argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: как да си направим операционна система?  (Прочетена 24914 пъти)

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis

здравейте,

разглеждах съобщенията по таблата във ФМИ и се натъкнах на следната лекция на мой колега по информатика от 3 курс: 'как да си направим операционна система?'
не зная как заглавието на тази лекция ви звучи за вас, но на мен ми звучи като: 'как да си направим ядрен реактор?' или 'как да си направим космическа совалка?'

малко глупаво да гледаме как лети самолета и да викаме 'лелеее, вижте каква голяма птица', не мислите ли?
Активен

mmanev

  • Гост
как да си направим операционна система?
« Отговор #1 -: 31.05.2004, 10:00:00 »

Здравей artanis,
Ти не пишеш къде си видял съобщението "Как да ...".
Това е важно в случая. Това бе темата на една от лекциите (по-точно беседи и пр.) на Ученическия институт. Целта е да се запалят гимназистите за навлизане в дебрите на математиката и информатиката.

Презентацията на Дамян Митев бе много, даже страшно интересна за тях, а съм убеден и за другите присъстващи. Като един интелигентен и атрактивен лектор Дамян представи идеите и резултатите си в изграждането на операционна система. Как е започнал Бил Гейтс и другите като него? Нали да дръзнали да направят нещо ново и революционно и не са били разбирани в началото. За учениците тази среща с един от многото студенти, които се "човъркат" и не се ограничават само с учебниците беше подпалваща въображението и желанието. Не мисля, че би било по-подходящо да им се изнесе една строго академична лекция за съществуващите ОС, например. Така нашите бъдещи колеги се убеждават, че световните достижения не са недостижими и най-дългия път започва с първата крачка.

Ако искаш да се срещнеш с гимназистите от Ученическия интитут и да им покажеш, разкажем и споделиш свои идеи и разработки, ще те поканя на някоя от следващите сбирки на УчИМИ.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
как да си направим операционна система?
« Отговор #2 -: 31.05.2004, 14:16:00 »

Здравейте д-р Манев,

Благодаря за поканата. С много голямо удоволствие бих изнасял лекции на учениците от Ученическия Институт. Надявам се да ме поканите на някои от следващите сбирки. Пощата ми е: artanisz@mail.bg
И все пак мисля, че не е много коректно в заглавието на лекцията да се говори за космически совалки и ядрени реактори, а съдържанието на лекцията да е за хвърчила и парни машини. Но с едно съм съгласен - винаги трябва да има първа крачка.

поздрави:
Атанас Чанев
студент 4 курс - информатика
Активен

sasquatch

  • Гост
как да си направим операционна система?
« Отговор #3 -: 02.06.2004, 14:41:00 »

@artanis:a ti ne mislish li che gi pishesh teq neshta samo zashtoto nishto ne razbirash ot OS?
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
как да си направим операционна система?
« Отговор #4 -: 02.06.2004, 17:20:00 »

А Вие, г-н sasquatch unregistered, защо мислите, че трябва да мисля, че пиша тези неща само защото нищо не разбирам от ОС?
Активен

Георги Соколов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
    • website
как да си направим операционна система?
« Отговор #5 -: 05.06.2004, 03:28:00 »

Само без нерви, моля ви се.. не се карайте.. тук сме да обсъждаме а не да се караме..
Активен
Компютрите не правят това което искаш да правят. Правят това което им кажеш да правят!

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
как да си направим операционна система?
« Отговор #6 -: 05.06.2004, 16:26:00 »

Г-н Георги Соколов,

Моля, гледайте си математиката и информатиката, а пък ние с г-н sasquatch unregistered, ако той има желание, можем да обсъдим на по бира кой от какво разбира.  
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
как да си направим операционна система?
« Отговор #7 -: 10.06.2004, 03:08:00 »

като лично присъстващ на лекцията мога да кажа че сам съгласен с artanis - наистина беше малко като история за хвърчила , но също така е варно че нямаше никакви обяснения от страна на Дамян - всъщност лекцията беше - Каква ОС съм си направил аз!

