argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Българска филология  (Прочетена 67025 пъти)

malvinarium

  • Гост
Българска филология
« -: 13.08.2007, 20:50:51 »

Здравейте, разглеждах темите тук и почти нищо не срещнах на тема Българска филология.Това е специалността, която най-много ме интересува в момента.Знам, че изисква полагане на много усилия и доста четене, че изобщо не е лека, но съм 100% сигурна, че от всички специалности в ПУ това е специалността, която бих учила с най-голямо желание.Въпросът ми е ,ако има във форума студенти в тази специалност - да споделят тяхното мнение - какво им харесва и какво не, ако може да ми дадат малко повече информация от личен опит.Днес един бивш студент ми каза, че 95% от хората, които се записват това не знаят на какво попадат изобщо и че доста хора отпадали в процеса на обучение, че филологиите не били в никаква степен лесни специалности.Не очаквам да е лесно, но предполагам, че може да споделите и хубави неща към цялата картинка, която ми се очертава в следващите 4 години.Благодаря предварително за отговорите  :-)
Активен

Graal4i

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Българска филология
« Отговор #1 -: 14.08.2007, 19:27:50 »

Радвам се, че имаш желание за тази специалност, но още повече ще се радвам ако и в 5-ти курс все още го имаш ;) Съвсем правилно си чула, че до края на обучението повечето от студентите отпадат....Някои изпити са си направо бруталнички по обем... Бидейки завършваща (остава ми само държавен изпит да мина понастоящем) и бидейки минала практика, нямам желание да работя в училище... Но ако ти се четат книжки - желая ти късмет  :y:
Активен

malvinarium

  • Гост
Re:Българска филология
« Отговор #2 -: 14.08.2007, 20:56:35 »

Много ти благодаря за отговора.
Надявам се след време да съм на твоето място, успех с реализацията  :y:
« Последна редакция: 15.08.2007, 11:56:50 от •¤<<Ice Queen>>•¤ »
Активен

malak 4ovek

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
  • :))))
Re:Българска филология
« Отговор #3 -: 15.08.2007, 18:52:06 »

здравей!!
аз уча българска филология и вече ще съм втори курс.реших да ти драсна от гледна точка на това, че е хубаво да споделяме мнения по отношение на въпроси, които ни интересуват. та затова да ти кажа права си, поне според мен, че бълг.филология е една от най - добрите специалности предлагани в ПУ.но важното е с какво смяташ да се занимаваш след като заваршиш.има доста четене, особено важно е да четеш всички произведения по каквато и да е литература, която ще изучавата, защото вярвай ми никой няма да те пусне напред без да си нямаш представа за произведенията.тия сухи материйки не са чак толкова важни, от лекциите имам предвид.при клео протохристова нямаш много голям шанс,от 75 души пусна 8, чобанов е съштия-от 110 само 18.така че прави си сметка за какво става на въпрос.естествено не забравяй,че и късмета си играе роля и то голяма бих казала.по отношение на др. неща аз лично смятам че проблеми няма.бъди постоянна на упражнения и няма да имаш проблеми.повечето даже си освобождават от изпит за активно участие.супер си е специалността, само и хвани цаката и си  :y:.ами ако те интересува нещо по-специално питай.това е от мен за сега.и касмет,СМЕЛО НАПРЕД :-P
Активен
Бъди неповторим, защото това, което се повтаря губи своя чар!!! Бъди себе си, защото само така ще докажеш, че си най - добрия!!! :)

malvinarium

  • Гост
Re:Българска филология
« Отговор #4 -: 15.08.2007, 23:35:18 »

Много ти благодаря за изчерпателния отговор  :-)
И аз смятам, че е важно да си помагаме едни на други, до вчера почти бях сигурна, че никой от стотиците , които са разгледали темата няма да се включи, но съм много доволна от изказаните мнения и съвети, за които ви благодаря от сърце  :-).Не остана много и аз ще бъда студентка, надявам се наистина да имам и късмета, и готовността да положа необходимите усилия, за да успея да завърша и най-вече да имам добри познания.Ако има някой бъдещ колега/колежка, нека се включи  :-)
Активен

Lanna

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re:Българска филология
« Отговор #5 -: 16.08.2007, 11:16:29 »

