argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: зимен триместър 2ри курс - мнение?  (Прочетена 12876 пъти)

ioan_v

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38

Какво ви е мнението за зимния триместър във ФМИ - 2ри курс?
мое:
супер триместър.
не стига, че времето ни не ни стига да си вземем материала, празници, отделно учим 9 седмици(така и никой не ни каза защо), липсващи преподаватели първата седмица... предаване на материал и веднага контролно, тестове писани преди години и несъобразени, че материала е по-кратък и после тия тестове ни се дават на контролни, дори даскалите незнаят какво ни дават на тестовете и ни питат, след като се оплакахме - НИКАКВА ИНТЕРЕС ОТ ТЯХНА СТРАНА!!!!
даскали които все едно гавра си правят... не им пукало и псуващи .. други незнаят как се оценявало, един ден едно друг ден друго не се уточнили с тези на упражнения. много материал - малко време..
сесия - изпити през 2 дни над толкова материал не е нормално просто, дори само да си припомниш материала. Да не говорим да трябва да учиш, няма кога...
накрая само 2ки или 3ки ... всичко много те стимулира, просто нямам думи...

Нека се порадваме на всичко това !!!! ПФУ !!!!
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #1 -: 15.03.2011, 14:54:15 »

Хайде охлади си тийн страстите. Не си в училище вече. Ти си правиш сметка кога и как ще учиш. И ако това ти е нанагорно ела при мен бачкай от понеделник до петък и събота 2 изпита. После като си починеш както си трябва в неделя, другата седмица пак си бачкаш от понеделник до петък и събота пак 2 изпита. Мрънкам ли? Айде излизай от кожата на ученик и се взимай в ръце. Втори курс си, не си заек вече.
Активен
Too short signature limits.

bleit

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 46
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #2 -: 15.03.2011, 15:02:40 »

 Здравей Йоане.

 Добре дошъл в университета. Втори курс бях на пълен работен ден и за повечето от изпитите през цялата учебна година успях да отида за първи път на ликвидацията. Не се оплаквах, нямах точки от присъствие, взех си необходимия брой и записах в трети курс. Свиквайте да учите самостоятелно - учебниците са стари, някои от преподавателите са некадърни и/или незаинтересовани : почти същото, като в училище :)

 Освен ако не си мега тъп - университета се завършва без чак такива огромни усилия.
Активен
hardcore простак

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #3 -: 15.03.2011, 15:10:09 »

Точно така. И отново поста на автора е почти анонимен - по кой точно предмет, при кой точно преподавател - не става ясно къде и какви са точните проблеми? Проблеми има и ще има. За да се решат, трябва да се посочат ясно и прецизно. Може да си остане анонимен авторът. Дотук видях само оплакване от нещо си. Да, знам че има проблеми! Но не, не е това начина!
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #4 -: 15.03.2011, 15:43:58 »

Важното е да се плюе.
Няма значение по какво и къде.
Едно немога да разбера защо след като всички студенти се бият в гърдите, че са пълнолетни, не се държат като такива.

95% от обучението е в ръцете на студентите, това е като работата с давенето.

Невярвам от ръководството да не ви обърнат внимание.
Ако случайно не ви се обърне внимание (в което дълбоко се съмнявам) имате колеги, които са във факултетния съвет. Утре ще има такъв например.
Те могат да изложат проблема и да се търси решение, все пак за това сте ги избрали.
Един съвет от мен формулирайте ясно какво искате и колко човека го искате.
Щото ако само на колегата не му харесва, явно работата е просто поредното плюене на човек който не си е седнал на "фундамента" да поучи малко понеже е имало много празници и сега е сърдит на целия свят.
Активен

ioan_v

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #5 -: 15.03.2011, 17:26:58 »

Мисля, че добре знаете кои са ни преподавателите и стила на всеки!
Ако имаше една анкета щяхте добре да видите дали само аз съм на това мнение, но явно не се правят такива, защото няма да се хареса на много хора. А да не говорим ако е външна анкетата и от нея да зависят много неща!

