argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Разчитайте на ПУ да Ви научи да преписвате ...  (Прочетена 29614 пъти)

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!

колеги,  не  знам  дали  унито  ще  Ви  научи  да  преписвате  ,  но  по --важно е  да  Ви  научи  да  станете  Човеци,  с  глави  на  раменете, защото  хора  много  ,около  нас!това  дали  преписвате  или  не  ,  няма  ,ама  няма  абсолютно  никакво  значение, в  живота!  повервайте  ми  --то  си  остава  в  миналото  ,  след    като  вземете   дипломата  ще  го  забравите,  и  след  време  може  да  си  спомняте  как  някой  изпит  сте  го  взели  с  преписване,  за  да  разказвате  на  синове  и  дъщери!  по--важно  е  да  се  борите  в  живота и  да  преодолявате  проблемите--да  не  изброяваме  излишно  ,  всеки  ги  има  в  изобилие!  над  това  поразсъждавайте! :wink:
Активен
Всичко е любов

avenger

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 518

Много точно казано,колега.
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219

Много точно казано,колега.

 :D Аз също съм съгласен! Ама работата е там, че някои хора това не искат да го осъзнаят, защото не могат да губят. А именно това ги прави губещи - прави ги да недоволстват с/у нещо нормално.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Дали ще е преписване, дали ще е зубрене, дали колежката просто ще е с къса поличка днес и доцента е на кеф спрямо нея - много боли, когато твоят труд ти се стори недооценен или отишъл нахалост!

Проблема е наистина, че все гледаме другите. Истината е, че светът е самите нас, не другите.

Преписва се тотално още в средното училище!

За стипендиите е тъжно - наистина успеха много определя получаването й.

Трябва да се направи заинтересованост към самото учене, а не да се вардят студентите да не препишат. По мое време (преди 20 г.) повечето изпити, дори по математика, бяха устни. Пишеш си листовете, но после сядаш до доцента и заедно дискутирате написаното и си проличава, ако си преписал. Сега, с тези тестове и с това изнасяне на оценката след един месец, се заличи живият контакт преподавател-обучаем. Верно, устното изпитване е трудоемко и също субективно. Трябва да се направи голяма част от оценката да е от семинарни занятия с решаване на задачи на дъската от студента или дискусии.
Активен

storm

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 20
  • sic transit gloria mundi

HR, не разбирам какъв ти е проблемът. Преписвай, ако искаш, ако искаш не преписвай. Но никой не може да ме убеди, че точно при въпросния Консулов си запомнила всички формули от по 5 реда и излишните графики по модели на Марковиц и какви ли не щуротии. А дори и да си опитала да ги запомниш , ето какъв е резултатът - всичко ти се е смесило и имаш 2. Хайде научи  и ела 10 дена по-късно да ми начертаеш някой от моделите заедно с формулите му, които се преобразуват по 10 пъти докато ти свърши листът. камо ли не може да се използва компютърна програма, която автоматично прави сметките, аз като от 14-ти век ще седна с лист и молив с гумичка да пресмятам. Я не се излагай. Толкова безсмислени неща се вземат, че евала на онези, които си щадят мозъците и не се натоварват с безполезни неща. Също така не бъди толкова злонамерена към останалите, приканвайки тоя и оня да им търси хендсфрийта и имплантирани чипове само защото ти си решила другояче, не е колегиално. Помисли над това, без да си правиш труда да ми отговаряш.
Активен
trouble is my middle name but in the end i'm not too bad

