argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Биоинформатика???  (Прочетена 34758 пъти)

ilia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 115
Re:Биоинформатика???
« Отговор #20 -: 15.02.2007, 13:28:52 »

Прегледах отново плана и доколкото видях няма никакви летни учебни практики.

Ето линка към учебния план http://bio.uni-plovdiv.bg/BCs_Bioinformatics_R.pdf
Активен
-

Веско Баев

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Биоинформатика???
« Отговор #21 -: 17.02.2007, 17:57:18 »

Ще помагам с каквото мога!
Ако те интересува какво се води в дисциплините и какво може да ти е от полза като информатик може да се свържеш с мен и колегата ми (Венци и Веско - катедра Мол.биол.) както и за материали по въпроса :)


Активен
PLANTGENE.EU

sidewinder

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
Активен
I·M·A·G·I·N·A·T·I·O·N
sidewinder.freehostia.com

Diudi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 36
Re:Биоинформатика???
« Отговор #23 -: 04.03.2007, 09:44:23 »

Благодаря за информацията  genecatcher ,но аз съм видяла тази програма много отдавна :-D
Активен

justiicho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Биоинформатика???
« Отговор #24 -: 26.08.2007, 12:17:04 »

Аз съм в курса Биоинформатика 2 за 3 година редовно обучение и до колкото знам практика след всяка година няма , може да има по време на магистратурата или след нея и до колкото съм чувал след нея ако си натрупал малко повече знания има голям шанс да ти помогнат да специализираш извън страната.

Доколкото програмата която genecatcher линк-ва тя претърпя малко промени ,но за добре бяха те :) .
 
« Последна редакция: 26.08.2007, 12:19:36 от justiicho »
Активен

D040

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Биоинформатика???
« Отговор #25 -: 05.10.2007, 18:46:43 »

има ли студенти от биоинформатика 1 ви курс ?
Активен

Glezoran4o

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re:Биоинформатика???
« Отговор #26 -: 05.10.2007, 18:49:33 »

има да, за6то пита6 ?  :-)
Активен

Калински

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 520
  • Екология на БТП
Re:Биоинформатика???
« Отговор #27 -: 02.11.2007, 19:10:34 »

Има ли смисъл да уча биоинформатика при положение, че съм зле по математика? Дали ще мога с биология да компенсирам :roll:
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re:Биоинформатика???
« Отговор #28 -: 02.11.2007, 19:21:35 »

Явно математиката е проблем на доста хора. Според мен само биологията няма да ти е достатъчна за биоинформатика...аз съм с молекулярна биология и макар че математиката при нас е малко(само 1 семестър) се чудя дали ще успея да си взема изпита.
Активен

Kompot

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Биоинформатика???
« Отговор #29 -: 27.09.2009, 15:00:31 »

Искам да попитам,къде ще се провежда "Растително разнообразие" доколкото разбрах ще е в сградата до Стария град,така ли ще е.
И другото въпросче ми е само в Ректората ли може да се провери коя група си?
« Последна редакция: 27.09.2009, 15:02:11 от Kompot »
Активен

MISSTY

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 379
  • Биологически факултет :-)
    • My home page
Re:Биоинформатика???
« Отговор #30 -: 27.09.2009, 15:14:02 »

Да в Стария град ще е. :) А групите могат да се видят в ректората на списъците или може да се обадиш на инспекторката да я попиташ.
Активен

Glezoran4o

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re:Биоинформатика???
« Отговор #31 -: 28.09.2009, 18:52:59 »

Растително разнообразие се кара горе  на тепето ;)  , най вероятно ще имате при  доц. Младенов :) , мн е точен  :-) :-) :-)
Активен

mariana138

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
  • в дясно
Re:Биоинформатика???
« Отговор #32 -: 28.09.2009, 19:51:21 »

да той е мн точен хареса ми  :-) :-) :-) :-P :-P :-P
Активен

sidewinder

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
Re:Биоинформатика???
« Отговор #33 -: 02.10.2009, 16:32:43 »

Нека да напиша и аз нещичко в тази така забравена тема и има защо да е така. Както за много неща, ние българите и в тази област решихме да действаме като жабата - видяла, че подковават коня и тя се наредила на опашката.

