argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: "Студентстване" във ФМИ  (Прочетена 20101 пъти)

Gefix

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
  • Д. Благоев
Re: "Студентстване" във ФМИ
« Отговор #60 -: 03.11.2006, 19:32:28 »

Забелязах че обсъждате нивото на абстракция на математиката, необходимостта от изучаването на математически анализ и много други интересни въпроси.
Вярно е че все още не е открито 100% точно математическо описание на света, но без неточните математически абстракции нищо от това което виждате около вас, докато четете това съобщение не би съществувало - стените, таванът, бюрото, сградата, компютърът, мониторът, интернет и т.н.
Може да не е 100% точна абстрация, но работи. Вярно обикновените теории не описват достатъчно добре какво става в една черна дупка или какво е станало точно в момента на големият взрив, но ние за щастие не се намираме във въпросните времепространства (или поне така изглежда)

За бъдещите строители, овчари, овце, архитекти, и програмисти които смятат да пишат програми малко по-различни от счетоводен/складово/стопанствен софтуер (с уеб интерфейс), ето

Една (лесна) задача:



(Горката овца, една сутрин се събужда и осъзнава че е станала жертва на урбанизацията: до вчера широката поляна е била застроена с тухлени постройки, и тя (овцата) се е озовала заклещена някъде между къщите. Овчаря не може да доиде за да я измъкне или да я отвърже. Всички се чудят дали овцата ще доживее момента на своето спасение. Пренебрегвайки една част от факторите, времето с което овцата разполага зависи от това до какво количество трева тя има достъп. А това пък е свързано с площта на земята която овцата може да опасе.)
Колът за който е завързана овцата е в центъра на квадратната полянка.

a < 2*r < a*(корен квадратен от 2)
Търси се лицето на фигурата оградена със син контур.

Формули в интернет много и всякакви, но за тази задача преди две години и google нямаше решение.

А формулата се получава като се реши един елементарен интеграл - със знанията от втората половина на анализ 2.

Сега някои от вас ще кажат "Защо ми е на мен да знам как да намирам формули като тази за овцата - ще дам на някои математик да ми я измисли!". За тези от вас които мислят така: Математиката изгражда начин на мислене - и точно този начин на мислене би подтикнал един програмист да използва else if а не само if-ове. Защото изчерпателността, краткостта, ефикасността, яснотата, и не на последно място точността са качества на математиката които би било чудесно ако всеки програмист притежаваше. Но windows е само един от примерите че има и програмисти които не мислят по този начин.

Информатиката не е наука за правене на прозорци с картинки, бутони и текстови полета (това е художествена работа), а за обработване на информацията която се получава чрез тези прозорци.

Алгоритмите, животни с които една част от вас може и никога да не се сблъскат, не се откриват с мишко-кликане и не се и резлизират по този начин [освен в средите за визуално програмиране, и не, C++ не е среда, и Microsoft, Sun и Borland не правят такива (визуални) среди]. Нямам намерение да казвам колко са важни алгоритмите, достатъчен е факта че те се прилагат навсякъде - в операционните системи, в мрежовите карти, в рутерите, в мобилните телефони, в автомобилите, в самолетите, в мишките, че дори и в някои подложки за мишки.

Информатиката е наука за откриването и прилагането на алгоритми за обработка на информация (по-често двоични данни),
"Алгоритъм" е математически термин.
« Последна редакция: 03.11.2006, 20:21:48 от Gefix »
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: "Студентстване" във ФМИ
« Отговор #61 -: 03.11.2006, 20:09:15 »

a < r < a*(корен квадратен от 2)

siguren li si za tva?
malko bezsmisleno mi se vijda
ako a < r to celia kvadrat shte e v okrujnostta
a < 2*r < sqrt(2) * a
mi zvuchi po-smisleno

inache sum napulno suglasen s drugoto

a koito go e narisuval tova izometrichnoto da si zagubi prostranstvenoto vuzpriatie dano
basi 2 min se pulia da razbera kvo e narisuvano
« Последна редакция: 03.11.2006, 20:11:11 от Stilgar »
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: "Студентстване" във ФМИ
« Отговор #62 -: 03.11.2006, 20:24:04 »

da ne govorim ceh na uprajneniq vodqt hora kato Kasakliev na koito trqbva da byde ZABRANENO na prepodavat, realno poglednato 50% ot nashiq kurs vsichki A grupi v momenta ne stavat za informatici tyi kato horata oshte neznaqt kakvo e masiv tova ceh znaqt kak da reshat integral nemislq che shte im vadi hlqba :(

aide sega Kasakliev ti e vinoven... viarno che dokato ne mu zadadesh vupros nishto ne ti kazva, no povecheto hora ne iskat da im kazvat
Az puk sum A grupa ne sum chel knijki ne sum programiral predi universiteta i znam kvo e masiv
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

