argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Най-странните въпроси по Руска класическа литература на доц.Нейчев  (Прочетена 38746 пъти)

melly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33

Предлагам всеки, който е бил на изпит при него, да сподели какъв въпрос от произведенията му е задал, за да може на следващото явяване да се подготвим с подробностите.
Аз все още не съм се явявала, но много ме е страх, като слушам какви въпроси задава...

"На кой вагон Анна Каренина закача чантата си и какъв цвят е тя?"

"С какъв цвят рокля е Анна Каренина, когато пристига на гарата и с какъв цвят, когато се е самоубила?"

"На коя страница е отворена от години книгата на Манилов?"

Че кой би могъл да запомни такива подробност?
Активен

Gnome

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

Аз също не съм се явявала,но съм чувала че питал,какъв цвят са тапетите в стаята на Разколников  :-D А и за някакви фонтани и херувимчета май имаше нещо...Трябва да питам колегите от горните курсове :roll:
Активен
Достигнал недостигнат ум,
в парите нямай вяра.
Какво е празния им шум -
тревичка пред чинара.

mm_georgieva_83

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Наистина това са подробности, които не интересуват много студентите, че и защо, след като тази литература се изучава само 1 семестър от някои специалности. Нейчев май много издребнява, не ми е преподавал, но съм чувала, че задава доста затапващи въпроси.
Активен

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128

че и защо, след като тази литература се изучава само 1 семестър от някои специалности.



Да но само от някои.
Няма защо да се оплаквате това е най-лесното което може да пита по руска класическа, проблемът не е че пита, а че са отпуснати твърде малко часове за усвояване. А и сте във филологически факултет и литературите трябва да се знаят изключително добре особено такива признати във цял свят като руската и западноевропейската. Питайте колеги от германия какво учат по руска класическа и ще ви стане тъжно.
Активен

mm_georgieva_83

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Иван-Иван, аз лично нямам нищо против питането, аз също съм завършила руска филология и съм минала по този път, питали се ме и доста "по-зашеметяващи" неща, но според мен какъв цвят е чантата на Анна в еди-кой си вагон е прекалено. Особено за тези, които я учат на български език и по един семестър, трябва да се знае съдържанието и проблематиката, а не такова издребняване на незначителни детайли. Виж за цветовете на тапетите в стаята на Разколников, да, но за вагони и такива детайли не мисля, че е важно.
Активен

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120

Аз пък съм напълно съгласна с него, че детайлите са изключително важни за руската литература и колкото да ми е неприятно да помня такива неща, после с обясненията на Нейчев ми става супер интересно  :bravo: Едва ли ще те пита такъв детайл ако не е от значение  :wink:
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

Маймунчо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96

И аз съм съгласна - детайлите са много важни в руската литература (а и не само в нея). Все пак в човешката култура си има символика на цветовете, на числата, на образите и т.н. - затова и е важно с каква рокля умира Ана Каренина например.
Активен
Самый отдаленный край Вселенной к чему-нибудь да близок, самый близкий от чего-нибудь да отдален.
К. Прутков

mary_belcheva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5

1. Какъв цвят са тапетите в стята на Расколников?
2. Къде е скрил брадвата Расколников?
3. С кой край на брадвата убива лихварката?
3. Кой е Свидригайлов? Защо пуска Дуняша да избяга? Защо се самоубива?

4. В какъв ритъм на стофата е написан "Евгени Онегин"?
5. Какво е строфа и какво стих?

6. Петокнижието на Достоевски! Кой романи включва? (Кои сте чели?)

7. Сравнителен анализ на "Шинел" и "Бедни хора".

« Последна редакция: 31.10.2009, 21:30:54 от Диана »
Активен

Маймунчо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 96

1. Какъв цвят са тапетите в стята на Разколников?
2. Къде е скрил брадвата Разколников?
3. С кой край на брадвата убива лихварката?
3. Кой е Свидригайлов? Защо пуска Дуняша да избяга? Защо се самоубива?

4. В какъв ритъм на стофата е написан "Евгени Онегин"?
5. Какво е строфа и какво стих?

6. Петокнижието на Достоевски! Кой романи включва? (Кои сте чели?)

