argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Желаещи за Moderator?  (Прочетена 20412 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Желаещи за Moderator?
« -: 12.06.2006, 19:26:57 »

През последните дни се пуснаха доста маловажни/малоумни чат-съобщения (предимно от кандидатстуденти), които не са обект на университетския форум. Това е добре да се корегира о-време. Може би пък е добре да направим и отделен форум КСК, а?...
Така или иначе става ясно, че първоначално определените модератори на форуми не са ефективни, затова може би е по-добре модератори да са активни фенове на форума, а не такива, които по някъв начин са свързани с темата на форума.

Има ли желаещи, които искат да модерират определени дискусионни форуми тук? Някакви други идеи?
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #1 -: 12.06.2006, 20:04:52 »

ksx,

Какво ти пречат тези съобщения (дори не знам кои)? Защо трябва да се коригира всичко? Аз пък виждам шанс малко да се разработи този форум от кандидат-студентите иначе пишем 10 човека. А те кандидат-студентите много лесно ще решат, че форумът е тъп и пак ще продължим да пишем същите хора.

Не разбирам защо за всеки потребител трябва модератор, който да следи всяко негово действие. Тези хора никой не са обидили, само изразяват мнението си.

Нека форумът не взима пример от темата за библиотеката, където не вярвам някой повече да пише, защото там не се обсъжда нищо, само се уведомява обществеността за много интелектуални решения, взети от интелектуалци-родолюбци-стратези, които са съвестни държавни служители.

поздрави:
Атанас Чанев
познат още като
Един Свободен Човек

Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #2 -: 12.06.2006, 23:15:00 »

... Нека форумът не взима пример от темата за библиотеката ...
И от ECL-foruma ...
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #3 -: 13.06.2006, 00:14:32 »

Спред мен е добре да се направи един отдел КСК и там да си пишат кандидатстудентите. Така ще е по-добре. Тогава другите форуми няма да се засягат от тях, а и ще е по-подредено, а информацията по-лесна за търсене. Ако не поне може да се модерират съобщенията им в публичния форум. Все пак това са идеи, които можем да дискутираме.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #4 -: 13.06.2006, 11:08:00 »

Hi artanis,

разбиранията ми за подреден и полезен форум изключват постването на личен въпрос под формата на топик... (на който никой разбира се не отговаря) или поне не пръснати из целия форум. Може би наистина ще е по-полезно на посетителите ако направим форум Bulk или Junk, където всеки да си поства съобразно нивото му на развитие ;-)

Така или иначе поставих тази тема (Желаещи за Moderator?) по-скоро да намеря желаещи за модерация, с което ще намаля работата си по поддръжката...

Все пак плевели винаги избуяват и нивата трябва да се поддържа, а те (плевелите) са толкова по-силни, колкото условията им за развитие са по-добри ;)
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #5 -: 13.06.2006, 13:30:54 »

Така или иначе поставих тази тема (Желаещи за Moderator?) по-скоро да намеря желаещи за модерация, с което ще намаля работата си по поддръжката...

Все пак плевели винаги избуяват и нивата трябва да се поддържа, а те (плевелите) са толкова по-силни, колкото условията им за развитие са по-добри ;)
Това, че си администратор на мрежата и поддържаш сървърите не би трябвало да означава, че трябва да се занимаваш и с форума. Не е ли така? Важно е мрежата да функционира, понеже ако няма нет, тогава тоя форум изобщо няма да е достъпен. А що се отнася до модерирането, това е много отговорна задача, а и никой не харесва модераторите и законите. Въпросът е какво е хубавото обаче на анархията и безпорядъка?

Според теб artanis, сега форумт е по-активен, но не мислиш ли че анархията тук е голяма и всеки поства където и каквото му падне. Имай на предвид, че свобода не означава анархия. Дори и свободния софтуер си има правила. Също така както полицията следи дали се спазват законите, така и модераторите са полицаите на форума.

Хайде стига с бла-бла.

ksx, за съжаление не мога да се предложа, понеже аз съм доста безотговорен тип, а по-горе споменах какви би трябвало да са модераторите. Също така не съм много активен тук.