до mmanev
иначе е вярно че това беше полезно и интересно за учениците и като щяло напълно съм съгласен с Вас

Предложение:
защо не направите лекция и за студентите с повече информация КАК се прави ОС а не просто презентация на една ОС

Ангел І курс информатика
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
как да си направим операционна система?
« Отговор #8 -: 10.06.2004, 15:32:00 »

Бих искал да се срещна с г-н Дамян, ако е възможно.
Да се направи операционна система е изключително трудно. Каквато и да е ОС на г-н Дамян, трябва всички да признаем, че доста си е поиграл. Отдавна (може би като бях втори курс) съм мислел по този въпрос. Вече някой е направил първата крачка.

г-н Дамян,

Надявам се да продължите да се занимавате със вашата ОС и да не хвърляте усилията си досега напразно. От мен ще получите подкрепа. Пишете ми, ако искате да се видим.

поздрави:
Атанас Чанев
4ти курс информатика
Активен

Дамян Митев

  • Гост
как да си направим операционна система?
« Отговор #9 -: 11.06.2004, 16:56:00 »

Уау!
Не съм се и надявал на такава реакция.

Първо, моля да ме извините. Приемам всички критики относно името на темата "Как да си направим операционна система". Не че се оправдавам, но имах на разположение 30 секунди да й измисля име. Ако има следващ път, обещавам, името ще е по-семпло и по-реалистично.

Второ-наистина не смятам да се предавам все още. ОС-ченцето ми беше написано за работа в 16-битов реален режим. Колкото да не е без хич работи добре  .  Но в модерния свят на 32 и 64-битови машини 16-битов реален режим е просто смешка. Затова след презентацията ми реших да замразя 16-битовия вариант и да започна 32-битов, който работи в защитен режим. Впрочем, само допреди 30 минути правих разнообразни опити в защитен режим. Ще дерзая, обещавам.

Относно среща-би ми било много приятно. На 15.06 имам изпит при д-р Манев, така че до тогава съм в Пловдив. Моята ел. поща е damyan_mitev@mail.bg. За съжаление няма да имам достъп до интернет, така че , ако не те затруднява, можеш да ми пратиш SMS на 0899/386-543 кога и къде да се срещнем.

Много се радвам, че макар и некоректно формулирана, тази тема предизвика такава дискусия. Това показва, че в нашия университет има будни и любопитни умове, готови да подложат на съмнение всичко.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
как да си направим операционна система?
« Отговор #10 -: 14.06.2004, 20:44:00 »

Здравейте Дамян,

Като се видяхме, казахте че операционната система е с отворен код. Откъде мога да се сдобия с кода?

поздрави:
Атанас Чанев
студент по информатика, 4ти курс
Активен

Дамян Митев

  • Гост
как да си направим операционна система?
« Отговор #11 -: 15.06.2004, 14:23:00 »

Както казах, ОС-ченцето ми е предназначено за обучение, но работещата версия (16 битовата) съм я писал малко с краката си и не съм имал идея да показвам кода, просто щото някои неща и аз не ги разбирам как работят ;-).  Имам идея 32-бтовия вариант да го коментирам като хората и тогава ще го пусна някъде в нета, може би на нашия сайт. Ако желаеш, ще ти пратя изходния код на пощата до два дни.

Поздрави, Дамян
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
как да си направим операционна система?
« Отговор #12 -: 15.06.2004, 18:28:00 »

Здравейте Дамян,

Да, желая!

Благодаря!

Атанас Чанев
Активен

sasquatch

  • Гост
как да си направим операционна система?
« Отговор #13 -: 30.06.2004, 11:03:00 »

"Моля, гледайте си математиката и информатиката, а пък ние с г-н sasquatch unregistered, ако той има желание, можем да обсъдим на по бира кой от какво разбира."
И какво като г-н sasquatch е unregistered, да не е извънземен? А колкото до бирата - може  

Иначе човека явно се е потрудил доста за да направи тоя ОС колкото и да е прост. То и на Linus Torvalds ядрото на linux му е било дипломна работа ама я виж какво стана, ако беше мислил като теб (в първия ти пост) сега никакъв linux нямаше да има.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
как да си направим операционна система?
« Отговор #14 -: 31.08.2004, 11:15:00 »

г-н Дамян Митев,

На 15-06-2004 14:23 Вие написахте: "Ако желаеш, ще ти пратя изходния код на пощата до два дни." Датата днес е 31.08.2004, което значи, че двата дни са минали преди много време, а аз не съм получил изходния код на пощата си. Тъй като не държите на думата си, нямам намерение повече да се занимавам с Вас.