Миналага година се е пуснала подписка за промяна или друго разпределение на предметите по триместри поне за зимния, защото всяка седмица все едно си в сесия да не говорим, че тая са 9 седмици...
резултат: НИКАКЪВ , отговор поне НИКАКЪВ !!! Това ли е събеседването между студент-университет? Е как да стане щом от ръководството не са отговорили..

г-н Енков..и да се разбере никакъв резултат. Какво ще стане ще му кажат дръж се по-културно не псувай или ще го изгонят, файда никаква!
« Последна редакция: 15.03.2011, 17:40:50 от ioan_v »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #6 -: 15.03.2011, 18:00:04 »

Какво значи "Много добре знаете кои са?" - ти не си казал дори коя специалност и курс си в поста си?

За подписката знам. Но тя беше обречена, тя не искаше промяна в преподаването, а махане на предмети, което изменя учебният план, което е невъзможно в сегашната система с акредитация на специалности и прочие.

И да, аз лично знам за какво става дума и горе-долу кой курс сте - но не зависи от мене. Аз което преподавам - се старая. Не съм идеален и аз. Няма идеално, и не може да се угоди на 120 човека.
« Последна редакция: 15.03.2011, 18:04:11 от Светослав Енков »
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #7 -: 15.03.2011, 18:02:14 »

@ioan_v: Има едно радикално решение на проблема ти. Щом целия свят ти е крив, освободи света от присъствието си. Сигурен съм, че ще измислиш начин да го сториш (може би ще помрънкаш, че не е и той както трябва, но какво да се прави).
Активен
Too short signature limits.

ioan_v

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #8 -: 15.03.2011, 18:09:35 »

@ioan_v: Има едно радикално решение на проблема ти. Щом целия свят ти е крив, освободи света от присъствието си. Сигурен съм, че ще измислиш начин да го сториш (може би ще помрънкаш, че не е и той както трябва, но какво да се прави).

ана нищо не каза за анкетите и че едно от 120 човека курс 110 ще ме подкрепят, явно и те да го сторят според теб!!!!!
нищо не каза, че ръководството и отговор не дало и т.н.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #9 -: 15.03.2011, 18:15:59 »

Аз Ви отговорих за анкетите! Ако дадете конкретни предложения и оплаквания, отговор ще има. Ако просто кажете - Не искаме да има предмет Теория на Вероятностите и Приложна Статистика, няма как да получите реален отговор.

Да, и миналогодишната подписка беше подписана от 100+ човека. Имам я сканирана. И какво очаквате точно? Питам, не се заяждам...

Като гледам, темата е към заключване вече!
Активен

ioan_v

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #10 -: 15.03.2011, 18:19:09 »

ръководството да помисли малко, че не е нормално всяка година да има оплаквания от 1 или 2 триместъра, че точно в тоя/тия триместри също се споменава за лошо държание на преподаватели.
ефект няма да има и всичко да се направи, това е ясно.
заключвайте!

извън темата: какъв е контрола върху преподавателите за стриктно преподаване, писане на оценки и т.н. ??
« Последна редакция: 15.03.2011, 18:21:08 от ioan_v »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #11 -: 16.03.2011, 10:08:25 »

Контрол има. Правят се анкети при завършването. Правят се и проверки в час - изненадващи или при подаден сигнал. За жалост, точно във ВУЗ преподавателят има относително голяма самостоятелност, за разлика от средното училище, но все пак има механизми за проверка. Прави се атестация на 3 или 5 години. Имате студентски съвет. Имате представители във Факултетния съвет. Има си начини, но не са чрез форума, за съжаление!

Аз съм модератор на форума, не съм юрист. В ПУ има и юристконсулт.

Активен

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #12 -: 16.03.2011, 21:27:21 »

Като гледам, темата е към заключване вече!
Чакай, чакай...  :-)

Не заключвай. Не съм се изказал по любимия ми вид теми - мрънкане на студент/студенти.

