argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ФМИ все още ли се води Microsoft бла бла за продукти ?  (Прочетена 16529 пъти)

Иван Енев

  • Гост

Като не се учат принципи, защо питаш в съвсем друга насока? Освен това никой не те кара да учиш висше образование, недей пропуска този тънък момент.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Първо аз не знам дали в уни не са си купили Flash, Visual Studio, C++ Builder и прочие. Второ логиката куца. По същата логика може да мрънкаш - "Как така ще ме карат да си купувам компютър за да си напиша проекта" или "Как така ще ме карат да си купувам химикал и лист за да си реша задачите". Освен това има зали за свободен достъп и определени часове за упражнения и никой не те спира да ползваш компютрите на университета винаги когато залата е свободна.
залата за свободен достъп е с 6 компютъра има 600 студента
обикновенно тези 6 комп не работят всички
обикновенно в тази зала също се карат чесове
дори да са ги купили което би било чудесттно  аз трябва ли да ги купя ?
Защо вместо МС офис не се учи ООфис защо вместо C++ Builder/ VS 6 не се учи QT ? G++ ?
Защо вместо .нет не се учи Java :) )))) хаха това малко майтап
Компютър да си купиш е едно ясно е че ще ти трябва
да си купиш Win е друго не е ясно че ще ти трябва
предемта се казва основи на информатиката или пък стръктурно програмиране а не VS 6
предмета се казва разпределени приложения а не .net Framework
От къде на къде някой ще дава курсов проект на .нет ?
че то хубаво .нет може и да е безплатен ама Windows Не е аз кво ся да си купя windows за един проект ли ?
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209

Що пък да не е ясно, че ще ти трябва Windows. За мен компютър без Windows е безполезен. Опровергай ме ако можеш само дето не забравяй, че съм казал "ЗА МЕН". Ако ще ми даваш примери за хора, които имат компютър без Windows аз направо да почвам да ти давам примери за хора, които нямат компютър.

Иначе се учи MS Office защото е най-популярният офис пакет и защото като ти искат CV в 90+% от случайте ти искат doc, а не odt. Същото може да се изтъкне като причина да се учи Visual Studio вместо някое от другите C++ IDE-та. Факт е, че за добро или лошо Visual Studio е най-популярното IDE за C++ (и вероятно най-популярното IDE изобщо). Това пък с проектите на .NET е най-абсурдният довод. По тази логика от къде на къде ще се дават каквито и да е проекти изискващи, компютър, химикал, хартия, време, пръсти, очи. И може да си сложиш Mono на Linuxa като си толкова смел, но какво ли ще правят многото студенти с Mac...
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Обикновено студента учи за програмист а не за ТЕБ
смисъл ще стане програмист а няма да стане ТИ :)

както и да е ;) имам работа; )
( псовам maven  това ми е работата )
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209

Много добре. Доколкото ми е известно повечето програмисти по света и в частност в БГ работят на Windows, освен ако света не се е обърнал с главата надолу докато не съм внимавал. В този ред на мисли ако не беше този легендарен проект на .NET аз нямаше да стана програмист изобщо и щях да съм прекарал едни ТОТАЛНО БЕЗПОЛЕЗНИ 4 години в университета, които сега отчитам като доста ДОБРА ИНВЕСТИЦИЯ. Ако прочетеш само главните букви ще видиш каква е разликата между ФМИ без проект на .NET и ФМИ с проект на .NET. Искам да отбележа, че в момента отчитам почти всички предмети (включително математически дисциплини, бази данни, Java, C++) като добра инвестиция, а ако не беше този проект щях да отчитам всички като загуба на време. Просто този проект ми показа, че има начин да ползвам наученото без да се изнервям.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

smm

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101

И мен не ме кефи предмета "Разпределени приложения", само за това, че изискват да се учи .NET. Аз може да не искам да уча точно .NET. Защо просто не са нарекли предмета "Програмиране на .NET". Казват, че това са профилиращи дисциплини, така че студента би трябвало да има право да избира дали да учи .NET или Java примерно.
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209

