argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ФМИ все още ли се води Microsoft бла бла за продукти ?  (Прочетена 16534 пъти)

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

ФМИ все още ли се води Microsoft бла бла за продукти ?
с други думи все още ли е законно преподаването на микрософтски продукти в фми ?
все още ли хората могат да получат ентърпрайс версии на продуктите на микрософт ?
включително и на виста ?
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ

Все още.
Макар, че M$ в последно време доста промениха правилата на играта.
За някой продукти вече нещата стоят различно от преди.
Интересуващите се могат да ни намерят в каб. 530
 
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Говорейки за Microsoft ще ви информирам, че Пловдивския университет има право на ползване на лицензи за срок от 3 години (чрез МОН) на следните продукти:
* Платформа (Upgrade до най-новата версия на Windows, най-новта версия на Office и Core CAL)
* Windows Server Standard Edition
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

това че ПУ има право значи ли че и студентите в ПУ имат право ? :)
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Предоставените лицензи са предназначени за нуждите на образователната система и ще бъдат инсталирани върху съществуващите и новозакупените компютърни системи в училищата, научните институти и висшите училища в Република България, както и с право на домашно ползване от страна на работници и служители във всички образователни и научни институции за нетърговски, образователни цели.

Мисля, че това ще се регулира от централен сървър (в България), който ще раздава серийни номера (или активации)... не съм в час още. Утре ще на място ще проуча нещата и ще пиша пак.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Ще чакаме пресна и достоверна информация от д-р Атанас Терзийски!
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ

Както става ясно държавата пак ни е похарчила парите без да пита.  :headbang: :headbang: :headbang:
Ура!!! Бравос !!! И тям подобни.
И това ще е подкрепено със силният аргумент, че става в интерес на българското образование.
А тия "идиоти" от ЕС, хем имат пари, хем не си купуват на поразия M$ продукти. Иди ги разбери.
Абе ние май влязохме в ЕС, ама що я караме по старо му това не става ясно.
Горко им на тия от ЕС, само да се докопат "нашите" хора до баницата.
« Последна редакция: 23.10.2007, 10:38:14 от Тодор Чаушев »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

В момента активно се работи по подготовката на Key Management Server (KMS), който да "активира" академичните Vista инсталации. Достъпа до този сървър ще се дава от МОН след регистрация и одобрение, те (пак МОН) ще поддържат тази база от потребители.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

KSM сървъра работи (вече е изтествано). Това, което оттук насетне ще се случи е получаване на официално писмо от МОН относно условията на ползване и т.н. Ентусиастите вече могат да си инсталират и активират Windows Vista, а от идната седмица и Office 2003 и Server 2003 Standard със съответните им серийни номера.
Всичко това ще бъде официално обявено макс. до седмица в сайта за мрежата на ПУ: http://net.uni-plovdiv.bg
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Повече по темата тук:

http://net.uni-plovdiv.bg/?p=121
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

това са 2 продукта ..
а и "Внимание: посочената процедура може да се изпълни *само* от академичната мрежа на България (в частност тази на ПУ)"
тоест това автоматично изключва възможноста студенти да могат да си активират виста у тях ?
което означава че е напълно абсурдно да се предава например Visual Studio 6 защото университета хем няма право хем студентите нямат право да си го качват ? реално университета подбужда към пиратство така ли излиза ? ОПА ЗАДЪЛЖАВА пиратството
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos

Защо да не може да ползваш виста вкъщи. При определени случаи може. Ако си с преносим компютър просто си активираш Вистата в унито и си свиркаш после.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

окй :) значи
аз като един нормален студент ( аз не но по принцип говоря )
който има напълно нормално ПЦ у тях си .
Записвам ПУ и влизам всичко е наред всичко е чудесно таксите са 130 кинта
и ИЗВЕДНЪЖ започва да ми се предава C++ но на Visual C++ 6.0 Или пък ми се предава Visual Basic 6 ( мат и информатика 4ти курс ) или C++ Builder ( избираема при доц. Сандалски ) или нещо друго и точно тогава аз съм напълно задължен да си купя виста ? тъй като от университета не се дава ? отделно съм и напълно задължен да си купя гореспоменатите продукти който не знам дали изобщо вече се продават тъй като и университета няма право да ги има. С две думи в университета би трябвало да се учи само WIndows , Office + Еxpress Или безплатните продукти а студентите ще трябва да си купят въпросния Windows и офис някви си там 1000 лева нема проблеми.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

JOKe, много бързо палиш бе, споко.

Процедурата по активиране на Vista за външни мрежи, ще се реализира чрез VPN достъп с потребител и парола или сертификат, който ще се издава служебно в университета. Не съм сигурен обаче дали студенти влизат в тази група:
право на домашно ползване от страна на работници и служители във всички образователни и научни институции за нетърговски, образователни цели

Мисля, обаче че групата студенти за чиито права се застъпваш са ФМИ такива, а доколкото знам във ФМИ имате други договорки с Майкрософт... в случая за който говорим не се включват студенти!
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

ами не знам дали има договорки с микрософт и не знам  дали някой изобщо знае мен ако питаш никой нищо не знае :)
Въпроса ми е защо се предава нещо което е забранено и невъзможно да се изучава ?
да специално в четвъртък ще ида на ден на микрософт да ги питам
Активен

Иван Енев

  • Гост

Кое е това нещо, което е забранено да се изучава :). VS6 беше рилийз за обучение, не знам дали е бил предмет на специални договорки. В университета трябва да се учат принципи, те могат да се предадат на всеки един език.
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209

Проблема с VS 6 е много по-сериозен от това дали ще се пиратства или не. Проблема е, че се преподава нещо, което е безбожно морално остаряло. Май аналогичен проблем има и с JBuilder. Освен това предполагам, че FMI има съвсем различен статут отколкото университета като цяло и вероятно developer-ските продукти на MS влизат в тази графа. В четвъртък на деня на MS ще питаш и да ни кажеш.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

ама не се учат принципи :)
иска се еди какво си да може да се компилира на еди какво си а въпросното нещо няма право да се изучава ( пример  Visual Basic, C++ Builder та дори и Rational Rose или пък Flash, Office 2003 мисля че вече дори не може да си купиш трябва 2007 и кво става носиш си презентация на 2007 ама в пу не могат да я отворят примерно.) 
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Проблема с VS 6 е много по-сериозен от това дали ще се пиратства или не. Проблема е, че се преподава нещо, което е безбожно морално остаряло. Май аналогичен проблем има и с JBuilder. Освен това предполагам, че FMI има съвсем различен статут отколкото университета като цяло и вероятно developer-ските продукти на MS влизат в тази графа. В четвъртък на деня на MS ще питаш и да ни кажеш.

разбира се че ще питам :)
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209

Първо аз не знам дали в уни не са си купили Flash, Visual Studio, C++ Builder и прочие. Второ логиката куца. По същата логика може да мрънкаш - "Как така ще ме карат да си купувам компютър за да си напиша проекта" или "Как така ще ме карат да си купувам химикал и лист за да си реша задачите". Освен това има зали за свободен достъп и определени часове за упражнения и никой не те спира да ползваш компютрите на университета винаги когато залата е свободна.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu