argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Филолози, къде ще работите след завършване?  (Прочетена 35335 пъти)

bat_angel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Обръщам се към всички последен курс българска и славянска филология. Как смятате да се реализирате на трудовия пазар? Пишете след толкова учене кой ще има нужда от вашите знания по полска/сръбска/чешка литература или по старобългарски напр. Толкова висшисти къде ще се дянат? Нека пишат и всички които вече са завършили да видим какво бачкат. Аз напр. съм завършил преди 8 год. слав. филология и съм на длъжност изискваща едно голо средно обр.
Поздрави - бат ви Ангел.
Активен

paralax

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37

Ммммм да, много добър въпрос! Аз завърших тази година Славянска филология и нямам идея къде ще работя! А относно знанията ни от всички тежки и не толкова тежки изпити нали знаете за какво ще ни служат - за обща култура. Да, това  е много жалко!!!  Надявам се все пак да имам късмет да си намеря някоя що-годе добра работа. Тепърва  започвам да действам по въпроса, затова стискайте ми палци  :-)  Успех на всички, които още не са завършили, а и на тези, които вече са  :-)  :y:
Активен

rrr

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70

Това е интересна тема, затова и аз ще се включа. Не съм спирала да работя от 2-ри курс, затова и от 3-ти се прехвърлих задочно. От тогава на сам с прекъсвания стигнах до тук, остават ми 2 изпита и после държавните и готово. Не казах, че специалността ми е Български и история. Та през всичките тези 5 години от 2002 г. насам не съм спирала да работя и да се развивам. Не съм бързала със завършването, точно защото знам, че не ми е спешно. Много по-ценно се оказа средното ми образование, което е от езикова гимназия, както и личните ми качества. Сега се занимавам с международен транспорт, а хората в този бранш са с висше образование. Искам да ви кажа, че всичко зависи от теб самия, кариерното развитие е много сложен процес, зависещ от много комплексни фактори и качества, а не просто да получиш една диплома и да чакаш, че тя ще ти свърши работата.
Активен

paralax

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37

rrr, до известна степен  съм съгласна с теб, че реализацията е много комплексно понятие! Но тук трябва да се отбележи, че  качествата  и кадърността в много от случаите  не са достатъчни! Какво имам предвид? Връзките са много важни, нали се сещаш за какво говоря? Преди има няма 2 седмици се сблъсках с това, когато уж ме харесаха за една много хубава работа, но какво се оказа - оказа се, че жената на управителя напуснала работа и, нали се сещаш какво стана, аз изхвърчах, за може нея да я наредят. Не  мисля, че  това ще е последният път, в който ще се срещам с т. нар. "шуробаджанащина". Определено съм на мнение, че малцина са тези, които си намират добра работа без някой да ги "побутне" или " да им удари едно рамо".  Всичко това е жалко, но е факт! 
« Последна редакция: 25.10.2007, 21:09:59 от paralax »
Активен

rrr

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70

Разбира се, че го има и това, но не може това да е причина и да ни отказва да опитваме и опитваме. А и зависи какво разбираш под добра работа и добро заплащане, а то (заплащането) също зависи от опита, който вече си придобил или не си придобил и ред други плюсове или минуси от CV-то.
Активен

rrr

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70

Pralax, извинявай за любопитството, но ти как разбра за това с жената на управителя. Как така такава информация достигна до теб? Не е ли било поне малко покрито?
Активен

FlexFit

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 124

Не веднъж съм го заявявал и ще го кажа отново..всички това което се случва в нашата държава в последните месеци е жалък пример на ставащото.Хора вишисти с години учители филолози да им се изсмиват и оплюват по този начин..самото отношение е обидно не мислите ли?Лично аз като бъдещ филолог съм заявявал не веднъж позицията си и подкрепата си за учителите и учителския труд.Лично аз гледам и като алтерната и работата като учител все пак това сме завършили нали драги ми колеги?Мисля,че в тези трудни моменти би трябвало да подкрепим учителите,но...кой ти мисли за това всеки гледа гарба си да пази! Съмгласен съм с  paralax поне ще си имаме една много добра обща култура.И вярвайте ми,ако се подкрепяме един друг ще успеем и държавата ни ще заприлича на Европейска,а не някакви си с 8 клас да оплюват учителите по най циничен начин и да злорадстват срещу тях за какво им били тези заплати...А на тях за какво са? Нали все пак всеки иска достойно заплащане мило братя... Много се радвам за хубавата тема която сте пуснали! Всичко добро!
Активен

malvinarium

  • Гост

Съгласна съм с FlexFit.
Трудът на учителите изобщо не е оценен правилно.В момента уча БФ.В средното си образнование имах страхотни учители, които не само ни учеха с желание, но преди всичко бяха и много човечни и разбрани.Единствено на подготовката си в училище дължа отличната си оценка на изпита. Имам познат, който ми е разказвал, че в Чехия, Словения и др. държави да си филолог е много престижно и хората, които се занимават с такава дейсност са много уважавани, защо в нашата държава не е така и всеки си позволява да им дава оценки колко струва трудът им без да си има понятие от същността на работата им дори? :no:
Активен