Аз също ще съм първи курс българска филология тази година и нямам търпение!:roll:Само, че това за десетките, които не са минали при Клео и Чобанов е доста стряскащо, признавам си!За Клео съм чувала само хубави неща- че обяснявала много добре и е светило във филологиите!Надявам се няма ситуации от рода на този ми е симпатичен ще го пусна, а другия не, при вас!Надявам се, че наистина всичко си зависи от редовното ходене на лекции и упражнения и съвестното учене!Просто всеки е слушал за т.нар. "проблемни преподаватели" и това буди малко страх! :s:
Активен

malvinarium

  • Гост
Re:Българска филология
« Отговор #6 -: 16.08.2007, 17:12:46 »

И аз също нямам търпение, имам огромно желание да уча, най-вече ,защото специално за българската филология мои приятели са ми казавали,че преподават страхотни хора, които си струва да опознаеш и може да научиш много.Не се и съмнявам, че ако това е вярно тези хора ей така ще си пускат студентите напред без да са оказали достатъчно знания ( макар и в повечето случаи да влияят и други неща за взимането на определен изпит ).На всичко отгоре тази година има доста допълнителни места, които ще се запълнят в крайна сметка и се съмнявам дали повечето наистина ще искат да учат това, или просто ще се запишат ей така, за да бъдат студенти.Още сега като гледам на първо класиране разликата в бала между момичета и момчета, която се изразява в единици ми се изправя косата като си помисля как ще пада балът за момчетата още и колко "заинтересувани" хора ще влязат.Толкова много места за филологите не ми се струва добро решение.... :wink:
Активен

Маймунчо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Българска филология
« Отговор #7 -: 20.08.2007, 17:05:08 »

Следвам вече втора филология :rock: в ПУ и го правя, защото ми харесва. •¤Ice Queen¤• и Lanna, прави впечатление, че и двете се изразявате добре и пишете грамотно (което не може да се каже за всички, които са се разписали в тази тема, пък били те и настоящи студенти българисти). За съжаление, повечето от бъдещите ви колеги са от "заинтересуваните", които ще отпаднат при Чобанов и Клео, пък и не само при тях. Ще си позволя като опитна какичка :blush: да ви посъветвам: ходете редовно на лекции, особено първите две години, и никой изпит няма да ви се опре. И четете много! На филологията четене й е майката :)
Активен
Самый отдаленный край Вселенной к чему-нибудь да близок, самый близкий от чего-нибудь да отдален.
К. Прутков

Angel_88

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
Re:Българска филология
« Отговор #8 -: 23.08.2007, 18:36:16 »

Здравей!Аз също уча БФ.Тази година ще съм 2 курс.Мога да кажа само,че това е 1 от най-добрите специалности в ПУ,поне за мен :-).Няма да съжаляваш,че си я избрала.Много четене се иска,но все пак няма нищо лесно.Ако имаш въпроси-питай!Успех!!!
Активен
The best yet to come!!!

malvinarium

  • Гост
Re:Българска филология
« Отговор #9 -: 23.08.2007, 19:30:24 »

Много ви благодаря Маймунчо и Angel_88  :hug: :heart: :-* Надявам се наистина и аз да се убедя като много други, че си залужава да е една от добрите и добре преподавани специалности. :sun:
Активен

Graal4i

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re:Българска филология
« Отговор #10 -: 23.08.2007, 20:56:06 »

Здравейте и от мен отново  :-) Изпитите по антична и по западноевропейска литература са си наистина тежки и то в смисъл, че трябва да се знаят супер дребни детайли от книгите и тия книги на всяка цена трябва да са прочетени. Единият от въпросите, който си спомням от западноевропейската беше "Как се казва козичката на циганката Есмералда" от "Парижката Света Богородица". Един такъв въпрос си спомням и от руската класическа литература - под кой вагон се е хвърлила Ана Каренина от произведението "Ана Каренина", или пък с какъв цвят на чантичката е била Ана Каренина когато се е хвърляла под влака. Но...все пак не са съвсем невъзможни тия изпити, още повече, че има доста от тестовете, които се падат по изпитите, у студентите. А колкото за доц. Чобанов - славата му се носи освен при нас , също и във ВХВП и във филиала на ПУ в Смолян   :-D
А колкото до специалността като специалност - аз също много си я обичам, и затова и я завършвам, въпреки, че имам и още една икономическа специалност и икономическа магистратура и като икономист работя.
Активен

Tears_dont_fall

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re:Българска филология
« Отговор #11 -: 23.08.2007, 22:28:53 »

много яко че има хора,които исакт да учат българската филология. аз ще сам 2 курс,ако успея да си взема изпитите де ,но имам само един съвет към вас--преди всеки изпит палете по една свеща,защото не е достатъчно само учене ... иначе е много яко,мен много си ме кефи специалнотта и не съжалявам че я записах ... забавлявайте се,четете и не забравяи те за свещи4ката     :-)
Активен
If I die Tomorrow
as the minutes fade away
I cant remember
Have I said all I can say?
Your my everything
You make me feel so alive
If I die tomorrow....

