argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Защо в повечето случаи физиката е смятана за откачена?  (Прочетена 12700 пъти)

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive

 Винаги съм се чудила защо повечето хора имат предубеждение към физиката и гледат на нея с отвращение. Смятам, че тя е супер наука, която комбинира и обяснява много неща. Вярно е, че не е особено лесна, но то пък няма нищо лесно. Да не би математиката да е по-лесна? Как смятате, защо повечето хора я ненавиждат и си мислят за нея с  :angry:, а пък студентите са направо много  :-(.Това просто предубеждение ли е  или нещо друго?
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

kicky

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86

Според мен, просто има специалности към които наплива е голям ..това са право , журналистика, туризъм , икономика  .... смята се,че едно висше по физика не би предположило светло бъдеще. а и повечето приемат просто,че физиката е трудна и не се опитват да я разберат и така... Тъжно е ,че кандидатите с физика са малко , кандидат-студентските изпити стават все по-лесни, часовете  в училищата по физика са по-малко отколкото по физкултура (поне в моето беше така) ... общо взето - мъка!

   Стига писах толкоз!!  :-D
Активен
Ще правя каквото си искам!

kicky

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86

искам да добавя и че в никакъв случай не мисля, че физиката е смятана за откачена. Какво се разбира под откачено и кой смята така?? "В повечето случаи" такива определения са правени от недостатъчно адекватни хора. Те впрочем биха казали ,че и математиката, химията, историята и те са откачени !!! Въобще не трябва да се обръща внимание на такива изказвания !
Активен
Ще правя каквото си искам!

promis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
    • Вселената

Напоследък и аз мислих по този въпрос и стигнах до извода, че науката като цяло не е за всеки и повечето хора просто не могат да разберат. Затова има и едно такова пренебрежително отношение. Може би в чужбина (САЩ, Швейцария, Франция...) отношението към науката е по-различно, защото там наистина се наливат пари и е (сигурно) по-престижно да си учен.
Истината е, че ако учените не работеха в своите области и ако не се наливаха пари в изследвания, то все още щяхме да сме в средновековието  :-D
Активен

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435

Едно време като бях малък, бях много запален по физиката и най-вече астрономията, и много исках това да уча, но по-късно осъзнах, че няма реализация в България. Може би и затова е малък интереса.
Иначе верно физиката дава отговор на много въпроси, но поставя и редица други без отговор, тъй че нещата са балансирани :)
Активен

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive

не смятам, че трябва да се избират специалности, само защото са смятани за престижни или пък могат да ти осигурят по-добра работа и повече пари. според мен човек сам трябва да избира какво да учи и да учи това, което желае, независимо от мнението на околните и от неосъществените амбиции на родителите си. само че, интересното е ,че повечето студенти правят точно това - записват специалности, които не харесват или не им се отдават, само защото са хитови за определента година и после...аз не намирам смисъл в това, защото ако не си харесваш специалността, просто никога няма да станеш истински професионалист в тази област!
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

promis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
    • Вселената

За съжаление, kleo, в България действителността е друга. И на мен ми се искаше да уча физика, но избрах да стана строителен инженер и трябваше да пожертвам желанието си за сметка на професионалната реализация  :cry:
Но какво да се прави — такъв е живота.
Активен

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435

Не съм се отказал от физиката само, защото не е модерна или защото мама и тати са ми казали, че няма реализация. Всъщност, те бяха доста против това да се занимавам с астрономия, но като видяха, че не могат да ме откажат от нея дори телескоп ми купиха за подарък една коледа. Но тогава бях малък, мисленето ми е било друго, още нямах компютър и интересите са ми били съвсем други. Сега като разполагам с такава машинка пред себе си, далеч повече ме влече програмирането ...
Но реално замислете се. С тази физика в България възможностите са 2 :
- учител
- научен сътрудник в БАН
Ще станеш професор и ще взимаш 300 лв. Направо ти серат на ученето ( извинявам се за израза, но си е буквално така ).
Активен