НR

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Ами искам да ти кажа, че може и да не съм запомнила формулите (които между другото не са чак толкова сложни, ако преди това си преминал през Попчев и Христов), графиките на Марковиц и т.н., това означава ли, че така трябва да преминават изпитите? Пък и айде не ги изкарвай все едно учиш магистратура по финансов мениджмънт! Не знам всъщност на вас какво е диктувал, но при нас чак такива бруталности нямаше.
Между другото искам да Ви кажа (това са коменатри по стари постове), кандидатите за една работа съвсем не са малко. Зависи от позицията, но по-малко от 20 човека не остават често. Така че всичко е възможно, като кандидатствате за работа... особено, ако искате да е за нещо по-сериозно, не очаквайте да ви зададат въпрос като за сервитьорка или да пропуснете професионалния тест!
Между другото мисля, че в този форум може да се напише и нещо хубаво! За първи път присъствах на истински изпит по трудово право. Евала на асистент Генова, която вместо да даде елементарните тестове или вечните теми, даде казуси! Това беше изненада за всички и най-вече за мен, че някой се е постарал малко повече от необходимото.
Ако има малко повече такива изпити, които да накарат хората да се замислят в тази посока, може и когато кажем някъде в България, че в ПУ има икономически факултет, няма да ни се изсмеят. Познавам момче, което кандидатства за лятното училище на Буров, и там са се позасмяли, когато чули за икономическия факултет в ПУ. Не сте ли виждали в staj.bg как по обявите за стажанти-икономисти са изброени всички БГ университети, без нашия...
Благодаря за вниманието
Активен

dess

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 165

Дали ще е преписване, дали ще е зубрене, дали колежката просто ще е с къса поличка днес и доцента е на кеф спрямо нея - много боли, когато твоят труд ти се стори недооценен или отишъл нахалост!

Проблема е наистина, че все гледаме другите. Истината е, че светът е самите нас, не другите.

Преписва се тотално още в средното училище!

За стипендиите е тъжно - наистина успеха много определя получаването й.

Трябва да се направи заинтересованост към самото учене, а не да се вардят студентите да не препишат. По мое време (преди 20 г.) повечето изпити, дори по математика, бяха устни. Пишеш си листовете, но после сядаш до доцента и заедно дискутирате написаното и си проличава, ако си преписал. Сега, с тези тестове и с това изнасяне на оценката след един месец, се заличи живият контакт преподавател-обучаем. Верно, устното изпитване е трудоемко и също субективно. Трябва да се направи голяма част от оценката да е от семинарни занятия с решаване на задачи на дъската от студента или дискусии.


 :y:
Активен
Победата обича упоритите

gerityyyyyy

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
  • И антирекламата е реклама

Добре де,защо гледате другите как си вадят оценките.Всеки трябва да си гледа в своята паничка,а не в чуждата.Всеки един си има глава на раменете и може да реши как ще си изкара оценката.Било то с яко учене или с преписване.
Активен
Фалшиви хора толкова,че те сами не могат да се познаят!!!!

Everlast

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 253

Защото хората не са сигурно в себе си, което е лошо...  :-)
Активен
Я - солдат, недоношенный ребенок войны...

asking_pet

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

Защото хората не са сигурно в себе си, което е лошо...  :-)

Не. Просто защото не е честно. Пък тези, които питат "Кое е честно?" - просто нямат установена ценностна система.
Активен

realist 19

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80

Всъщност ПУ ли ни учи да преписваме......?Въобще учили ни някой?Може ли да се научи?
Активен
Истината е само една,но и

Лунатик

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 28

Целта на университета и преподавателите е да дадат посока, а, следвайки я, ние се самообразоваме, нали така? В този смисъл оценката е изцяло ориентировъчна за нас самите и конкуренцията, освен ако не стимулира, е безсмислена. Това, което искам да кажа, е, че персоналната оценка не е съизмерима с тези на останалите, тъй като положеният труд и методите нямат никакво значение, важни са единствено резултатите, но не тези в книжката. Ще се съгласите ли, че никой не се интересува от оценката ви на конкретен изпит, а от цялостния ви модел на мислене, манталитет и интелигентност? Ситуацията, която е наистина неприятна, е, когато човек (преподавател), когото много уважаваш, е заблуден в преценката си и (нещо, което се случва често) "знанията" на някой полуграмотен колега са сравнени с твоите, но това, повтарям, е безсмислена, макар и естествена реакция. Абсолютно съгласна съм, че броят на висшистите обезцени стойността на висшето образование в България, затова ще кажа още веднъж, че е важно това, което ще постигнеш сам в полето, което е извън обхвата на преписвачите.
Активен

plamen80

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7

Добре де,защо гледате другите как си вадят оценките.Всеки трябва да си гледа в своята паничка,а не в чуждата.Всеки един си има глава на раменете и може да реши как ще си изкара оценката.Било то с яко учене или с преписване.