Налага се да дам няколко безплатни съвети на кандитат-студенти, решили да се занимават с биоинформатика.

Преди да хукнат да се записват за нея, нека изчетат доста неща, да проучат какво представлява тя на запад и какво е тя у нас. Да направят паралел. Да си зададат въпроса - какво ще работя в България после? Има ли центрове, институти, които ще ме вземат на работа? Ако няма в България почва за реализация, ще бъда ли конкурентноспособен на запад с това, което ще ме научат тук. Нека проявят известна доза изпитателен подход и критичен поглед. Нека да са наясно, че биоинформатиката не се нуждае само от един компютър. Всичко, което се открие на база на аналитичния апарат на биоинформатиката, ще трябва да се проверява и експериментално в лаборатория. Иска много богата материална база. Запознайте се с какво разполагат западните институти, колко обучаващ персонал имат, какви постижения имат.

И когато претеглите на кантар всичко това, сами решете.
Активен
I·M·A·G·I·N·A·T·I·O·N
sidewinder.freehostia.com

Веско Баев

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Биоинформатика???
« Отговор #34 -: 29.10.2009, 12:32:23 »

Има ли смисъл да уча биоинформатика при положение, че съм зле по математика? Дали ще мога с биология да компенсирам :roll:

ще можеш, но ще ти трябва не толкова математика колкото информатика или - мрежи, ОС, програмиране до някаква степен.

но определено не е задължитлено, има си биоинформатика повече за молекулярни биолози и такава за информатици, зависи конкретно с какво ще се занимаваш...
Активен
PLANTGENE.EU

Веско Баев

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Биоинформатика???
« Отговор #35 -: 29.10.2009, 12:36:58 »

Нека да напиша и аз нещичко в тази така забравена тема и има защо да е така. Както за много неща, ние българите и в тази област решихме да действаме като жабата - видяла, че подковават коня и тя се наредила на опашката.

Налага се да дам няколко безплатни съвети на кандитат-студенти, решили да се занимават с биоинформатика.

Преди да хукнат да се записват за нея, нека изчетат доста неща, да проучат какво представлява тя на запад и какво е тя у нас. Да направят паралел. Да си зададат въпроса - какво ще работя в България после? Има ли центрове, институти, които ще ме вземат на работа? Ако няма в България почва за реализация, ще бъда ли конкурентноспособен на запад с това, което ще ме научат тук. Нека проявят известна доза изпитателен подход и критичен поглед. Нека да са наясно, че биоинформатиката не се нуждае само от един компютър. Всичко, което се открие на база на аналитичния апарат на биоинформатиката, ще трябва да се проверява и експериментално в лаборатория. Иска много богата материална база. Запознайте се с какво разполагат западните институти, колко обучаващ персонал имат, какви постижения имат.

И когато претеглите на кантар всичко това, сами решете.

и какво, западните институти като са по-добре хайде ние да не се занимаваме с нищо а да си стоим в каменната ера нали? или да спрем да обучаваме студенти щото видиш ли западните студенти може да са по-добре?
за биоинформатиката наистина не трябва само компютър - трябва и някой наясно с нещата да седи на него!

а като така умело сравняваш, в колко чужди лаборатории си бил и какво бе тяхното ниво на биоинформатиката?

« Последна редакция: 29.10.2009, 12:56:46 от vesko »
Активен
PLANTGENE.EU

minkov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Биоинформатика???
« Отговор #36 -: 30.10.2009, 10:06:11 »

Нека да напиша и аз нещичко в тази така забравена тема и има защо да е така. Както за много неща, ние българите и в тази област решихме да действаме като жабата - видяла, че подковават коня и тя се наредила на опашката.

