argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ПУ няма ли да стачкува?  (Прочетена 15780 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
ПУ няма ли да стачкува?
« -: 01.10.2007, 13:55:35 »

Софийският университет отново плаши със стачка. Чудя се защо в ПУ сме тихи по този въпрос. Знаете ли дали нещо се прави по въпроса? Може би някой синдикален активист да защити синдикатите и обясни къде са и с кво се занимават в момента?

от един провинциален преподавател
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #1 -: 01.10.2007, 14:05:40 »

Теми от http://forum.uni-sofia.bg
Ще има ли стачка?
Колко арогантен е министър Вълчев?
Ще стачкува ли СУ от 3-ти отктомври?

Уви разлика между форумите на СУ и ПУ е тази, че нашия спи дълбок зимен сън и се пробужда само тогава когато администратора каже "не на простотията в Public" и група активисти се юрват да защитават свободата на интернет словото, докато колегите в СУ (+ студентите забележете) се интересуват от тези по-горе проблеми....
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #2 -: 01.10.2007, 14:24:54 »

Теми от http://forum.uni-sofia.bg
Ще има ли стачка?
Колко арогантен е министър Вълчев?
Ще стачкува ли СУ от 3-ти отктомври?

Уви разлика между форумите на СУ и ПУ е тази, че нашия спи дълбок зимен сън и се пробужда само тогава когато администратора каже "не на простотията в Public" и група активисти се юрват да защитават свободата на интернет словото, докато колегите в СУ (+ студентите забележете) се интересуват от тези по-горе проблеми....

Относно "активистите" ... прав си че е малко отцепническа работа, но не сме пропуснали тази тема : xaxa.eu/index.php?topic=146.0

иначе и там съм писал и тук ще пиша:

... не може държавата така да се отнася с университетите, хеле пък със СУ! Ако държавата обяви война на СУ и университетите в БГ не са единни и не подкрепят СУ може да стане много лошо за всички ... например нещо такова:

Из дневника на един католически пастор, живял във фашистка Германия:
"Първо подгониха равините... не бях юдей и затова не се застъпих за тях.
 После подгониха протестантите... не бях протестант и затова не се застъпих за тях.
 После подгониха православните... не бях православен и затова не се застъпих за тях.
 После подгониха католиците... ,но вече нямаше кой да се застъпи за мен..."
                                                                                               из Адвокатите от Бостън
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #3 -: 01.10.2007, 14:52:58 »

На 26.09.2007 г. Факултетният съвет на ФМИ прие декларация в подкрепа на стачката на учителите.
В момента във факултета върви подписка в подкрепа на исканията на Софийския университет.
Тази учебна година още е нямало Академичен съвет на ПУ, предполагам, че на първия такъв ще се обсъди и този въпрос.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #4 -: 01.10.2007, 15:16:31 »

mircho, чудесна идея, поздравления за инициативата.
Нека ако може подписката да дойде и до ректората, където ще събере още подписи!
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #5 -: 01.10.2007, 15:23:10 »

Ами тия дни и през нас (разбирай Физ. Фак.) мина подписка в смисъл на подкрепа на исканията на СУ, доколкото прочетох. И аз турих едно подпис. Изплащане на 100% от бюджета, увеличаване средствата за наука и подобни неща беше.
Активен
Физически Факултет

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #6 -: 01.10.2007, 15:24:21 »

Принципната ми позиция като гражданин е следната:

Не може шофьори на автобуси и таксмитраджии да имат думата само защото имат "силата" да спрат градския транспорт, или да блокират с жълти колички някое по-важно кръстовище.

В момента учителите никой не ги слуша, защото те мирно, тихо и кротко стачкуват, без да пречат на когото и да било с каквото и да било.

Не казвам учителите да тръгнат на активен протест и да хвърлят камъни по парламента, но явно в България важи правото на силата, а не силата на правото. Който е по-силен, той се слуша.

Родителите ми са лекари на държавна служба, знам за какво стачкуваха в Пирогов.

Аз съм отворена и интересуваща се личност, знам защо протестират учителите.

Също така знам, че държавата няма да удовлетвори исканията им (на учителите), защото учителите нямат тежки автобуси, или жълти коли. За справка - виж по-горе.

Също така ми е ясно, че писането в този форум няма да помогне с нищо.

Ясно осъзнавам, че промяна трябва да има. Тази промяна зависи от МЕН и от ТЕБ, т.е. от ОБЩЕСТВОТО.

Казано накратко - силата е в нас!

