argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Филолози, къде ще работите след завършване?  (Прочетена 35352 пъти)

pinion

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
    • http://www.youtube.com/user/PINION

добре де,колко студенти които у4ат сл. фил. завър6ват на година,най мн .5-ма,даже май по- малко,и те ли не си намират работа по специалността?У4их полски една година и се отказах,мн хора се отказват а тези които наистина завър6ват би трябвало да са малко,поне за славистите трябва да има място някъде... :?
Активен
wish there was something real
wish there  was something true
wish there was something real in this world full of you...

paralax

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37

тези които наистина завър6ват би трябвало да са малко,поне за славистите трябва да има място някъде... :?
Трябва, но няма! Поне аз не намерих!
Активен

HolyPriest

  • Гост

Положението в страната е такова, че за хората, които учат филология е трудно си намерят работа, различна от учителската професия,а и самото завършване, доколкото съм чувала си е доста трудно. Всеки се надява на някаква допълнителна квалификация, да стане журналист, или да се занимава в сферата на туризма, след като завърши филология, но това успяват да постигнат много малко хора! Една позната завърши слвянска филология и единствената работа, която намери по специалността си беше преводач на морето за летния сезон, което е крайно незадоволително според мен. В момента се намира най-лесно работа за завършилите икономически специалности, изглежда в нашата страна си струва само да се занимаваш с бизнес и икономика, а културата и образованието са на най-заден план, за съжаление.
Желая успех на всички филолози, не е никак лесно.
Активен

rusfil_m

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8

а бе момчета и момичета,защо въобще говорим за работа в БГ,събирайте си багажа и бягайте,тук хляб няма,нека да си останат тук само тия с джиповете и да се изтрепят по между си и тва е :Д:Д:Д
Активен

paralax

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 37

а бе момчета и момичета,защо въобще говорим за работа в БГ,събирайте си багажа и бягайте,тук хляб няма,нека да си останат тук само тия с джиповете и да се изтрепят по между си и тва е :Д:Д:Д
Нещата вървят бавно, но сигурно натам - да се изнесат всички млади хора навън! За най-голямо съжаление е така......няма хляб тук!
Активен

timati

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16

а бе момчета и момичета,защо въобще говорим за работа в БГ,събирайте си багажа и бягайте,тук хляб няма,нека да си останат тук само тия с джиповете и да се изтрепят по между си и тва е :Д:Д:Д
Нещата вървят бавно, но сигурно натам - да се изнесат всички млади хора навън! За най-голямо съжаление е така......няма хляб тук!

тва си е чистата истина...Аз съм 1ви курс Руски и западен(английски) и см1там др година да се опитам да кандидатствам в Русия с цел да мога да свикна с живота там и да имам,ако ще и малкък,но някакъв шанс за по бързо намиране на работа,знаейки какво  и къде търся
Активен

Elvandar

  • Гост

Не само във филологичския факултет нещата стоят по този начин, бъдете сигурни, перспективите стават все по-малки навсякъде. На държавата не са й нужни толкова много образовани и умни хора, а повече смачкани бачкатори, които да си мълчат, без претенции, да си плащат данъците без да се интересуват от това какво става в държавата в действителност.
Една позната завърши бг. филология, като я питаш с какво й помага в живота, ще ти каже, че й върши работа само в решаването на кръстословици, т.е. обща култура. Изпитва ужас от учителската професия, поради ред причини, не заради ниското заплащане толкова.
А лично на мен ми се повдига от българските политици и от това накъде отива държавата ни, ако мога, ще отида в чужбина, но все още има неща, които ме задържат тук.
Активен

timati

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16

Не само във филологичския факултет нещата стоят по този начин, бъдете сигурни, перспективите стават все по-малки навсякъде. На държавата не са й нужни толкова много образовани и умни хора, а повече смачкани бачкатори, които да си мълчат, без претенции, да си плащат данъците без да се интересуват от това какво става в държавата в действителност.
Една позната завърши бг. филология, като я питаш с какво й помага в живота, ще ти каже, че й върши работа само в решаването на кръстословици, т.е. обща култура. Изпитва ужас от учителската професия, поради ред причини, не заради ниското заплащане толкова.
А лично на мен ми се повдига от българските политици и от това накъде отива държавата ни, ако мога, ще отида в чужбина, но все още има неща, които ме задържат тук.