Защото след като си вложил толкова труд и усилия да научиш материала, някой си малоумник ти се смее в лицето, че е по- кадърен от теб. Жалко е за всичките ти усилия и по едно време решаваш да се предадеш и или ставаш студент със слаб успех, или се превръщаш в тях самите.
Активен

Lilly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 109

Добре де,защо гледате другите как си вадят оценките.Всеки трябва да си гледа в своята паничка,а не в чуждата.Всеки един си има глава на раменете и може да реши как ще си изкара оценката.Било то с яко учене или с преписване.

Защото след като си вложил толкова труд и усилия да научиш материала, някой си малоумник ти се смее в лицето, че е по- кадърен от теб. Жалко е за всичките ти усилия и по едно време решаваш да се предадеш и или ставаш студент със слаб успех, или се превръщаш в тях самите.

Не съм съгласна...ако човек е амбициозен,не би трябвало да се влияе от другите и заради другите да се превърне в слаб студент или да заприлича на тях!Според мен всяко усилие бива възнаградено и няма как "някой си малоумник" да ми се смее в лицето, че е по- кадърен от мен при положение,че аз съм убедена в собствените си способности и знания.А това,че има хора,които преписват,за мен е без значение,нито ме дразни,нито ме впечатлява,имам достатъчно грижи по време на сесия и изпити,за да се занимавам с другите хора.Предполагам,че е дразнещо,когато си положил усилия,някой друг по нечестен начин да изкара по - висока оценка (на мен не ми се е случвало),но в крайна сметка си мисля,че по-важно е какво ти остава в главата,отколкото като оценка в дипломата.И аз имам колеги,които нямат взет изпит без преписване,но ако ги питате през кой век твори напр.Дикенс,ще ви гледат като от друга планета и съответно,ако този човек отиде на интервю за работа един ден и иска да се реализира в сферата ,за която е учил,няма как да се конкурира с друг,който е по-начетен от него и действително е учил,макар и дипломата му да е по-ниска от на този,който е преписвал .А преписвачи винаги е имало и ще има,така че не си хабете нервите,а мислете как да извлечете максимума знания,докато носите почтеното "звание " студент :wink: и се наслаждавайте на студентския живот  :-)
Активен

Ицкей

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 239

Брей, верно ли това отгоре е написано от преставителка на нежния пол? Да ми дадете автограф след пресконференцията.  :-D

Перифразирано с други думи, колкото и както и да се скъсат състудентите ми да преписват, това с нищо не променя моите знания. А за мен моите знания са важни, а не хорските незнания. Важен съм аз, мамка му...  8-)

Въобще дребнав народ сме, все гледаме в паничката на другите. Занимаваме се повече с другите хора, отколкото със себе си, което казано по друг начин е, че голяма част от времето ни минава в безплодни и безсмислени занимания. Това води със себе си голяма доза раздразнение, неприязън, злоба, негативни емоции, психични разстройства, депресии. Много собственоръчно предизвикана обремененост вирее в държавата ни, деба...
Активен
Ицко иска поничка!

Lilly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 109


Нещо смешно ли написах?
« Последна редакция: 26.08.2009, 22:15:10 от J.Lilly »
Активен

Ицкей

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 239

Това бяха адмирациите ми, но с грешен емотикон. Я да изберем някой по-подходящ.....ей тоя става за случая... :D



П.С. А и все пак думите значат повече от една емотинона си мисля...или светът е станал прекалено виртуален и се обръща повече внимание на чисто виртуалните похвати...хмм...както и да е, тема на друг разговор :)
Активен
Ицко иска поничка!