Този пост няма да го трия, тъй като изразява гражданската ми позиция и тъй като смисълът му се губи, а за политика тук е забранено да се говори (ksx бие през пръстите) по-късно ще измисля как да го редактирам така, че да има повече смисъл.
Активен

Димитър Димитров

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 213
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #7 -: 01.10.2007, 15:30:10 »

За ПУ и университетите не съм наясно как стоят нещата но мога да изкажа мнение за стачката на учителите в средното и началното образование. Раздвоен съм. И това главно се основава на опита ми. От една страна ги подкрепям защото съм ставал свидетел на това как един добър учител (меко казано добър), човек, който винаги ще ти помогне и ще ти покаже пътя, е живял направо в мизерия. На такива хора заплатата даже трябва да се увеличи тройно. От друга страна пък съм срещал "преподаватели", които са казвали(когато ги попиташ нещо) - "На теб ти се учи но на мен не ми се преподава".  Такива просто нямат право на протест и моментално трябва да бъдат ИЗРИТАНИ от мястото където работят. Сега като се замисля, наистина във всяко стадо си има мърша, но трябва ли заради тази мърша да страдат и съвестите хора. Не разбира се, така че дано постигнат нещо с исканията си.

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #8 -: 01.10.2007, 15:40:57 »

Моето лично мнение е, че преподавателският колектив на ПУ трябва да стачкува. Аз лично, както и доста други колеги предполагам, ще подкрепят също стачката.
Но в момента според мен ситуацията която се е създала около СУ и техният протест е малко ялова. Ако стачкуват един, два или пет университета в България нищо няма да се получи. Всичко трябва да се организира на национално ниво. Най-правилно би било според мен да се направи Ректорски съвет на всички Ръководители на висши учебни заведения в страната (без частните разбира се) и заедно да излезнас с протестна нота. Така ще се получи ефекта "много сме, силни сме".
Активен

Dulsi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
  • O, sancta simplicitas !!!
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #9 -: 01.10.2007, 15:44:29 »

напълно съм съгласна с Иван Давидов ! В нашата страна всичко става само когато се приложи някакъв вид сила (власт) независимо дали е на жълтите коли, автобусите..или медиите. също така и тази тема ще остане глас в пустиня, но ми се иска да вярвам, че когато нещо се обсъжда то може да бъде чуто..поне е нещо, а не да мълчим и да чакаме...
 p.s.  Res, non verba!
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #10 -: 01.10.2007, 15:46:06 »

Разбира се масовостта е важна за успеха на една стачка, но по дяволите това не е ли работа на синдикатите - да я организират и защитят правата ни. Чудно ми е къде се скатаха сега, когато е точния момент... Иначе резервния вариант с подписки би сработил като начало.

Нещо, което обаче силно ме тревожи е мнението на мои колеги които в контра на моята инициатива ми отговарят "ама ти нали знаеш, че като стачкуваме няма да взимаме заплати..., а как ще си плащаш апартамента"
:-X
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #11 -: 01.10.2007, 15:50:34 »

Наско относно синдикатите.... по-добре не се надявайте особено  :-X.
Работих една година в сградата, където се помещаваха въпроснике КНСБ и ... то си е жалка картинка. Поне тези на регионално ниво (Пловдив) по цял ден нищо не правят.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #12 -: 01.10.2007, 15:54:00 »

На мен впрочем ми е интересно присъствието на синдикати в ПУ. Аз не членувам никъде и никой не се е и опитал дори да се свърже с мен. Аз, на длъжност изискваща според обявата на конкурса висше образование по специалността (изискване, което покривам с артък), получавам по-малко от чистачките и шофьорите. Айде никой да не ми казва, че шофьорите ни работят за по-малко от 300 кинта, щото много ще се смея. А моята заплата бруто е под 300.
Активен
Физически Факултет

Aleks

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #13 -: 01.10.2007, 16:36:43 »

Макар и да съм отскоро тук, бих искала и аз да изразя своята позиция. Не мисля, че нещата трябва да се делят на "таксиджии", "лекари","учители". Всички са хора и всички са обект на унижение от страна на правителството. Не знам защо в този форум е забранено да се говори за политика, при условие, че има специалности, занимаващи се с това - политология.  :wink:

Ще се опитам да не засягам политиката, но точно стачката засяга нея. Стачката е вид протест, в случая протест срещу правителството. Според мен българина трябва да забрави това поединично спасяване, а да си припомни за това "Съединението прави силата", т.е. всеки един гражданин да подкрепи стачкуващите чрез явни протести, а не маскирани, пиейки ракия нощем и псувайки. 

Студентите в момента трябва да са най-активни, а не знам защо така в България са най-спящи. Ако преподавателите получават справедливо възнаграждение, то непременно ще окаже положително влияние върху методите им на преподаване. Желание за работа. При обратното - вероятно обратен ефект.
Дори, когато вдигнаха таксите и въобще предстоящото увеличение на таксите трябваше да засегне студентите. Да, вярно е, че обучението в цял свят е скъпо, но аз не виждам как при 300-400 лв заплата може да отделиш пари за обучение. Ние не се храним с обучението, не се отопляваме с него и пр.