Поздрави:
Григор
Who cares who am I?
Who cares where am I?
Who cares what am I doing?
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #6 -: 13.06.2006, 13:57:02 »

Ето как изглеждаше едно съобщение, което изтрих току що:

Цитат на: vin
iskam da popitam nqkoi 1 kurs bio  informatika dali pazi resheniqta na zadachite po laag plashtam si

tel 0886 36 08 67

Така или иначе ще изчакам още малко време да се появят желаещи, след което ще направя Read-Only форумите, които нямат реален (не фиктивен) модератор. Разбира се междувременно можете да се пробвате да ми обясните гледната точка за свободен университетски форум.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #7 -: 14.06.2006, 07:50:49 »

ksx,

Тези регулации само дразнят потребителите. Ако имам 3 минути преди обедната почивка и искам да напиша нещо, но не искам да се логвам, ще трябва да мина през страницата, която ме подканва да въведа името и паролата си.

Много нови потребители не биха писали заради регистрациите. Или веднага ще спрат да пишат заради твърденията ти, че постовете им са идиотски. Не разбирам каква е тази мания от 'трите' поста във форума, всеки да си има отделно място.

От друга страна студентите, които според теб пишат глупости след време ще започнат да пишат 'по-разумни' неща. Въпреки че пак не разбирам какъв е проблемът с поста на вин.

Разбирам, че отделяш време и нерви, за да се занимаваш с този форум, но смятам, че никой човек не е в състояние да реши какво не е малоумно и какво е полезно за потребителите? на този форум. Въпреки, че не разбирам много от ниви и плевели, не мисля, че това е добър подход. Вземи пример от Мирчо - ФМИ форумът вече има над 3200 мнения. Понякога търся решения на проблеми, които сме обсъждали с другите участници там. Единственото, което трябва да се модерира са ксенофобските изказвания и дискриминацията във всичките и форми.

Не зная доколко има смисъл да те убеждавам (особено ако предварително знаеш, че няма да промениш подхода си). И още нещо - ще бъде голяма загуба, според мен да не може да се поства във форума проекти, стипендии, специализации, както и в работа, само защото няма активен модератор. Не мога да разбера необходимостта от тези мерки.

поздрави:
а.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #8 -: 14.06.2006, 08:52:39 »

artanis,

форума е интерфейс + база данни (постове) или просто някаква структура която НЕ цели да забавлява такива като нас, които общо взето тренират умението си да убеждават другите в накви каузи, в които сами си вярваме за някъв период от време или просто временна емоция...
Разбиранията ми за форум са такива, че той трябва да служи на нови потребители в лесно намиране на желаната информация. Това включва освен ориентиране по интерфейса на форума, а и ясно дефинирани топици, кратки и ясни и мотивирани изказвания и т.н. и т.н. Всичко това се отстоява с модерация (хубава българска дума) от хора като мен, теб и други фенове, които имат ясна идея. Примера ти с активността на ФМИ е смешен: колко от тези 3200 мнения мислиш че отговарят на по-горните критерии :)... трудна задача, но ако махнеш дискусии от рода "какво слушате в момента?" или "Кино" или "Triabva li Naiden da se lekuva?", които са едни от най-активните форуми ще стигнеш до извода че forum.uni-plovdiv.bg не е това, което трябва да е... И всичко това ми е ясно и замижавам пред него....

artanis, що се отнася до дразненето на потребителите или постове в обедните почивки: sorry ако е така - ТУК ПРАВИЛАТА СА ТАКИВА, дори на цената да бъда мразен от още повече хора. Те (правилата) ще стават все по-сериозни с нарастване популярността на форума, а ти имай предвид че до година/две (макс. и дано) ще надживееш либерализма си и чуството си за свобода ;-)
Активен

OpenBSD

  • Гост
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #9 -: 14.06.2006, 13:19:59 »

От друга страна студентите, които според теб пишат глупости след време ще започнат да пишат 'по-разумни' неща. Въпреки че пак не разбирам какъв е проблемът с поста на вин.
Много се съмнявам в това. Дори и сега има студенти, които би трябвало да им е "увряла" главата и поне малко да са порастнали, но все още не разбират, че форумът не е място за чат. От тези 3200 постинга мога да получа полезна информация само от 200. Останалото е бла-бла. До сега не ми се е случило да намеря решение в някоя от останалите 3000 "научни" дискуси. Интересно ти къде го намираш в тях?