Темата ми е любима, защото това е едно от постоянните и много любими на студентите занимания. Разбира се на първо място стоят висенето в кафенетата; цъкане на карти в барчето; ходене на работа (особено на редовните студенти); не ходене на лекции; пропускане на упражнения; не ходене на изпити (явно пак поради липса на време); четене на всичко друго но не и на лекции, книги по специалността или предмета; чатене; facebook-ване; и т.н. и т.н.
Е, как от толкова много неща "в учебния план" един студент да учи, особено при наличие на много празници и при условия на съкратен с цяла седмица триместър  :wink:

От дълго годишното ми наблюдение на студентите съм забелязал, че няма нищо по-пречещо в обучението на един студент от самият студент. Особена порода/вид студент е мрънкащият студент - той губи повече усилия и енергия да мрънка за трудни предмети, много предмети, ненужни предмети, тъпи преподаватели, преподаватели които му пречат да учи, и каквото се сетите още, но не и да седна през това (така не достигащо иначе време) да учи. Както старите хора са казали "На кривата ракета - космосът и е крив".

Няма да се впускам в лирични отклонения от рода: "Ей, едно време какви налъми имаше!" (т.е. колко се учеше преди 10-20 години и т.н.) Само ще кажа, че ако един редовен студент не учи (т.е. присъствие в ФМИ + самостоятелна работа в къщи и то по свързани с учебните дисциплини неща) поне по 8-12 часа на ден (а още по-добре поне 16 часа) всеки ден, то значи има нещо много сбъркано в него, не в някой друг, а в НЕГО. Не му е виновен нито преподавателя, нито ФМИ, нито държавата, нито света.

Никой няма да научи нещата вместо вас. Когато вие не учите, не ходите на лекции и упражнения, не се явявате на изпити или се явявате само за се се опитате да препишете или някой да ви подскаже или да предадете чужд проект за свой, то вие лъжете не преподавателите, вие лъжете себе си. Ако не ви е трудно по време на обучението, то какво ще научите/постигнете? Нищо! Поне нищо повече от това, което знаете/можете в момента. Никой не ходи във фитнеса само за да вдига 1кг., нито праща някой да вдига вместо него - там отиваш да се изпотиш, да положиш повече усилия - ако ти е леко не правиш нищо освен да си губиш времето. "Сивият мускул" се тренира по същия начин - иска също усилия, постоянство и упоритост.

Опомнете се на време, както ви казаха вече някои колеги. Не сте в средното училище. Вие сте главния отговорен за това, което ще научите. Сядайте си на съответните части и си дайте зор.

Може понякога да съм малко краен, да вземам проблемите на подбив или някой да се обиди, ама замислете се. Има много завършили и успели студенти, но как мислите те са минали през същите предмети, преподаватели, проблеми и т.н. Дали са мрънкали постоянно, дали са правили подписки (не че има нещо лошо в подписките)? Не, просто са си давали зор и са искали да постигнат нещо!

ПП. Между другото се чудя как се събира подписка със 100+ човека от курс 120 човека, при положение, че в университета на лекиции и упражнения обикновено не идват повече от 50 човека? Явно все пак има постоянство и дори понякога свръхчовешки и дори свръх логически възможности във студентите - значи не сме изгубени  :wink:
Активен
А.Пенев

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #13 -: 17.03.2011, 09:51:48 »

 Браво за мнението, съгласен съм на 100%. :handshake:
За съжаление негово величество студента е прекалено издигнат в йерархия, чийто бюджет се определя от бройката на фейсбукващите...
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #14 -: 17.03.2011, 12:30:53 »

Понеже се чуха мнения, че заключването на темите не било демократично, ги отключвам временно, за да се даде право на мнение на още хора.
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #15 -: 17.03.2011, 18:37:38 »

Мисля, че добре знаете кои са ни преподавателите и стила на всеки!
Аз не зная. Моля, кажете ми, че ми стана интересно! Но не на ЛС, а тук, публично. Не, че мога да Ви реша проблемите ...

