argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 16   Надолу

Автор Тема: Българска филология  (Прочетена 67061 пъти)

Incomplete_

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Българска филология
« Отговор #80 -: 12.12.2007, 22:26:35 »

аз сам 2-ри курс БФ и да ви призная много ми харесва!много е интересно,ако,разбира се,ви влече литературата,четенето съшто е много,ама няма начин!за съжаление няма нищо лесно на този свят,но някои беше казал,че ако не се бориш за това,което искаш значи то не е имало смисъл!от мен успех и здрави нерви! :wink: :hug:
Активен

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120
Re:Българска филология
« Отговор #81 -: 13.12.2007, 00:49:37 »

и по-интересно ще ти става-гарантирам  :wink: обаче и четенето с всеки курс се увеличава в геометрична прогресия  :blush:
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

Диана

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 159
  • Българска филология
    • Facebook
Re:Българска филология
« Отговор #82 -: 13.12.2007, 19:38:24 »

Благодаря, Gabby, за информацията. Ще видим как ще се справя с притеснението покрай изпита. Иначе много обичам специалността и не ми пречи самото четенето, а само липсата на свободно време за учене, защото през деня работя. :-(
Успех на всички, на които им предстоят изпити.  :y:
Активен
Love, love and love.

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120
Re:Българска филология
« Отговор #83 -: 13.12.2007, 22:23:27 »

ох, милата... аз не работя и пак не ми стига времето... стигаш в един момент, в който просто е невъзможно да се подготвиш по всички дисциплини. И като казвам да се подготвиш, означава само да прочетеш нужните текстове за седмичните упражнения. И все пак е много хубаво, че учим точно това  :inlove:
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

Диана

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 159
  • Българска филология
    • Facebook
Re:Българска филология
« Отговор #84 -: 13.12.2007, 22:28:45 »

На 15-ти имам изпит при Бучков и съм притеснена, но няма какво да се прави, нали?  :-( Понякога ми се плаче, че не мога да се подготвя достатъчно добре,но още се държа.  :-(  :cry:
Gabby, благодаря ти за отговора. Много е приятно да знаеш, че някой ти съчувства и е с теб. :-)
« Последна редакция: 13.12.2007, 22:30:20 от dlateva »
Активен
Love, love and love.

malvinarium

  • Гост
Re:Българска филология
« Отговор #85 -: 14.12.2007, 19:17:43 »

Успех на изпита, dlateva ,
скоро и на мен ми предстои изпит при доц. Бучков, уча редовно. Казват, че късал по-малко от доц. Чобанов, но все пак знае ли се .. . :wink:

По време на лекции ми прави впечатление, че дава доста примери от литературни творби към всяко едно нещо, което говори, така че смятам, че би било доста добре да покажем добра обща култура с това, което сме чели до този момент ( за любителите на четенето, разбира се )

Иначе се радвам, че ти харесва специалността, аз също споделям твоето мнение и се радвам, че има такива като теб, гледайки доста несериозни колеги в тази специалност  :wink: .
Активен

Диана

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 159
  • Българска филология
    • Facebook
Re:Българска филология
« Отговор #86 -: 15.12.2007, 17:12:25 »

Благодаря, Enigma, положих успешно изпита при доц. Бучков. Не се притеснявай, дава два въпроса, които да развиеш, а третият въпрос всъщност е практическа задача, на която трябва да определиш стихотворната стъпка, има ли рима и каква е тя, както и да определиш настроението, което усещаш от откъса, който ти е дал. Иначе самият изпит продължава два часа (ако сте 2 курса). Ние бяхме в 5-та аудитория. В 13:30 ч. ни върна книжките с вписаните оценки. Доколкото можах да видя, нямаше скъсани колеги. Така че, пожелавам ти успех.  :y:
На нас даде откъс от упражненията по време на лекции - "Септември" на Иван Вълев.
Още веднъж успех и стискам палци.  :-)  :y:
Активен
Love, love and love.