paralax

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37

rrr, разбира се, че това за жената на управителя не ми беше казано в прав текст. Получи се така, че с тази жена трябваше да изкарам един ден в офиса, за да я обучават, като ми беше казано, че "по-добрата" ще бъде оставена на работа  :-D Да, сега ми е смешно! Разбрах за "нещото" от отношенията между нея и управителя, то беше очеизвадно! Аз съм умно момиче  :-) и веднага загрях за какво става въпрос! Тогава попитах дали изобщо има смисъл да стоя до края на деня. Беше ми казано да остана, защото дори и да не ме оставили на работа, дните,  които съм работила, ще ми бъдат платени. И аз останах! Сещата ли се какво стана 1. аз бях "out" 2. когато реших да ида да си поискам парите, ми беше вдигнат един скандал аз на какво основание съм искала пари! Представяш ли си - ужас!
Та така rrr това е историята за жената на управителя!  :-D
Активен

paralax

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37

А що се отнася до учителите, съм на мнение, че стачката им в момента е уместна и  съм с тях на 100%! Искам да кажа, че само тези, които не са влизали в час т.е. не са преподавали, могат да си позволят да кажат, че учителите не заслужават по-големи заплати!!! Учители са тези, които заслужават освен уважение и поклон пред това, което правят, но и доходи с които да живея достойно!(тук говоря за кадърните учители, защото, нали знаете, че "всяко стадо си има мърша") И специално за мен това, което в момента става, е една адски жестока подигравка с тях! Подкрепям ги с две ръце!!!!!  :y:
« Последна редакция: 26.10.2007, 18:52:01 от paralax »
Активен

FlexFit

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 124

paralax да така е приятелю за жалост по малко взимат и от общи работници да бъдем честни,това какво е кажете ми правилно ли е,честно ли е? Предполагам гледахте онзи ден по БНТ какво каза една учителка от Испания,която преподава в България,че парите които получава тук не и стигат за половината част от наема на апартамента където живее и се налага от Испания да и помагат.И знаете ли там учителите взимат 2000 Евро .. а нашите "жалки" и "нещастни" учители както ги олицетворяват някои хора искат съвсем поносимите 650 лв ... даже и 100% увелечение пак ще взимат по малко... какво да говорим след това учителите били виновни...самото устройство на държавата е такова!!!
Активен

rrr

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70

Нещо не се включват желаещи по темата. Жалко, защото е важна и би била полезна за всички ни. Включете се и споделете собствения си опит относно учене - реализация. Как са се стекли при вас обстоятелствата?
Активен

kalista

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
  • I love Xavier Naidoo
    • http://www.kalistabg.sladur.com

Интересен казус ..И сигурно всички се страхуват от него. ..Аз лично смятам,че едва след една хубава магистратура бих могла смело да си го задам. Сега (4ти курс,БФ съм) започвам да преподавам по програма, но реализация в това поприще е по-скоро най-големият ми кошмар. Виждам се ( в най-смелите си мечти) да просперирам в кариета, която започнах в Радио "Неко"  :bravo: повечето от колегите ми също си мечтаят за медийна реализация. Не е толкова труднопостижимо. Вчера попаднах на обява от jobs.bg за коректор на списание и изискването беше завършена Българска фолология + специализация журналистика. Била съм в редакцията на вестник "Стандарт", където 80% от редакторския и репортерския екип, бяха филолози. Така че- търсени кадри сме все пак! Дерзайте, колеги, трудът ви ше бъде възнаграден!
Активен
"Трябва така да се нареди животът, че всеки миг от него да бъде значителен"(Лермонтов-"Бащи и деца")

rrr

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70

Това за журналистиката не е лошо, но не дават пари там, особено ако си начинаещ те изцеждат за мизерни парички. Няма стимул.
Активен

kalista

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
  • I love Xavier Naidoo
    • http://www.kalistabg.sladur.com

 :y: Имаш право rrr, затова сега чакаме твоето блестящо предложение за летящ старт, който ще сполети един завършващ филолог  -  да му донесе милионите още на първата изработена заплата!!!   :wink:
Активен
"Трябва така да се нареди животът, че всеки миг от него да бъде значителен"(Лермонтов-"Бащи и деца")

blurymind

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11

преводач или писател (?!)..второто не върви в българия.. мисля да драсна за чужбина ако ми се отвори възможност.
тва лято работих на две места- склад и строеж и си мислех колко скапано е и на двете.Трябва да си намеря нещо с което да реализирам заложените си умения. :-P
Активен

rrr

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70

Летящият старт,Калиста, е в бизнеса, ако знаеш езици и си отговорен няма как да не се получи. Естествено че започваш от по-ниско стъпало, а после си зависи от теб самия. Писател, журналист.. може, да, но рискуваш да загубиш много време в местни вестници и рубрики без добър тираж. В бизнеса имаш възможност за пълна изява и бързо развитие. Успех!
Активен

FlexFit

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 124

Аз ми се иска и да разширя малко темата.Ясно е че след завършване човек с образование вишист би си намерил подходящя работа,отколкото когато няма образование.Гововя за периода когати ни приемат студенти и не сме завършили още.Така че нека всеки каже по малко за ценния опит който е придобил преди да завърши,къде е работил и така..Защото лично на мен а и на много мои познати е доста кофти да учат и да работят изключвам редовните студенти тъй като при тях е малко по различно и най вече работят сезонна работа лятото.Гадното е че работодалете не се отнасят с добро към студентите задочници.Таке че важното е не къде ще работим след завъвшване,а в важното е да натрупаме ценен опит до завършването си,но като не ни дават тази възможност какво правим?
Активен

rrr

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70

И ето тук е мястото да кажа, че няма особена разлика между това, което можеш да направиш преди да завършиш и след като завършиш /разбира се тук говорим за филологическите специалности/. Какво ще ти промени дереджето дипломата?
Активен

rrr

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70

By the way, Flexfit, ти бъдещ филолог ли си? Надявам се, че учиш химия например.
Активен