Проблемът с поста на vin съдейки по това къде е писан и до момента какво е дискутирано  в темата някак си стои не на място. Това е все едно аз да взема да постна тук "Продавам слънчогледови семки, за мачовете от световното..." Макар, че мислех да го направя като проба как ще се реагира на това във форума на ФМИ.

Също така ме вълнува и следния въпрос, макар че ksx вече го е засегнал. Какво му е умното на топика "Трябва ли * да се лекува?" Изобщо като погледнеш заглавието и веднага решаваш, че това няма нищо общо с научната дейност на ФМИ.

За подреденоста... Незнам как би се ориентирал в библиотека, в която книгите са просто ей-така разхвърляни. Не мога да си представя библиотеката на FH-Lausitz със всичките тонове книги смесени и дори нямат разграничаване по специалности или предмети на изучаване. Е в момента форумът е една разхвърляна библиотека. Незнам за теб, но тук вече се хващам, че почвам да коментирам неща, които съм казвал и преди какво е полезно за този форум. Незнам колко хора ще се съгласят с мен, но важно е не количеството, а качеството. Иначе ако Мерцедес разцъждаваха не по тази логика, колите им щяха да са на много достъпни цени.
Тези регулации само дразнят потребителите.
Мразя да се хващам за едно изречение, но това много ясно ми ечи в съзнанието на нещо от типа "Хем ти дават 'гювеч' и пак да си недоволен от него..."

Като финал бих казал, че синтактически разликата между свобода и слободия е много малка, но за това пък смислено са напълно противоположни.
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #10 -: 14.06.2006, 20:22:09 »

Аз например съм за да се логваш във форума, защото така ще престнат да се появяват разни спамове от ботове.
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #11 -: 30.06.2006, 10:28:33 »

От една страна форумът е официален за ПУ и трябва да има ред. Но все пак щом е форум, а не просто информационен  бюлетин, трябва да се разрешава на хората да водят дискусии. Няма нищо по-дразнещо от това *РЕДОВНО* да се местят или заключват теми. Какво може да породи такива действия:
- в темата има много нецензурни думи и настава личен конфликт между участниците - правилно
- не трябва да има *ОФТОПИЦИ* - не винаги правилно. Щом се пише в дадена тема и то интензивно, значи има интерес.
- не е за *ТУК* - в повечето случаи уместно
Като цяло действията на модератора трябва да са незабележими за потребителите, а не човек да започне да се чуди къде е отишла най-интересната тема от даден форум. А започне ли да се забелязва модератора всеки ден, значи нещата не са наред. Трябва да се действа тоталитарно, но така че пролите да не усещат.
« Последна редакция: 30.06.2006, 10:30:39 от VooDooMaN »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #12 -: 30.06.2006, 12:36:18 »

VooDooMaN, съгласен съм с разсъжденията ти.... и последно, какво предлагаш?
Активен

black_lady

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 256
  • Forever Darkness
    • http://shadowscape.blog.com/
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #13 -: 12.07.2006, 20:43:50 »

Прочетох цялата тема и честно казано изключително се издразних от доста от коментарите в нея. И все пак от позицията на човек, който не е особено обвързан с този форум или с който и да е друг, но пък редовен посетител на много такива, мисля че мога да изкажа доста обективно мнение.
Най-напред ме възмущава начина, по който някои от вас говорят за потребителите, особено за "малоумните" постове на кандидатстудентите. Това, че хората са незапознати, далеч не ги прави малоумни и не мисля, че е ваша работа да обиждате по този начин. Винаги съм смятала, че целта на всеки форум е да бъде по-посещаван от възможно най-много хора. Вярно е, че на моменти е възможно да се срещне някой не-на-място или обиден коментар, който трябва да бъде изтрит или ако е тема съответно да се заключи, но решението НЕ е в това да бъдат наричани потребителите с обидни епитети, най-малко върви такива неща да се чуват от устата на модераторите или дори на самия администратор.
Голямо чудо, че някой си търсел теми по биология и дал теледон за контакт. Разликата между тях и продажбата на семки за световното, както изключително образно направи сравнение един от вас, е че тези теми са си точно по кандидатстудентски проблем - т.е. човекът си търси нещо за кандидатстването и който би могъл - съответно помага. Във форума на СУ примерно си има цяла тема за онлайн теми и обмен на теми между потребители, не виждам на вас тук какво ви пречи един простичък пост.
В заключение само ще кажа, че тоя форум все така няма да го бъде, докато повечето от вас не се научат как да се отнасят с потребителите, защото именно тия последните са дошли тук с някаква цел, може да зададат някой "малоумен" въпрос, на който ще  им е нужен отговор. Не може всичко да е високо интелектуално и да отговаря на високите ви изисквания...
Съжалявам, ако съм засегнала някого, просто това мисля аз, а вярвам и други. Постът ми може да бъде и изтрит, но това няма значение, тъй като вярвам, че хората, към които го отправям, ще го прочетат.
Активен