Малко абсурдно, но мисля, че трябваше да се вдигне един масов протест, на национално ниво за хуманно отношение към българите и въобще гражданите на България.

Eто я жестоката действителност:
Цитат
Българите ще имат европейски доходи едва след 30 години и то при условие, че производителността на труда се повишава с 2% годишно до 2015 г., а след това с 5 на сто. Така през 2040 г. България ще е достигнала до равнище на брутния вътрешен продукт (БВП), който да отговаря на средното равнище в ЕС. Това предвижда оптимистичният сценарий за повишаване на доходите на българите, който се съдържа в доклада на Световната банка (СБ) за България, представен днес в София. Има и песимистичен сценарий - БВП да расте с 2% годишно и така ще имаме нарастване до доходите, но никога няма да настигнем европейците.

Унизителни заплати получават масата. Интелектуалният труд никога не се е ценял в България ( от няколко десетилетия), но има и изключения. Тук никога не се е правило нещо както трябва, дори в момента тези стачки са неправилни, в неподхящо време, в неподходяща форма.

Няма да е лошо да се прочете отново фейлетона на Христо Ботев "Политическа зима".  :wink:
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #14 -: 01.10.2007, 18:13:52 »

Цитат на: Aleks
Макар и да съм отскоро тук, бих искала и аз да изразя своята позиция. Не мисля, че нещата трябва да се делят на "таксиджии", "лекари","учители". Всички са хора и всички са обект на унижение от страна на правителството.
Aleks, поздравления за мнението! Мисля, че ако повече като теб пишат в тоя форум ще е супер. Няма смисъл да коментирам каквото и да е от поста ти понеже съм напълно съгласен с визията ти за политика!

Цитат на: Aleks
Не знам защо в този форум е забранено да се говори за политика, при условие, че има специалности, занимаващи се с това - политология.  :wink:
Уви дълга история започваща оттам, че повечето постващи във форума като всички българи "разбират" от политика, футбол и жени. За мен политиката е важна за да се използва като тема за забавление във форумите на ПУ.... но склоних и вече писането за политика е ОК в Public.
Активен

btilov

  • Гост
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #15 -: 01.10.2007, 19:15:59 »

Извинявайте скъпи колеги, но подобно стачкуване започна още през май месец и дори пуснах тема във форума за подобна кауза http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=3596.0 . Темата е видяна е 255 пъти за съжаление не получих нито едно писмо от колега от ПУ и нямаше нито един коментар по темата! Единствено на призива откликнаха ученици от ученическите съвети от различните училища, с които бяха обсъдени подобни стачни действия от страна на студенти и ученици в гр. Пловдив.
 Сайта http://priziv.org/ все още си стои и чака гражданската съвест на студенти и преподаватели да проработи. Защото това не е призив само за нормално заплащане, а за европейски стандарт на Висшето ни образование, а от там и на живот.
Много ми е интересно, защо чак сега има някакъв форумен диалог след като ksx пусна подобна тема?
 
p.s. ksx въпроса ми  не е конкретно към теб, но може и ти да споделиш какво провокира твоята гражданска позиция, инициирайки тази тема точно сега?
Активен

Aleks

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #16 -: 01.10.2007, 19:21:05 »

 :-)

Ето и още по темата.

Цитат
В аулата се виждаха плакати - „Не на по-високите такси", „По-високи заплати за преподавателите", „Не даваме общежитията на концесия"


Това, че премиерът е обещал да изпълнява закона, не е достатъчно - ние искаме да бъде увеличена издръжката за един студент, коментира професор Биолчев. 
.

Следвайи по-горният си пост, аз също мисля, че издръжката на студентите е плачевна. За себе си не искам да говоря, ще спомена, че това, което получавам от държавата не ми стига дори за транспорт - 70, 69 лв.

Ако наистина тези политици мислят за държавата, то няма да допускат мозъците и лицето на България да се срамува и да напуска родината си.

Не може преподаватели и студенти във висшите училища да бъдат унижавани по този деспотичен и нагъл начин. Това ли са европйските стандарти?! Това ли е мечтата да българина - да гладува и стачкува и въпреки това нищо да не се прави. За тези хора ли ние даваме гласа си?! На тях ли се доверяваме?! Това ли е новата "демократична" България? Какво може да ме задържи тук, след като завърша? Прекалено оптимистичната прогноза, че след 30 години, ще достигнем средното равнище на ЕС?!