Налага се да дам няколко безплатни съвети на кандитат-студенти, решили да се занимават с биоинформатика.

Преди да хукнат да се записват за нея, нека изчетат доста неща, да проучат какво представлява тя на запад и какво е тя у нас. Да направят паралел. Да си зададат въпроса - какво ще работя в България после? Има ли центрове, институти, които ще ме вземат на работа? Ако няма в България почва за реализация, ще бъда ли конкурентноспособен на запад с това, което ще ме научат тук. Нека проявят известна доза изпитателен подход и критичен поглед. Нека да са наясно, че биоинформатиката не се нуждае само от един компютър. Всичко, което се открие на база на аналитичния апарат на биоинформатиката, ще трябва да се проверява и експериментално в лаборатория. Иска много богата материална база. Запознайте се с какво разполагат западните институти, колко обучаващ персонал имат, какви постижения имат.

И когато претеглите на кантар всичко това, сами решете.

Прочетох това съобщение и бях доста pissed-off. Толкова, че чак се регисрирах, за да отговоря, което за мен е постижение, тъй като това е първото ми участие в дискусионен форум. Причината е и в един отговор, че написаното по-горе се е харесало поне на един човек - вероятно студент... Разбира се, такива наглед компететнтни изказвания лесно влияят на младите хора, които освен това се колебаят какво да правят, какво да учат... В този смисъл подобни безотговорни и некомпетентни изказвания са доста неприятни, особено за хора, които искрено се опитват да въведат нещо ново и да направят постепенно тази България по-нормална европейска и "световна" държава. Класика е да се правят изказвания за това, че в България нищо не става, нищо няма да стане и въобще "forget it kid". Психологията на "здравия" българин е - "откажи се, нищо няма да стане...", докато психологията на обикновения американец, например е, "давай, ще успееш..." Затова цитираното писание ме дразни особено много, още повече, че е в стил - "понеже гроздето е високо и не можем да го стигнем, то е кисело".
Преди да пише повече, бих поканил "genecatcher" (Виктор) да погледне оборудването в катедрата и да му обясня, че то е на европейско ниво и няма никакви проблеми да се направи каквото и да е в областта на молекулярната биология, което и в други европейски университети. Така че въпроса с проверката на биоинформатичните хипотези не стои. Катедрата, която се занимава с биоинформатика - обучение и наука (МБФР), има за следващите три години над 2 милиона лева национално финансиране, което е уникално дори и за европейски университет. И само за да завърша, ще му кажа, че в областта на системната биология и биоинформатиката в ПУ за следващите три години е финансиран европейски проект под мое ръководство за 2.2 милиона евро, от които почти 1 милион са за оборудване. Проектът е класиран в челото на 15 финансирани подобни проекти в Европа, избрани от около 5000 подадени предложения. Надявам се че това говори добре за перспективите на биоинформатиката в ПУ.
Много се надявам, че подобни, като цитираното, конформистки изказвания няма да повияят на младите хора, които са решили да се насочатб в областта на биоинформатиката. Не се впечатлявайте - винаги има подобни хора със "здрав разум", които виждат нещата у нас винаги в черно и се опитват да ви обезкуражат. Сигурно сте чували подобни думи и от другаде. Добре, че науката се прави от "по-луди и безразсъдни, които не си правят такива тънки сметки. Ако не беше така, още щяхме бодро да си преживяме бананите на дървото
Cheers !!