Предполагам невъзможността да се избира идва от липсата на преподаватели да огреят навсякъде. А логиката "не ме кефи" е малко странна. По тази логика нищо не трябва да се учи защото един ще каже "не ме кефи асемблер", друг ще каже "не ме кефи Java", трети "не ме кефи .NET" и направо нищо да не се преподава, че може някой да не го кефи. Иначе вярно има идея да сложат едно "на .NET" в името на предмета.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Айде, темата пак се флеймна яко! Найдене, много умееш да се заяждаш, батковото!
Ами просто Иван Енев ти го каза - иди учи в MIT квото ти душа иска! Защо не пискаш с/у ЛААГ, ДУ, Оптимиране и другите математики?
Освен това, светът не е само Джава, сори - проумей го най-сетне! Модерна е и нищо повече! Ще отмине или ще се изроди в нещо друго! Ама мен чул ли си ме да псувам Джава?
Не може предметът да се казва ОКИ с изучаване на С++ на базата на MSVC++ 6.0.
+ това аз приемам проекти и на Dev C++, дори го популяризирам, например!
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

В петък ще разполагаме с дистрибуция на Windows Server 2003 + ключ за инсталирането му.
Активен

Тодор Чаушев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 107
  • Ръководител УКЗ към ФМИ

Найдене земи, че порасни. Разбирам да си 2-ри курс, ама отдавна не си. Това, че се изучават продукти на M$ е нормално при положение, че 80% от учениците които идват в ПУ немогат да си напишат CV-то. Дори на ръка, ама това е друга тема. Та след няколко години тия новоизлюпени вишисти ще почнат работа. Попадайки на работното си място, какво намират - М$. Щото 97% от фирмите са си наслагали продукти на М$. Като идеш да работиш ти се дава комп със софтуер и бачкаш, а не "МА ТОВА МЕНЕ НЕ МА КЕФИ". Ха все едно някой шофьор да каже на шефа си "Аааа на мен този камион не ми харесва. Искам друга марка." или строител да ревне, че кирката му е марка дето той не ползва. :-D :-D :-D. Онези фирми дето не са венчани с продуктите на М$ ще вземат 3% от студентите които стават на нещо повече от офис сътрудници. Едва ли си даваш сметка колко от колегите ти като завършат работят по специалноста си. Толкова са малко, че е срамно. Добре че в последните 2 години ИТ специалистите са кът та се взима на работа каквото падне стига да е пипало мишка и клавиатура.
ФМИ е все едно фабрика или завод. Нормално е да се опитва да предложи на пазара продукт, който се търси и ползва. В противен случай се закопаваме сами и след 5 години мераклиите да учат във ФМИ ще са онези 3%. Лошото е, че ФМИ получава пари не за това че направило 3-4 много добри специалисти. ФМИ получава пари от броя студенти. Иначе няма заплати, няма преподаватели, няма ФМИ.

Истински добрият ИТ специалист изобщо не му пречи средата, езика и т.н. Такива проблеми имат програмистите, които са се закопали в един език, една среда за разработка.
Айде вземете най-после го разберете "ИТ специалист" и "Програмист" са РАЗЛИЧНИ понятия.
Университета ви дава общи насоки, НЕ СЕ ПРАВИ ТЯСНА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ. Това, че се ползват конкретни продукти изобщо няма нищо общо с обучението на ИТ специалисти. Основната дейност на ФМИ е да обучава ИТ специалисти, не програмисти и т.н. Целта е тези хора като напуснат ФМИ и отидат да да работят да се справят с най-разпространените софтуерни продукти поне малко. Ако искате да специализирате в дадено направление на информатиката, ще ви се помогне има доста преподаватели, които няма да ви откажат помощ. Но НИКОЙ няма да ви го налее в главата за да станете JAVA, PHP, C++, C# и т.н. тесни специалисти.

Опа, стига, че стана много.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Ми да, те моите студенти от първи курс ме питат - защо се учи това С++, след като аз знам РНР и ми е достатъчно? Иди му обясни как на РНР ще направи ОС или стендалоун приложение или квото там? Плюс това, като го препитах - ми той човека и РНР не знаеше и 30% от езика, просто цъкал там, разни готови CMS с малки преработки! (Всяка прилика с действителни лица е случайна!)