If today was perfect, there would be no need for tomorrow!

OpenBSD

  • Гост
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #14 -: 12.07.2006, 21:39:20 »

Ами значи въпросния пост за който говориш за темите по биоинформатика /*за съжаление вече го няма*/ беше публикуван в дискусия, в която се коментират магистратури по Биоинформатика и конкретно какво се изучава. Пича просто видял, че тая тема е най-дискутирана в последно време и си поства коментар/запитване, което ни най-малко има общо с предишните дискусии. Поне можеше да го направи в отделен въпрос. Та от там ми хрумна и супер тъпата идея за семки за световното, понеже тук всички бяха луднали на тая тема, а пък се сетих, че в БГ по стадионите се ядат семки... Иначе футболът ми е "особено любим"...

Какво е моето виждане за университетски форум? Определено не е място, на което просто да си правим бла-бла. Най-малкото за тази част е направена отделна секция. Спред мен форумът трябва да е студенти/преподаватели помагат на студенти. Например много се накефих на последния постинг на Joke. Фен, това е 1000% тема за ФМИ.
А за това, че трябва да е по-посещаван един форум... може моного да се спори. Все пак форумът не е чат. А особено убниверситетския форум следва да дискутира и решава проблеми свързани със студентите, кандидатстудентите /*които са прочели поне малко справочника понеже много от постингите в КСК бяха от хора, които сигурно незнаят, че има такова "чудо"*/, преподавателите, начинът на преподаване, процесът на обучение и с какво може да се подобри всичко това. Самоче когато се дискутира нещо важно, всеки гледа да заглуши темата с бла-бла и да бяга от проблемите.

За изказванията на кандидатстудентите няма да коментирам. И аз бих искал всичко да ми се поднася на готово, а и ако може знанията с фуния да ми се наливат в главата, но не става... Ето защо е добре преди да се направи запитване да се провери дали няма нещо преди това писано по въпроса, като например постинга за това къде се намирала изпитната зала и че BGMaps не показвал това. Все пак това е просто карта на града, а не триизмерно изображение. А за Google Earth вече има качени самолетни снимки на Пловдив, така че не е толкова зле.
Активен

black_lady

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 256
  • Forever Darkness
    • http://shadowscape.blog.com/
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #15 -: 12.07.2006, 21:53:26 »

Кандидатстудентската кампания излиза изключително скъпо в днешно време, така че разбирам тези, които задават въпросите си онлайн вместо да харчат пари да си купят всички възможни книжки :roll: Не е фатално да се пита нещо, което го има вътре. А и както е поговорката - тъпи въпроси няма, има само отговори. :roll:
Според теб, OpenBSD,  "форумът трябва да е студенти/преподаватели помагат на студенти." Но кандидатстудентите не са ли следващите студенти, бъдещето на ПУ? Не мисля, че е излишно да се дава информация на хората, които след няколко месеца само ще са част от колектива, поправи ме ако греша!   :wink:
Активен


If today was perfect, there would be no need for tomorrow!

OpenBSD

  • Гост
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #16 -: 12.07.2006, 22:15:08 »

Добре, извинявай че забравих и кандидатстудентите.

