас Петров »
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Milka

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #16 -: 29.10.2007, 15:39:49 »

 :-)о.к. - без "Г-н"!  :-D

Мислили сме за ксерокс в библиотеката, но по ред причини, за сега поне няма да стане.
Въпреки споменатия Правилник, сме правили изключения, но много от книгите се връщат с липсващи страници, понякога читатели "забравят" да ги върнат дълго време, останалите протестират, защото са единствени екземпляри и т.н. С две думи - практиката показва, че е по-добре да не се изнасят. Така е и по Наредбата за запазване на библиотечните фондове, т.е. валидно е във всички библиотеки в страната. В един справочник няма кой-знае колко дълги статии, така че не е невъзможно да се препишат. Ако има някакви снимки, схеми и т.н. в редки случаи бихме могли да ги сканираме.
Активен

MASter-D

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
  • Trance Maniac and Drift lover
    • Trance and progressive music
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #17 -: 10.12.2007, 15:44:16 »

Обслужване в библиотеката според мен е добро . Ходих и си взех два учебника и останах доволен от персонала . Младо момиче ме обслужваше и беше много любезна с мен . Малко и се караха на нея , но не разбрах защо , понеже бързах за лекции . Не се оплаквам . Бързо ми изкараха читателската карта и без проблеми . Доволен съм от обслужване в библиотеката .


П.С. какво има на втория етаж ( срещу входа на библиотеката - там по стълбичките ) ? Интересно ми е да се кача ама като не знам какво има горе  :roll:
Активен
Keep it real .

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #18 -: 11.12.2007, 22:33:26 »

Ако  питаш  за  централната   библиотека  --по  стълбите  се качваш  на (втория) етаж  където  е   читалнята  и  е  много   приятно  за  учене  и  разглеждане  на   яки  списания  за  мъже! :beer: :inlove: :haha: :bravo:
Активен
Всичко е любов

Milka

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: обслужване в библиотеката
« Отговор #19 -: 13.12.2007, 16:27:51 »

     Относно "яките списания за мъже"  :wink:  - Допускам, че доста хора се възмущават от тях и смятат, че нямат място в една университетска библиотека, но лично мое мнение е, че по този начин много читатели ще свикнат да идват в библиотеката и покрай тях ще ползват и друга литература. С две думи - и през следващата година ще ги получаваме.  :-)
     Постарахме се и обстановката да е по-домашна, надявам се да се чувствате уютно. Има и безжичен интернет, така че може да се ползва преносим компютър и PSP.
     P.S. Помислихме и за момичетата  :-) - получаваме "Вестник за жената", "Журнал за жената" и др.
Активен