А колежката, която води Асемблер на второкурсниците по Компютърни архитектури - същото й казали - защо го учим този Асемблер, след като има С++ и РНР? Е, как с програма на С++, да им се обясни архитектурата на процесора?

Че то по тази логика, защо се учи в училище Български език и правопис, след като има спелинг-чекери? А!!! А CV може да се даунлоудне готово и да си смениш името, нали?
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Иначе вярно има идея да сложат едно "на .NET" в името на предмета.

Всяка дисциплина, дори избираемите, имат публикуван сравнително подробен учебен план и там пише какво ще се изучава плюс примерен конспект. Тва като ощипана мома - исках да уча разпределени приложения, ама на Java. Ми защо не на някакъв суперекзотичен специален език за паралелни обработки за суперкомпютри Cray XT? Не че и те не се ползват.... Но от 0.0000000000005% от програмистите (за процент програмисти на Крей говоря, не за Джава - уточняването е нарочно, за Джава програмисти).
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Първо по темата : Тодор Чаушев ми каза че всеки студент в ФМИ може да получи безплатно Vista офиси както и всички девеплоперски продукти . Само че имало малки работи по активациите да ги наречем косури той ще ви обяасни.
Тодор Чаушев : т.е. всичко дето не е на Мсофт е в онези 3% ? и колко фирми в плд знаеш който използват мсофтски среди за разработка
малки глупави фирми с по 5-10 човека цялата фирма  не ги броим като Дброс - средна заплата 200 лева и никои не работи там ( МФЦ 6.0)
Нормални пловдивски фирми
Верео Технолоджис - Java към .нет са 8 към 1 служителите в пловдив
Бианор - 6 човека май всичко Java
ПроксиАД - в момента сме 3ма пак само Java
З бургер отваряли офис в плд вече - само  Java
браво аиде и старата ми фирма да сложим че с софииския офис са над 20 човека - тук са 8 - само Java.
и какво излиза НЕВЕРОЯТНО от всички изброени фирми т.е. фирми където има офис в софия + пловдив или пък офис в друга страна поне от известните за мен няма нито една с .нет хммм ако питаш мен
чудестни 3% :) или чудесни 97% :)


Така че не ми казвай кое се търси :) знам кое се търси факта е че от това което се търси в ФМИ са 6 предмета максимум ( от задължителната програма )

Какви технологии ползваме ние :
Oracle SQL Server - не виждам Микрософт
JBoss Application Server - последно не беше на микросфот ама ако са купили редхат може и да е на тях
Spring Framework  - нямам идея; ) сигурно е МSPring не знам :)
Hibernate - това си е чист Microsoft нищо че също е на Jboss/Redhat  ама горе доказахме че е на мсофт
Apaceh Struts - 100% e на мицрософт отдавна е ясно че микрософт притежават апачи и за това им правят продуктите толкова добри че да имат конкуренция
Java - е ... то Java че е на микрософт е ясно от години те сън кви са ? някви комплексари
използвано ИДЕ
Eclipse - определено микрософт са единствената голяма компаниа която не използва еclipse но не се знае новото VS ако е еклипс базирано може и да купят нещо


мале верно аз ползвам Мсофт на 97% ..  а може би съм безработен ? верно как не съм се сетил :)
ААААААААА към фирмите горе ... Попороко кокороко на вълчанов фирмата :) там май са повече .нет-аджии ама доклкото знам си търсят джавари имало недостиг бреи :)
п.п.
за справка
Addobe Flex Builder - Eclipse
IBM Rational Developer - ecilpse
MyEclipse - eclipse
Bea Workshop - Eclipse
Flash Builder - opensource proekt пак eclipse
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209