VooDooMaN

  • Гост

Умножи по 2 и ще налучкаш парите на професора, но пак горе-долу същото.
Активен

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive

Не съм съгласна! Не е  лошо да си учител, даже сериозно съм мислила, че мога и  да стана  и има много повече перспективи за развитие, отколкото изреждаш. Ако човек иска да учи и да се развива, намира начин, дори може да спечели пари :-)! Идеята, с която започнах темата, не беше толкова насочена конкретно към физиката, а най вече исках да акцентирам върху предубеждението на бъдещите студенти  и към тяхното материално мислене, физиката просто я дадох като пример! И другото, което е доста хора като завършат таак наречените уж успешни и печеливши специалности, дори не работят по тях или пък не взимат чак толкова пари, колкото са си мислили! Пък и в крайна сметка никой не може да каже как ще стоят нещата след 4 години, когато ще завършим. :-)Та пак стигаме до предубеждението, което просто не мога да го приема. Да ти дам един пример, една от най-добрите ми приятелки иска да учи право познай защо! Тя по принцип казва, че го мрази, но ще го учи, защото си прави някакви измислени сметки, че когато завърши, ще печели добре..а тя докато стане истински адвокат..бая време ще мине.Да знаеш, че самовнушението  еголяма работа. Ще завърша  :-) каот кажа, че мразя фразата "ние сме в България", добре бе хора, да не сме по-тъпи от другите! Напротив именно ние им вършим работата и им правим развитието и нещата се променят. Смятам, че по някакъв начин можем да спомогнем за това, най-малкоот можем да се гордеем, че учим тук.Да, определено съм оптимистка, но не чак толкова крайна :-)!Много неща не са наред тук, но ми е писнало от недоволни хора, които само мрънкат, но не правят нищо! О, повярвайте и  аз много мрънкам за образованието и нереализацията, но поне си мисля, че правя нещо, за да спра поне малко това мрънкане!Така че въпреки всичко съм успяла да избегна предубеждението, надявам се  и вие! Все пак това са 4 години.. с много купони :beer:  :#1:, но и със специалност, която трябва да ни харесва! Стиго толкова, че цяла лекция ви дръпнах и май ви отегчих! :-)
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

promis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
    • Вселената

Според мен, ако човек иска да се развива като учен трябва да работи там, където се заделят пари за наука и там, където се правят откритията. В нашата малка България няма място за такива разходи (за жалост), поради което цялата ни наука едва крета. И на мен би ми се искало да сме силни в тия области, но уви — не сме. Щом няма пари не очаквам на която и да е професия да се гледа с добро око (включително това се наблюдава при учителите).

П.П. Наистина не сме по-тъпи от другите, но по-голямата част от мозъците ни напускат, точно защото там се плаща, а тук — не. Парите движат света  :evil:
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Уииии, интересна тема и тука! :bravo: :bravo: :bravo:
А сега и по нея:

Реализация: Като човек "вътре" ви казвам, че реализацията е много повече отколкото си мислите. Проблемът е, че трябва да влезете да следвата физика, за да разберете евентуално, към края на следването си каква може да е тя. Докато с право всеки знае какъв може да стане (Че на много не им се получава е друг въпрос. В университета може и да изкараш с тройка, но ако защитаваш клиент като за тройка... :roll:) Иначе доста хора през България заминават да "работят" наука в чужбина. Кадърните, дори и да останат основно в България, пак честичко отскачат "навън" и успяват да свършат сериозна работа. Парите могат да станат и много повече от официалните заплати, отново основното изискване е кадърност (и пробивност, амбиция и т.н., но те важат за всички сфери). За учител (не само по физика)... по-добре да не коментирам колко би трябвало да е престижно и добре платено. Болна тема ми е :headbang:.