Gefix

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
  • Д. Благоев
Re: "Студентстване" във ФМИ
« Отговор #63 -: 03.11.2006, 20:32:09 »

a < 2*r < sqrt(2) * a
mi zvuchi po-smisleno
Моя грешка. Докато съм се старал с картинката съм объркал диаметър с радиус.

a koito go e narisuval tova izometrichnoto da si zagubi prostranstvenoto vuzpriatie dano
basi 2 min se pulia da razbera kvo e narisuvano
Аз се мъчих да го рисувам.
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: "Студентстване" във ФМИ
« Отговор #64 -: 03.11.2006, 21:13:14 »

елате да видите еи сега декември ли кога карат примерно 3ти курс задочно да видим колко хора знаят нещо, давидим колко хора изобщо ще знаят що се ползва
if
else if
else if
а не
if
if
if
:)
или колко хора знаят как се пише фор ? (определено не е "фор") колко хора знаят закакво подяволите е това public/private/protected какво е това полиморфизам наследяване указател this ТОВА СА ЕЛЕМЕНТАРНИ неща КОИТО ТРЯБВА ДА СА НАУЧИЛИ .


Ей, аз съм първи курс, но и аз ги знам тези неща...т.е. задочник=мързелив студент, така ли?

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: "Студентстване" във ФМИ
« Отговор #65 -: 03.11.2006, 21:19:03 »

a < 2*r < sqrt(2) * a
mi zvuchi po-smisleno
Моя грешка. Докато съм се старал с картинката съм объркал диаметър с радиус.

a koito go e narisuval tova izometrichnoto da si zagubi prostranstvenoto vuzpriatie dano
basi 2 min se pulia da razbera kvo e narisuvano
Аз се мъчих да го рисувам.

ahahah vidia li
dokatovmesto da go narisuvash 2D che da te razberut horata si oburkal vajnite neshta
tova e neshto kato flash:)


елате да видите еи сега декември ли кога карат примерно 3ти курс задочно да видим колко хора знаят нещо, давидим колко хора изобщо ще знаят що се ползва
if
else if
else if
а не
if
if
if
:)
или колко хора знаят как се пише фор ? (определено не е "фор") колко хора знаят закакво подяволите е това public/private/protected какво е това полиморфизам наследяване указател this ТОВА СА ЕЛЕМЕНТАРНИ неща КОИТО ТРЯБВА ДА СА НАУЧИЛИ .


Ей, аз съм първи курс, но и аз ги знам тези неща...т.е. задочник=мързелив студент, така ли?

~LIA~

ubedena li si che znaesh?:)
« Последна редакция: 03.11.2006, 21:20:44 от Stilgar »
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: "Студентстване" във ФМИ
« Отговор #66 -: 06.11.2006, 09:55:20 »

елате да видите еи сега декември ли кога карат примерно 3ти курс задочно да видим колко хора знаят нещо, давидим колко хора изобщо ще знаят що се ползва
if
else if
else if
а не
if
if
if
:)
или колко хора знаят как се пише фор ? (определено не е "фор") колко хора знаят закакво подяволите е това public/private/protected какво е това полиморфизам наследяване указател this ТОВА СА ЕЛЕМЕНТАРНИ неща КОИТО ТРЯБВА ДА СА НАУЧИЛИ .


Ей, аз съм първи курс, но и аз ги знам тези неща...т.е. задочник=мързелив студент, така ли?

~LIA~

oo ne ne izchakai da stanesh 3ti i mi kaji kakvo si nauchila ot 1vi :) t.e. sq veroqtno gi znaesh zashtoto sa ti gi predali vchera
i ta kva e razlikata mejdu tova da polzvash else if i if :+P shtoto e normalno da go znaesh ama se pak i drugite ot goruma da go znaqt tova e HIPER debilski vapros ta kakva e :P
Активен

Stilgar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 843
Re: "Студентстване" във ФМИ
« Отговор #67 -: 06.11.2006, 19:16:47 »

da uslojnim vuprosa
kakva e razlikata mejdu
"if/else" i "?:"

takova si e to studentstvaneto
a v 3ti kurs da te pitat kak se pishe switch e ujasno:)
Активен
"Човек винаги трябва да си прави background" - Lia