Проф. Иван Минков, фен на биоинформатиката

PP: Прилагам някои ликове, които може да са ви инересни:
http://www.computing.dcu.ie/prospective/postgraduate/bioinformatics/index_bg.html
http://www.computing.dcu.ie/prospective/postgraduate/bioinformatics/whatis.html
http://www.ebc.uu.se/education/master/Bulgarian.html

А това е една любопитна лекция, която е изнесена, както се разбира, пред небиолози, опитваща се да обясни какво е биоинформатиката - тя е доста дълга - около 1 час, но е много любопитна. Дано да имате търпение да я видите.
http://video.google.com/videoplay?docid=-5710696533230340751#




« Последна редакция: 30.10.2009, 10:11:45 от minkov »
Активен

sidewinder

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
Re:Биоинформатика???
« Отговор #37 -: 31.10.2009, 22:18:16 »

Браво! Толкова сте напрегнати от работа, че открихте мнението ми след 27 дни. Това показва колко ви интересува мнението на хората за това, с което се занимавате. Не ме разбирайте погрешно, не се опитвам да пречупя хатъра на никого. Хората трябва да знаят с какво си имат работа.

Биоинформатиците знаят английски, затова няма да го превеждам. Няма да коментирам, само ще натъртя, че става въпрос за институт от 400 души, включително и Нобелов лауреат. Изгледайте клипа!!!
Боже мой, в това помещение, пълно с апаратура може да се побере футболно игрище! :-o Къде са те, къде сме ние и кога ще постигнем 1/10 от тяхното. Само 1/10!




A nice illustration of some beyond the state-of-the-art bioinformatics research are the activities of Craig Venter's institute, which employs over 400 people, including Nobel laureate Hamilton Smith. As Craig Venter explains, while being interviewed by Richard Dawkins, imagination plays a substantial role in science, especially in bioinformatics. When you couple imagination with scientific excellence and adequate infrastructure, research and real breakthroughs become possible. The high quality uncut version of this interview, taken at Craig Venter's institute premises, provides also a glimpse at the infrastructure, which supports and enables these breakthroughs:

Интервюто с Craig Venter:
http://www.youtube.com/watch?v=3E25jgPgmzk

Успех

п.п. "Фен на биоинформатиката" не звучи сериозно.
« Последна редакция: 31.10.2009, 22:48:43 от genecatcher »
Активен
I·M·A·G·I·N·A·T·I·O·N
sidewinder.freehostia.com

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Биоинформатика???
« Отговор #38 -: 01.11.2009, 09:08:31 »

Вики, ако си мислиш че твоето, моето или нечие друго съществуване в ПУ, българските университети или българските институции е сравнимо със западните - отърсвай се бързо от заблуда. Плодовете, които ние даваме трудно корелират със заплатата, която получаваме и в това трябва да си убеден... Въпреки всичко това не е основание за постоянно хленчене и мотивация/подтик към анархия. Какво всъщност предлагаш ти: за закрием биоинформатиката, да закрием ПУ, да закрием и държавата... между другото аз симпатизирам на подобно мнение, но резултата за теб лично би бил плачевен, както и за България в глобален мащаб... Подобни reset-вания на системата, знаеш много добре колко са успешни.

Виж, според мен ти трябва да намалиш емоцията, защото ми се виждаш обладан от нея. Качи се при Минков и си говори f2f (не тук само). Пътьом обаче си мисли аргументи за твоите, срещу неговите плодове (резултати) - само така невежа от форума ще може да ви разпознае.

Съвета ми към теб е да простиш на Минков дълбоко в сърцето си - този акт помага невероятно много и дори да го подкрепиш и да заработите заедно. Това нещо и той трабва да направи, само че с доста повече хора в ПУ. Ако не, Вики просто си търси друга работа и без това кариерата ти в ПУ беше reset-ната преди година, не вярвам да си там заради заплатата... забрави че ще успееш и в каузата - лично аз не те подкрепям, а знаеш че сме големи приятели.

Ето ти един мил спомен :)

http://photo.argon.acad.bg/ksx/2009/rodopi-02/IMG_9585.jpg.html
Активен

dyavol4eto_f

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re:Биоинформатика:)
« Отговор #39 -: 04.11.2009, 18:59:34 »

може ли някой да ми каже от каде мога да си сваля програмата за биоинформатичен анализ CLC Sequnce Viewer казаха че мога да го сваля от саита на унив.но не можах да открия точно от каде благодаря предварително:)
Активен