Науката (и в частност физиката) като "откачена": Това Е проблем. И не само в България. Световния "имидж" на науката е за нещо скучно, сухо, очилато и т.н. Въпреки безброй много доказателства за обратното. Мистерия, наистина! :roll: Е, аз пък и в момента активно работя по въпроса, заедно с немалко още млади (и някои не чак толкова млади) хора. Даже, ако някой има желание да се включи в някой и друг проект по популяризиране на физката (и покрай това да се запознае с разни готини хора) може да се свърже с мен. Изисквания - желание и усмивка :). Акълът не е чак толкова задължителен ;).

Специално за Lil'Niga - в европейския център по ядрена физика CERN работят повече информатици, отколкото физици. Там впрочем е създаден WWW. Така че работа на границата между физика и компютри има немалко ;).
Активен
Физически Факултет

kicky

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86

Аз си мисля,че тепърва в България би трябвало да се раздвиже търсенето на кадри по физика... А lowstef би ли казал точно по какви проекти работиш. До скоро и аз се лутах, незнаех какво искам да уча ....но от около година все около физиката се въртя и ето! надявам се наесен да съм част от студентите по физика в ПУ. Та с удоволствие и аз бих помогнала с каквото мога!!
Активен
Ще правя каквото си искам!

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435

Уииии, интересна тема и тука! :bravo: :bravo: :bravo:
А сега и по нея:

Реализация: Като човек "вътре" ви казвам, че реализацията е много повече отколкото си мислите. Проблемът е, че трябва да влезете да следвата физика, за да разберете евентуално, към края на следването си каква може да е тя. Докато с право всеки знае какъв може да стане (Че на много не им се получава е друг въпрос. В университета може и да изкараш с тройка, но ако защитаваш клиент като за тройка... :roll:) Иначе доста хора през България заминават да "работят" наука в чужбина. Кадърните, дори и да останат основно в България, пак честичко отскачат "навън" и успяват да свършат сериозна работа. Парите могат да станат и много повече от официалните заплати, отново основното изискване е кадърност (и пробивност, амбиция и т.н., но те важат за всички сфери). За учител (не само по физика)... по-добре да не коментирам колко би трябвало да е престижно и добре платено. Болна тема ми е :headbang:.

Науката (и в частност физиката) като "откачена": Това Е проблем. И не само в България. Световния "имидж" на науката е за нещо скучно, сухо, очилато и т.н. Въпреки безброй много доказателства за обратното. Мистерия, наистина! :roll: Е, аз пък и в момента активно работя по въпроса, заедно с немалко още млади (и някои не чак толкова млади) хора. Даже, ако някой има желание да се включи в някой и друг проект по популяризиране на физката (и покрай това да се запознае с разни готини хора) може да се свърже с мен. Изисквания - желание и усмивка :). Акълът не е чак толкова задължителен ;).

Специално за Lil'Niga - в европейския център по ядрена физика CERN работят повече информатици, отколкото физици. Там впрочем е създаден WWW. Така че работа на границата между физика и компютри има немалко ;).

Виждаш ли сам го каза, има реализация, но извън България. Колко студента от България ще отидат да работят в CERN :)
И не си мисли, че мрязя физиката, както казах горе, бях много запален по астрономията и все още съм си де, отчасти :)
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

За съжаление нямам сега време да опиша всичко, за което знам, че може да се прави от/през ПУ. Както и някои други неща, които може да се правят в България по принцип. Някой ден с повечко свободно време (примерно през отпуската) може да седна и да изтипосам един чаршаф с някои неща, които знам и реша, че може да са полезни. Но интересни неща дори и тук има. Оттам насетне и малко въпрос на хора, все пак по различните проекти работят различни хора и много зависи просто с кого ще си паснеш.