В крайна сметка тези учители, драги политици, учат децата ви, както и вас са учили. Вие с това ли им се отплащате? Или може би е по-добре да няма образовани хора и да се превърнем в овце...

Имам чувството, че тези протести и стачки не стряскат хората в парламента въобще, щом дори си позволяват да бъдат по 40 мин. на работа. Ясно и точно им се казва какво се иска, а те се пазарят все  едно са на женският пазар!


Е, ПУ ще стачуква ли? И по-точно студентите ?
Извинявайте скъпи колеги, но подобно стачкуване започна още през май месец и дори пуснах тема във форума за подобна кауза http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=3596.0 . Темата е видяна е 255 пъти за съжаление не получих нито едно писмо от колега от ПУ и нямаше нито един коментар по темата! Единствено на призива откликнаха ученици от ученическите съвети от различните училища, с които бяха обсъдени подобни стачни действия от страна на студенти и ученици в гр. Пловдив.
 Сайта http://priziv.org/ все още си стои и чака гражданската съвест на студенти и преподаватели да проработи. Защото това не е призив само за нормално заплащане, а за европейски стандарт на Висшето ни образование, а от там и на живот.
Много ми е интересно, защо чак сега има някакъв форумен диалог след като ksx пусна подобна тема?
 
p.s. ksx въпроса ми  не е конкретно към теб, но може и ти да споделиш какво провокира твоята гражданска позиция, инициирайки тази тема точно сега?

Съжалявам, аз се регистрирах съвсем скоро.Мисля, че сега също е идеално за този призив и всеки, който е засегнат от ставащото да се включи. За съжаление и аз много пъти съм подканяла колеги и поканата ми е посрещана с присмех, вероятно породен от страх...  :-(
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #17 -: 01.10.2007, 21:21:19 »

Мислих си (може би наивно), че по тази тема/позиция всички ще сме единни и няма да се надцакваме по балкански, но уви... ОК - след като Борисе ме питаш публично, ще ти отговоря публично!

Цитат на: btilov
...
Много ми е интересно, защо чак сега има някакъв форумен диалог след като ksx пусна подобна тема?

p.s. ksx въпроса ми  не е конкретно към теб, но може и ти да споделиш какво провокира твоята гражданска позиция, инициирайки тази тема точно сега?

Гражданската си позиция я знаят хората около мен и тя не е от сега, просто сега се присетих да алармирам във форума за това. Ето една интересна тема пусната от мен Борка (+ форумен диалог) в тази област:
http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=3726.0
между другото текста си заслужава да му отделите няколко минути - има интересни статистики.

Интересно ти е защо след като аз пуснах подобна тема се зароди форумен диалог ли? Ми може би защото зная как да го направя, защото сега е момента и аз съм го уцелил... или просто защото съм по-ефективен от студентски съвет може би..., но повод за ревност няма, нито за съревнование, нали така - не забравяй че в случая сме от едната страна на барикадата и си струва да се подкрепяме?
:wink:
Активен

LUCIFER

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #18 -: 01.10.2007, 21:24:17 »

quote]Не може преподаватели и студенти във висшите училища да бъдат унижавани по този деспотичен и нагъл начин. Това ли са европйските стандарти?! Това ли е мечтата да българина - да гладува и стачкува и въпреки това нищо да не се прави. За тези хора ли ние даваме гласа си?! На тях ли се доверяваме?! Това ли е новата "демократична" България? Какво може да ме задържи тук, след като завърша? Прекалено оптимистичната прогноза, че след 30 години, ще достигнем средното равнище на ЕС?![[/quote]

това е истината, голата истина.... след като сме си ги избрали, ще търпим  :-( :cry: :-X
Активен

drag

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49
    • siak.dir.bg
Re: ПУ няма ли да стачкува?
« Отговор #19 -: 02.10.2007, 02:36:00 »

   Доходите на преподавателите са ниски, това не е коментар а факт. Личното ми мнение е че стачка трябва да има но не сега а след изборите за регионална власт. Иначе ми се струва конспирация за негативна кампания срещу НДСВ и пиар на БСП преди вота.
  Как ще си обясним че МИНИСТЪРПРЕДСЕДАТЕЛЯ не взима никакво становище по този въпрос цели петнадесет дни? Даниел Вълчев се чуди как да извади кестените от огъня а накрая ще се появи Станишев седмица преди изборите и ще вдигне заплатите. Хоп и БСП спечелила някой друг глас. Аз на Комунисти и техни наследници реклама няма да правя. Ако искате след изборите можем да свалим правителството ако трябва за да се вдигнат заплатите но сега не е времето за стачка.
  Сигурно някой пак ще се засегне но това съм си аз :)
Активен
*********** Аз слушам радио НЕКО **************                   
                    http://radio.uni-plovdiv.bg