напълно съм съгласен с теб...но за съжаление зда успееш е най добре да се махаш докато можеш
Активен

milena0

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Проблемът с реализирането на завършилите филологическо образование е доста сериозен, особено за тези, които са завършили чиста филология, т.е. българска филология. Аз съм една от хората, които  :-) :-)се изправят пред този проблем в момента и честно казано съм доста разочарована от положението като цяло. Постепенно взех да снижавам критериите за работа, но и аз вече не виждам накъде. Навсякъде, където отида на интервю за работа ме питат защо не се реализирам в моята професия, а съм решила да сменям сферата. Ами как да им обясня, че в момента човек и да иска, няма как да се реализира като учител-просто няма свободни места.
Но това е положението в момента. Да  се надяваме, че някой ден нещата ще бъдат различни.javascript:replaceText(' :-)
Активен

Г-жа Петрова

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15

Аз също съм българска филология.Тази година се дипломирах и взех да се оглеждам за работни места в сферата на медиите и образованието.Проблемът е такъв,че дори и да намериш нещо,което те заинтригува те търсят някой със стаж минимум 1 година :-(
 Положението не е розово.
Активен

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128

Навсякъде, където отида на интервю за работа ме питат защо не се реализирам в моята професия, а съм решила да сменям сферата. Ами как да им обясня, че в момента човек и да иска, няма как да се реализира като учител-просто няма свободни места.
Но това е положението в момента. Да  се надяваме, че някой ден нещата ще бъдат различни.javascript:replaceText(' :-)

Никога няма да стане по-добре май в тая държава. Просто проблемът е там, че като цяло държавата ни не е "образована", и хора не филолози няма как да разберат, че филологът- НЕ Е УЧИТЕЛ. Те в ПУ-то не могат да го разберат и ни пращат като стадо на тези практики. Навсякъде по света, това е избираемо. Тук никой не знае точното приложение на специалностите, прави се така че реализациите на коренно различни специалности се дублират, и едните взимат хляба на другите.
Активен

valllo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Тук www.adpnews.info например. За съжаление в момента няма свободни места. Иначе има възможност за работа дистанционно.
Активен

broock

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16

Влязох тук да търся информация по един въпрос и видях тази разкошна темичка. Нямаше как да подмина поканата на бат ви Ангел и да не напиша нещо... :wink: Аз съм завършила БФ много отдавна, преди цели 18 години. :? Много време съм на пазара на труда и може би написаното от мен ще бъде любопитно за тези, на които им предстои да завършат скоро. Реализация за филолози няма, това не е нещо ново, отдавна е така. Аз го знаех, но твърдо бях решила, че няма да работя нещо коренно различно. Потърсих работа като учителка и след няколко месеца разбрах, че по-скоро камила ще мине през иглени уши, отколкото новозавършил филолог ще влезе в най-закостенялата система . Затова с помощта на родителите си намерих работа  в една обществена бибилиотека. Беше направо разкошно - тихо, спокойно и стотици книги :sun: Така изкарах няколко блажени години, но.....някой реши, че на българите вече не им е нужно да четат и започна едно масово закриване на библиотеките. Закриха и моята, а книгите закараха с един камион на вторични суровини :s: Аз пък заминах на бюрото по труда. Там не успяха да ми предложат нищо смислено, но  реших, че все пак ще работя като учител. Тъй като вече не влизах в категорията млада учителка(за да ме гледат с недоверие) започнах да давам частни уроци по БЕЛ. В началото вървеше трудно, но с времето потръгна. Вече доста години работя това. Заплащането е по-малко, отколкото при редовните учители, защото лятото и през ваканциите не се работи и не е за някой, който разчита изцяло да се издържа от тази работа. Могат да си го позволят тези, които разчитат на друг с по-добри финансови възможности. За мъжете изцяло не става. Повечето ми бивши колеги отдавна не се занимават с професията. Но така е не само за филолозите. Реализация в момента има само за компютърните специалисти. Съветът ми е - който може, да хваща магистратура в чужбина, само там е спасението :s: Желая късмет на всички завършващи, много ще ви е нужен! :-)
Активен