Малки Негърчо ;), всъщност в ЦЕРН и в момента работят немалко българи. Вклчително и студенти. А има и немалко българи, които работят тук, в България по проекти и поръчки на ЦЕРН. И периодически отскачат до Швейцария на командировка, така, между другото :). Значи, пак да кажа - не е лесно. То и като юрист да пробиеш не е лесно, ако нямаш мама и/или тате, и като икономист и като всякакъв. Просто с физиката като че ли (по мои наблдения, може ида бъркам) е малко (а може и не съвсем малко) по-трудно. Още по-трудно. С желание и талант (и малко късмет) обаче си става.
Активен
Физически Факултет

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435

Че, упоритите успявят е вярно, а те са малко, затова и физиците са малко. Защото тези, които записват физика, са именно тези, които си я обичат и няма такива 'дай да запиша нещо колкото да съм студент'  :)
Активен

dont_panic

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Според мен, просто има специалности към които наплива е голям ..това са право , журналистика, туризъм , икономика  .... смята се,че едно висше по физика не би предположило светло бъдеще. а и повечето приемат просто,че физиката е трудна и не се опитват да я разберат и така... Тъжно е ,че кандидатите с физика са малко , кандидат-студентските изпити стават все по-лесни, часовете  в училищата по физика са по-малко отколкото по физкултура (поне в моето беше така) ... общо взето - мъка!

   Стига писах толкоз!!  :-D
Да прав си...Тазгодишният кандидатстудентски изпит по физика в ПУ беше да не кажа "ниво 8-ми клас",....тестовите задачи се решаваха с една формула,а тази със свободен отговор отнемаше не повече от 5мин.Всичко общо за около 20мин...мъка.. мъка...а очаквах нивото да беше поне като това на СУ...
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

Повечето хора нямат мечти,не се интересуват от почти нищо и живеят ден за ден.Това са хората,които смятат физиката и науката кто цяло за откачена.Аз не мога да ги разбера,нито те моята любов-Молекулярната биология.За повечето хора аз съм странна само заради моите интереси.
« Последна редакция: 10.11.2007, 17:59:54 от Anck_Sun_Amun »
Активен

MASter-D

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
  • Trance Maniac and Drift lover
    • Trance and progressive music

не смятам, че трябва да се избират специалности, само защото са смятани за престижни или пък могат да ти осигурят по-добра работа и повече пари. според мен човек сам трябва да избира какво да учи и да учи това, което желае, независимо от мнението на околните и от неосъществените амбиции на родителите си. само че, интересното е ,че повечето студенти правят точно това - записват специалности, които не харесват или не им се отдават, само защото са хитови за определента година и после...аз не намирам смисъл в това, защото ако не си харесваш специалността, просто никога няма да станеш истински професионалист в тази област!
Напълно те подкрепям ... Според както и според теб трябва да учиш това което искаш , а не това което се търси . В момента всеки иска икономика . Това е така поради факта , че всеки иска повече и повече пари . Значи и аз по едно време искахИкономика , но след като видях една специалност ( Приложна математика ) и се отказах от всичките тези глупости . Не седнах да уча сериозно и дори и тази малка мечта ми се срина . В момента съм Математика и Физика и съм доволен . Интересно ми е . Трябва желание и борбеност . Не може да знаеш всичко . Трябва да се учи .
А до колкото до парите . Значи след като завършиш физика подочух , че може да се специализира и след това да работиш рамо до рамо с Минчо Празников . Ще е интересно да предвиждаш времето по дадени фактори и цефри . Всичко е интересно , но там е проблема , че всеки го гледам под различен ъгъл , различна гледана точка . Има преспектива всичко .
Доста се отклоних от темата за което се извинявам .


Сега по темата . Значи всеки си мисли , че Физиката е откачена понеже не е разбира и факта , че не иска да е разбере . Той си казва : е баси сложните неща . За какво да ги уча . Няма да имам полза ( както един Бай Ганьо ) . Всеки търси кийлепира в нещо .
Според мен това е факта .
Активен
Keep it real .

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive

Вече един месец съм част от физическия факултет и се чувствам страхотно, даже е много по-забавно и интересно отколкото очаквах - изводът - специалността трябва да се избира по желание, а не по мнение! :-) :y:
Активен
Да рушиш, защото обичаш!