malvinarium

  • Гост
Re:Българска филология
« Отговор #12 -: 23.08.2007, 23:41:57 »

Наистина бях чувала ,че се задават въпроси от типа на :"Какъв цвят е била роклята на Ана Каренина, когато била с еди-кой си" или "Какво било кучнцето на Ана Каренина".Аз тази книга я четох в 10-ти клас, беше включена в списъка ми с книги (учила съм в хуманитарен профил), но едва ли би могла сега да отговоря на подобен род въпроси.Все пак ще имам удовоствието да я прочета пак, както и други неща за пръв път.Определено се иска добра памет за такива дребни неща, които доказват прочита на дадена книга и доза късмет,за да се сетиш за отговора им.Поне засега не ме плаши мисълта за голямото четене, което ме очаква, аз това и исках.Благодря на всички, които се включихте в темата, вашите мнения и съвети ще са ми много от полза. :-)
« Последна редакция: 24.08.2007, 00:49:22 от •¤Ice Queen¤• »
Активен

Лисичка

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
  • Smile to hide the pain...
Re:Българска филология
« Отговор #13 -: 25.08.2007, 14:40:26 »

Здравейте, аз също ще уча Българска филология, I курс, не това исках, но това ме приеха. Нещата, които прочетох за изпитите и за мнозината, които са се отказвали по време на обучението, малко ме посплашиха...  :s: Всъщност не малко, ами доста. Знам, че няма лесни неща, но се надявам специалността да ме завладее и да я уча с желание  :-(
Активен
Заключи ме в очите си...

Маймунчо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96
Re:Българска филология
« Отговор #14 -: 26.08.2007, 20:09:51 »

sachito, много е хубава специалността, ако обичаш да четеш книжки :) Докато юристите дъвчат сборници със закони, медиците зубрят анатомия, ние филолозите си четем романчета, стихотворения, пиески.
Активен
Самый отдаленный край Вселенной к чему-нибудь да близок, самый близкий от чего-нибудь да отдален.
К. Прутков

Лисичка

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
  • Smile to hide the pain...
Re:Българска филология
« Отговор #15 -: 01.09.2007, 16:57:26 »

Българска филология - една от специалностите с най-много незаети места след III класиране! Явно са малко желаещите да изучават тази специалност  :roll:
Активен
Заключи ме в очите си...

malvinarium

  • Гост
Re:Българска филология
« Отговор #16 -: 01.09.2007, 17:15:24 »

Не, просто квотата е голяма - 80 човека, за разлика от икономиките например- стопанско управление, където приемат 30 човека, а често незаетите места са от квотите с места за момчета, на които не им се учи филология.Така че това не прави специалността нежелана, който има желание ще си я учи. :-)
« Последна редакция: 01.09.2007, 22:06:18 от °•¤Ice Queen¤•° »
Активен

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120
Re:Българска филология
« Отговор #17 -: 02.09.2007, 19:09:25 »

Нямаш си идея колко ще ти бъде интересно в тая специалност-в един момент ще съжалиш хората, които не учат това, защото не знаят толкова интересни неща. Ще ти бъде хубаво-обещавам ти. Само не си пропускай лекциите и упражненията. Успех  :y:
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

Лисичка

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 22
  • Smile to hide the pain...
Re:Българска филология
« Отговор #18 -: 05.09.2007, 00:02:14 »

Наистина бих желала да ми е интересно и се надявам да го постигна  :-) А ако съдим по присъствието ми в часовете в училище (ако изобщо може да се направи такова сравнение), значи няма да пропускам лекции и упражнения  8-) Аз също желая успех на всички останали  :y:
Активен
Заключи ме в очите си...

A_S_T_R_A

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 25
Re:Българска филология
« Отговор #19 -: 05.09.2007, 09:31:30 »

  : :-) :-)Здравейте, начинаещи и опитни филолози.  Маймунчо, само как се радвам, че има някой, който мисли като мен. Аз също съм се нагърбила с две филологии, даже за да съм съвсем точна- май са три. Но ако пак съм с   кандидатстудентските емоции, нито за миг не бих се поколебала-ФИЛОЛОГИЯ, и нищо друго. Сякаш съм на оптималното си място, и ако някой се опита да ме измести, просто ще се съсипя. Позелавам на всеки да изпита това удволетворение от нещата, с които се занимава.... И много успех на всички!!!
Активен