7. Сравнителен анализ на "Шинел" и "Бедни хора".

Само на мен ли тези въпроси ми изглеждат напълно нормални?
Активен
Самый отдаленный край Вселенной к чему-нибудь да близок, самый близкий от чего-нибудь да отдален.
К. Прутков

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120

и на мен ми се струват нормални... например тапетите на Разколников са като всички останали в книгата-всичко е жълто... просто няма как да не забележиш-набива се на очи... На повечето от въпросите можеш да отговориш ако си прочел книгата. Аз лично се затрудних на въпрос "Кога започва да вали" в Бедни хора, защото имаш усещането, че си вали постоянно в тая книга  :roll: и все пак логично е на всеки да му се стори странен въпрос, на който е трудно да си спомни отговора, защото не му е обърнал внимание. Затова и тоя въпрос може да не ви се стори странен  :wink:
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

kalista

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
  • I love Xavier Naidoo
    • http://www.kalistabg.sladur.com

На този изпит най-странното е , че колегите, които намират за странни въпросите на Нейчев, странно защо,  не са прочели и 1/3 от конспекта за изпита  :-P
Активен
"Трябва така да се нареди животът, че всеки миг от него да бъде значителен"(Лермонтов-"Бащи и деца")

melly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33

Аз съм прочела повечето от книгите по руска литература на 19 век, но на повечето от тези въпроси не мога да отговоря. Докато чета, гледам да следя действията и тяхната последоветелност, затова не обръщам много внимание на тези подробни детайли и описания. Не че ги пропускам, но като затворя последната страница на книгата, просто ги забравям. Още повече, че книгите са толкова много, а ако не умееш да правиш анализ на чувствата и преживяванията на героите още докато ги четеш, не може след това да си спомниш тези подробности, защото те са много тясно свързани.
Има нещо много полезно, но го осъзнах чак след като бях прочела доста книги - да си водиш записки. Даже препоръчвам на тези, на който им предстои изпит по някаква литература, да си водят записки.
Аз съм на изпит при Нейчев на 15 декември и направо не знам как ще се оправя. Как да кажа, че съм прочела повечето книги... как да докажа, като не си спомням тези детайли... Мога само да се надявам, че няма да ми зададе такъв въпрос.

P.S. Тези произведения, които бях прочела преди лекциите на Нейчев, трябва пак да ги чета, защото той ми преобърна всички представи за тях. Имах чувството, че не съм ги чела.
« Последна редакция: 09.11.2007, 16:50:43 от melly »
Активен

tonitab

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Аз завърших славянска филология преди 3 години и също трябваше да се явявам на изпит по руска литература,но имах късмета да ме изпитва асистентката на Нейчев,която държеше да можем да говорим по сюжета като цяло и за основните идеи,мотиви и т.н.,което определено за мен е много по-нормално.Сега не знам как стоят нещата с изпита,но на мен този изпит ми излезе след като бяхме чули и лекциите по руска литература на 20 век.Значи представете си дори и със записки колко много можеш да запомниш,при положение,че тези два изпита ми излязоха в сесия заедно с антична и западноевропейска литература,където също трябваше да знаем в подробности не само съдържанието на произведенията,ами и още много други работи
Активен