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Перифразирано с други думи, колкото и както и да се скъсат състудентите ми да преписват, това с нищо не променя моите знания. А за мен моите знания са важни, а не хорските незнания. Важен съм аз, мамка му...  8-)

Въобще дребнав народ сме, все гледаме в паничката на другите. Занимаваме се повече с другите хора, отколкото със себе си, което казано по друг начин е, че голяма част от времето ни минава в безплодни и безсмислени занимания. Това води със себе си голяма доза раздразнение, неприязън, злоба, негативни емоции, психични разстройства, депресии. Много собственоръчно предизвикана обремененост вирее в държавата ни, деба...
:y:
Маааалко уточнение - ситуацията е мнгоо подобна по цял свят, просто у нас е малко по изразена. Но далеч не е чисто български синдром. Иначе е много вярно. За съжаление...
Активен
Физически Факултет

bobiaragorna

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13

с или без преписване изпита се дава... винаги съм чел за изпитите но не отричам че съм и преписвал на някои от тях. Дали от мързел защото изпита е колкото да се запълни хорариума часове или за по висока оценка... и това с оценките е пълна дивотия.. от 1 курс трябва да се бориш за магистратура (тоест да имаш над 4 общо от всички години), държавния и той така ( за мене по правилно е да се оценява взел / невзел) аман от бележкарство...
и да кажа на зубарите дето чета по горе четели по 10 4аса файда няма ... само си губите времето, с зубрене по умен не се става... отлични примери имам затова още от гимназията :)
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

с или без преписване изпита се дава... винаги съм чел за изпитите но не отричам че съм и преписвал на някои от тях. Дали от мързел защото изпита е колкото да се запълни хорариума часове или за по висока оценка... и това с оценките е пълна дивотия.. от 1 курс трябва да се бориш за магистратура (тоест да имаш над 4 общо от всички години), държавния и той така ( за мене по правилно е да се оценява взел / невзел) аман от бележкарство...
и да кажа на зубарите дето чета по горе четели по 10 4аса файда няма ... само си губите времето, с зубрене по умен не се става... отлични примери имам затова още от гимназията :)
:y: :bow: Именно! Това е много точно казано!!

Аз нямам случй в практиката си като преподавател някой скъсан, след n на брой явявания да не е получил 3... подразбира се че нищо повече не е влезнало в главата му.

От друга страна нашата интересна соц. система на преподаване - тонове лекции и изпит - възпоизвеждането им е очевидно стара, неадекватна и дори вредна в света на съвременните технологии (internet, wiki, библиотеки и т.н.). Ref.: http://www.lambdassociates.org/blog/decline.htm

След дълги чудения аз лично променям начина си на преподаване така: Лекциите се редуцират като време на половина. Преподава се най-важното с ориентиране в джунглата, линкове и източници за допълнително четене на всели слайд. Раздават се курсови задачи от областта на лекциите, но не преподаван материал, като решенията им се обсъждат и дискутират като равен с равен (експертно) в останалата част от времето за лекции. По този начин аз комуникирам с подготвени хора, които могат да ползват моята експертна позиция обсъждайки нещата. Това именно доста по трудно могат да намерят в интернет. Преписвания и пищови в тая схема се подразбира, че не работят.

Разбира се, че в ПУ ще се преписва, особенно когато преподавателите нехаят да обновяват тестовете си или начина на изпитване. За това обаче студентите носят толкова вина, колкото им харесва така системата "изпит да мине, друг да дойде...". Един мой приятел беше много добре дефинирал ситуацията: "Българските ВУЗ-ове са добре работеща система между посредствения преподавател и посредствения студент"

Оттам нататък можем да си говорим как се преписва и дори да се специализирате до съвършенство в тоя занаят. Кой лъже и кой е излъгания - отговорете си сами.
:wink:
Активен