Клара

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

broock, а пробвала ли си да се реализираш в сферата на медиите?
Не бих казала, че филолозите са най-окаяните...Наскоро си говорих с една преподавателка, чиято дъщеря завършила право, та майка й се жалваше, че въпреки това тя не може да си намери добра работа!...Човек, който знае език и филологическо образование, според нея, би могъл да се реализира по-добре, защото имало пренасищане от юристи и икономисти. Съгласна съм и аз с това, да ви кажа честно, защото, ако си служиш с чужд език, а си и наясно с правилата на българския, мисля, че имаш немалки шансове. Не, че всичко ти е гарантирано, но...все пак е перспективно :wink:
Активен

sweetnight

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18

А аз завърших тази година български език и руски език. Бях се зарекла да не излизам в чужбина, но животът поднася изненади. И така сега живея в Румъния от 2 месеца. Няма да ви казвам колко е трудно да учиш език, толкова далечен от славянските, защото вероятно ви е ясно. Но все пак на място се научава да речем по-бързо. Естествено тук работа има, но като не знаеш езика е меко казано зле. Не знам кога е дипломирането ми (май беше в края на ноември), но дотогава няма накъде, седи се вкъщи и се зубри румънски. Идеята ми да ви досаждам досега с тази история е, че имах желание да преподавам в България, макар и да се започва от малки селца и цигански училища. Но тук и бакалаварската ми диплома няма да ми свърши работа, затова след като си я взема, ще я дам за превод и легализация и ще запиша магистратура с английски. Хубавата страна на нещата е, че съм в курортен град и лятото ще има работа за мен. А през останалото време... е, ще видим дали и тук ще има работа за преподаватели само в малките села и циганските училища.
Активен

Клара

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

sweetnight  :-), а руският там не ти ли върши работа? Нали уж извън граница се търсел...? :mmm:
Активен

sweetnight

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18

sweetnight  :-), а руският там не ти ли върши работа? Нали уж извън граница се търсел...? :mmm:
Много е добре за лятото, защото в Констанца има много рускоговорящи туристи. Проблемът е румънския. Иначе в училищата не се изучава. Тук наблягат на романските езики (френски, италиански и испански), както и на английския. Затова в сферата на образованието имам бъдеще само ако завърша някаква английска магистратура тук.
Активен

broock

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16

Ето, че съветът ми е правилен, магистратура в чужбина, дори в съседна държава, ако не може да запад, е по-добре от всичко тук. Що се отнася до реализация в медиите....може да стане, ако има кой да помогне :wink:иначе познавам  журналисти, които се чудят какво да работят след завършването си. Ще влизам и по-късно, за да следя за информация по въпроса, който ме интересува, и ще поглеждам и в тази тема. Много ще се радвам да разбера, че завършващите филология си намират реализация,макар да съм много скептична за такава възможност :s:
Активен

бф

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Здравейте, филолози. И аз да си кажа мнението по хубавата тема. Преди една година съм завършила БФ. Не е много. И разбира се не мога да си намеря работа по специалността, нито някой от моите колеги  :headbang:. Много е жалкко, но няма никаква реализация на филолозите у нас. Като чета по-нагоре никой не пише нищо обнадеждаващо :s: Но все пак ако някой се е реализирал- да каже.Успех!
Активен

fara

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

Здравейте! Ако някой вече дипломирал се балканист попадне на тази тема, моля да сподели мнение по въпроса. Едва дали ще е нещо по- различно от казаното до тук, но все пак малко насоки никога не са излишни :-)
Активен