ElItO

  • Гост

КОЛЕГИ,НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ,ЧЕ ВСЕ ПАК СТАВА ВЪПРОС ЗА РУСКА Л-РА,КОЯТО САМА ПО СЕБЕ СИ Е СТРАННА,ВЪПРОСИТЕ СА СИ НА МЯСТО,НЕ ЧЕ САМ АДВОКАТ НА НЕЙЧЕВ,НО СИ Е ТАКА :wink:КОЛКОТО И СТРАННО ДА ЗВУЧИ, В РОКЛЯТА НА КАРЕНИНА,В ТАПЕТИТЕ НА РАЗКОЛНИКОВ И Т.Н.ИМА КОД,В КОЙТО Е СЪБРАНА ИНФОРМАЦИЯ.ДРУГ МОМЕНТ,ОБАЧЕ Е,ЧЕ ТОЙ ЗАДАВА И ПОДВЕЖДАЩИ В-СИ(НАПР."КАКЪВ ЦВЯТ Е КОТКАТА НА АННА КАРЕНИНА"  А ТЯ ИЗОБЩО НЯМА КОТКА :-D,ТУК ЦЕЛТА Е ДА ПРОВЕРИ ДАЛИ СИ ЧЕЛ ПРОИЗВЕДЕНИЕТО :evil: :evil: :evil:)ГАДНИЧЪК Е ИЗПИТА,ИСКА СЕ МН.ЧЕТЕНЕ,НО НЕЙЧЕВ Е ПИЧ И С МАЛКО СТАРАНИЕ ВСИЧКИ ЩЕ ГО ВЗЕМЕМ(АЗ СЪЩО ОЩЕ НЕ СЪМ ГО ВЗЕЛА :cry:,НЕ СЕ ЧУВСТВАМ ДОСТАТЪЧНО ПОДГОТВЕНА,ЗА ДА СЕ ЯВЯ,НО....ИМА ВРЕМЕ)УСПЕХ НА ВСИЧКИ И ПОМНЕТЕ-АННА КАРЕНИНА НЯМА КОТКА!!!!!!!!
Активен

malvinarium

  • Гост

Един приятел, който учеше задочно твърдеше, че са го питали за това какво е било кученцето на Ана Каренина, но и кученце нямало освен котка. :wink:
« Последна редакция: 12.11.2007, 15:41:21 от °•¤Ice Queen¤•° »
Активен

Gabby

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 120

Освен рокля нещо има ли  :?  :hihi:
Активен
Ако не знаеш къде отиваш... всички пътища ще те водят натам...

Ако всичко върви срещу теб... вероятно караш в насрещното...

ВИНАГИ има ПОНЕ две гледни точки!!!

kalista

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
  • I love Xavier Naidoo
    • http://www.kalistabg.sladur.com

Няма смисъл да се обсъждат повече тези въпроси. Романът е страхотен, може би с изключение на частта за Левин.. :drunk:  Прочетете го, за да обсъдим казуси с по-приоритетно значение за творчеството на  Толстой!  :wink:
Активен
"Трябва така да се нареди животът, че всеки миг от него да бъде значителен"(Лермонтов-"Бащи и деца")

ElItO

  • Гост

Да,романът наистина е страхотен,чела съм го 2 пъти,защото наистина ми харесва,но проблемът е в това,че освен да го прочетеш,трябва да обърнеш внимание на много подробности,които са важни(за черната рокля,за пътуването с влак,за противопоставянето Петербург-Москва и т.н.).А Левин е важен герой,защото изразява идеала на Толстой за начин на живот.
Колкото до другия голям роман на Толстой("Война и мир")-според моето скромно мнение е ужасен,а е абсолютно задължителен за нашата специалност(аз съм Български и история) :s: :vomit:
Активен

melly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33

И според мен "Ана Каренина" е страхотен роман. Аз също съм го чела два пъти - веднъж в средното училище и веднъж сега. Първия път като го четох, не го разбрах добре, но явно е било, защото не съм била дорасла за него. Сега го прочетох на един дъх.
 Една моя колежка казва за този роман, че е като Библията - дали ще го харесаш зависи от това, в какъв период от живота си. Понякога го разбираш и ти харесва, друг път - не.
Колкото за "Война и мир", той също е много хубав, особено 1 и 2 част. Те се четат много лесно, защото в тях няма толкова много описания на военни сражения и бойни полета, 3 и 4 още ги чета (те са в един том) - от лятото. Но когато се описва войната... Зарязвам я след 10 страници... и така до днес, вече имам само 150 стр, следователно... 10-15 дни.  :wink:
Активен

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128

"Война и мир" не ви харесва защото я четете в превод, а българските преводи на руската класическа литература са ужасни, много често се случва неща от руската национална култура да се превеждат с аналогични от българската при което се губи 99% от смисъла и красотата на произведението + трябва да се има достатъчно добра представа от тогавашния живот на Руската империя и т.н Затова колегите от руска филология в това отношение са късметлии- учат произведенията в оригинал.
Активен