Забелязах че обсъждате нивото на абстракция на математиката, необходимостта от изучаването на математически анализ и много други интересни въпроси.
Вярно е че все още не е открито 100% точно математическо описание на света, но без неточните математически абстракции нищо от това което виждате около вас, докато четете това съобщение не би съществувало - стените, таванът, бюрото, сградата, компютърът, мониторът, интернет и т.н.
Може да не е 100% точна абстрация, но работи. Вярно обикновените теории не описват достатъчно добре какво става в една черна дупка или какво е станало точно в момента на големият взрив, но ние за щастие не се намираме във въпросните времепространства (или поне така изглежда)
За бъдещите строители, овчари, овце, архитекти, и програмисти които смятат да пишат програми малко по-различни от счетоводен/складово/стопанствен софтуер (с уеб интерфейс), ето
Една (лесна) задача:
(Горката овца, една сутрин се събужда и осъзнава че е станала жертва на урбанизацията: до вчера широката поляна е била застроена с тухлени постройки, и тя (овцата) се е озовала заклещена някъде между къщите. Овчаря не може да доиде за да я измъкне или да я отвърже. Всички се чудят дали овцата ще доживее момента на своето спасение. Пренебрегвайки една част от факторите, времето с което овцата разполага зависи от това до какво количество трева тя има достъп. А това пък е свързано с площта на земята която овцата може да опасе.)
Колът за който е завързана овцата е в центъра на квадратната полянка.
a < 2*r < a*(корен квадратен от 2)Търси се лицето на фигурата оградена със син контур.
Формули в интернет много и всякакви, но за тази задача преди две години и google нямаше решение.
А формулата се получава като се реши един елементарен интеграл - със знанията от втората половина на анализ 2.
Сега някои от вас ще кажат "Защо ми е на мен да знам как да намирам формули като тази за овцата - ще дам на някои математик да ми я измисли!". За тези от вас които мислят така: Математиката изгражда начин на мислене - и точно този начин на мислене би подтикнал един програмист да използва else if а не само if-ове. Защото изчерпателността, краткостта, ефикасността, яснотата, и не на последно място точността са качества на математиката които би било чудесно ако всеки програмист притежаваше. Но windows е само един от примерите че има и програмисти които не мислят по този начин.
Информатиката не е наука за правене на прозорци с картинки, бутони и текстови полета (това е художествена работа), а за обработване на информацията която се получава чрез тези прозорци.
Алгоритмите, животни с които една част от вас може и никога да не се сблъскат, не се откриват с мишко-кликане и не се и резлизират по този начин
[освен в средите за визуално програмиране, и не, C++ не е среда, и Microsoft, Sun и Borland не правят такива (визуални) среди]. Нямам намерение да казвам колко са важни алгоритмите, достатъчен е факта че те се прилагат навсякъде - в операционните системи, в мрежовите карти, в рутерите, в мобилните телефони, в автомобилите, в самолетите, в мишките, че дори и в някои подложки за мишки.
Информатиката е наука за откриването и прилагането на алгоритми за обработка на информация (по-често двоични данни),
"Алгоритъм" е математически термин.