5:1 сме смея да твърдя. За Кодар и Weblancers не си ли чувал? Аз мога и още да кажа дето работят с .NET в Пловдив. Освен това дори от тези които изброи повечето ползват Windows и MS Office. Освен това масата C/C++ програмисти които познавам ползват Visual Studio (това може да е грешна статистическа извадка дължаща се на факта, че половината ми познати пишещи на C/C++ са гейм програмисти). А ти като не си безработен можеш ли да ми кажеш къде са безработните .NET програмисти. И докато ги търсиш се огледай моля ти се за безработните PHP, C/C++, Delphi, ASM, Database, Perl, Python, Visual Basic и въобще каквито се сетиш програмисти. Аз лично безработен програмист не познавам. Според TIOBE (ако знаеш по-смислена статистика кажи да я видим) съотношението Java/C# е някъде 5:1 като в нашия офис, но за цялата фирма е 2:1 или максимум 3:1. Освен това .NET има още поне 3-4% във VB.NET. Java е най-популярният ЕП. Е и? Според TIOBE популярността му намалява, а на C# расте (то няма какво друго да стане). Освен това Windows и офис доминират пазара с огромна преднина (90+% от ОС са Windows, предполагам офис е най-малко 80% от пазара на офис пакетите, IE е над 70% от браузърите). За сравнение Java не е дори 30% от разработването на софтуер. Дори смея да твърдя, че заедно с хората които използват Visual Studio за C/C++ разработка Visual Studio е най-използваното IDE (заради големия избор при Java IDE-тата и факта, че всеки си ползва различно). Искам също да ти кажа, че от мойте познати Java/.NET e 50/50. Просто е нормално като работя с .NET да познавам повече .NET програмисти, така и твойта статистика е просто абсурдна (както и мойта лична статистика показваща 50/50). Сега изкарай, че разработчиците на  MS технологии са 3% от всички разработчици и да ти се присмеем дружно...

P.S. какво стана с партньорството с MS, Vista и Visual Studio от ФМИ?
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Найденеее, никой не каза, че не се ползва Джава, бе батковото!

Ама и светът не е Джава! Да, напоследък проби, главно защото повечето среди са безплатни и защото езика е доста опростен, но да те питам нещичко друго! Освен великте фирмени ERP системи, които аутсорсвате в изброените джаварски фирми, ти лично какво друго ценно ползваш, написано на Джава?
Великият Линукс е написан на С++, май, май? И всички пакети и драйвери се пишат на кво - на С++, а?
И нали Сън щяха да пускат ПикоМикроНезнамсиквоДжава процесори и спряха?
Айде, нека си припомним, че е създадена за кафеварки и тостери великата Джава!

То и Делфи умряло като език, ама 30% от БГ софтуера е на него, а? Айде, на него пишели малки и мижави фирмички... Еми сори, брачед, ама както се спука дотком балона, иде време да се спука и джава/линукс балона, ама дано не е скоро, че ще има доста безработни български програмистченца, знаещи само Джава!

Лично се извинявам, ако някой съм засегнал!
Активен

Иван Енев

  • Гост

Такова понятие като Java балон нито има, нито ще се пука.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

O, и дотком балон нямаше, докато не се спука!  :evil:

Сега балона е биотехнологиите (в САЩ предимно)! И енергетиката, ама айде - без енергия няма накъде, а и много се помпат цените на петрола и има далавера да се инвестира в алтернативни енергийни източници!

Джавата не е точно икономически балон с акции и надувки, той е балон в главите на мениджърите и програмистите...

А ти Ванчо Вудумене, казах изрично че мнението е мое!
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209

Естествено, че няма. Никоя платформа няма да остави безработни програмисти. Платформата расте, расте и когато спре да расте младите програмисти спират да я учат толкова масово (както сега спират да учат Dephi), но софтуера написан на платформата се нуждае от поддръжка много години след това, така че безработни няма да има. Вярвате или не по света (не в България) има глад за COBOL програмисти.
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Иван Енев

  • Гост

Смятам, че преди да се изкаже мнение е добре да се прочете всичко, да се помисли дали не се изказват абсурдни тези и ако е така, да не се поства.
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side

бат Ванко 1 аз за това не пост-вам щото не мога да прочета всичко, ама Найден явно всичко е прочел, та пост-ва навсякъде и по всяко време, само дето постовете му са абсурдни.
Извод: Ако бях Найден щях да се самоубия!
« Последна редакция: 09.11.2007, 17:20:11 от Sayos »
Активен