Ами до колкото знам информацията, която я има в справочниците я има качена и в сайта на ПУ. А и аз също съм бил кандидатстудент и знам какво е. Въпросът е че има хора, които ги мързи /*понеже не се сещам по-точна дума*/ да прочетат тази информация им е по-изгодно да им се "снесе" наготово. В същото време не им е толкова сложно да си пуснат чат и да си правят бла-бла цял час вместо да се отделят 10мин да прочетат това, което ги интересува. Естествено, че моята логика е, защо пък да си губя времето с 10мин да пиша обяснение, което го има написано в сайта. А все пак докато на кандидатстудента времето е важно за подготовка, но и за информиране за събитията, които го очакват, а моето време е важно за развитие и работа по проекти. Прави ми впечатление как в БГ студентите даже си губят времето по време на следване, а тук в Германия всички учат сериозно. В момента е сесия и навън почти няма хора, а ако има то просто използват хубавото време и въпреки всичко са с учебник в ръка. Просто хората тук знаят какво искат да учат и учат. Докато в БГ маса народ незнае какво иска да учи даже, а да не говорим за това колко се учи. Имаш време да го разбереш.
Активен

black_lady

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 256
  • Forever Darkness
    • http://shadowscape.blog.com/
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #17 -: 12.07.2006, 22:38:10 »

Съгласна съм, че повечето са неориентирани и с липса на желание за учене, така е и това е един изключително тревожен феномен за страната. И все пак не всички са такива, срещат се и амбицирани млади хора, които все пак знаят какво искат.
В Германия, както казваш, може би е различно, не споря. Но и никога няма да мога да го разбера, тъй като родителите ми едвам ще смогват да ме издържат тук, в най-обикновен държавен университет, пък какво остава да ме пратят в частен или в чужбина - никакъв шанс просто :roll: Това е проблем и на много други, не всички имат възможността да излязат от България и после съдейки по чуждите стандарти да гледат отвисоко на "масата" тук.  Вярвам, че си имал време да го разбереш.
Активен


If today was perfect, there would be no need for tomorrow!

OpenBSD

  • Гост
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #18 -: 12.07.2006, 22:56:26 »

Ами в Германия съм по програма за обмен на студенти и за малкото време, което съм тук видях доста положителни и отрицателни неща. Но за разлика от БГ тук положителни са за съжаление повече. Въпросът е все пак с каква цел отиваш. За да учиш, или да си правиш парти, понеже тук партитата не са толкова шумни и чести като в БГ. Хората се забавляват, но най-вече учат. А и изпитите им са труднички, не е като в БГ с малко познания и хоп - 3. Иначе ако те интересува повече за самата Германия питай ksx, той завърши там аспирантура и може много повече да говори за това. Аз лично в момента почнах да го разборам много повече защо иска всичко да се стриктно и изрядно, и най-вече да има порядък. Когато се дискутира нещо важно трябва да се дискутира без много емоции, защото те водят до пристрастия и вземане на неадекватни решения. А за гледането от високо... Ами за 5г не мисля, че ksx гледа от високо на нас простолюдието. А това, че и аз правя сравнение какво е в БГ и в Германия не е гледане от високо. Приеми го като градивна критика, самоче никой не се учи от това и не го взема под внимание. А и в БГ има една специална порода хора тип "Бай Ганьо", които просто няма как да не ги пренебрегнеш, но това е дълга тема и има мноооого да се дискутира, а и ще ми трябва много бира за това, а утре имам изпит и тази вечер съм само на кафе и кола :| А и вече съм говори по това в някой от другите форуми.
Активен

black_lady

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 256
  • Forever Darkness
    • http://shadowscape.blog.com/
Re: Желаещи за Moderator?
« Отговор #19 -: 13.07.2006, 01:31:40 »

Темата я извъртяхме нещо твърде много от началния замисъл :roll: Но да говорим сега за българския и чуждия манталитет и типовете хора просто няма смисъл. Пък какво си говорил по другите форуми няма как да знам ;) Колкото за строгостта и непристрастните решения, мисля че всички го взимате малко твърде насериозно всичко това... та все пак е просто форум. Както и да е, и аз се уморих за днес - лека и от мен :>
Активен


If today was perfect, there would be no need for tomorrow!