г-н Енков..и да се разбере никакъв резултат. Какво ще стане ще му кажат дръж се по-културно не псувай или ще го изгонят, файда никаква!
А каква е файдата от тази тема тук?
Активен

ioan_v

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 38
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #16 -: 18.03.2011, 00:30:47 »

информатика. интересно ми беше от другите курсове, какво ще споделят като виждания.
от кого ли.. Христива , Копанов - статистика !
НЯМА ТАКОВА ДЪРЖАНИЕ НА ПРЕПОДАВАТЕЛИ (поне до сега, което сме имали..е има де ама не толкова) !!!

А относно анкетите и там мисля резултат 0.


ръководството да помисли малко, че не е нормално всяка година да има оплаквания от 1 или 2 триместъра, че точно в тоя/тия триместри също се споменава за лошо държание на преподаватели.
ефект няма да има и всичко да се направи, това е ясно.
заключвайте!

извън темата: какъв е контрола върху преподавателите за стриктно преподаване, писане на оценки и т.н. ??

 за това нищо не казахте..може би защото ви е ясно колко ще стане! :)
Поздрави! :D
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #17 -: 18.03.2011, 10:21:15 »

Ioan_v, прочете ли внимателно моите и на Ал. Пенев мнения?

Пак те питам - какво очакваш да стане? За проф. Христова знам, че си води интересно занятията, старае се. Ако не си доволен от нещо, поговори с нея, пиши и емайл. Не я защитавам, но това е начинът. Но, не - няма да се махне предметът от този учебен план, нито ще се премести в друг семестър. Засега е невъзможно. Обяснил съм защо.

За 9-те учебни седмици обяснихме защо, имаше цяла тема. Освен това, никой не ти е пречел, по време на тази една седмица, ти да си четеш и да се самообразоваш по нещата, които учиш? Е, да... Не е твоя работа... А кое е? С риск да стане пак "едно време кви налъми имаше...", ще ти кажа, че от малък през ваканциите си прочитах учебниците или книги по темата. Във ФМИ като учех, също ми беше трудно с математиките. Не мрънкахме, не защото беше 'комунизъм', а защото не беше прието да мрънкаме. Иначе пак си имаше 'трудни предмети' и 'проблемни преподаватели'. И нямаше Интернет, Гугъл, ксероксите бяха кът (направо нямаше), пишехме си лекциите под индиго (за колегите, които бяха възпрепятствани да присъстват). И пак си имаше двойкаджии, слаби студенти, имаше и силни. Не може да сме еднакви.
Активен

Beginner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
  • May the source be with you
    • Begginer's web
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #18 -: 18.03.2011, 11:12:06 »

Мисля, че основната теза беше защо се учи 9 седмици. Може ли някой да даде разумен/компетентен отговор?
ПП: Сега като имате конкретните имена (Христова, Копанов) к'во?
« Последна редакция: 18.03.2011, 11:14:04 от Beginner »
Активен
Понякога стоя и си мисля, а понякога само стоя.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:зимен триместър 2ри курс - мнение?
« Отговор #19 -: 18.03.2011, 11:22:37 »

За 9-те седмици - има решение на ръководството на ПУ (не на ФМИ), обосновката е икономическа предимно (пестене на средства за отопление, макар че за третия триместър ще да е друго). Какво точно искате да Ви се каже?

За Христова/Копанов - какво очаквате? Наказание от декана по повод пост във форума? Обясних какъв е редът в другата тема - доклад (звучи като донос, ама сори), разговор с преподавателя (да, вие да говорите, не аз). Вашето поведение трябва да им покаже техните грешки, ако има такива.

Отказвам се вече да коментирам темите. Само ще модерирам и трия постове и теми без конкретни предложения и с обиди (когато има такива).
« Последна редакция: 18.03.2011, 11:32:46 от Светослав Енков »
Активен