Атанас Чанев
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
как да си направим операционна система?
« Отговор #15 -: 06.09.2004, 00:49:00 »

Originally posted by artanis:
г-н Дамян Митев,

На 15-06-2004 14:23 Вие написахте: "Ако желаеш, ще ти пратя изходния код на пощата до два дни." Датата днес е 31.08.2004, което значи, че двата дни са минали преди много време, а аз не съм получил изходния код на пощата си. Тъй като не държите на думата си, нямам намерение повече да се занимавам с Вас.

Атанас Чанев


echo '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb3135071790101768542287578439snlbxq'|dc

[This message has been edited by sasquatch (edited 06-09-2004).]
Активен

COLD_FIRE

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #16 -: 31.07.2005, 02:06:26 »

Не знам как попаднах на тази тема, но страшно се радвам да видя съмишленици занимаващи се с osdev(os developing). Ако вие сте някои от тези хора или познвате такъв моля пишете, ако може да направим някакъв списък от такива хора ще е прекрасно. Може да започнем от създаване на нова архитектура някой ден(омръзна ми да пълня гушата на ИНТЕЛ, АМД и БИЛ ГЕЙтс, пък и да  налеем малко пари в тази държава), понеже сега съм паднал до идея за компилатор(по надолу не мога ;-0), и нова файлова система - голям проект от нулата това ми е целта...само мечта за сега, но кой знае...благодарение на българи са станали повратни неща в историята - създаването на компютрите, на първия вирус, пътуването до луната( до колкото знам инжинер на апарата за кацане на луната е българин от Габрово) и много други разбира се, но нямат връзка с темата.

Извинявам се че е малко несвързано, но съм развулнувал и почти заспал.

За начало в направата на ОС може да ползвате http://en.wikipedia.org/wiki/Osdev , http://www.mega-tokyo.com/osfaq2/ . Е трябва да знаете и малко ниско ниво на работа на компютъра, но не се съмнявам в вас.
Активен
- България над всичко и всички.
- Информацията трябва да е свободна, всеки който не мисли така е мой враг!
- По добре да ме уважават от колкото обичат!

- Свободния софтуер е като секса, най-добре е като е безплатен(Линус Торвалдс).

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #17 -: 01.08.2005, 09:24:53 »

От доста време си мисля за такова нещо /и имам и доста идеи/ и си мислих да пусна топик в началото на сл. академична година, ама ти ме изпревари. Мисля че във ФМИ може да се направи нещо по въпроса - защото според мене 3 ентусиаста няма да успеят да направят много. Трябва и съдействието на ръководството на ФМИ и мисля че доц. Мекеров няма да се поколебае да даде едно рамо - всъщност какво по-добро от това да излезе ОС с името на ФМИ FMI OS. Познавам и съм говорил и с няколко хора който проявяват жив интерес. Въпреки всичко предлагам дискусията да остане за новата акад. година, защото сега студентите ги няма и всичко е замряло.

Ангел Харизанов
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

Gruntz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
как да си направим операционна система?
« Отговор #18 -: 06.08.2005, 18:16:34 »

Докато стигнем до нова архитектура, има много хляб да изядем, макарче аз напълно подкрепям идеята. Ентусиастите за създаване на бъдещата ( защото както е тръгнало ще я бъде  :wink: ) ОС-ка не са 3-ма. Сигурен съм, че идеята ще бъде горещо  посрещана от всички. За име на ОС-ката нека да не мислим, няма смисъл да плачем за нероден Петко, макарче FMI OS изглежда добре. :-D  Сигурен съм, че както много хора приемат  добре идеята, така и много мислят че това е  глупаво. Ползата от тази ОС,  дори и да не се осъществи, ще бъде поне обучателна.
Активен
И въпреки всичко България ще пребъде...

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Re: как да си направим операционна система?
« Отговор #19 -: 08.08.2005, 09:26:36 »

Gruntz, естествено че не е ясно дали ще стане нещо. Но независимо дали  стане или не пак ще остане нещо положително от цялата работа - нали така? Но наистина призовавам - нека да оставим разговорите за октомври като се върнат студентите и персонала - сега го бистрим 2-3ма и като стане време, ще сме си изговорили всичко.

Айде със здраве.
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?