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Българска филология
« Отговор #87 -: 20.12.2007, 00:17:56 »

КВО  ,БАСИ ,КАПИШ ,ОБЩАК , ако  някой  знае  значениетоим  да  ми  пище  на  имейла! Преди  2   години  бях  на  курс  при   госпожа   Маровска   но   не  ни  е   споменавала  за  тия  нови  думи , а  пък  и  в  Речник  на  Българския език  не  ги  открих.  дали  не  са   жаргони? предполагам  ,  но  не  съм сигурен! :-) :y: :yawn: :-* :-P :bravo:
Активен
Всичко е любов

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Българска филология
« Отговор #88 -: 20.12.2007, 01:12:58 »

а вярно ли че във фолологическия факултет били най-яките мацки, щот при нас малко е зле положението :-D
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

taigy

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re:Българска филология
« Отговор #89 -: 20.12.2007, 13:21:46 »

Това не са жаргони, а най-обикновен диалект. Жалко е, че се употребяват от хора, които учат БФ. А за мацките е вярно. Ние сме най-готините. :-)
Активен

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Българска филология
« Отговор #90 -: 21.12.2007, 10:39:35 »

значи 6том е вярно да записвам и при вас още 1 висше :-D :heart: :-P
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120
Re:Българска филология
« Отговор #91 -: 21.12.2007, 11:23:06 »

Това не са жаргони, а най-обикновен диалект. Жалко е, че се употребяват от хора, които учат БФ. А за мацките е вярно. Ние сме най-готините. :-)

това си е чисто опростяване на езика... след време кво и що ще станат книжовни форми, тъй като все повече навлиза в езика и не е само в БЕ, има го и в АЕ- съкращения на because... А по моето скромно мнение въобще не е жалко, че се употребяват от такива като нас, тъй като точно ние сме хората, които трябва да познават развоя на езика в диалект, жаргон или сленг или каквото и да е там... Въпросът е, докато не се смята за книжовна форма, да не се пише в официални текстове  :y:
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

taigy

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re:Българска филология
« Отговор #92 -: 28.12.2007, 08:50:16 »

Колеги, честита Коледа и весело посрещане на Нова година! Бъдете здрави, весели и много, много влюбени, защото без смях и любов животът е сив и скучен. Повярвайте ми, знам го от личен опит. :-)
Активен

zlatina_trapoklovo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
  • Обичах, следователно живях!
Re:Българска филология
« Отговор #93 -: 18.03.2008, 15:55:04 »

 :hug: mnogo se radvam che nqkoi iska da znae neshto za nai-qkata speciqlnost na zemqta!Az ucha Bf veche 3 godini i moga da kaja,che nqma specialnost, koqto da subira poveche interesni i raznoobrazni neshta, kakto tazi!Cheta povecheto neshta sas strahoten interes, a prepodavatelite sa ludi!Chestno te sa strashno vliubeni v tova koeto pravqt!Az mnogo se nadqvam horata da otvarqt dushite si i da vuzpriemat vsichko, koeto bi mogla da im predloji fenomenut bulgarska filologiq v Pu!Uspeh!!!
Активен
...вярвай - пролетта ни
недосънуван сън не ще остане
и ти при мене ще се върнеш пак!...

bqrqn4eto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 475
  • Философия
Re:Българска филология
« Отговор #94 -: 29.04.2008, 17:36:49 »

изчетох цялата тема и ми стана ясно че няма да мие  никак лесно да изкарам до 5ти курс.
Много бих искала някои да ми обясни как протича изпита за влизане в БФ и какво точно трябва да се знае за да съм наясно когато кандидатствам.Благодаря предварително. :-)  :wink:
Активен

Crystal

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 322
Re:Българска филология
« Отговор #95 -: 29.04.2008, 17:59:18 »

изчетох цялата тема и ми стана ясно че няма да мие  никак лесно да изкарам до 5ти курс.


Това (да изкараш пети курс) наистина няма да е лесно(доколкото знам Българска Филология се учи само 4 години :wink: ) :)
Иначе дисциплините, които се изучават, са много интересни, не са лесни, но не е и невъзможно да се справиш :) Само за уточнение - аз уча Славянска филология, но почти 100% от учебния план за СФ се препокрива с този на БФ (+ изучаване на съответния език, разбира се :) )

А за
Цитат
изпита за влизане в БФ
имаш 2 възможности - да кандидатстваш с изпит по български език или с изпит по българска литература (за по-точна информация провери в сайта на ПУ http://uni-plovdiv.bg/site.jsp?ln=1&id=324 )... И двата изпита са много лесни :wink:

Успех с кандидатстването :)
« Последна редакция: 29.04.2008, 18:37:39 от Arizona Dream »
Активен

bqrqn4eto

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 475
  • Философия
Re:Българска филология
« Отговор #96 -: 01.05.2008, 08:28:18 »

изчетох цялата тема и ми стана ясно че няма да мие  никак лесно да изкарам до 5ти курс.


Това (да изкараш пети курс) наистина няма да е лесно(доколкото знам Българска Филология се учи само 4 години :wink: ) :)
Иначе дисциплините, които се изучават, са много интересни, не са лесни, но не е и невъзможно да се справиш :) Само за уточнение - аз уча Славянска филология, но почти 100% от учебния план за СФ се препокрива с този на БФ (+ изучаване на съответния език, разбира се :) )

А за
Цитат
изпита за влизане в БФ
имаш 2 възможности - да кандидатстваш с изпит по български език или с изпит по българска литература (за по-точна информация провери в сайта на ПУ http://uni-plovdiv.bg/site.jsp?ln=1&id=324 )... И двата изпита са много лесни :wink:

Успех с кандидатстването :)
благодаря ти много за информацията беше ми от полза :-)
надявам се много да вляза но това само времето ще покаже :-) :wink:
Активен

DnD

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:Българска филология
« Отговор #97 -: 12.05.2008, 11:57:57 »

Колеги, извинявайте за странния въпрос, но нали сте БГ Филология и това ви е по специалността  :wink:

Искам да ви питам има ли някаква разлика м/у глаголите "Трябва" и "бива"?
Казаха ми, че книжовното правило е да се казва "Трябва еди какво си..."
и "Не БИВА еди какво си..." Формата "Не трябва..." била грешна! Има ли подобно правило в българския книжовен език?

благодаря ви предварително  :-)
Активен

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120
Re:Българска филология
« Отговор #98 -: 13.05.2008, 20:07:24 »

Ха!  :roll: Това за пръв път го чувам... Не съм запозната, но все пак би трябвало, когато говориш за едно и също нещо, положителната и отрицателната форма да са с един глагол... Още повече, че това БИВА идва от глагола СЪМ (аз бивам, ти биваш, той бива...),  а ТРЯБВА е модален глагол (учат ни, че в българския език СЪМ се таксува като копула).
Има си форми и за двата глагола - бива-не бива, трябва-не трябва, аз лично не виждам основателна причина в единия случай да е ТРЯБВА, а в другия НЕ БИВА... Пък и това БИВА се използва в смисъла съществувам "Как си?-Бивам"... Не виждам логика  :-X
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

law_master

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 547
Re:Българска филология
« Отговор #99 -: 17.05.2008, 01:09:50 »

тука малко не съм съгласен с колегата-филоложка Gabby (но само тук :wink:)
,,БИВА'' не се ли използва като ,,позволено е'' напр. Не бива да правиш това. а не като синоним на ,,добре съм''. и ,,бива'' и ,,трябва'' не са ли нещо като синоними и затова би следвало да се използват и двата глагола. но както каза пък Gabby щом положителната форма е едната отрицателната би следвало да е пак същата
« Последна редакция: 17.05.2008, 01:13:30 от law_master »
Активен
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 16   Нагоре